Jak vylepšit své vyjadřování?

2
5.5.21 02:12

Jak vylepšit své vyjadřování?

Ahoj,
již dlouho mě trápí mé vyjadřovací schopnosti. Je mi 20 let, nedávno jsem úspěšně odmaturovala a stala se nezaměstnanou - což je další můj problém, ale to jindy. Pečlivě sleduji nabídku práce a všude je jako předpoklad „výborná komunikace/komunikační schopnosti“. Což je můj problém. Nedokážu se pořádnê vyjadřovat. Písemná komunikace mi nedělá problém, ale slovní je katastrofa. Nikdy jsem neuměla mluvit zpatra, ale teď, když jsem doma, je to ještě horší. Byla jsem na několika pohovorech a neuspěla jsem, bohužel mám pocit, že je to kvůli mému vyjadřování. Opravdu hodně čtu, ale slovní zásobu jako bych zapomněla. Koktám, najednou zapomenu slovo, které chci říct, takže i z vtipu se stane trapas a sem tam se mi z hlavy vykouří i pointa nebo návaznost sdělení. Již jsem pročítala pár rad, ale všechno bylo o čtení. Přemýšlím, zda tento problém není z té mé velké nervozity, strachu z lidí a neznáma anebo nízkého sebevědomí.
Tak bych se chtěla zeptat - nemáte někdo jiné rady/zkušenosti, jak si zlepšit vyjadřování?

Mnohokrát děkuji a přeji hezký zbytek dne. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
327
5.5.21 06:18

Cvičení dělá mistry… jednak jsou kurzy komunikace (teď asi ne, ale až se rozvolní tak ano) a jinak se musíš takovýmto situacím vystavovat co nejčastěji. mluvit před více lidma a tak. zkus začít rodinou, kamarády, něco jim vyprávět. pokid budeš mít možnost, mluv s cizíma lidma. tréma se ztratí a ty.se zdokonalíš

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
265
5.5.21 06:31

Místa kde potřebuješ výbornou komunikaci jsou většinou prodejci všeho možného. Zkus se taky zamyslet, jestli bys takovou práci chtěla nebo byla schopna dělat. Já vůbec ne. Jednak jsem introvert a pak nabízet třeba něco co bych si nikdy nekoupila bych nemoha. Za chvíli bych byla zhnusená sama sebou.
Zkus si třeba natrénovat s někým z rodiny, jak by vypadal pohovor. Ať se trochu rozmluvíš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1152
5.5.21 07:18

Tak zkus třeba každý den vybrat z nějaké knihy první podstatné jméno na náhodně zvolené straně, aby ses nemohla připravit a zkus o něm mluvit, popsat ho, rozvitými větami. A říkej to v nahlas, nikoliv v duchu. Můžeš si to zkusit i nahrát a zpětně zjistíš, jaké máš tempo řeči, jestli mluvíš dostatečně hlasitě, jaká je intonace… Určitě se to dá vylepšit. A nebuď z toho smutná. Teď se to hodně ukázalo u distanční výuky, že i někteří učitelé mají s rétorikou potíže.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
PaníKadrnožková
5.5.21 07:22

@Lenka912 ahoj, chapu, jednak ve 20 jsem mluvila jak absolventka školy pro retardy, proste sedis 12 let ve skole a poslouchas a najednou se chce, aby z tebe byl retor :roll:

Jednak jen trenink dela mistra. Mozna to velike cteni a tim i siroka slovni zasoba zpusobuje, ze v hlave mluvis jako kniha a ve skutecnosti to nejde.

Nechapu, ze tu jeste nikdo nerekl, ze pasivni slovni zasoba a vzdelanost nema se schopnosti verejne hovorit moc spolecneho. To je uplne jina disciplina. Takze neboj, vsechno bude, vsechno prijde. Zacni se setkavat s kamarady, snaz se vsude mozne co nejvic mluvit. Ja vim, ze to zni absurdne, ale i trouseni poznamek v obchode, par slov s prodavackama nebo se nekde zapovidat ti pomuze trenovat pohotovost a zbavovat te tremy. No a trenovat i doma, treba si dat casovy limit a hovorit na dane tema. Na interňetu je milion rad, jak trenovat retoriku, tak si to proste budes zkouset. Zezacatku si budes pripadat jako blbec, ale ono to povoli.

Drzim palce :mavam:

• Citovat
  • Nahlásit
336
5.5.21 07:49

Koktání a zapomínání slov bude nejspíš nervozitou. Taky s tím mám problém. Když jsem hodně nervózní, kolikrát to vypadá, že neumím pořádně mluvit.

Chce to trénovat. Až budeš mít za sebou víc pracovních pohovorů, už budeš vědět, do čeho jdeš a budeš si jistější. Velkou roli v tom samozřejmě hraje zdravé sebevědomí, které získáš právě zkušenostmi.

Teď na začátku se můžeš vždycky předem zamyslet nad tím, o čem se asi bude mluvit a co bys mohla říkat. Nebudeš pak vystresovaná z toho, že musíš jenom na místě vymýšlet, co říct. Ještě pomáhá si uvědomit, že ostatní jsou taky jenom lidi a hodně z nich má stejné problémy jako ty, takže tě soudit nebudou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2668
5.5.21 09:03

Tvůj problém bude spíš sebevědomí. :-) Komunikační dovednosti se dají nacvičit. Nevím tedy, o jaký obor jde, ale věta o dobrých komunikačních schopnostech je snad i u inzerátu na uklízečku. Prostě univerzální věta, která nikdy nesmí chybět, ale v praxi pak nemusí být vůbec důležitá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2
5.5.21 10:59

Děkuji!

Ahoj,
mnohokrát vám děkuji za rady. Vážím si vašich milých slov a podpory. :hug:

Hezký den všem! :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2030
5.5.21 11:05
@Lenka912 píše:
Ahoj,
již dlouho mě trápí mé vyjadřovací schopnosti. Je mi 20 let, nedávno jsem úspěšně odmaturovala a stala se nezaměstnanou - což je další můj problém, ale to jindy. Pečlivě sleduji nabídku práce a všude je jako předpoklad „výborná komunikace/komunikační schopnosti“. Což je můj problém. Nedokážu se pořádnê vyjadřovat. Písemná komunikace mi nedělá problém, ale slovní je katastrofa. Nikdy jsem neuměla mluvit zpatra, ale teď, když jsem doma, je to ještě horší. Byla jsem na několika pohovorech a neuspěla jsem, bohužel mám pocit, že je to kvůli mému vyjadřování. Opravdu hodně čtu, ale slovní zásobu jako bych zapomněla. Koktám, najednou zapomenu slovo, které chci říct, takže i z vtipu se stane trapas a sem tam se mi z hlavy vykouří i pointa nebo návaznost sdělení. Již jsem pročítala pár rad, ale všechno bylo o čtení. Přemýšlím, zda tento problém není z té mé velké nervozity, strachu z lidí a neznáma anebo nízkého sebevědomí.
Tak bych se chtěla zeptat - nemáte někdo jiné rady/zkušenosti, jak si zlepšit vyjadřování?Mnohokrát děkuji a přeji hezký zbytek dne. :mavam:

Ano. Čti. :) Někteří mladí lidi se dnes tváří, že knížky jsou nabitý elektrikou. Tak mizí schopnost správně se vyjadřovat. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat