Laktační poradna
MVDr. Anna Musilová
Ahoj holky,
poradíte mi, co můžu jíst při kojení a co ne? Piště konkrétně, jako smažený ne, tousty jo atd. Díky moc, pořád jím jogurty a rohlíky a už mě to nebaví
Už jsem ale včera měla kašu a kousek řízku a dnes rýži a maso… A pití mléka se doporučuje?
Asi bys neměla jídla jako čočku,hrách,cibuli,kiwi,smažená jídla,co se dlouho tráví-hranolky,majonézu apod.Já jsem ještě nepila kafe,protože jsem někde šetla,že kofein se rychle dostává do mlíka.U každého je to ale jinak,náě malej na žádné bolení bříška netrpěl,ale pravda je,že já těžkým jídlům nikdy moc nedala.
Ahoj,
z ovoce jím jenom banány, ze zeleniny jenom mrkev a brambory. Jím veškeré maso, mléčné výrobky, rýži a těstoviny. Piju jenom vodu, meltu, fenykl.čaj, čaj na kojení a mléko. Pečivo jím tmavé a alespoň jeden den staré. Já teda jím smažené, ujíždím na hranolkách
včera jsme na oběd zdlábla hranolky a smaž.hermelín s tatarkou a malý byl v poho ![]()
Jinak žádné bolení bříška nemáme ![]()
Ze zacatku se vyhni lusteninam, cibuli, cesneku i porku, zeli. Korenova zelenina je super. Pokud ma dite problemy s bolenim briska, zacni pouze zeleninou varenou. Dale se ze zacatku vyhni rajcatum-alergen, mala se mi po nem opupinkovala. Z ovoce vynech citrusy, jahody,kiwi, a exotiku. U jablka doporucuju oloupat, u me zbaveni slupky zafungovalo. Vhodne je pit zakysane mlecne vyrobky a meltu ci caro ci vitakavu ci spaldovou kavu…vsechno stejny princip obilne napoje podporujici laktaci. Rano sem si udelala litr melty s mlekem a supla do termosky. Fajn jsou taky obilne napoje - 4 lzice celozrnne mouky svar v 1l vody, nech projit varem a pak tak 10min probublat, a pridej k nemu rozmixovany kompot. Je to vyzivne,podporuje laktaci a udela ti dobre. Kojici caj sem nepila, pila jsem rooibos je to antioxidant a priznive ovlivnuje prdikove stavy mimin.
Kolem 3m uz sem zaradila lusteniny i zeli. V malem mnozstvim do jinych jidel{treba polivek}.
Hodne zdaru ![]()
Já jím od začátku všechno.Vyhýbám se jen čočce,květáku a necpu se ve velkým vajíčkama.Jinak to neřeším.Malej na prdíky trpěl,ale na ně trpěla i moje nekojená neteř a mnohem víc než náš Ríšula.Je to prostě 3měsíční kolika a mimča si to holt musé odtrpět a my s nimi
Ted už takový měsíc prdíky neřešíme a nejlíp mu jdou při pasení
Tak být tebou ,moc bych to neřešila.Možná by se vyplatilo sledovat reakci miminka po nějakém jídle co se ti nezdá a uvidíš,jestli je horší reakce než jindy
Držím palce ![]()
Jedla jsem naprosto všechno, z mé zkušenosti, když sníš něco nevhodného, tak nastane jednorázové peklo, když dítě kvičí pořád, tak to není tím, že bys jedla všechno špatně. Jediné, co u nás neprošlo, bylo mlíko. Pila jsem ho ze začátku i litr denně a rozjeli se fest koliky, tak jsem si už dávala jen decku do čaje a přešlo to. Pak už jsem jedla a pila jen zakysané mléčné výrobky a bylo to v pohodě.
Každý má něco jiného, musí se to ozkoušet. Ale strava by měla být pestrá, někdo prý žil o včerejším chlebu a vodě a stejně dítě furt ječelo. To je pak spíš nezralým nervovým a trávicím systémem než nějakou potravinou, co matka snědla.
Ahoj,
určitě jez kvalitně, jinak se brzo složíš, budeš pořád přes zimu marodit… U nás vadí, když sním: košťáloviny, luštěniny, papriku, čerstvé pečivo, musli, cibule, česnek a cokoliv, co mě nadýmá. Mlíko se pít může, pokud se po něm dítě neosypává. Dost mě to omezuje, vařím pořád maso + příloha - normálně maso skoro nejím…
Ginche, teď dočítám diskusi. Prosím Tě, nevadil u Vás roibos ve spaní? Předevčírem jsem odpoledne vypila litr a celý odpoledne až do desíti jsem nemohla našeho nejmladšího uspat.
Májinko, určitě kvalitní a pestrou stravu, kojení je pro organismus dost náročné, a jíst jen rohlíky a jogurt určitě rozumné není. Minimálně jednou denně teplé jídlo, neodbývej se… Často se říká vynechat nadýmavé věci, ale je to individuální, mým dětem nevadilo vůbec nic, jedla jsem od začátku všechno.
Co se mléka týče - jak jsi zvyklá, jestli ho piješ i normálně a chutná ti, pij, jestli ti nechutná, nepij, nevadí. Já třeba mléko normálně moc nepiju (akorát trochu do kafe), ale v těhotenství a na začátku kojení jsem měla spotřebu litr denně, tělo si prostě řeklo.
Lasicka píše:
Ginche, teď dočítám diskusi. Prosím Tě, nevadil u Vás roibos ve spaní? Předevčírem jsem odpoledne vypila litr a celý odpoledne až do desíti jsem nemohla našeho nejmladšího uspat.
Ja sem ho pila dopoledne a odpo nejpozdeji do 14. Pila sem litr meltyja na tom i normalne ujizdima rooibos jako doplnek tak 1-2 sklenicka denne. Tak nevim zda sem ti pomohla, ale myslim,ze je to mozne.Kamaradka pije caje „cajovite“ zasadne do 15hod. a to jeste neni matkou ani tehuli, proste pak nemuze usnout ![]()
Eliku to ti závidím že dětem nevadilo nic
,ty naše cácorky si to obě pěkně užívaly,jsem též ve fázy,jogurt,přesnídávka mlíko a stejně k žádnému zlepšení nedošlo ![]()
No, ono je to fakt individuální. Doporučuje se vynechat nadýmavé potraviny a jestli je mimčo citlivé, tak to už musí člověk sám poznat, co mu extra vadí a to už je na drastickou dietu. Smažené není zrovna nadýmavé, pokud to není květák, to spíš není zdravé. Ale řízek si klidně dám:-)
ze začátku jsem to moc neřešila, ale časem jsem musela pár potravin vyřadit, malé to nedělalo vůbec dobře. Některé potraviny jsem zase měla zakázané z kožního, protože malá měla problémy s kůží.
Takže momentálně nejím exotické ovoce (kiwi, ananas, citrusy) krom banánů. Jahody, hrozny, květák, hrášek, zelí, česnek, majonézu, taky ji nedělal dobře tvaroh, ale ostatní mléčné výrobky jsou ok. Taky mi nebyl doporučovaný angrešt, rybíz, maliny.
Naopak pečivo a cibule nevadila. Naše ovoce jako jablka, hrušky, švestky atd. jsou naprosto ok.
Smažené nepřeháním, ale občas si dám, hranolky jsem měla asi 2×, ale bez majonézy mi nechutnají, tak vynechávám.
Na pití vynechávám bublinky, kafe a černý čaj. Ostatní si dávám neomezeně, hlavně kojočaje, caro, mléko, voda.
lucie.t píše:
Ahoj,
za jak dlouho se to co snim projevi v mlece.
diky
holky, takle diskuse je starsi, ja ji pouze ozivila svym dotazem. ![]()