Jak vysvětlit smrt?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Ploxi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.10 21:21
Jak vysvětlit smrt ???

Ahoj holky, dnes jsem byla s neteřema( 5 a 6 let) na hřbitově. Ví, že dědeček umřel, protože byl nemocnej a teď leží na hřbitově. Ale dostala mě otázka, jak se tam dědeček vleze ??? Máme malý hrobeček, táta je spopelněn. Vůbec jsem nevěděla, co jim odpovědět, nejsem si jistá, že by pochopily proces spopelnění. Díky za tipy !!!

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Reakce:
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.10 21:31

Je tam jen jeho dušička

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 01.10.10 21:40
Anonymní píše:
Je tam jen jeho dušička

asi je to fakt nejsnažší vysvětlení pro takhle malé děti… :palec:

A nebo pak pravdu. Když člověk umře - což pochopily, tak už tělo nepotřebuje. A tak se spálí a vloží do krabičky a ta je v tom hrobečku a dušička jde do nebíčka.
A proč se spálí? Aby ho nemohli sníst broučci, kteří žijí v zemi. třeba.. fakt nevím :nevim:

Pipet
Generální žvanilka 24136 příspěvků 01.10.10 21:41

Já bych raděj se domluvila s maminkou holčiček. A pak se zařídit dle jejího názoru…

Huffmanka
Ukecaná baba ;) 1615 příspěvků 01.10.10 21:43

Slysela jsem ze deti si smrtelnost uvedomuji kolem osmeho roku. Do te doby jim to hlavicka proste nebere.
Mne se libi napad s dusickou. S popelem bych je nestrasila.

BohunkaP
Extra třída :D 14969 příspěvků 01.10.10 21:54

V tomhle věku to nemůžou pochopit.

Pokud už jim bylo jednou řečeno, že „dědeček spí v tom hrobečku“, těžko se jim bude najednou vysvětlovat, že tam je „jen dušička“… co to je? Pro malé dítě nepochopitelná hloupost…
Takže moje reakce v tomhle konkrétním případě by byla něco jako „ten kámen nám jenom ukazuje, kde dědeček spinká, a hlídá, aby ho nikdo nerušil. Dědeček je uložený hluboko pod ním v takové zvláštní postýlce.“

Máme podobnou situaci doma, moje maminka je rozptýlena… Dcera ví, že „pro babičku přiletěl andělíček, odvedl ji na obláček a ona se z něj teď na nás dívá“… O hřbitově a rozptylové loučce ví, že „tady na babičku vzpomínáme“.

Příspěvek upraven 25.05.17 v 08:39

MadGirlNancy
Ukecaná baba ;) 1680 příspěvků 01.10.10 21:56

Dobrá je kniha „Když dinosaurům někdo umře“
třeba zde: http://www.cestadomu.cz/…do-umre.html

Jo, teď čtu, že ti jde o něco jiného…no, taky bych to nechala jako Bohunka, že tam leží…nebo vy máte ty urny vidět? Tak pak asi ta dušička.

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 01.10.10 22:07
Huffmanka píše:
Slysela jsem ze deti si smrtelnost uvedomuji kolem osmeho roku. Do te doby jim to hlavicka proste nebere.
Mne se libi napad s dusickou. S popelem bych je nestrasila.

to jsme zas netušila. :oops: :oops:

A nechat to na jejich rodičích je asi nejrozumnější. :potlesk: Oni nejlíp ví, co děvčata zvládnou a co nee.

Michaelakkk
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.10.10 22:08

Proč je bereš na hřibtov?? :nevim: Jsou malé na to aby to pochopily… :roll:

Markittka
Extra třída :D 14598 příspěvků 01.10.10 22:13

Míšo, babička nás taky brávala koukat na náhrobky, hrobky, světýlka… i takhle malé. Jen na procházku.

mado
Závislačka 4790 příspěvků 01.10.10 22:14

Taky vodím syny od malinka na hřbitov. Smrt a narození patří běžně k životu, možná právě proto, že jsme tam chodili od mala, tak nikdy nic morbidního neřešili, berou to úplně normálně. Na Dušičky rozsvěcujeme svíčky a znají krátkou modlitbičku…já taky jako malá chodívala s babičkou na hřbitov a nějaké neblahé následky to na mě snad nezanechalo. M

Len-til-kah
Extra třída :D 13986 příspěvků 01.10.10 22:20

Souhlas. Děti taky bráváme na hřbitov (my ale jsme nevěřící).
A obecně buď že jsou ještě hloupé, anebo že jsou splachovací, já všechno říkám, jak to je, a berou to. Nevymýšlím si. Jo kdybych na dušičky věřila… ale nevěřím (sama jsem v dětství nesla jako velkou křivdu, když si pro mě vymýšleli nesmysly a já na to přišla). Je tam popel.

Příspěvek upraven 01.10.10 v 22:21

Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 01.10.10 22:20

Takze tohle bych nechala na rodicich.Vim,ze se rika,ze deti to pochopit nemuzou,ale negenaralizovala bych to,kazde je jine.Za sebe si pamatuju pochopeni smrti. zrovna v tomhle veku(predskol­nim),muj cerstve sestilety smrt chape,alespon vzhledem k veku./ted mame cerstvou zkusenost oplakanou za sebou/
Vysvetluju mu vse jak je,hoooodne opatrna bych byla na pohadky,ze v hrobecku nekdo spinka..ale to je kazdeho vec/beru to z vlastni zkusenosti z toho detskeho veku,to me desilo vic nez pak pochopeni smrti-ten spanek/a zlobim se na tchanovce,kdyz tahle slova pouzivaji,i kdyz vi,ze zasadne smrt a spanek odlisuju.
Sve dite na hrbitov beru,i kdyz tam chodime velmi malo,vi,ze tam lezi jeho predci(at v hrobce,v hrobe,ci urne),vi,ze lide tam chodi na ne vzpominat..smrt neni u nas tabu,je to soucast zivota.

BohunkaP
Extra třída :D 14969 příspěvků 01.10.10 22:24
Michaelakkk píše:
Proč je bereš na hřibtov?? :nevim: Jsou malé na to aby to pochopily… :roll:

Míšo, to nikdo nečeká, že by to pochopily. Ale je to místo, jako každé jiné, patří k životu. Stejně jako se dcerka byla podívat v porodnici nebo na svatbě v kostele, byla i na hřbitově.

A u starších dětí ještě víc o to, že si člověka, který odešel, pamatují. Nedá se předstírat, že zmizel. Když najdeš právě to srozumitelné vysvětlení, je to pro ně dobře…

Příspěvek upraven 25.05.17 v 08:40

dalmatinka 123
Hvězda diskuse 47198 příspěvků 01.10.10 22:25

Mám bohužel velmi čertsvou zkušenost že děti to chápou.Muj bráška měl na štědrý den tragickou autonehodu.Vezl i moje neteřinky 7 let a 4 roky.Starší princezna nám zemřela.Mladší to brala strašně jako celá rodina.Dodneš občas pláče.ví že princezna(nechci jmenovat,stále nemohu o tom tak mluvit)už se nevrátí.Ví že je v nebíčku.Brečela a chtěla taky umřít.bojí se ježíška že jí zase někdo umře.Pláče že je sama a moc dobře chápe že už neni cesta zpátky.Je to na dlouhé povídání.Každý nás ujištoval že smrt sestřičky ponese takle malé dítě dobře a že to nechápe.Neni to pravda.Moc dobře si uvědomuje co se stalo jako my všichni :cry: .

Stránka:  1 2 3 4 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Co si uvařit na Vánoce, když se snažíte zhubnout?

Pokud jste pevně rozhodnutá, že letos o Vánocích se ručička váhy nehne směrem... číst dále >

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Články z Expres.cz

Čestmír Řanda ukázal novou milenku. Je to mladší kopie Pletánkové!

Vrátila se Tina Pletánková k Čestmíru Řandovi? To napadlo všechny, kdo se... číst dále >

Bony a klid po 30 letech: Kde jsou dnes hlavní hrdinové vekslácké romance?

Kdo v té době žil, v tom snímek obyčejně probudí vzpomínku na minulý režim a... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra... číst dále >

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle... číst dále >