Jak sladit dvě děti

1724
17.3.21 11:11

Jak sladit dvě děti

Ahoj holky, asi se potrebuju trochu vypsat nebo mozna doufam a verim v nějakou radu zkušenějších matek.
Mam dve holky - 4 roky a 1 rok. 4 léta je společenská, miluje kreslení, zpívání, tanečky, klasická holčička. Má ráda klid. Roční je zatím rebel - chodi od 10m, vsude vleze, všechno haze na zem, leze na parapety, na stoly, po zabradli, ničeho se nebojí, je hlučná.. Knížky ji nezajímají, malovat ještě nezvládne, o hračky nema zajem. Kdyz to reknu jednoduše, pokud to nehoří a nedá se s tím odpalit panelák, tak ji ta hracka nezajímá a je to nuda..
Ted se ptam, zda mate nekdo radu jak tem dvema alespoň trochu sladit denni program? Dcerka chodi normálně do skolky, kde to miluje ale doma je to s obema peklo a trpime vsichni.
Nas den: probudime se, snidane, pak ze sk budeme společně hrat, starší se těší, mala ji to pořád bere, rozbiji, starší breci (az zachvat), mala dela bordel… Starší to nebavi, chce tv nebo mobil. Mi tecou nervy, nakonec rezignuju a pustím pohadky. Pak mladsi uspavam. Starsi pořád necim triska, neco hleda, kdyz jsem v jine místnosti 10× za mnou přijde, malou porad budí, pořád něco ji (sladke) protože se nudí, a nakonec opet pohádky nebo telefon. Mala spi, se starší čteme knizku, hrajeme s konikama, s panenkama. Mala se probudi, obed. Po obede hraní - opet rev, zduchaji se, starší zas zachvaty (ja uz paralen kvuli bolesti hlavy), malou drzim v rukách cela okopana, at to starší nebere. Starší to nebavi, nastve se, jde si hrat sama (je mi lito) do pokoje. Mala stoji za dverma, rve, mlátí na sklo. Ve většině pripadu ji nejde nijak zabavit, chce za segrou.
Odpolední spaní, pak nejaka akce. Treba zahrada (mala kdesi leze na kari site nebo houpačku, starší rve ze se ji nevěnuju a furt jsem s malou. Procházka to same, honim malou (kdyz chodi), starší za nama jde jak ocas, ja po ni rvu…
Večer prijede manzel z práce, ja unavená, otrávená, zpocena, on si obcas vezme malou do kočárku (kdyz přijede drive) a mame aspoň se starsi 45 min na ruzne hry. V podvečer to same - ony se skubou, ja rvu, manzel rve, ja brecim protože jsem psychicky vycerpana, blbe jim, lockdown uz mi leze na mozek, s nikym nejsme, nikdo k nam nechodi..
Ja vim ze to je jen obdobi, ale potrebuju alespoň male povzbuzení :,(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1595
17.3.21 11:16

Babicky? Chuva?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2000
17.3.21 11:26

Z popisu mám pocit, že straší na mladší žárlí a vytáčí tě schválně. S mladší toho moc nezmůžeš, nějaké řvaní ji je asi volný. Každopádně straší nemá hranice a dělá si co chce a na tvé řvaní evidentně taky kašle. Asi by to chtělo změnit taktiku řvaním nic nevyřešíš… U nás když už se zakřičí tak dečka ví, že je zle a jsou v pozoru. Straší už má dost rozumu aby chápala co po ní chceš a to, že už ji strakaté ve 4 letech mobil radši ani nekomentuju…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2030
17.3.21 11:43

Starsi by nemela mit vubec samostatny pristup k sladkostem. Pohadky se pousti jen v predem stanoveny cas, nikdy jindy. Starsi si taky nekdy muze hrat sama v pokoji a nemusi to byt nikomu lito. Ven chodit dopoledne i odpoledne. Venku mladsi do kocaru a starsi kolobezka nebo kolo. Dojet na hriste nebo do lesa a tam vypustit. Jinak uz bych zacala mladsi vysvetlovat, ze nesmi brat segre veci z ruky, casem to pochopi. Fajn je zapojovat do vareni/peceni/uklidu deti. Jinak ano je to ted tezke pro vsechny a tento vek deti je narocny. Ja jsem to z detmi delala vicemene tak, ze se vse ridilo podle starsiho a mladsi si taky u toho neco nasel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1403
17.3.21 11:45
@PeBa12 píše:
Z popisu mám pocit, že straší na mladší žárlí a vytáčí tě schválně. S mladší toho moc nezmůžeš, nějaké řvaní ji je asi volný. Každopádně straší nemá hranice a dělá si co chce a na tvé řvaní evidentně taky kašle. Asi by to chtělo změnit taktiku řvaním nic nevyřešíš… U nás když už se zakřičí tak dečka ví, že je zle a jsou v pozoru. Straší už má dost rozumu aby chápala co po ní chceš a to, že už ji strakaté ve 4 letech mobil radši ani nekomentuju…

Já to teda vidím tak, že 4 leté dítě má ještě nárok na to, aby si s ním maminka hrála a věnovala se mu. Toho se dcerce zakladatelky moc nedostává, protože to prostě s tou mladší za zadkem nejde. Starší potom má/podle mě celkem pochopitelně/potřebu"škodit" a dělat schválnosti.
Zakladatelko myslím si, že jediné řešení v tuto chvíli je, že nějak zařídíš, aby holky trávily nějaký čas odděleně. Jak už tady někdo psal- babičky chůvy, manžel.
Pokud to není možné, tak jedině čas a vydržet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1010
17.3.21 11:47

Vítej ve světě více dětí, takhle žiju už několik let. :mrgreen: :zed: Pomáhá co nejvíce chodit ven. Mladší dát do kočárku a dojet na hřiště nebo někam, kde se jí nic nestane a může si volně chodit a bude to tam bavit starší - do lesa, parku, na louku, sbírat přírodniny, něco z nich stavět, házet, čvachtat v kalužích… Doma, až jsou vyvětraní dávám mladšímu dítěti něco k jídlu nebo něco, co ho zabaví, stačí pár kelímků s trochou vody, když dítě dáš třeba do jídelní židličky nebo kolem něj utěrku, chvíli to zabere a věnuju se staršímu dítěti. Ale samozřejmě většinu dne to vypadá tak, jak popisuješ… Vůbec nedovoluju sladké a tv/mobil. To jen za nejvyšší odměnu párkrát do měsíce, kdyby u toho seděli denně, je jasné, že pak ani jinou zábavu nehledají. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2190
17.3.21 11:51

Mám to doma podobně, pomáhá mi na chvilku z domu vypadnout.. Nechat děti příteli a jet nakoupit, nebo zajít se projít se psem.. Ten mě pak lituje, že v tom jsem celý den, mu stačí hodina a má dost..
Pomohla by třeba chůva na pár hodin týdně.. Ale neboj, blýská se na lepší Časy, až bude venku hezky, tak budete víc venku a bude to lepší :wink:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14864
17.3.21 11:54

Tady si počkám, svoje kluky se snažím sladit už 6 let. :lol: Starší má adhd, za celý den se nezastaví, prakticky nejí a nespí, hračky (až na lego) ho taky nikdy nebraly. Mladší je naprostý opak.
Starší chce jít odpoledne na kolo, mladší na něj odmítá byť jen sednout. Tak to ukecam aspoň na procházku se psem, ale musíme jít pomalu, jinak mladší hned brečí, že mu utikame. Neustále je u nás řev, mladší je trochu Pepin (po mamince), hádají se, perou, křičí na sebe, dělají bordel a odmítají ho uklidit (obzvlášť starší), o víkendu si už v poledne beru prášek na hlavu. Když zakricim, ani to s nima nehne, plesknu po zadku, mladší sice natáhne hubu, ale funguje, starší se mi vysmeje do obličeje a něco drzeho po mně stekne. Když se na něčem domluvíme, starší to stejně nedodrží.
Jsem ráda, že se můžu chodit schovávat do práce. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
292
17.3.21 11:56

Jako bych se par měsíců zpátky viděla v tom co popisuješ :D Myslím ze se dvěma a více detma je to,,normální”, jen někde o trochu lepší, někde o trochu horší :D 8o Ale abych te trochu povzbudila, malej má ted rok a půl a zlepšení tam vidím. Dcera (4r) má teda svatou trpělivost a snaží se ho zapojovat do her, je na nej hodna atd a ted už si spolu tak nějak dokážou aspoň chvíli pohrát bez dozoru :pankac: Samozřejmě boření lega a krádeže panenek jsou na denním pořádku, ale už se s nima dá celkem domluvit. Doporucuju začít fakt mladší učit na to ze hračky se nesmí brát, ona to zatím chápat nebude, ale časem si to zažije. U nás už dokonce zvladaj půjčování, střídání se atd, ale ja to fakt cepuju, abysme tady mohli nějak fungovat ;)) Ono tohle období přejde, jen to musí člověk nějak přežít :D Za chvíli si budou hrát spolu a bude pohoda :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3445
17.3.21 11:57

Ať si starší hraje někde, kam mladší nedosáhne. Třeba na stole. To by nešlo?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1635
17.3.21 12:00

Sorry, ale buď jsou holčičky řádově náročnější než kluci, anebo by ta starší potřebovala trochu dovychovat. Našemu nejstaršímu nebyly ani tři, když pochopil, z když uspávám bráchu, bude si hrát chvíli v pokoji sám. A když zkoušel rebelovat, byla jsem tak vzteklá, že to nestálo za to… Jako strategie, že bez jekotu jí na tu chvíli pustíš pohádku mě taky nějak neuráží, akorát bych jí ten mobil už prostě nedala nikdy jindy.

Že roční si chce hrát se ségrou a bere jí věci, to je normální. S tím nic nenaděláš. Ale pomáhá to moderovat, postupně je učit se o věci dělit, prosit, nekrást… Trvá to, ale po dvou letech téhle činnosti si troufám tvrdit, že to funguje ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat