Kojení a dokrmování UM

13.10.19 17:52

Kojeni+dokrmovani UM

Maminky, jdu si pro radu.Mam syna(3 a tyden) do ted plne kojeny a 3 mesicni prohlidce syn pribral za mesic pouze 100 g. takze mam dokrmovat UM. Jako me nikdy mleko neteklo proudem, jak to nektere maminky maji, ale do nedavna mu zo stacilo, kojila jsem od porodnice po 2 hodinach, ale posledni dobou i v noci po 2 hodinach a stale plakal, kdyz jsem mu vsak dala driv, tak se hodne kroutil. Tak od stredy nakojim a dam na doporuceni 60 ml UM. nejprve jsem davala strikackou, ale to nechtel a jako 60 ml bylo i pro me o nervy strikackou do nej dostat. Tak druhy den jsem koupila Avent Natural lahev, ktera se pouziva pri kojeni. A nebyl problem prijmout, akorat pak chvili hystericky plakal, ze mlicko doslo, neradeji by pil dal. Na zvyseni laktace zkousim hodne, homeopatika, kojici caje, Caro ve velkym, pitny rezim mam nadmerny, prsa nahrivam pred kojenin, snazim odsavat mezi kojenim, jenze odsaju sotva trosku. O vcerejska navic nastal boj, saje sotva par minut a uz se odtahuje a hleda lahvicku :( Tak bych mu alespon rada odsala, jenze neodsaju prakticky nic, navic nedokazu porad jen odsavat, prcek se chce jen nosit a navic mam jeste druheho syna.. uz zacinam byt zoufala :( strasne bych chtela kojit, nechci to vzdat, ale nevim, jak to udelat. Poradite nektera maminka, co ma nejakou takovou zkusenost, co mam delat? Deluji za kazdou radu :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

5227
13.10.19 18:10

@Teresska666 a co v noci? To si vezme prso v pohodě? Myslím tím ve spánku ;) zkus když tak nakojit když spí. Hlavně se tím netrap, když kojit už nebude chtít tak se svět nezboří. Mě taky mlíčko došlo, jen jsme se dlouho trápili, protože syn odmítal lahvičku. Takže se hoď do pohody. Tím, že tě to tak stresuje tak to má na tvorbu mlíčka taky vliv. Já taky neodsála vůbec nic a přitom do půl roku jsem kojila sice skoro pořád, ale přibíral syn hezky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13.10.19 18:40

On si to prso jako vezme bez problemu, ale vydrzi tak 5-8 minut sat, pak se odtahuje. v noci je to prakticky stejne, ale vydrzi tak 10 minut. i tak se mi budi po 2 hodinach. Ve spanku to u bas nehrozi, kdyz spi, ze tak si prso jen podudava, ale nesaje a ve finale usne. Prvniho syna jsem ze zdravotnich duvodu nekojila vubec, tak nemam s cim porovnat no. Snazim se tim nestresovat, ale uz jsem z toho spis frustrovana :zed: kdyby alespon hezky pribiral no :( nas pan doktor je pro kojeni za kazdou cenu a slovo,,nejde,, nezna, takze mam kojit kojit a kojit, i s tim UM. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
13.10.19 19:16

@Teresska666 uvidíš, prso mu dávej a když to nepůjde tak prostě bude mít jen UM. My bojovali od tří měsíců. Malej se hrozně budí v noci. Jenže do půl roku nechtěl žádnou flašku. Kojila jsem fakt co hodinu v noci a přes den tak po dvou hodinách. Pak konečně flašku vzal a i mlíko. Myslela jsem, že to budu hezky kombinovat, ale v sedmi měsících mu rostly zuby plus měl šestou nemoc a chvěl pít a pít a já najednou neměla nic. Taky po pár minutách začal plakat, vypozorovala jsem, že sál a nepolykal. Takže prostě smůla. No než bych se trápila tak jsem to útlá a přešli jsme na UM úplně. U nás to možná bylo i mým vyčerpáním. Fakt kojit od tří měsíců do půl roku po hodině v noci je záhul a k tomu malý chtěl svoji prostor a nechtěl spát se mnou. Takže teď je mi líp, i když se mi stále budí 3-5krat za noc na mlíko a vypije ho opravdu hodně. Já ty poslední dny kojila fakt jen aby měl něco málo když měl horečky, ale na jídlo to už nebylo. Jestli nepřibírá tak je toho mléka v těch prsech pro něj fakt málo. Zase nemá cenu ho trápit, mě než vzal syn láhev tak byl v noci a ráno mrzutý a hladový a unavený. Udělej to jak to cítíš. Dnes je hrozná propagace kojení, ono je dobře kojit, ale ne na úkor dítěte a matky. Hlavní je psychická pohoda ;) i kdybys měla nakojit jednou denně těch deset minut je to super ;) kdyžtak to ber tak, že prso má jako vitamíny a UM má jako jídlo. Třeba se to ještě změní a prso vezme na milost ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4655
13.10.19 19:37

Začátek UM je většinou konec kojení, takže já bych se pokusila obejít bez UM.

Určitě bych dávala pokaždé, když si řekne, tj. rozhodně i dřív než za 2 hodiny. Prostě kdykoliv. I to dudlání má smysl, prsa se tím stimulují.

Pak bych si sehnala zkušenou laktační poradkyni, která by zkontrolovala, jestli saje efektivně a jestli mu v tom něco nebrání.
A nějakou dobu bych tomu kojení bez UM ještě dala.

A do třetice bych se zamyslela, jak moc přesné bylo vážení u dr., třeba náš má starou váhu a kolikrát tam ta ručička poskakuje neuvěřitelně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14.10.19 10:42

@Lucie_Sx Ja to chapu ale opravdu do nej moc nedostanu. Mam koupenou vahu zs 1500Kc a vazim ho pred a po kojeni, nakojim z obou prs a navazim jen treba 20-40 ml. Kojim, jak si rekne ted, ale prso, i kdyz jen duda, tak max 10 minuz, pak ho pousti a nechce sat a pak zase chce ale zase se pusti.
Laktacni poradkyni jsem pozvanou doma mela, z hlediska spravneho kojeni je pry vse v poradku.
A vahu ma nas doktor digitalni, myslim, ze i kvalitni a vazil ho zrovna kdyz byl malej po kojeni, takze tak. Ja jsem taky zastancem kojeni, ale urcite ne za cenu, ze se budeme oba trapit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
14.10.19 11:52

@Teresska666 prostě někdy to mlíčko není. Jestli předtím pil a přibíral hezky tak v technice problém není. Mě přibíral syn nádherně a drží si to teď stejně i na UM. Porodní váhu měl 3500 a teď v osmi měsících má přes deset kilo a to těch devět bylo z plného kojení. A pak prostě najednou taky nebylo a kojila jsem na požádání. Dokonce mléko došlo dříve prsu že kterého jsem kojila častěji. Takže ona ta nabídka a poptávka nefunguje stoprocentně. A přibral fakt málo, to už bych nečekala s tím UM. Přijde mi to jako nerozum. Vždy prostě ani laktační poradkyně neudělá zázrak a dnes je to trochu móda mít laktační poradkyni a dulu u porodu :mrgreen: kdo tohle nemá je divný :lol: ne fakt se netrapte. Dejte prso, stačí i ta trošička co vypije a zbytek dokrmte. Jestli chcete ještě kojit tak prostě před každým UM bych to prso dala a ať si cucne a pak dokrmit ;) hlavně ať jste spokojení oba :hug:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4655
14.10.19 14:52
@Teresska666 píše:
@Lucie_Sx Ja to chapu ale opravdu do nej moc nedostanu. Mam koupenou vahu zs 1500Kc a vazim ho pred a po kojeni, nakojim z obou prs a navazim jen treba 20-40 ml. Kojim, jak si rekne ted, ale prso, i kdyz jen duda, tak max 10 minuz, pak ho pousti a nechce sat a pak zase chce ale zase se pusti.
Laktacni poradkyni jsem pozvanou doma mela, z hlediska spravneho kojeni je pry vse v poradku.
A vahu ma nas doktor digitalni, myslim, ze i kvalitni a vazil ho zrovna kdyz byl malej po kojeni, takze tak. Ja jsem taky zastancem kojeni, ale urcite ne za cenu, ze se budeme oba trapit.

Já to měla asi podobně, už si to moc nepamatuju, ale malá mi u kojení usínala, při vážení mi vycházelo, že vypije málo, přírůstky byly menší.
Jenže já měla takovou „hrůzu“ z případného chystání UM, že to pro mě nepřipadalo v úvahu.
Laktační poradkyně mi zkoukla kojení, poradila další polohy, vylepšila stávají, doporučila vyhodit váhu, neustále přikládat, a hele, ono se to srovnalo a pak jsem kojila do necelých dvou let.
To vážení před/po děláš už od porodnice nebo až teď…? Zvlášť slabší miminka by měly dosta prso hned, jak zakňourají, ten kolotoč s vážením před kojením je pro ně natolik dlouhý, že se vyčerpají brekem a pak už nemají sílu sát. To vážení je zabiják kojení, za mě.

A „hlavně ať jste spokojení“ se sice teď všude omílá, ale já to neberu, benefity kojení jsou pro ženu i dítě natolik velké, že stojí za to zabojovat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20
14.10.19 15:12
@Teresska666 píše:
Maminky, jdu si pro radu.Mam syna(3 a tyden) do ted plne kojeny a 3 mesicni prohlidce syn pribral za mesic pouze 100 g. takze mam dokrmovat UM. Jako me nikdy mleko neteklo proudem, jak to nektere maminky maji, ale do nedavna mu zo stacilo, kojila jsem od porodnice po 2 hodinach, ale posledni dobou i v noci po 2 hodinach a stale plakal, kdyz jsem mu vsak dala driv, tak se hodne kroutil. Tak od stredy nakojim a dam na doporuceni 60 ml UM. nejprve jsem davala strikackou, ale to nechtel a jako 60 ml bylo i pro me o nervy strikackou do nej dostat. Tak druhy den jsem koupila Avent Natural lahev, ktera se pouziva pri kojeni. A nebyl problem prijmout, akorat pak chvili hystericky plakal, ze mlicko doslo, neradeji by pil dal. Na zvyseni laktace zkousim hodne, homeopatika, kojici caje, Caro ve velkym, pitny rezim mam nadmerny, prsa nahrivam pred kojenin, snazim odsavat mezi kojenim, jenze odsaju sotva trosku. O vcerejska navic nastal boj, saje sotva par minut a uz se odtahuje a hleda lahvicku :( Tak bych mu alespon rada odsala, jenze neodsaju prakticky nic, navic nedokazu porad jen odsavat, prcek se chce jen nosit a navic mam jeste druheho syna.. uz zacinam byt zoufala :( strasne bych chtela kojit, nechci to vzdat, ale nevim, jak to udelat. Poradite nektera maminka, co ma nejakou takovou zkusenost, co mam delat? Deluji za kazdou radu :)

Hlavně zkuste zůstat v klidu. Důležité je, aby byl spokojený a zdravý, tj. aby plus mínus přibíral. Naše dítě bylo na dokrmu od měsíce věku. Po každém kojení lahvička (Medela) a s příkrmy lahvička pomalu odpadla a kojení zůstalo do patnácti měsíců. Je to tedy trochu náročné, člověk si užije výhody a nevýhody obojího, ale jde to. No a když kojení odpadne úplně, tak co se stane? Nic. Nejhorší jsou komentáře okolí - pro kojící jsem se málo snažila, pro příznivce UM jsem byla blázen, že se ještě snažím :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
14.10.19 20:43

@Lucie_Sx určitě stojí zato bojovat, ale když dítě fakt nepřibírá je něco blbě. A ta spokojenost je to nejdůležitější. Když se ti zhroutí maminka tak bude dítě bez mámy a to je horší než dát flašku. Já taky na začátku kojení hodně bojovala, měla jsem akutní císař a pak zánět v jizvě, zánět dělohy a pak i prsu. Bylo to strašné, když nejsi po porodu dlouho zdravotně v pořádku ale kojení jsme zvládli. Jenže pak fakt měl málo a já už nic. Tím, že je nespavec bych se ta chvíli zbláznila. Tahle propagace kojení, že za každou cenu musí žena kojit a nejlépe co nejdéle je úplná blbost. Ano pro dítě je to to nejlepší, je to pohodlné, ale někdy to nejde nebo žena nemůže z nějakého důvodu kojit a je úplně v pořádku dát flašku. Tohle píši jako porodní asistentka. Vždy budu podporovat kojení, ale nebudu na maminky tlačit a tím je stresovat.
@Elfrida jo moje tchýně se divila, že po šestinedělí ještě kojím :mrgreen: :lol: třeba můj syn tuhle lahvičku vůbec nechtěl. Začal pít z obyčejného pítka. Nejkrásnější na kojení je ten moment kdy se dítě směje s bradavkou v puse, to my hrozně chybí :pankac:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4655
15.10.19 00:10
@anavi13 píše:
@Lucie_Sx určitě stojí zato bojovat, ale když dítě fakt nepřibírá je něco blbě. A ta spokojenost je to nejdůležitější. Když se ti zhroutí maminka tak bude dítě bez mámy a to je horší než dát flašku. Já taky na začátku kojení hodně bojovala, měla jsem akutní císař a pak zánět v jizvě, zánět dělohy a pak i prsu. Bylo to strašné, když nejsi po porodu dlouho zdravotně v pořádku ale kojení jsme zvládli. Jenže pak fakt měl málo a já už nic. Tím, že je nespavec bych se ta chvíli zbláznila. Tahle propagace kojení, že za každou cenu musí žena kojit a nejlépe co nejdéle je úplná blbost. Ano pro dítě je to to nejlepší, je to pohodlné, ale někdy to nejde nebo žena nemůže z nějakého důvodu kojit a je úplně v pořádku dát flašku. Tohle píši jako porodní asistentka. Vždy budu podporovat kojení, ale nebudu na maminky tlačit a tím je stresovat.
@Elfrida jo moje tchýně se divila, že po šestinedělí ještě kojím :mrgreen: :lol: třeba můj syn tuhle lahvičku vůbec nechtěl. Začal pít z obyčejného pítka. Nejkrásnější na kojení je ten moment kdy se dítě směje s bradavkou v puse, to my hrozně chybí :pankac:

Proč by se měla maminka hroutit?? :roll:

Jak píšu, měla jsem to podobné a je potřeba hledat cesty, jak u kojení zůstat.
MM je pro dítě o dost lepší než UM, za to to stojí.
Ano, jsou případy, kdy to fakt nejde, ale těch je strašně málo, oproti tomu, kolik dětí nakonec skončí na flašce. Kolikrát úplně zbytečně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5227
15.10.19 08:07

@Lucie_Sx je to i můj příklad. Syn v sedmi měsících pil co hodinu. Já vyčerpaná. Bolely mě klouby, byla jsem jak mátoha. Syn pije hlavně v noci takže v noci pláč, pač mléka bylo v prsu málo. Nechtěl spát se mnou, takže jsem ho každou hodinu vracela do postýlky. Tento stav trval od tří měsíců. Jen se prohluboval, než fakt jsem dojela na pokraji sil a mlíko nikde. Technika super, kojení skoro pořád. Nebylo co zkoušet. No tak jsem s klidným srdcem dala flašku. Měsíc jsme kombinovali a pak jsem to utla, pač už ty prsa vypil úplně. Nehledě na to, že mě už boleli záda, nemohla jsem sehnat podprsenku 85J. Ale to by byla ještě maličkost. Já už bych to nezvládla ani fyzicky ani psychicky a to jsi myslím, že jsem dost odolná. Ale kojit několik měsíců v kuse nejde. Hlavně syn spí přes den málo. Maximálně dá třikrát půl hodiny a v noci se budí a budí. Sice jde spát v sedm, ale po páté je vzhůru. Teď se vstává na mléko třikrát a je to neskutečná úleva i když většinou se vzbudí pětkrát. Bohužel hlídání moc nemám, abych se dospala a manžel je dlouho v práci. A taky pak se chci věnovat jemu a ne jít spát s malým v sedm hodin. To by nám to manželství asi dlouho nevydrželo. Po ukončení kojení je mi o moc lépe. Teď to bude měsíc. Je mi to líto, že už nekojím, ale vím, že to nešlo. Malý fakt plakal nevyspáním a hlady. Jak říkám na začátku jsme hodně bojovali, ale prostě někdy je třeba si uvědomit, že to nejde. Máš pravdu, že kojit může skoro každá žena, ale ten začátek je náročný i když trvá chvíli. Ne každá to zvládne. Víš já nemám ráda, když někdo všechny háže do jednoho pytle. Podle toho co tu čtu tak jsem teoreticky vůbec kojit neměla, pač jsem kojila přes klobouček, dávala dokrm a malý měl dudlík. A přece jsem úplně nádherně plně kojila a pak i bez kloboučku.
U paní jde o to, že dítě fakt má minimální příbytek na váze a jsou mu jen tři měsíce. Něco jiného by to bylo u většího dítěte, ale toto je miminko a sto gramů ta měsíc je opravdu maličko. Syn mi v tomto věku přibíral skoro kilo za měsíc :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama