Koronavirus a dovolená

Anonymní
28.3.20 10:48

Koronavirus a dovolená

Zdravím,

chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo dát mi kvůli koronaviru dovolenou nebo zda to mohu odmítnout? A požadovat home office, neplacené volno nebo jinou formu? Dělám recepční, takže z domu nijak pracovat nemůžu, ale vím, že některé firmy platí zaměstnancům home office, i když doma nepracují a mají naprosté volno. Prostě jim to platí, i když doma nepracují.

Dále by mě zajímalo, jestli je v pořádku, že můj zaměstnavatel požadoval v době mé neschopenky telefon na moji obvodní lékařku a volali jí? Z toho hlediska, jestli nemám koronavirus? Přitom jsem měla nějakou střevní chřipku. A jednou z možností bylo, že by to mohla být salmonela, což jsem řekla jako jednu z možností, co by mi MOŽNÁ mohlo být, když se mě zaměstnavatel ptal a teď po mě požadují lékařskou zprávu, že tu salmonelu nemám. Přitom jsem to vůbec nemusela říkat, že na něco takového podezření je… Má zaměstnavatel právo po mě tuto zprávu vyžadovat?

Také mi zaměstnavatel říkal, ať nechodím do práce, že mám neschopenku do určitého data, přitom dokdy mám neschopenku je na domluvě mě a mojí doktorky a neurčuje to zaměstnavatel. Naopak já to dám vědět jemu, dokdy ji mám a ne že mi nějak říkají oni, dokdy mám být doma…

Zajímal by mě váš pohled na tyto záležitosti?

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

897
28.3.20 10:56

Proč by Ti měl platit za to, že jsi doma a nic nedelas?

Dovolenou ti dát může, ale musí ti ji oznámit 14 dní predem.

A pokud máš neschopenku, tak co by jsi dělala v práci? Až ti skonci, tak jdi do prace, zaměstnavatel může vyžadovat lékařskou zprávu resp. potvrzení, že nemáš Coronavirus. Pokud ti neumožní pracovat, tak tě může nechat doma za 80% nebo 100% (to nevím přesně, ty procenta, záleží..)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
28.3.20 10:59
@Anonymní píše:
Zdravím,

chtěla bych se zeptat, zda má zaměstnavatel právo dát mi kvůli koronaviru dovolenou nebo zda to mohu odmítnout? A požadovat home office, neplacené volno nebo jinou formu? Dělám recepční, takže z domu nijak pracovat nemůžu, ale vím, že některé firmy platí zaměstnancům home office, i když doma nepracují a mají naprosté volno. Prostě jim to platí, i když doma nepracují.

Dále by mě zajímalo, jestli je v pořádku, že můj zaměstnavatel požadoval v době mé neschopenky telefon na moji obvodní lékařku a volali jí? Z toho hlediska, jestli nemám koronavirus? Přitom jsem měla nějakou střevní chřipku. A jednou z možností bylo, že by to mohla být salmonela, což jsem řekla jako jednu z možností, co by mi MOŽNÁ mohlo být, když se mě zaměstnavatel ptal a teď po mě požadují lékařskou zprávu, že tu salmonelu nemám. Přitom jsem to vůbec nemusela říkat, že na něco takového podezření je… Má zaměstnavatel právo po mě tuto zprávu vyžadovat?

Také mi zaměstnavatel říkal, ať nechodím do práce, že mám neschopenku do určitého data, přitom dokdy mám neschopenku je na domluvě mě a mojí doktorky a neurčuje to zaměstnavatel. Naopak já to dám vědět jemu, dokdy ji mám a ne že mi nějak říkají oni, dokdy mám být doma…

Zajímal by mě váš pohled na tyto záležitosti?

Může Vám nařídit dovolenou, ale musí vám ji oznámit 14 dní dopředu. Také Vás může nechat doma za 60% platu pro překážku na straně zaměstnavatele a pokud budete dělat problémy, může se Vás pokusit vyhodit. Nejlepší bude se vzájemně dohodnout.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2267
28.3.20 11:00
@alena1995 píše:

A pokud máš neschopenku, tak co by jsi dělala v práci? Až ti skonci, tak jdi do prace, zaměstnavatel může vyžadovat lékařskou zprávu resp. potvrzení, že nemáš Coronavirus. Pokud ti neumožní pracovat, tak tě může nechat doma za 80% nebo 100% (to nevím přesně, ty procenta, záleží..)

No nevím, jak může zaměstnavatel požadovat potvrzení, že nemá Coronavirus, když testy dělají jen lidem s příznaky nebo kdo byl v kontaktu s nakazenym, leda, že by jí zaměstnavatel zaplatil soukromý test ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10532
28.3.20 11:03

@alena1995 Minimum je 60%, vyssi % jsou na dohode, coz maly hotel mit nebude :?

Zakladatelko, tohle je vyjimecna situace, tak zkus byt vice empaticka. Mozna tvuj zamestnavatel sam resi existencni problemy a muze se stat, ze za par mesicu uz ani nebudes mit kam do prace jit :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10532

:?

Příspěvek upraven 28.03.20 v 11:03

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní

Mě jde hlavně o tu druhou část, že volali mé doktorce atd.

• Nahlásit
  • Citovat
10532
28.3.20 11:05
@Anonymní píše:
Mě jde hlavně o tu druhou část, že volali mé doktorce atd.

Myslim, ze ano, ze ma pravo chtit potvrzeni, ze nejsi infekcni :think: Ale mel by ho chtit po tobe, ne po tve lekarce.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6034
28.3.20 11:09
@cecetka píše:
@alena1995
Zakladatelko, tohle je vyjimecna situace, tak zkus byt vice empaticka. Mozna tvuj zamestnavatel sam resi existencni problemy a muze se stat, ze za par mesicu uz ani nebudes mit kam do prace jit :?

S takovým přístupem k zaměstnavateli bude mít za chvíli po zaměstnání. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1799
28.3.20 11:10
@alena1995 píše:

Platit by ji mel, protoze tam je prekazka a pracovat nemuze, neni to jeji vymysl zustat doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9493
28.3.20 11:18

Dovolenou ti nařídit může, měl by to udělat 14 dní předem, ale upřímně v této situaci kdyby mi zaměstanec tvrdil, že chce jako recepční zavřeného hotelu dělat doma na home office nebo že dovolenou nerespektuje, protože byla nařízená jen 8 dní dopředu a ne 14, tak si u něj udělám černý puntík a poletí jako první.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17553
28.3.20 11:24

Zakladatelko bud rada ze jsi nedostala rovnou vypoved nebo ji ocekavej po ukonceni neschopenky. Kamoska dela, respektive delala v noname prazskem hotelu (zadny hotelovy retezec) a hotel zavreli rovnou a jim zamestnancum dali rovnou vypovedi.
Svagruv bracha dela kuchare ve znamem hotelovem retezci a protoze o kuchare nechteji prijit, tak jsou vsichni kuchari doma na prekazkach. Naopak treba pokojske propustili rovnou, ona vetsina byla UK a vraceli se pred uzavrenim hranic na Ukrajinu. Recepcni se stridaji, je tam jedna na smenu a dela administrativu, ale kdo nechtel nebo dojizdel zdaleka, tak nemusel. S kratkou praxi nebo jen s jednim jazykem se domlouvali na vypoved dohodou, zkusene a hodne jazykove vybavene jsou na bud na rekazkach nebo chodi papirovat treba jednou tydne, to same v salesu/rezervacich, concierge a financnim oddelenim.

Kazdopadne volat lekari - co na to lekarka, doufam ze cti lekarske tajemstvi a dobu trvani neschopenky bych mu taky vysvetlila jak se ma, kazdopadne po strevni chripce muzes zustat na neschopence na psychicke potoze a obtize se spankem ci zady apod. a bude zamestnavatel s terminem konce neschopenky utrum.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17553
28.3.20 11:27
@hani28 píše:
Platit by ji mel, protoze tam je prekazka a pracovat nemuze, neni to jeji vymysl zustat doma.

Kamaradka treba chodi jednou za tyden na recepci rovnat papiry, tu smenu ma normalne placenou a zbytek je na prekazkach…nektere recepcni s detma jsou na OCR a starsi recepcni na prekazkach.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14842
28.3.20 11:28

Ano, má to všechno právo.
A taky tě propustit, když to neustojí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2267
28.3.20 11:31

Že některé firmy platí jakože HO, je pravda, ale tím rozhodně neargumentuj, to je věc každé té firmy.

Ano, zaměstnavatel má právo žádat potvrzení o tom, že nejsi infekční, ta salmonela,,,volat dr., to nevím, ale zřejmě máte komunikační problém, proč by to jinak dělal. Pochop, že musí chránit i ostatní zaměstnance a taky zákazníky, nemá na starosti pouze tebe.

Měl by ti dát překážku v práci, která bude ve finále 100%, protože se o to podělí zaměstnavatel a stát.

Ale spíš bych se snažila vyjít trošku vstříc, minimálně se nechovat jak ublíženec, protože ani pro něj to není lehký, je to pro všechny nová a nepříjemná situace, která bude mít ještě velké následky…a tak bych trošku hleděla do budoucnosti, a chtěla si to místo prostě udržet…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama