Jak zabavit jedináčka?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 08.03.18 09:59
Jak zabavit jedináčka?

Maminky, jste tu některá maminka jedináčka?

Naše vymodlené dítko jedináček je a bude…nemůžu si dovolit kvůli zdraví „riskovat“, že druhé těhu + vše potom bude probíhat tak jako u prvního…našemu je 5,5 roku a včera přišlo s tím, že chce ségru nebo bráchu, že si s ním dost nehraju :((..to bylo jako rána pod pás po tom všem, měla jsem co dělat, abych to ustála, ale ustála…do školky chodí, jezdíme na kroužek, chodí si hrát se sousedními dětmi - ale je hodně společenský…hraju si s nim cca hoďku čistého času odpoledne, popravdě ne vždy mi to baví, reps. spíš se mi hlavou hodní, co vše je nutné ještě doma udělat…navíc nechci, aby byl „mamánek“, aby se uměla zabavit sám, což si myslim že se mi docela daří takto vést..ale KDE JE TA HRANICE, kdy to dítěti opravdu vadí, nebo kdy to jen zkouší, že maminka „povolí“?

Je dobré dítěti říkat „Ne, teď nemůžu, teď vařim, peru atd.“.???..nechci aby si odnesl něco ve stylu naši na mě neměli čas, vim, co jsem si odnesla já…musím dělat věci v domácnosti, jinak bysme tady zapadali v nepořádku… pomáhá rád, zapojí se do všeho, ale přesto mu to nestačí…navíc je to Váha, o těch se říká, že potřebují k životu druhého, jinak nejsou „vyváženi“…jak to nejlíp vyřešit? Aby se nikomu neublížilo?

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Pucalkovic Amina
Zasloužilá kecalka 871 příspěvků 08.03.18 10:19

@Budulínek22 My zatím máme jedináčka (kluk 5 let), ale teď jsem těhotná. Malý už nejméně 2 roky říká, že chce sourozence, tak jsem ráda, že se podařilo. Nedařilo se nám 3 roky, tak už jsem se smiřovala s představou jedináčka. My jsme jako řešení měli, že bychom adoptovali. Nad tím jsi nepřemýšlela? Kdybyste adoptovali podobně starého chlapečka, tak by byl syn určitě nadšený. Nebo zkusit pěstounskou péči pro začátek? Chodí ti malý do školky? Tam by se mohl zabavit dostatečně. Náš se vyřádí dopoledne ve školce a odpoledne, když ho vyzvednu, něco podnikáme venku, pak jedeme domů a většinou ho zapojuju do péče o domácnost. Pomáhá mi věšet prádlo, krájet zeleninu do polévky, míchat těsto na bábovku, vyndat nádobí z myčky apod. A pak si hrajeme. Taky to občas vnímám, že mě to nebaví, mě baví třeba hrát pexeso apod, ale ne si povídat fiktivní věci s panáčky nebo závodit s autíčky. Každopádně jsem ráda, že on je šťastný, tak tu hru prostě zvládnu. Taky se často snažím zvát návštěvy, nebo si ze školky beru i jeho kamarády, ať se zabavěj spolu. Případně chodíme do herny, no prostě, aby měl kolem sebe dost dětí. O víkendech se pak snažíme jezdit za příbuznými, kteří mají děti, nebo aspoň podnikat něco venku.

Alyss1
Závislačka 2859 příspěvků 1 inzerát 08.03.18 10:22

Asi bych videla problem v tom, ze te nebsci si s nim hrat. Vi to a chce lepsiho partaka. Tak vymysli neco, co vas bude bsvit oba? V tomhle veku to je preci zabava! Lego, spolecenska hra, bazen, kolo, tvoreni, vylety…

Nejde o celkovy cas. A kdyz najdete nejakou spolecnou aktuvitu na kterou se tesi tak se lepe vysvetluje: ted chvili nemuzu, musim udelat to a to at pak muzem jit si hrat…

radkka
Generální žvanilka 20803 příspěvků 08.03.18 10:27

Co mu pořídit zvířecího kamaráda? :think:

Slečna Ferka
Extra třída :D 10150 příspěvků 08.03.18 10:29

@Budulínek22 Moje dcera je taky jedináček (6 let) a sama si neuměla hrát nikdy. Už odmala chtěla komunikovat, nemohla jsem ji třeba uspávat: když jsem u ní seděla, chtěla pořád povídat nebo něco, a i když byla úplně mrtvá, tak prostě neusnula.

A platí to doteď. Taky bych chtěla, aby si hrála sama, ale smolík. Někdy v pěti letech si začala kreslit (do té doby odmítala i to), tak tím se občas zabaví, ale stavebnice, výtvarné věci i další hračky vyžadují asistenci rodiče :zed:

Když byly povinnosti, tak jsem ji samozřejmě odmítala od chvíle, co měla trochu rozum, ale jinak je to problém. Nevím, jestli se to dá nějak „umravnit“ nebo „vyléčit“. Dnes už jí jen říkám, že je velká a že vidí, že něco dělám, tak si má najít něco sama. Obvykle to teda bývá mobil nebo televize. Ale zase je to o tom, že když ani jedno není a půjdu s ní dělat něco jiného, tak jí ty technologie nechybí.

Neudělám nic.

PS: Pokud jde o druhé dítě, taky to párkrát zkusila (nijak intenzivně), tak jsem jí vysvětlila, proč je to problém: věk, zdraví, ale třeba i to, že bych na ni měla méně času a musela bych se přizpůsobovat miminku a ne jí (a táta taky), a jestli by to OPRAVDU chtěla. Tak už toho nechala. (Pravda, teď občas přijde s tím, že nebude mít děti, protože se nevyspí, ale z toho doufám vyroste :mrgreen:.)

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 08.03.18 10:34
@Alyss1 píše:
Asi bych videla problem v tom, ze te nebsci si s nim hrat. Vi to a chce lepsiho partaka. Tak vymysli neco, co vas bude bsvit oba? V tomhle veku to je preci zabava! Lego, spolecenska hra, bazen, kolo, tvoreni, vylety…Nejde o celkovy cas. A kdyz najdete nejakou spolecnou aktuvitu na kterou se tesi tak se lepe vysvetluje: ted chvili nemuzu, musim udelat to a to at pak muzem jit si hrat…

Ano, máte pravdu, najdu nějakou společnou hru, byť by byla jedna, aby nás bavila oba…moje mamka říká, že jsem byla vždycky nehrací dítě, jak to nemělo účel, tak mě to nezajímalo..a to mi vydrželo do dospělosti..tak jaksi nechápu přirozenou dětskou radost jen tak, to mě úplně míjí…asi jsem divná…
Do školky chodí na celý den, má i 2 kroužky, jezdíme po návštěvách, má babičky, dědečky, lidí okolo sebe dost :) ale prostě „mamka si nehraje“…mě je tohle myšlení úplně cizí, já byla nejradši sama, samotářka, a to mi taky vydrželo až do dospělosti…byla jsem a jsem šťastná, když věci dělam sama…

Mam dítě opak mě :)

Příspěvek upraven 08.03.18 v 10:37

blumen
Hvězda diskuse 42563 příspěvků 08.03.18 10:34

@Budulínek22 ja myslim, ze kazde ditko jednou mluvi o sourozenci at se mu venujes, jak chces. :nevim: ze varis a podobne bych normalne rikala, na tom nevidim nic spatneho, at se zabavi i sam, i kdyz je jedinacek.

Od svagrove syn ma taky plnou pozornost a ted v 5 letech si k narozeninam pral sourozence (nedostane ze zdravotnich duvodu.)

Budulínek22
Povídálka 20 příspěvků 08.03.18 10:35
@radkka píše:
Co mu pořídit zvířecího kamaráda? :think:

Máme psa :) venku..občas si s ním hraje :)

Ijen
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 08.03.18 11:01

Kluci jsou od sebe o 7 let, cili prakticky dva jedinacci. Mladsi taky parkrat postradal partaka a vim ze spolecnost potrebuje. Je sice introvert jako ja, ale ne samotar. Je rad mezi lidmi. Brala jsem ho s sebou do fitka, jezdili jsme s partou na vypravy na kese a on byl max. spokojeny v tlupe lidi. Kolem 5 let jezdival pravidelne k babicce na vikendy, ktere travil se stejne starou sestrenici. Od 1.tridy ma dva kamarady, u kterych casto prespava a oni u nas. Shodou okolnosti oba meli v te dobe doma cerstveho sourozence. A po nekolika navstevach mi synator oznamil: Mami hlavne si prosimte neporizujte mimino.

Hobitka
Závislačka 3678 příspěvků 08.03.18 11:19

@Budulínek22 Ja mam treba 3 deti - 5.5, 3.5 a 10m, a ta nejstarsi je taky takovy typ, ze potrebuje dospeleho a porad taha dospele od prace a porad „kdy uz si teda pujdem hrat?“. Ja se tedy snazim obcas venovat detem i na ukor bordelu, na ten se neumira. Fungujou nam hodiny - ted mam praci, nez bude velka rucicka na 8. Nebo naridim minutku a kdyz zadrnci, jdu za detma.

Agrion
Závislačka 2799 příspěvků 08.03.18 11:29

@Budulínek22 Pokud je jedinym duvodem, proc mate jen jedno dite, jen obava o zdravi, tak bych mozna uvazovala o pestounstvi/a­dopci… urcite se tu na me vrhne spousta maminek jedinacku, ze byt jedinackem preci neni katastrofa - coz opravdu neni, ale mit sourozence a vyrustat s „partakem“ je podle meho proste dar… jak pro dite, tak pro rodice. Pokud to nepripada v uvahu, tak asi jedine hodne zvat kamarady domu… deti si vyhrajou a maminky kamaradu ti budou vdecne :lol:

masinka9
Závislačka 4907 příspěvků 08.03.18 11:30

Tak my se 4,5 roku snažíme o druhé. Dceři je 6,5. Naštěstí samotou netrpí, v našem domě žije manželova ségra, má kluky 12, 10 a holku přesně starou jako je naše. Takže jsou skoro dvojčata a hodně spolu od narození tráví čas, školku, 1× týdně stejný kroužek. Jen na dovolenou spolu nejezdíme. Holky se občas pohádají, jsou hodně různé povahy nebo když marodí taky nejsou spolu. Takže cca každý druhý den je Bára sama, já dojedu po 17h domů a věnuju se jí cca 1-2hodiny, s úklidem to fakt nepřeháním. Většinou hrajeme společenské hry, deskovky, děláme výtvarku, panenky ji neberou, to spíš lego, puzzle. Když je teplo tak sme do 19h na zahradě, ale tam je spíš s tou sestřenicí a já si můžu dělat co potřebuju nebo jedem na kolo, brusle, hřiště. Večer se vždy půl hodiny čte v posteli. Manžel se taky snaží, bud hrajou prší, nebo něco na pc, anebo večer s ní čte čtyřlístky. Snažím se tak jednou týdně s ní vyrazit na návštěvu nebo někoho pozvat. Taky doma pomáhá ale zatím fakt jen když chce, takže tím ji moc nezabavím. Ted jsme na IVF, ale když to nevyjde tak snaha o 2.dítě skončila. Bára je hodně společenská, sourozence si moc přála několik let a ted asi před Vánoci otočila, že nechce. Na dovolené jezdíme s kamarády s jejími vrstevníky, tam si je taky užije. Když nebude mimi tak možná pořídíme mazlíčka, ale fakt je že ten věkový odstup už pro ty sourozence v dětském věku je naprd, spíš možná až budou dospělí.

Příspěvek upraven 08.03.18 v 11:32

PeknyVlasy
Kecalka 220 příspěvků 08.03.18 11:31

Ahoj, nejsem maminka, ale dost jsem hlídávala děti. Co můžu říct, tak mi u většiny jedináčků vadilo jak si stále vynucují pozornost a že to jsou často velmi rozmazlené děti. U sourozenců stačilo vyndat kostky a na hodinu byl klid. Důležité dle mého názoru je, aby se zabavili sami. Kroužky jsou taky fajn, hlavně nějaké ty vzdělávací (angličtina?), vést je ke studiu a nějaký ten sportovní kroužek. Co vím, tak každý jedináček chce sourozence a když ho mají, tak se hádají :lol: (berte s nadsázkou). Takže to bych nebrala v potaz. Spíš mě zaráží, že ti malé dítě řekne, že si s ním dost nehraješ a hroutíš se tady z toho. Už jen z toho usuzuji, že dítě rozmazluješ. Veď ho k samostatnosti.

Therushka
Kecalka 441 příspěvků 08.03.18 11:32

@Budulínek22 Mam tri deti, 4, 2, 6 mesicu, a nejstarsi mi rika to same ;) Proste vzdycky nemuzu nebo nechci, kdxz on by chtel. Takova je zivotni realita a v tom ho vychovavam. Kazde ditko by si proste chtelo urvat mamu jen pro sebe, ale proste to nejde… :nevim:

Mar__tanka1983
Generální žvanilka 20065 příspěvků 08.03.18 11:44

@PeknyVlasy vlastně máš pravdu, řekla bych. Prostě vést k samostatnosti. Já sem v tomhle „hrozná matka“, mě tyhle dětský hry nikdy nebavily, jo, jako jednou za týden s ním budu stavět hodinu s legem, občas po sobě zastřílíme „Nerf pistolema“, ale jinak?
Takový ty klučičí blbiny s ním občas dělá tatínek, ale jinak prostě „máš pokoj plný hraček, tak si dělej co uznáš za vhodné“. Vypnula jsem televizi, uklidila tablet, dítě chvíli bloumalo do čeho by koplo, pak chvíli frfňalo a najednou hup, a to bys koukala, co si vymyslí i jedináček. Jen mu dát prostor ;)
Jinak samozřejmě chodíme hodně často ven a na návštěvy ke kamarádkám se stejně starými dětmi (slušné počasí trávíme každou volnou chvíli vlastně jen venku), chodí do školky, takže není mimo kolektiv.

Řekla bych, že každé dítě se umí zabavit samo, že sourozenci si hrají samostatně ani né tak, protože mají toho parťáka, jakože spíš my dospělí je necháváme samotné (když teda mají toho parťáka) a nemontujem se jim do těch her, takže se to ty děti naučí samy. Jestli mi rozumíte jak to myslím? :mrgreen:

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Co se s ní stalo? Bývalá Víznerova láska Vendula Křížová vypadá unaveně

Herečka Vendulka Křížová (46) se vypravila na Mikulášský charitativní bazar... číst dále >

Daisy Lee zveřejnila detaily veřejné soulože: Budu to dělat s mužem v masce!

Karolína Urbanová alias Daisy Lee sama sebe nazývá nejkontroverznější českou... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději.... číst dále >

Anorexii jsem schovávala za vysílení z baletu, říká tanečnice

Megan Brewerovou (22) podezřívali z anorexie mnoho let, ale vždy tvrdila, že... číst dále >