Jak učíte dítě mluvit?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.17 22:35
Jak učíte dítě mluvit?

Ahoj maminky,

mám 22 měsíčního syna a chtěla bych ho nějak rozmluvit…Chodíme do MC a různě mezi děti a i 18 měsíční děti mluví docela srozumitelně a oslovují, syn srozumitelně řekne máloco–Trošku si připadám pak hloupě…Kamarádka má stejně starého syna a ten už mluví skoro ve větách a žádné půl slova neříká prostě krásně vyslovuje. Vím, že se nemá srovnávat, ale trošku vás to ovlivní…
Jak prosím učíte děti mluvit? U nás je to tak, že vše komentuju - co dělám, pojmenovávám každou věc, co kdo dělá, jak se tváří, co syn zrovna dělá, jak se jmenuje to a to, barvy, říkánky atd…
Rozumí mi vše, udělá vše co po něm chci, motoricky je šikovný. Některá slova umí hezky, jiná říká jen na půl - třeba bazén - ba, koupe - pe atd…
Spojuje pár slov - máma hají, bába papá, kde je?- Tady je, táta pápá, slov umí fakt hodně, pojmenovává a odpoví na vše, ale většina je méně srozumitelných.

Je to 2 týdny, co jsme začali s rybím tukem, tak doufám, že trošku pomůže.
Budu ráda za vaše tipy jak na to :kytka:

Přečtěte si článek: Jak naučit dítě mluvit aneb prevence poruch řeči

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Laurie
Kecalka 369 příspěvků 1 inzerát 28.11.17 22:39

Podle mě to neovlivníš, syn se celkem rozmluvil, když mu bylo 2,5 roku, předtim max baba mama tata :) tohle je tak individuální…

Nikollett93
Kecalka 203 příspěvků 28.11.17 22:44

Ahoj. Já mám 21 měsíčního syna a ten říká pouze bá - to je buď bac nebo baf, hop, ham, gaga a koko na slepicky. Jinak je všechno tó. Jo a mě teď poslední dobou říká teta :zed: jsem z toho už taky docela zoufalá, nemá ani snahu cokoliv opakovat. Přitom se taky snažím komentovat cokoliv, trosku sem si stěžovala u MUDr a ta nám řekla ze se máme objednat na ušní. :think: někdo zas říká ze je to normální, ze ma čas se ještě rozmluvit. Tak já nevím. Ale když vidím jak nemá ani absolutně zadnej zájem se něco naučit nebo snahu a když mu řeknu ať něco řekne, tak chytne akorát vztek, tak si říkám, ze mluvit ho donutí až proste třeba ve školce kde se s nim párat nebudou :oops:

bigl
Ukecaná baba ;) 1468 příspěvků 28.11.17 22:46

Pokud dítě vyrůstá v normálním podnětném prostředí, kdy si s ním povídáš, čteš mu apod., tak to je prostě dané fyziologicky a ty to neovlivníš. Mám 3 děti, první dvě (holka a kluk) mluvily brzy a pěkně, to třetí - holka do dvou let skoro nic, pak pár slov a věty až ve školce před třetím rokem začala.
Dej tomu čas :mavam:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.11.17 22:46

Neres to. Je to prcek, spojuje a umí spoustu slov. Sám k tomu dozraje, každé dítě je jiné a pokud s ním mluvíš, čteš mu a komentujes, tak víc věcí se udělat nejde, ono to přijde. Mluvit se naučit nedá, musí tomu sami dozrát. Ale podle toho, co píšeš, tak mluví přiměřeně k věku.
Mam 3,5 letého, který používá 30 slov. To už vypadá hodně zvláštně, ale do babyboxu ho nedám. A hloupe si nepřipadam. Prostě to tak je.
Ber ho takový jaký je. Je moc šikovný a uvidíš, že to bude lepší a lepší. Každé dítě je sikovne na něco jiného, určitě i kamarádka má něco, co jí trápí.

Helileli
Závislačka 2631 příspěvků 28.11.17 22:51

To nijak výrazně neovlivnis, dobře je to vidět na dětech s opožděným vývojem řeči, na hlavu se můžou rodiče stavět a dokud to v mozku nedozraje, tak smůla.

Možná mít na paměti fakt, že rozvoj řeči je úzce spojeny s celkovým rozvojem. Takže hrubá, jemná motorika, nápodoba, ukazování atd.

BloomingGorgeous
Závislačka 2716 příspěvků 28.11.17 22:51

Vliv rodicu je omezeny, zalezi na diteti, ale urcite pomuze, kdyz budes hodne veci komentovat. Kam jdete, proc, co si beres na sebe atd.

KamisB
Kelišová 6768 příspěvků 28.11.17 22:57

Malej mi nemluvil hodně dlouho, teda mlel furt, ale jen v prvních slabikách nebo v počátečních hláskách od slova. Takže to fakt bylo zábavné :zed: a najednou koncem srpna začal mluvit. Byly mu 3 roky a 2 měsíce.
Vím, že to je někdy na hlavu a člověk jen zírá jak ostatní už brebentí, ale někdy to hodl chce klid. Myslím, že to jak mluvíš a vše popisuješ je super. Tihle nemluvové většinou pak začnou mluvit najednou a hlavně pěkně bez přebleptů Hold to asi úplně nutně k životu nepotřebují ;-)

beruska9
Extra třída :D 10504 příspěvků 28.11.17 23:00

Taky mam „opozdene“ dite, ve 2 letech ani nespojoval slova, takze tvuj je vuci memu i napred. Byl jsem ujistena, ze u kluku je to pomerne normalni, my navic zijeme v zahranici, takze je vystaven vice jzykum. Jako taky me to mirne zere, kdyz deti kolem mluvi ve vetach (opravdovych, muj dela vety typu mama car brmm brmm pa, ale aspon uz spojuje), ale tak snazim se si to moc nepripoustet. Navic mi prijde, ze jak na neco najde vyraz, uz se ho drzi, treba zvireci zvuky umi uz snad rok a „nazvy“ tech zvirat nerekne, at je opakuji do zblbnuti…proste se domluvi a to mu staci :nevim: Tak obcas neco najdu na netu, treba pry mluveni hodne souvisi i s jemnou motorikou, tak se snazim vymyslet nejake rozvijejici cinnosti, taky foukame do brcka na posileni svalu…no ale tak jako zlehka, v ramci hry.

Lidym
Ukecaná baba ;) 2191 příspěvků 7 inzerátů 28.11.17 23:02

Každé dítě je jiné. Syn byl šikovný motoricky, ale rozmluvil se až po 2. roce. Kamarádčina dcera v tom věku mluvila ve větách, ale byla neohrabaná. Mluvila jsem na něj v jednoduchých větách, pořád se ho ptala. A nejvíc pomohly pohádky o krtečkovi (v televizi). Jak ho viděl, začal po něm opakovat. :oops:

Vlaďka 83
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 28.11.17 23:08

22 měsíců - tak si vzpomínám, že v tomhle věku syn taky moc nenakecal - abika = rybička, vum = auto, unka = šunka a pár běžných pro členy rodiny. Pak přišly Vánoce a na Nový rok z ničeho nic začal tvořit věty. Na dvouleté prohlídce jsme nepřiznali, že ty slova, co vytváří jsou jen dvouslabičná až na „abika“. Ve 26 měsících spadla ředitelce z montessori školky čelist, jak hezky mluví. Zkrátka nic, nic a najednou skočil o dva levely výš. Od narození jsem mu četla, mluvila na něj a popisovala, co dělám. Netuším, zda by bylo něco jinak, kdybych to nedělala, protože každé dítě je zkrátka jiné. Neboj ono to přijde ;)

Netopirek
Echt Kelišová 7573 příspěvků 28.11.17 23:12

Jediné co můžeš zkusit je chtít po něm, aby ti řekl co chce. Když po tobě něco bude chtít, ale to funguje jen někdy. Já bych to neřešila, spousta dětí se rozmluví až ve školce.

Uživatel je onlinefia80
Závislačka 2941 příspěvků 28.11.17 23:32

22 měsíců je málo. To se rozmluví - děti to mají skokově. Pořád nic nic a pak najednou se jim to sepne a dozraje a začnou mluvit.

Moje dcera měla cca 20-30 slov do 3. let, až pak se začala pomalu rozmlouvat, ale ještě v 3,5 letech jsem ji rozuměla cca polovinu toho co říkala.

A ani to není o inteligenci - i chytré děti můžou začít mluvit později. Důležité je, že ti syn rozumí… pak už se to poddá a za nějakou dobu začne mluvit.

Jak už tady někdo psal, tak na rozvoj řeči je dobré procvičovat jemnou motoriku.

Taky je důležité pochopit, že český jazyk je hodně těžký na naučení. Vidím to u německých dětí, které už skoro všechny v 3,5 letech a méně mluví ve větách a jde jim rozumět a dokonce používají to jejich R. Němčina je na naučení pro děti lehčí jazyk než češina, když pominu ty jejich složené dlouhé slova.

ElisabethaElsa
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 29.11.17 02:53

Ahoj, mam kluka 2,4 roku a rozmlouva se posledni dobou az, ale zase to jde rychle. Kratky veticky, sklonovani mam mas mame ;) Ve 22 mesicich jsem si o tom mohla nechat zda :) Nedelam proto nic - normalne na nej mluvim, bavi ho knizky takze hodne koukame to tech kde se odkryvaji okenka. Hodne teda opakuju. Napr on rika mam pek a ja ano mas pepr :D jemu se libi ze mu rozumim a opakuje znova a ja taky, do zblnuti :D

e008
Závislačka 3135 příspěvků 44 inzerátů 29.11.17 03:22

Ja slysela, ze dite, aby se naucilo mluvit, musi videt ta slova vyslovovat. Tedy odezirat. Hodne casto prvni deti mluvi driv, podle me je to tim, ze clovek ma cas se mu venovat individualne a pri mluveni na nej koukat, u druheho to nejde.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva... číst dále >

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství,... číst dále >

Články z Expres.cz

Komplic ústeckého vraha před soudem: Na jeho verzi něco nesedí!

Soud začal projednávat případ dvojnásobné vraždy a znásilnění v chatové... číst dále >

Andrea Pomeje mluví o rozvodu a Jirkovi vzkazuje: Jdi se léčit!

Andrea Pomeje se konečně rozhoupala. Pět měsíců poté, co doslova vyhodila... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého... číst dále >

Chození naboso je nový trend. Není však pro každého

Stále více lidí mění klasické boty za tzv. bosou obuv s tenkou podrážkou,... číst dále >

Reklama