Kdo má nárok na mateřskou?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jaruška 01
Nováček 10 příspěvků 04.12.18 08:42
Kdo má nárok na mateřskou

Dobrý den potřebuji někoho zkušenýho kdo už se s tím setkal:
Nastoupila jsem do nove práce a ve zkušební době jsem otěhotněla, doktorka mi tedy napsala neschopenku, ale v praci me vyhodily hned po zkušební době. Je to vůbec možné, mohli me vyhodit? Ale moje otázka ted zní jak ted s mateřskou? jsem 8 týdnů před porodem a pravě jsem dostala od doktora papir na mateřskou. Ale vůbec nevim kam ho mám dát jestli do té prace (bývalé) nebo na sociální úřad? a vůbec jestli na ní mám nárok?
Děkuji za odpovědi :roll:

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2019: Aktuální info

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
eumedon
Extra třída :D 13948 příspěvků 04.12.18 08:51
@Jaruška 01 píše:
Dobrý den potřebuji někoho zkušenýho kdo už se s tím setkal:
Nastoupila jsem do nove práce a ve zkušební době jsem otěhotněla, doktorka mi tedy napsala neschopenku, ale v praci me vyhodily hned po zkušební době. Je to vůbec možné, mohli me vyhodit?

Vyhodili tě po zkušební době, nebo ve zkušební době? Jak tě vyhodili? Dali ti výpověď, nebo zrušili pracovní poměr ve zkušební době?

V těhotenství jsi před výpovědí ze strany zaměstnavatele chráněna, ale před zrušením ve zkušební době jen po dobu prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. O dobu překážek v práci se zkušební doba stejně prodlužuje, takže pokud jsi se z PN nevrátila do práce, tak jsi během PN byla stále ve zkušební době a mohli s tebou platně zrušit PP ve zkušební době.

Ale ono je to jedno: Kdyby tě vyhodili neplatně, tak vzhledem k tomu, že jsi nijak nereagovala a spokojila se s tím, bralo by se to jako dohoda o rozvázání pracovního poměru (§ 69 odst. 1 ZP).

Co je to papír na mateřskou? Jde ti o PPM? Máš vůbec na PPM nárok? Na to, aby ti zde někdo odpověděl, jestli máš na PPM nárok, jsi napsala příliš málo údajů. Podmínky nároku na PPM najdeš zde .

AAAjirina
Stálice 62 příspěvků 04.12.18 09:24

@Jaruška 01 a před novou prácí si pracovala? Jak dlouho?

Uživatel je onlineTichošlápek
Extra třída :D 11516 příspěvků 04.12.18 09:31

Ochranná lhůta se bere z posledního zaměstnání, což pokud te vyhodili krátce po nástupu by ti na ppm nestačilo a začala bys čerpat az rp po narozeni dítěte

Micaella22
Zasloužilá kecalka 699 příspěvků 04.12.18 09:37

Jestli jsi pred tim nepracovala, budes mit RP, pokud ma tvuj chlap neco na pasce, tak si dej RP na nej, abys nemela automatiko RP na 4 roky a nemohla s tim hybat

JasiVee
Nováček 3 příspěvky 12.12.18 10:03
Pomoc..

Dobrý den, mám odpracovano cca 215 dni, takže to znamená, ze nemám nárok na Ppm? A co mám teď dělat 2 nebo 3 měsíce než mi přijde první rp? :,( :,( :,(

TopSecret
Ukecaná baba ;) 1654 příspěvků 12.12.18 10:26
@JasiVee píše:
Dobrý den, mám odpracovano cca 215 dni, takže to znamená, ze nemám nárok na Ppm? A co mám teď dělat 2 nebo 3 měsíce než mi přijde první rp? :,( :,( :,(

Budes mit.RP hned po porodu.
Ty nemas platnou prac.smlouvu?

Luboš P
Ukecaná baba ;) 1167 příspěvků 12.12.18 11:02
@JasiVee píše:
A co mám teď dělat 2 nebo 3 měsíce než mi přijde první rp? :,( :,( :,(

Můžete požádat o pomoc v hmotné nouzi: •příspěvek na živobytí •doplatek na bydlení •mimořádná okamžitá pomoc

JasiVee
Nováček 3 příspěvky 12.12.18 14:49
@TopSecret píše:
Budes mit.RP hned po porodu.
Ty nemas platnou prac.smlouvu?

Mám, ale jsem zamestnaná od května a za 6 dni mám termín porodu. Volala jsem na správu, a tam mi řekli, ze asi nic nedostanu. Co kdyby mě třeba někdo informoval dřív? Už jsem čekala ze mi každým dnem přijdou peníze. Mohla sem jít aspoň na neschopenku, než mi skončí sestinedeli, a potom mohl na ppm nastoupit přítel. Ale kde já budu teď litat, když za 6 dni mám termín? Proč je v tom takovej bordel?! :zed: :zed:

TopSecret
Ukecaná baba ;) 1654 příspěvků 12.12.18 15:13
@JasiVee píše:
Mám, ale jsem zamestnaná od května a za 6 dni mám termín porodu. Volala jsem na správu, a tam mi řekli, ze asi nic nedostanu. Co kdyby mě třeba někdo informoval dřív? Už jsem čekala ze mi každým dnem přijdou peníze. Mohla sem jít aspoň na neschopenku, než mi skončí sestinedeli, a potom mohl na ppm nastoupit přítel. Ale kde já budu teď litat, když za 6 dni mám termín? Proč je v tom takovej bordel?! :zed: :zed:

No pockej. Mas v tom nejakej bordel. Od gynekologa si mela dostat papir na ppm. To odevzdat. A uz ted, kdybys mela narok, uz prijit penize za rijen.
Takze ti musel dojit dopis ze mas narok nebo ne.
Automaticky ti to nikdo neudela.

eumedon
Extra třída :D 13948 příspěvků 13.12.18 07:32
@JasiVee píše:
Mám, ale jsem zamestnaná od května a za 6 dni mám termín porodu. Volala jsem na správu, a tam mi řekli, ze asi nic nedostanu. Co kdyby mě třeba někdo informoval dřív? Už jsem čekala ze mi každým dnem přijdou peníze. Mohla sem jít aspoň na neschopenku, než mi skončí sestinedeli, a potom mohl na ppm nastoupit přítel. Ale kde já budu teď litat, když za 6 dni mám termín? Proč je v tom takovej bordel?! :zed: :zed:

Kdyby ses zajímala dřív, tak by tě někdo třeba informoval dřív. Každý se má starat o své věci sám a jsi svéprávná a dospělá, ne? Ostatně, podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství se dají vygůglit a jsou veřejně a přehledně dostupné zde .

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.18 19:30

Prosím o radu. Rok se snažíme o miminko. Bohužel jsem přišla o zaměstnání (zrušení provozovny). A teď co s tím. Když někam nastoupím a otěhotním, tak mne ve zkušebce vyhodí. Nastoupit a počkat 3 měsíce mi přijde vůči budoucímu zaměstnavateli sprosté. Delší dobu vzhledem k věku čekat nemohu. Být celé těhotenství na ÚP a pak nedostat mateřskou finančně nezvládneme. Existuje vůbec nějaké řešení? Práce na dohodu mou situaci asi nevyřeší, že? Ještě dodám, že u předchozího zaměstnavatele jsem byla 10 let na hpp a dostala jsem tříměsíční odstupné. V době, kdy pobírám odstupné, už plátcem pojistění nejsem, že?

Lendeš
Kelišová 5728 příspěvků 31.12.18 19:37

Normálně nastup do zaměstnání a počkej zkušebku. Nevíš jak dlouho bude trvat než otěhotníš, tak je podle mě nesmysl hledat jen nějaké brigády, u kterých je pak nárok na PPM stejně problematičtější. Po skončení pracovního poměru už nemocensky pojištěná nejsi, odstupné nehraje žádnou roli.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.12.18 19:41
@Anonymní píše:
Prosím o radu. Rok se snažíme o miminko. Bohužel jsem přišla o zaměstnání (zrušení provozovny). A teď co s tím. Když někam nastoupím a otěhotním, tak mne ve zkušebce vyhodí. Nastoupit a počkat 3 měsíce mi přijde vůči budoucímu zaměstnavateli sprosté. Delší dobu vzhledem k věku čekat nemohu. Být celé těhotenství na ÚP a pak nedostat mateřskou finančně nezvládneme. Existuje vůbec nějaké řešení? Práce na dohodu mou situaci asi nevyřeší, že? Ještě dodám, že u předchozího zaměstnavatele jsem byla 10 let na hpp a dostala jsem tříměsíční odstupné. V době, kdy pobírám odstupné, už plátcem pojistění nejsem, že?

Ja nastoupila do nove prace,kdyz jsem byla na konci druheho mesice a nejak jsem to neresila :nevim: proste se to stalo az pote,co jsem dala pod natlakem vypoved v jedne praci a podepsala smlouvu ve druhe .. nebylo to na me behem zkusebky videt,az ke konci a to uz jsem byla na konci pateho mesice,ale stejne mi sefova rekla,ze by si me tam nechali,ikdybych to rekla hned pri nastupu .. a uprimne nechapu,ze si chces poridit dite,kdyz financne nezvladente situaci,kdy nebudes mit narok na ppm :zed:

zrcadlo
Kelišová 7085 příspěvků 31.12.18 19:42
@Anonymní píše:
Prosím o radu. Rok se snažíme o miminko. Bohužel jsem přišla o zaměstnání (zrušení provozovny). A teď co s tím. Když někam nastoupím a otěhotním, tak mne ve zkušebce vyhodí. Nastoupit a počkat 3 měsíce mi přijde vůči budoucímu zaměstnavateli sprosté. Delší dobu vzhledem k věku čekat nemohu. Být celé těhotenství na ÚP a pak nedostat mateřskou finančně nezvládneme. Existuje vůbec nějaké řešení? Práce na dohodu mou situaci asi nevyřeší, že? Ještě dodám, že u předchozího zaměstnavatele jsem byla 10 let na hpp a dostala jsem tříměsíční odstupné. V době, kdy pobírám odstupné, už plátcem pojistění nejsem, že?

Najdi si co nejdříve novou práci (dnes nebude problém) a odstupné si nechte jako slušnou rezervu. Jestli se snažíte rok, může to sice vyjít příští týden, ale taky to může další rok trvat. Jestli jste na tom tak, že by pro vás byl problém vyžít pár měsíců z jednoho platu, tak osobně moc nechápu, žes nevyužila výpovědní lhůtu k nalezení práce právě tak, aby ti celé tříměsíční odstupné zůstalo jako rezerva (osobně si myslím, že dostat v dnešní době odstupné, když hledají zaměstnance na každém rohu, je slušná finanční injekce).

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na... číst dále >

Články z Expres.cz

Příběh lásky „Luďana a Ilony“: Dohodil Hofmann Jitce roli na usmířenou za nevěry?

V seriálu Most! hrají Martin Hofmann (40) a Jitka Čvančarová (40) bývalé... číst dále >

Dáda Patrasová v problému, alkohol ji připravil nejen o prestiž, ale hlavně o práci

Bývala výbornou herečkou, muži ji milovali, pak svým zpěvem dělala radost... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jak prožít spokojený rok 2019? Zlepšujte přítomnost, radí psycholog

Pokaždé, když rok končí a další začíná, všichni si přejeme, aby byl ten nový... číst dále >

Horoskop 2019: Lvice si užijí ctitelů, ženy v Kozorohu vydělají peníze

Rok, na jehož prahu stojíme, slibuje, že bude sice na práci náročnější, ale... číst dále >