Kojily dříve ženy častěji?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
1950
10.11.21 15:04

Kojily dříve ženy častěji?

Ahoj, vždy jsem myslela, že dříve (tak 60. a 70. léta), když nebylo umělé mléko v každém obchodě, tak zkrátka více žen kojilo. Co ale teď zjišťuji třeba z rozhovoru s babičkami, tak dřív se kojilo ještě méně než teď. Prý dávali UM nebo snad dokonce pomalu od narození nějaké kaše a kdoví co.

Nebavili jste se taky o tom někdy s rodiči/prarodiči? Berte to jen takovou diskuzi pro zajímavost.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11985
10.11.21 15:07

Já jsem teda až 80 leta, ale mamka mě říkala že v půl roce dávali Sunar, kaše atd. Ze jim doktoři tvrdili, že od půl roku je už kojení k ničemu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27026
10.11.21 15:09

@Nicole 1234 v komunismu se kojilo méně, protože ženy šly brzy do práce a děti do jeslí. Podpora kojení byla minimální.
V 6 týdnech miminek se začínaly dávat šťávicky. Teta má doma deníček, kam si vše zapisovala (rodila v roce 1975).
Sousedka vzpomínala, jak na ni doktor ječel, proč ještě kojí, že Sunar vyrobili vědci a je nejlepší.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26252
10.11.21 15:10

Podle mě je to stejné jako dnes, prostě to někomu šlo a někomu ne :nevim: tehdy se spis musely vracet dřív do prace, tak tomu kojení tolik nedaly. S těmi kasemi je to taky mozne, když mi sousedka popisovala, jak už její dítě dostalo někdy v půl roce guláš (měl ho někdy v 70.letech), tak sem si tukala na čelo a ona zas na mě, že teprv zavadim zeleninu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
98
10.11.21 15:12

Dříve kojily ženy častěji.
Jak dítě rostlo kojily pak méně.
To je snad přirozené…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2952
10.11.21 15:16

Dětem se dávaly různé kaše nebo normální kravské mléko - babička odebírala mléko od jedné konkrétní krávy v kravíně - prý to byla kráva „s razítkem“ - asi zdravotní nezávadnost.
Jinak moje máma mléko kvůli zánětům téměř neměla, laktační poradenství nula a sunar byl snad na recept a já jsem tu dávku hrozně rychle vypila, jestli si vyprávění dobře pamatuju. Prý naprosto příšerná situace nemít dítěti co dát.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9057
10.11.21 15:18

Já bych řekla, jak které. Obecně asi ano, ale třeba babička kojila v 50. letech obě děti do roka a moje matka v 80. letech do roka a půl, bez šťáviček a příkrmy až od půl roku (a stejně jsme toho moc nepojedly). Co razili doktoři v době, kdy měla děti babička, to nevím, s mamkou jsme se bavily o tom, co bylo, když jsme byly malé, že doktoři razili Sunar, ale ona říkala, že jí to prostě přišlo jako blbost, takže se tím neřídila.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1950
10.11.21 15:21

Děkuju za odpovědi. Je to celkem zajímavý. Budu muset mamku a babičku víc vyzvpovidat :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27019
10.11.21 15:23

Generace mojí matky (jsem narozená v první půlce 80. let) kojila málo, často tak maximáně do konce šestinedělí. Protože se trvalo na dodržování 3 hodonových rozestupů mezi kojením a když dítě chtělo jíst častěji, tak matce doktor obvykle řekl, že má málo mléka a měla by přejít na sunar.
Ono co si budeme povídat, dát děcku 5× denně flašku je časově o dost jednodužší, než dítě třeba 11× půl hodiny kojit.

Generace mojí babičky kojila ještě míň, tehdy byla mateřská jen pár měsícůa pak děti frčely do jeslí nebo k babičkám.

Ale samozřejmě se našly vyjímky, tchýně třeba kojila do dvou let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10.11.21 15:25

Moje babička (matkou v 60.letech) vyprávěla, že místo standartne ženě drželi v práci půl roku, z toho třeba měsíc před porodem a pět měsíců doma s miminkem, nebo 2+4m… Po tom půl roce dítě putovalo do jeslí nebo k nějaké pecovatelce, babičce, tetičce… Takže to vlastně vedlo k tomu, že se konalo cca tři měsíce, pak nějaká doba na převedení miminka na sunar a šupky dupky do práce.
Zaroveň se všeobecně tvrdilo, že sunar je mnohem mnohem lepší. Matky se prý predhanely, která bude mít baculatejsi dítě. Dolicky ve tvářích, rucickach atd. byly ideálem krásy. Moje druhá babička vzpomínala, jak dávala dětem do sunaru ještě med, aby jim to víc chutnalo :zed: :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
10.11.21 15:26

Asi záleželo i na tom, jak to komu šlo. Můj otec se narodil v padesátých letech na vesnici, tam všichni kojili, ale prso odmítal, babička byla zoufalá, tak mu vařili vývar z ovsa míchaný s kravským mlékem. Po pár týdnech kaše, polévka atd. Já s bratrem jsme narození v osmdesátých letech, mamka mě kojila jen dva týdny, nešlo to, pak sunar. Bráchu kojila půl roku a pak taky sunar, protože ji to řekli doktoři. Tetě kojení šlo, každé dítě kojila několik let a chválila si to. Zato ty příkrmy byly fakt zajímavé, od dvou měsíců polévky, strouhané jablko s mrkví, příležitostně šlehačkove zákusky, v půl roce dávala bratranci prejt a jitrnice, guláš, a prý jak mu chutnalo.

• Citovat
  • Nahlásit
27019
10.11.21 15:26

Ještě doplním, že za mě se dávaly příkrmy do flašky tak od 3-4 měsíců, děti byli na běžné stravě typu svíčková s knedlíkem, lipánek, termix apod. klidně od půl roku.
Ono taky ta zelenina a ovoce se teda normálně moc sehnat nedala, že. V obchodě tak maximálně mrkev a zelí, banány jen na Vánoce apod.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1950
10.11.21 15:27

Mne se právě obě babičky (obě kolem 70) už od měsíce po porodu pořád ptají, jestli už přikrmuji, jestli dávám čaj a když jsem jim řekla, že malá začala v noci špatně spát, tak prý je to určitě tím, že ji moje mlíko nestačí :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1066
10.11.21 15:28

Ano, co vím z rodiny, kojilo se tak 4 měsíce. Pak Sunar. Ani máma, ani tety ani babka nekojily 18 měsíců, to až ja. ke kojení se dával cajicek. Že se propagoval Sunar na úkor kojení jsem už slyšela, moje máma se s tím ale nesetkala. Přestala kojit, protože si prý myslela, že má slabé mliko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26252
10.11.21 15:30

@stín katedrál moje teta třeba v 60.letech kojila a měla silene moc mlíka, tak ho pak prodávala dál, tak to mozna někdo řešil i tak, že si našel někoho v okolí, kdo měl přebytky a odebíral mléko od něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat