Ma dcera Autismus?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
457
19.5.22 10:36

Ma dcera Autismus?

Ahoj. Neda mi to a musim sem napsat. Dnes rano me moje 5 leta dcera zase vynervovala, nechtela si oblect saty do skolky, o to by neslo, je to skoda, moc by ji to sluselo; ale proste rve kdyz si ma oblect Triko s kratkym rukavem nebo kratsi kalhoty, uz par tydnu. Jsou tady 30-ky. To je potom rev hned rano. Autisti nemaji radi zmeny se rika…?
Jde o to, ze mam nekdy strach, jestli nema treba mirnou formu Autismu. Uz jak byla mala si vzdycky Manzel delal,,srandu,, ze ho ma. Jsou situace, treba to s tim oblecenim, nebo kdyz si treba navsteva sedne na jeji misto kde ji, tak se schova nastvana a musim z ni to z ni vytahnout, a kdyz si ta osoba presedne a zapomene na jeji zidli kabelku no potes. Casto si myje ruce, to uz se zlepsilo, ma strach jit sama na zachod to rve Jak tur (jeji sestra uz strach prekonala) a uz asi dva roky se porad pta jestli jsou jeji boty Spravne. Kdyz jde do noveho kolektivu je vetsinou zamracena a s nikym se nebavi, ve skolce je dost vybirava na kamarady, opak segry ta se bavi s kazdym. Pred rokem mi ucitelka rikala, ze je to osobnost ale jak jsem naznacila jestli by nemohla mit autismus tak se smala, ze nee.
Se sourozenci si hraje super, porad si na neco hrajou, je to pytel srandy ale taky naopak, casto se urazi a hned rve kdyz se ji neco nelibi. Emoce ukazovat umi, porad se objimame. Byli jsme na velke vysetreni pred mesicem a doktorce se zdalo vsechno dobre. Vim, Autismus se tezko diagnostikuje. Kazde dite ma urcite neco ale trochu me to znepokojuje… ma nekdo podobne zkusenosti? Dekuju moc :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
896
19.5.22 10:49
@gusica píše:
Ahoj. Neda mi to a musim sem napsat. Dnes rano me moje 5 leta dcera zase vynervovala, nechtela si oblect saty do skolky, o to by neslo, je to skoda, moc by ji to sluselo; ale proste rve kdyz si ma oblect Triko s kratkym rukavem nebo kratsi kalhoty, uz par tydnu. Jsou tady 30-ky. To je potom rev hned rano. Autisti nemaji radi zmeny se rika…?
Jde o to, ze mam nekdy strach, jestli nema treba mirnou formu Autismu. Uz jak byla mala si vzdycky Manzel delal,,srandu,, ze ho ma. Jsou situace, treba to s tim oblecenim, nebo kdyz si treba navsteva sedne na jeji misto kde ji, tak se schova nastvana a musim z ni to z ni vytahnout, a kdyz si ta osoba presedne a zapomene na jeji zidli kabelku no potes. Casto si myje ruce, to uz se zlepsilo, ma strach jit sama na zachod to rve Jak tur (jeji sestra uz strach prekonala) a uz asi dva roky se porad pta jestli jsou jeji boty Spravne. Kdyz jde do noveho kolektivu je vetsinou zamracena a s nikym se nebavi, ve skolce je dost vybirava na kamarady, opak segry ta se bavi s kazdym. Pred rokem mi ucitelka rikala, ze je to osobnost ale jak jsem naznacila jestli by nemohla mit autismus tak se smala, ze nee.
Se sourozenci si hraje super, porad si na neco hrajou, je to pytel srandy ale taky naopak, casto se urazi a hned rve kdyz se ji neco nelibi. Emoce ukazovat umi, porad se objimame. Byli jsme na velke vysetreni pred mesicem a doktorce se zdalo vsechno dobre. Vim, Autismus se tezko diagnostikuje. Kazde dite ma urcite neco ale trochu me to znepokojuje… ma nekdo podobne zkusenosti? Dekuju moc :kytka:

Mám skoro pěti letého syna, chová se v podstatě stejně a autismus by mě teda nenapadl 😂 a to je ještě k tomu hrozně živý a nevydrží ani dvě minuty stát, radši skáče 😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16035
19.5.22 10:51

@gusica nemyslím si ;) ale můžeš si zajít do PPP a uvidíš..
Moje 4,5 letá je schopná ráno hodinu stát u skříně a na 100× se převlékat a dělat scény, že tohle a tamto nechce. Vše co popisuješ mi přijde jako obyčejné rozmary..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
19.5.22 10:52

@Meggiska ano ona taky, musi se porad hybat. Ta ucitelka ze skolky se smala, ze Jak ty deti,,vypusti,, ven tak ona prvni jen beha par kol kolem hriste a vsechny ucitelky se smejou :D tak jo, snad je to vsechno,, normalni,, dekuju :*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
19.5.22 10:53

@lucynka25 dobre, dekuji. Urcite se i priste doktorky zeptam pokud to jeste bude takove :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7480
19.5.22 11:17

@gusica není, dělá to hodně dětí. Vše co popisuješ je jasným znakem tohoto, co dite potřebuje a jinak to zatím říct neumí. Potřebuje rituály (viz vlastní místo) a cítit se jistě (viz oblékání).
A taky potřebuje zažité stereotypy, samozřejmě ty správné.
No a taky vzdor, dítě se potřebuje vymezit a říct co chce a potřebuje. Malé děti to jinak, než vztekem dát najevo neumí.
Pokud vztek pokračuje více do puberty až dospělosti, tak je to často odrazem prostředí, ve kterém žije (jinými slovy, ten kdo dítě vychovává mu dává tento vzor).
Vztek by měl vývojem a dozráváním nervové soustavy ustupovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.5.22 11:18

Hádám, že chodí do běžné školky.

Jestli nepotřebuje ani asistenta, nejsou s ní nějak problémy, tak to bude zřejmě jenom období.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7480
19.5.22 11:20

@gusica jinak jsem pochopila, že má více sourozenců. Tak ona si užívá roli benjaminka, jde to znát, v tom bych jí moc nepodporovala s ohledem na ostatní děti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
19.5.22 11:28

@Trojlístek dekuji moc. To je hned cloveku lip :)ano ma jeste Starsi sestru a mladsiho brachu. Ta sestra je uplne pohodove dite, ona a mladsi bratr maji spolu obdobi vzdoru :D :D :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
457
19.5.22 11:31

@Alexandria Nixia ano chodi do normalni skolky. Jen pred rokem jsme skolku kvuli stehovani museli zmenit a Protoze ona je tak trochu,,sva,, tak to pro ni neni jednoduche najit kamose. Ale ucitelka rika, ze vsechno v pohode, 2, 3 kamarady ma :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1044
19.5.22 11:36

Myslím, že osobnost to opravdu je. Prostě zkouší. To ale nemusí být špatně, já takto v 6 letech šla na kurz, byla jsem tam s velkým rozdílem nejmladší, ale zvládla jsem to. Prostě jsem o to měla zájem. Možná co se týče oblečení, dala bych dceři lekci. Až bude venku 30,nechala bych jí, aby si vzala klidně dlouhý rukáv a poznala co je to horko. Když to nezažije, tak možná bude furt trvat na oblíbeném oblečení, ač nebude vhodné. Co se týče rukou, může to být spojené s tím, že to je slyšet všude. Obzvlášť v době covidu to bylo furt ruce, roušky, rozestupy. Tam bych prostě vysvětlila že stačí umýt si ruce po toaletě, před jídlem, když přijde z venku apod…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7480
19.5.22 11:57
@gusica píše:
@Trojlístek dekuji moc. To je hned cloveku lip :)ano ma jeste Starsi sestru a mladsiho brachu. Ta sestra je uplne pohodove dite, ona a mladsi bratr maji spolu obdobi vzdoru :D :D :D

Bude to dobré :hug: já vím jaké to jsou nervy. Svého času jsem se s dcerou vypravovala ven celé dopoledne, právě skrz oblékání. Pak jsme nikam nesly, protože nez jsem si obula boty, tak z toho vzdoru a vzteku usnula na zemi na chodbě. Bude mít 5 let, vymezuje se stále, ale už se s ní lze domluvit.
Straší dcera taková nebyla tak, ale ta měla jiné špeky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.22 13:02

Desetiletý syn má 3 trika a další si nevezme. Kalhoty kupujeme už několik let pořád stejné, jen větší velikosti.
S lidmi nemluví. Když si někdo sedne na jeho místo, je naučený. Když se stane něco, co nečekal, je naučený. Když mu ráno narušim rituál, tak problém.
Nemá kamarády. S dětmi moc nekomunikuje.

Mladší (8 let) má dlouhou dobu zpracování změn. Doma nosi jedině legíny a triko. Kraťasy nechce, teď jsem ho konečně Přeučila na krátké rukávy.
Denně jí ta stejná jídla. Hraje si naučenými způsoby. Před cizími lidmi nemluví.

Autista není ani jeden.
Děti jsou různé.

• Citovat
  • Nahlásit
73
19.5.22 13:03

U nás hodně podobné, včetně záchodu, mytí rukou atd. Můj chlapeček byl vždycky živější a problematičtější než dcerky, ale po jednom fakt hodně stresujícím období (problémy s jeho otcem) jak kdyby mu přeskočilo, snažila jsem se po dobrém, prarodiče i po zlém, ale nic. Bála jsem se autismu, proto jsem se donutila k psycholožce. Naštěstí autismus ne, „jen“ ADHD. Jo, je to komplikace, ale život není peříčko a s dětmi jsme se to naučili zvládat, syn to dává skvěle i bez medikace, je premiant, spoustu zájmů a koníčků, jen je prostě trochu jiný a musíme s tím všichni počítat. Naopak kamarádka má stejně staré díte s podobnými problémy a po sérii vyšetření „vše v pořádku“ (soukromě řečeno, ať jsou ve výchově přisnější - což souhlasím, protože při vší lásce k nim je to neskutečně ozmazlený jedináček). Takže neboj, určitě to bude v pohodě, je to jen věkem a odezní to samo nebo třeba nějakým sportem. Ale i pokud by nebylo, tak se neděs, protože takovéhle slabší poruchy jsou dnes hodně rozšířené a fakt to není žádný děs běs, dá se to úplně normálně zvládat (jsem samoživitelka s 3 malými dětmi a dá se to v pohodě). Držím všechny palce, hlavně se nestresuj, bude to určitě OK :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12483
19.5.22 13:05

Nevím no.. má dcera (3,5) zase udělala ráno scénu že chce ty a ty a přesně ty šaty (slavnostní z butiku) chce na sebe.. protože jsou kráááásnééé? yslím si že do určité míry prostě děti normálně chtějí nějaké oblečení bud proto že se jim kíbí nebo proto že jsou tak zvyklé… nebo protože prostě proto že jim ho nevybrala maminka.. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat