Je možné, že bude levák?

13496
27.2.10 21:15

Je mozne ze bude levak?

Ahoj
zajima me v jakem veku ditete je mozne odpozorovat ze by mohlo byt pravak nebo levak.
My oba jsme pravaci ale dcerka snad vse dela levou rukou.Kresli levou,ukazuje prstikem na leve ruce,ukazuje levou rucickou atd..
Vzdy treba u kresleni ji reknu at si tuzku prenda do druhe ruky,tak to udela ale za chvili ji ma zase v leve.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

16524
27.2.10 21:23

ja myslim, ze je jeste mala… ja jsem taky docela sledovala, co bude nase starsi dcera, protoze manzel je levak, ale uz presne nevim, kdy jsem byla schopna rict, ze je pravak jako ja, mela obdobi, kdy pouzivala vyhradne levou, pak obe, ruzne to menila, rekla bych ze az tak ve trech letech asi........ kamaradky dcera se vyhranila az ted nedavno, v peti a pul letech, dalsi holcicka ze skolky byla kvuli tomu i v PPP a tam to nebyli schopni urcit, maji jeste prijit na jare…

mala pouziva zatim hlavne levou…ma ale jeste soustu casu…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3329
27.2.10 21:38

Ja myslim ze mate jeste cas. Mala taky zezacatku delala vsechno levou (jezeni, kresleni, ukazovani…), az tak po druhem roce jsem si vsimla ze kope a hazi spis pravou. Ted to jeste porad strida, ale spis bych rekla ze ta prava zacina prevazovat. Ale nijak vyrazne…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
124
27.2.10 22:04

Ahoj, Vojta už od mala bral vše do levé ruky a teď po 2letech, si levou fakt oblíbil. Takže si myslím, že už mu to zůstane. Druhý syn od začátku bere všechno pravou.
Přeci je jedno, že bude levák.....u nás neznám v rodině žádnýho leváka a my ho máme :-),někdo musí být první.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5140
27.2.10 22:17

Taky si myslím že je brzo, natálka taky brala všechno do levé. kreslila levou ukazovala jedla levou a ted když jí dám pastelky tak automaticky si jí vezme do pravé, a když jsme zkoušela jí to strčit nepozorovaně do levé tak si to přendala s výrazem co to ta matka zase vymýšlí :think: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: A lžičku má taky v pravé

A když byla malá tak jsem pořád od babiček slyšela, dej jí tu lžičku do pravě ruky, dej jí tu pastelku do pryvé ruky, dívej se co dělá ona to dělá levou :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: nikdy jsme toto nedělala protože si myslím že v dnešní době je to úplně fuk jestli je levák nebo pravák :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15076
27.2.10 22:36

Na to je opravdu brzo, tuším, že se to ustaluje snad až někdy v předškolním věku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7094
27.2.10 22:41

Syn preferuje levou odmalička, takže již neočekávám, že by se z něj vyklubal pravák.
Ale babička říká, že bude určitě „obourukej“ po ní :mrgreen:

Matějček v jedné knize píše, že určující ruka je ta, kterou dítě pokládá poslední kostku, když staví z kostek komín. U nás taky levá…
Jen si nemůžu vzpomenout, v kolika měsících to mělo být, ale tuším kolem 1,5 roku.

Příspěvek upraven 27.02.10 v 22:41

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
160
27.2.10 22:41

Ahoj,
moje dcerka od roku taky vše levou-čmárala, jedla…
Když jsme přendali do pravé tak zas dala do levé nebo se začla rozčilovat. Teď je jí pět a je levák. Kreslí, píše,hází míčem, příbor drží obráceně. Nevidím v tom problém, akorát kreslení vodovkama si rozmazává teda…
Andrea.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7094
27.2.10 22:45

Taminko, taky jsme oba praváci, ale dítě může klidně levák :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
160
27.2.10 23:24

My jsme taky s manželem praváci, ale manželův děda a otec leváci. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
FloraBolger
27.2.10 23:58

Tak u syna se to projevovalo…snad odjakživa (mám ten pocit :lol: ). Vždycky všechno bral automaticky do levé ruky a vydrželo mu to dodnes. Jelikož já jsem přeučený levák, tak jsem mu ani nezkoušela cokoli dávat „správně“ do pravé :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
6429
28.2.10 12:38

Ahoj,

rozhodně jí nic nepřendávej… jestli má být levák, tak jí tím akorát naděláš škodu, kdybys ji přeučovala.. jestli má být pravák, tak si to časem sama najde..

Můžeš zkusit test, který se používá pro stanovení dominantní ruky a ten druhý i pro stanovení dominantního oka..
A´t dcerka natáhne ruce před sebe, zavře oči a řekni jí, ať si ukáže prstem na nos. Uvidíš, kterou to udělá.
Další test je ten, že položíš před dítě třeba krasohled či mu podáš stočený papír s tím, aby se do něj podívalo jako do dalekohledu.
Důležité je, aby dítě mělo věc danou či podávanou přesně na prostředek, aby zkrátka nebylo natočeno nějakou stranou k dané věci apod., protože pak by sáhlo pro to tou rukou, která by udělal kratší dráhu, logicky.. je důležité, aby obě ruce měly k danému předmětu stejně daleko.. a ono se rozhodne, kterou to udělá právě již díky té dominantní „ruce“.. a sleduj, k jakému oku to přiloží.. to je zas dominantní oko…
Moje dcerka má zkříženou lateralitu = dominantní pravé oko, ale levá ruka.. tak to vypadá srandovně.. ale nikdy se nespletla.. Od mala sahala na věci nejprve levou.. v rodině nikdo levák není… a skutečně levák bude… jen při házení to bude mít trošku těžší a asi nebude mít takové výsledky jako ti, co mají stejnou dominantní ruku i oko

Příspěvek upraven 28.02.10 v 12:57

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13992
28.2.10 12:53

Mladší syn se mi taky jeví jako levák a i když si myslím, že je to brzo, tak se na to připravuju. Jsme praváci, ale tchyně je levák a já nevím nic o dosti velké části svého příbuzenstva, leváctví tam klidně být může. Nestřídá vůbec, teď snad jednou měl lžíci v pravé, ale to byla výjimka výjimek.
Nikdy neříkám, aby si něco přendal, jenom pozoruju.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1022
28.2.10 13:53

tak to bud v klidu,ještě se to nedá říct,ale proti levákům nic nemám,nevadilo by mi mít dceru levačku :wink:
valinka asi tak do 2 let čmárala a vše dělala na střídačku-jednou pravou,pak levou…bylo mi ale fuk,kterou si nakonec vybere :dance:
vyhrála pravá 8-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3.3.10 00:00

Ahoj Taminko,
za prve si myslim, že je ještě malá příliš malá na to, aby se dalo stoprocentně říct, jestli je pravák nebo levák.. Nehledě na to, že každý je vždycky nějakým způsobem napůl nebo se přiklání víc k jedné straně. (jde to poznat už třeba podle vlasovýho výru a dalších věcí). Nicméně určitě bych malou nechala, ať se vyvíjí přirozeně a nepřeučovala bych jí. Můj táta je přeučenej levák (za komunismu to bylo dost běžná věc) a má problémy s psaním, fakt mu to jde moc špatně a ani v jedné ruce nemá tu jistotu, kterou by měl mít, právě kvůli tomu, že je přeučenej levák. I kdyby byla levák, tak se nic neděje, neni to nemoc… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama