Jak zvýšit svůj všeobecný přehled

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
15.4.22 12:17

Jak zvýšit svůj všeobecný přehled

Už dlouho mě trápí můj ne moc dobrý všeobecný přehled. Považuji se za inteligentního člověka, mám kvalitní VŠ a skvělou práci, ve které jsem, myslím si, dobrá. Přesto mi ale připadá, že můj všeobecný přehled je mizerný. Když se pro nějakou oblast zapálím, vyhledám a zapamatuji si o ní spoustu informací, ale ostatní věci moje hlava vypouští. Třeba v porovnání s mým mužem, který má přehled naopak obrovský, jsem na tom hrozně.

Napadá vás, jak přehled zvýšit? Poslouchám různé podcasty, sledují aktuální dění. Co víc dělat, aby se přehled začal zvyšovat co nejrychleji? Mohla by pomoct třeba nějaká kniha?

Anonym prosím zachovat, stydím se za to.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1158
15.4.22 12:19

Já mám ráda pořád „Slavné dny“, je na Streamu a určitě i na youtube 😊

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
64
15.4.22 12:19

Tak když se něco naučíš a pak to „vypustíš“ pod tíhou nových informací, chtělo by to trénovat paměť. Jsou různé knížky na paměťová cvičení anebo kurzy. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5287
15.4.22 12:25

Kup si nějaké encyklopedie nebo středoškolské ucebnice a čti je :lol: a v čem si chces ten přehled zlepšit?

Podle mě každého zajímá něco jiného, tak když slyšíš informace o něčem, co té třeba nezajímá, vypustis je, to je normální. A ne kazdej má přehled. A někdo, kdo tak působí, ho má třeba jen v několika oblastech, a jinde zase ne, nebo má části některé informace špatně zafixovane a tímpadem popletene :P.

Jsou lidi, co mají sběr informaci jako koníčka, a ti mají pak širší zaber, ale tím bych se nestresovala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.22 12:30

@Abbynka15
Nejde o to, že bych se ty informace cíleně učila a pak zapomněla. Spíš si je do té hlavy ani nedostanu - když jde o něco, co mě vlastně moc nezajímá, tak to jde tak trošku mimo mě. Ale v některých případech jde bohužel o informace, které by člověk se všeobecným přehledem znát měl.

• Citovat
  • Nahlásit
64

Je fakt, že mě hodně „vzdělávají“ knihy. Prostě čtu různé žánry, a když narážím na něco, čemu tak úplně nerozumím, nebo se tam objevují různé historické události, které si ze školy nepamatuji, tak si o nich ráda něco vyhledávám, abych všemu lépe rozuměla apod. :dance: Taky s manželem trénujete ti paměť, u mě docela dobrý, manžela z toho pak někdy bolí hlava :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

@Semtex
To je pravda, možná jsem na sebe moc náročná. Ale stejně bych se cítila lépe, kdyby byl ten přehled větší. :)

• Citovat
  • Nahlásit
64
15.4.22 12:33
@Anonymní píše:
@Abbynka15
Nejde o to, že bych se ty informace cíleně učila a pak zapomněla. Spíš si je do té hlavy ani nedostanu - když jde o něco, co mě vlastně moc nezajímá, tak to jde tak trošku mimo mě. Ale v některých případech jde bohužel o informace, které by člověk se všeobecným přehledem znát měl.

Tak to chápu, to je normální, když tě něco až tak nebere, tak to vypustíš… Taky mám pocit, že toho někteří lide okolo mě vědí tolik a tolika věcem rozumí, že to ani není možný, ale pak se třeba ukáže, tě něčemu zase nerozumí vůbec a já naopak ano. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28167
15.4.22 12:36

A v jakých oblastech myslíš, že máš mezery? Já třeba celkem přehled mám, paměť taky, ale například v technice nebo IT jsem úplně marná. Naštěstí mě to teda extra netankuje. Mám přehled z takových běžných oblastí, co se učí na gymplu, plus třeba kultura a tak. Ale některé věci šly vždycky spíš mimo mě ( matematika, fyzika..)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
262
15.4.22 12:36

Tak problém bude, že tě to nejspíš nezAjímá, ale nechceš vypadat blbě, takže je to takový na sílu a to je na prd. Tady bych to viděla spíš koukat na nějaký dokumenty, třeba tě něco z toho zaujme. Ono číst si s cílem jenom pro to vědění “na ukázku, že vím” je celkem ztráta času.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
28167
15.4.22 12:39

A proto mám manžela, který to má naopak, je manuálně zručný, technický typ s přehledem v IT, doplňujeme se a vzájemně obdivujeme.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
20801
15.4.22 12:40

Vykašlat se na to, nepěstovat si vlastní mindráky a dělat to co tě těší a zajímá.

Naopak svého muže obdivovat za to, že je jiný než ty, oceňovat jeho kvality. Ne se ho pokoušet trumfrnout. Najdi si to co je tvoje - nesnaž se dělat něco, aby ses mohla někomu vyrovnat.

Jinak všeobecný rozhled není něco, co získáš rychle a snadno, k tomu prostě potřebuješ hodně číst - knihy, promýšlet věci a zasazovat je do souvislosti. Internet a nebo podcasty prostě nedodají souvislosti a ze své podstaty kloužou po povrchu. Když se pak člověk na základě takovýchhle rychloinforamcí snaží machrovat, protože si musí něco dokazovat, tak pro lidi co té věci rozumí je dotyčný spíš k smíchu.

Plus na to potřebuješ nervový systém, který ti ono propojování věcí umožní.

Pokud tvůj nervový systém je strukturovaný jinak - třeba že máš velmi dobrou střednědobou paměť, do které ryhcle nasypeš informace, zapamatuješ si je a pak se při nepoužívání zase přemažou, tak to je pece taky fajn.

Zádrhel není v tom že bys byla hloupá, nezvzdělaná, nerozumněla věcem či cokoliv jiného.

Zádrhel je v tom, že úplně nerozumíš sama sobě, svým silným stránkám a máš pocit, že musíš někdě něco zbytného předsvést, co možná není tvoje hlavní přednost.

Nepotřebuješ rozumnět vztahu kandinskeho s schoenbergem a vystřihnout poučení o tom, jak je ovlivnila emigrace. Nemusíš z hlavy vysypat všechny stavebníky v českých zemích z období pozdního baroka. Nepotřebuješ vysvětlovat jak to je se zahraničná politikou venezuely - pokud tedy nejsi výtvarný kritik, historik architektury a nebo tvou specializací není latinská amerika.

Ve skutečnosti v rámci klasickcýh rolí jsi jako žena s přebytkem informací a s touhou se o ně dělit spíše terčem posměchu, takže úplně příliš mnoho bodů na společenské oblíbenosti ti to nepřidá.

Takže pokud tě věci zajímají, tak se zajímej, poslouchej lidi co vědí víc než ty, pochval je za to a čerpej od nich. A čti - knihy o tom co tě zajímá.

Ale nesnaž se sehnat rychlokurs jak působit jako člověk s obřím rozhledem. Je to kombinace vhoné struktury intelektu a dlouhodobého rozsáhlého studia.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
15.4.22 12:45
@andelka83 píše:
A v jakých oblastech myslíš, že máš mezery? Já třeba celkem přehled mám, paměť taky, ale například v technice nebo IT jsem úplně marná. Naštěstí mě to teda extra netankuje. Mám přehled z takových běžných oblastí, co se učí na gymplu, plus třeba kultura a tak. Ale některé věci šly vždycky spíš mimo mě ( matematika, fyzika..)

Třeba v kultuře. Poznám málokterého herce, neviděla jsem spoustu filmů, které ostatní znají - nikdy mě to moc nebralo. A pak mám guláš v různých historických věcech a mezinárodních vztazích, to jsem se už na škole musela vždy učit celkem na sílu. To samé literatura, ač jsem maturovala na jedničku z češtiny na gymnáziu, mám v tom spoustu mezer. O čem toho vím naopak dost je podle mě psychologie (ale není to můj obor), zdravý životní styl a potraviny, zvířata, rostliny - v tom zase třeba plave můj muž a nepozná pomalu ani dub.

• Citovat
  • Nahlásit
55319
15.4.22 12:45

Prcek sleduje youtubery. Docela cucim, co vsechno vi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4596
15.4.22 12:57
@Anonymní píše:
Třeba v kultuře. Poznám málokterého herce, neviděla jsem spoustu filmů, které ostatní znají - nikdy mě to moc nebralo. A pak mám guláš v různých historických věcech a mezinárodních vztazích, to jsem se už na škole musela vždy učit celkem na sílu. To samé literatura, ač jsem maturovala na jedničku z češtiny na gymnáziu, mám v tom spoustu mezer. O čem toho vím naopak dost je podle mě psychologie (ale není to můj obor), zdravý životní styl a potraviny, zvířata, rostliny - v tom zase třeba plave můj muž a nepozná pomalu ani dub.

Prosím Tě, z toho si vůbec nic nedělej. Každý máme jiné vědomosti. :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat