Kombinované vyšetření - Váš názor

Anonymní
4.12.19 12:00

Kombinované vyšetření?

Ahoj, vcera jsem byla na prvnim screeningu (11+3 tt) a vse je v poradku. Pani doktorka me seznamila s dalsim vysetrenim a optala se, jestli budu chtit delat i to kombinovane (zs kterej je poplatek 1400), ktere by se vlastne delalo jeste tento mesic. Rekla mi, ze si to mam promyslet, ze nejsem rizikova skupina, ze jsem mlada a zdrava, a ze uz je to na me jak se rozmyslim, jestli mi bude stacit to jedno vysetreni (ktere je pozdeji) nebo budu chtit i ted tady to placene. Neresim penize, jen Vas prosim o radu, jaky na to mate nazor vy? Jsem v tomto uplny “lajk” a potrebovala bych poradit.. dekuju moc! :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1970
4.12.19 12:03

To placené vyšetření, je právě ten screening, je to kombinace utz a testu z krve. Moc přesný stejně není, ale je o něco přesnější než ten v 16. týdnu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17337
4.12.19 12:05

Já na tom byla, většina pojišˇoven na tenhle screening doplácí, takže to nevyjde tak moc

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14299
4.12.19 12:47

Já na něm byla a když vyšel jak vyšel byla jsem mnohem klidnější

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1209
4.12.19 13:03

Kombinovaný screening na konci prvního trimestru je hodně důležitý. Navíc je zaměřený na jiné vady, než screening v 2.trim.

Nepřesný je triple test (tento komb. screening je v daném gest. věku to nejpřesnější, co udělat lze). Od triple testu už většina erudovaných gynekologů úplně upustila /časté falešně pozitivní výsledky nejsou výjimkou/.

Takže za mě, tento kombinovaný screening bych si nechala udělat určitě a to i kdybych měla platit bez přispění pojišťovny. Nerizikový věk bohužel není nic jistého, jsou tu diskuze holek, co šly na přerušení kvůli down. a je jim do 25 let :? takže za mě URČITĚ. musí ho dělat certifikovaný doktor. Ale s rozhodováním neotálej. Dělá se do 13tt a krev se bere dřív!

O přesnosti komb. screeningu oproti triple testu najdeš pěkný článek třeba tady https://www.maminka.cz/…inovany-test

PS - teď, když to čtu znova tvůj dotaz, tak jsem zmatená, co za screening ti tedy nabízela doktorka? teď už jsi v 12tt, takže ti zřejmě dělala screening, o kterém píšu já. Pak se dělává (někde ano někde ne) velký UZ v 16.tt. Tak možná ti nabízela ten…? Fakt teď nevím, co myslela tvoje doktorka. chtělo by to upřesnit, co doktorka nabízela. To „kombinované placené“ bývá právě screening na konci 1.trimestru, ale podle týdne je to to, na čem jsi už byla… Jestli ti nabízela triple testy, tak na ty bych naopak nešla…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.12.19 13:21

@Mutlice ja jsem to napsala spatne, byla jsem na ultrazvuku ted, pardon :zed: a prave ted 16.12. mam jit na krev a do te doby se rozhodnout, zda toto vysetreni (to placene) budu chtit

• Citovat
  • Nahlásit
17559
4.12.19 13:32

Rozhodně na to jdi. Nechápu doktorku jak může říct, že jsi mladá a nemáš vysoké riziko. Nejde jen o genetické vady, ale o celkový vývoj dítěte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.12.19 13:36

@Janli ja prave mela informace jen od pani doktorky, rekla ze je to na me, ze to je placene, takze me nutit nemuze. Proto se ptam vas, zkusenejsich. :) kazdopadne na to tedy pujdu, at jsme v klidu! Jen znama mi jeste rekla, ze vzp si mysli, ze to hradi nebo prispiva, tak zkusim zjistit, penize jsou mi ve vysledku uplne jedno, ale tak jestli neco proplati, tak toho musime vyuzit :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
17559
4.12.19 14:11

VZP ti přispívá na vyšetření spojené s těhotenstvím, tuším tisícovku. Ty si tam zajdeš s potvrzením o zaplacení a oni ti část proplatí. Koukni na jejich stránky, najdeš tam aktuální podmínky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1209
4.12.19 14:31
@Anonymní píše:
@Mutlice ja jsem to napsala spatne, byla jsem na ultrazvuku ted, pardon :zed: a prave ted 16.12. mam jit na krev a do te doby se rozhodnout, zda toto vysetreni (to placene) budu chtit

Pokud jde tedy o komb. screening na konci 1.trimestru, tak to určitě na něj jdi. Věk matky bohužel není žádná jistota, že se neobjeví nějaká genetická vada. Tento screening je na to zrovna zaměřený. Dělá to speciálně vyškolený certifikovaný doktor. Jen mi přijde, že to řeší tvoje lékařka trochu opožděně, krev na biochemické markery se má dělat ideálně mezi 10 a 12tt (ty jsi teď 12tt) a mezi 11 a 14tt pak ultrazvuk, kdy doktor kontroluje tzv. šíjové projasnění (pozná abnormality, které právě mívají plody s down. syndromem), kontroluje přítomnost nosní kosti. Kontroluje i celkovou konstituci a vývoj plodu. Během screeningu se vyhodnocuje i riziko předčasného porodu a preeklampsie. Nakonec dostaneš výsledky, kde všechny hodnocené vady a problémy mají nějaké vyčíslení - třeba 1:15000. Pokud by nedej bože byl screening pozitivní (takže tam byl nález), máš pak ještě spoustu času na vyloučení problému dalšími metodami. Zatímco, když tento screening vynecháš, zrtácíš tuto možnost. Určitě bych si to nechala udělat, jak už jsem psala v první odpovědi. Držím pěsti, ať je vše v pořádku, určitě bude :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
4.12.19 16:36

@Mutlice dobre, dekuji moc za pomoc! Urcite na screening pujdu :andel:

• Citovat
  • Nahlásit
1209
4.12.19 16:38
@Anonymní píše:
@Mutlice dobre, dekuji moc za pomoc! Urcite na screening pujdu :andel:

Není za co. Držím pěsti, ale jiste to dopadne dobře. I pro tebe to bude dobré vědět, protože si budeš moci zase o něco víc „oddychnout“, když vyjde dobře. I ty peníze za to stojí :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2836
4.12.19 16:47

1. a 2. screening určitě nevynechat, jsou to nejdůležitější vyšetření v těhotenství, 3. screening už někteří doktoři nedělají nebo na něj neposílají. VZP první platí celý, máš nárok vyčerpat 2000 za rok jako těhotná :lol: :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat