Má syn matematický talent?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4856
19.5.22 01:03

Má syn matematický talent?

Mám 4letého syna, o letních prázdninách mu bude 5. Poslední dobou mě překvapuje v matematice, je jí úplně posedlý a mě by zajímalo, jestli je něco takového relativně běžné, nebo opravdu projevuje talent. Taky je mi jasné, že se může zastavit a vrstevníci ho třeba postupně doženou. Jen mě zajímá zkušenost ostatních. Syn ví, kolik nul má sto, tisíc, milion i miliarda, hlásí věci jako - ještě 19 bodů a budu mít 300. A já na to - a kolik máš bodů? On - 281. 8o Pak chodí a vypráví: 23 plus 23 plus 23 plus 23 je 92, celý den něco sčítá, cestou ze školky mu musím dávat příklady, protože si to vyžaduje, sčítá věci jako 316 plus 16 a u toho odečítá, kolik má ještě mít příkladů, pořád počítá, kolik bude sourozencům a rodičům, až jemu bude 8, 9, 15. Prarodiče rozlišuje podle věku. Hledá všude podněty ke sčítání, sčítá i digitální hodiny a každou minutu hlásí nový výsledek plus to, co nastane za další minutu, a sčítá klidně 13 plus 59 apod. Už mě nebaví pořád mu vymýšlet příklady, tak jsem ho dnes usadila ke skolakov.eu a pustila mu matematiku pro druhou třídu se sčítáním do 100 s přechodem přes desítku a vydržel u toho půl dne a většinou to dával bez chyby. 8o Čísla ho fascinovaly vždycky, při schovce chce počítat do 60 a počítá bezchybně, podle mě by to dal do tisíce i dál, sčítá i stovky, dnes cestou ze školky jel 200 plus 200 plus 600 plus 400 je 1400 a v různých obměnách pořád dokola. Měl to někdo podobně?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1373
19.5.22 01:20

Bych řekla, že má. 😃 Tyhle součty dělají problém i mnohem starším - natož aby to někoho tak moc bavilo a takhle to vyhledával. Kamarádka měla něco podobného. Často počítal a jeho jako by to i uklidňovalo. Ten teda k tomu všemu počítání v čerstvých 4 uměl hláskovat, aniž by ho to cíleně učili, jen mu odpovídali na dotazy a ještě před pátým rokem jim najednou přišel do kuchyně a plynně jim přečetl nový leták - to tenkrát nechápali, vůbec netušili, že už umí takhle číst. Ten teda v rámci ZŠ a SŠ do toho průměru nezapadl. Tam prostě byl ten nadprůměr v tom učení.
Tak si nějakou učebnici nebo cvičebnici s příklady pro něj pořiďte. Ať to nemusíte vymýšlet. Za chvíli mu stejně, když to půjde tímhle tempem, přestanete stíhat ve vymýšlení pro něj adekvátních příkladů. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4856
19.5.22 02:00

@Tofifea Dík za zkušenost, ještě před nějakou dobou to bylo takové spíš milé, měl překvapivé matematické postřehy, ale teď se z matematiky stala posedlost, často pomaluje půl obrázku čísly a počítá skoro celý den, pořád mluví o číslech, na tabletu si sám našel čísla běžící od nuly asi do cca tisíce, kouká na to a komentuje to, dožaduje se příkladů, tak jsem zvědavá, kam se dostane, ale trochu se mi příčí ho nějak uměle posunovat dál. Navíc když mu dám těžší příklad a splete se, tak je trochu smutný a musím ho chlácholit, že to byl hrozně moc těžký příklad, pak si řekne o lehčí a já už toho chci nechat, ale on nechce, protože předtím řekl, že chce 12 příkladů a že měl 9, takže zbývají ještě 3 a že by chtěl zase těžší. :think:
V češtině je tak nějak v průměru, ve 2 letech se naučil všechna písmena, ale to ho opustilo, nijak se zásadně směrem ke čtení neposunul a nejspíš už část písmen i zapomněl. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21251
19.5.22 05:58

Určitě počítá lépe než běžné dítě, to bezesporu. Osobně bych doporučila podporovat ve věci, která ho baví, ale zároveň se zaměřit i na věci, které mu nejdou. Tyto děti bývají velmi „nevyrovnané“, tak ať zmírnila případný handikep.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
121
19.5.22 06:18

Šikovný :) Jak už bylo zmíněno, podporovat ho. Já si pamatuji spolužáka ze zš, který dokázal z hlavy vypočítat neuvěřitelné příklady i na velkou násobilku, když jsme se teprve na prvním stupni učili malou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4336
19.5.22 06:40

V matematice nadaný určitě je. Jestli se zastaví a vrstevníci ho dozenou, to v teď nikdo neřekne… můj bratr bL něco podobného, ale má písmena. Tak v půlce základky už z něj byl průměrný žák a maturitu dal s odrenyma ušima na podruhé… takže u něj šlo jen o rychlejší. byboj v jedné oblasti. Syn je nadaný zase jiným směrem, je teď v první třídě a zatím se ho to drží, ale js zvědavá, jeslti to vydrží. Každopádně jak v něčem je napřed, v jiném těžce pokulhává. Je to prý u nadaných děti velmi časté. Tzn krom rozvoje matiky bych se zaměřila i na rozvoj toho, co ho nebaví, nejde mu, v čem je pozadu. Dítě, které je nadané úplně na všechno je naprostá výjimka, takže bohužel, i vy něco, co mu nejde, nejspíš najdete.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
19.5.22 06:50

Je moc šikovný.
Syn miluje čísla od dvou let. Teď jsou mu tři a kousek a sčítá, odčítá, počítá do stovky levou zadní, počítá stovky. Rozumí tomu, jak to navazuje, všechny čísla pozná.
Taky pořád třeba dopočítává, např. měl na talíři deset kousků jablka, když snědl dva, tak hned hlásil, že zbývá osm. Ve školce zasazovaly kytičky a v přepravce měly květináče, učitelka řekla, že jich je 16 a syn na to mrknul a okamžitě řekl, že to není správně, že jich je 15. A měl pravdu. V TV taky sleduje hlavně pořady o číslech, knihy s čísly má nejradši.
Tvůj syn je mnohem dál, ale počítám, že za rok se mu ten můj dost přiblíží.
K tomu teda vyhláskuje všechna slova a některá umí napsat. Ale to je vidět, že ho to tolik nebaví. Teď je vzhůru 10 minut a už slyším, jak zase počítá. :)
Já z toho nevyvozuju nic, jen že mě snad naštěstí nebude potřebovat na úkoly z matematiky. :D
Já budu ráda, když mu půjde, bude ho bavit, ale nechci, aby byl posedlý. Pokud tomu teda půjde nějak zabránit.
Máme v širší rodině víc takových výrazných talentů a ten vývoj je pak dost jednosměrný. Jeden už je dospělý a to je prototyp asociála, a protože na matematiku, čísla a peníze je nadaný odmalička, tak mě to trochu děsí.

• Citovat
  • Nahlásit
27647
19.5.22 06:57

Je to šikulka, možná když to správně podpoříte, tak bude skutečně nadaný :palec: Nicméně přidám svou zkušenost, protože syn uměl to, co váš, a v 5 letech už počítal mocniny, trojčlenky, zamýšlel se nad různými slovními úlohami. Šel do školy v úplně čerstvých 6 letech, nakonec jsme šli cestou normální ZŠ. Dnes je ve 4. třídě a žádný génius se nekoná :mrgreen: :mrgreen: Respektive ano, pořád je jedničkář bez učení, ale zájmy se někdy ve 2. třídě přesunuly úplně jinam, věřím, že na speciální škole by se teď trápil. Matematického Klokana dává vždy jen tak na 85-90%. Já jsem ráda, že trochu rozložil své zájmy a je z něj tak nějak normální kluk :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4336
19.5.22 07:09

@unuděná myslím, že u nás to bude dost podobný. Syn sice nadanej je, ale už teď v první třídě vidím, že klasická ZŠ byla dobrou volbou. Nabízeli nám předčasně zaškolení, speciální třídu nebo školu pro nadané anebo IVP v klasické škole. Nakonec jsme ho dali do klasické bez IVP s tím, že se uvidí, jak to půjde. Mají super učitelku, která nemá problém ho v hodině nechat dělat něco jiného, když už má to povinné hotovo. Trpělivě odpovídá na všechny jeho intoušský dotazy, dokud neuměl psát, psala mu na papírky odpovedi na jeho otazky i všechny ostatní věci, který chtěl vědět doma mi ukázat apod. Prostě žádný IVP není potřeba, věnuje se mu krásně. A on sice vyniká v tom svém, ale v ostatním je průměr a jsou i věci, kde je podprumer.. ty speciály jsou podle me vhodné pro ty vseobecne nadané děti, pro ty učící typy, chytré deti, ne pro někoho, kdo hodne vyniká v jedné oblasti a zbytek má v normě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43288
19.5.22 07:22
@Martina D. píše:
Mám 4letého syna, o letních prázdninách mu bude 5. Poslední dobou mě překvapuje v matematice, je jí úplně posedlý a mě by zajímalo, jestli je něco takového relativně běžné, nebo opravdu projevuje talent. Taky je mi jasné, že se může zastavit a vrstevníci ho třeba postupně doženou. Jen mě zajímá zkušenost ostatních. Syn ví, kolik nul má sto, tisíc, milion i miliarda, hlásí věci jako - ještě 19 bodů a budu mít 300. A já na to - a kolik máš bodů? On - 281. 8o Pak chodí a vypráví: 23 plus 23 plus 23 plus 23 je 92, celý den něco sčítá, cestou ze školky mu musím dávat příklady, protože si to vyžaduje, sčítá věci jako 316 plus 16 a u toho odečítá, kolik má ještě mít příkladů, pořád počítá, kolik bude sourozencům a rodičům, až jemu bude 8, 9, 15. Prarodiče rozlišuje podle věku. Hledá všude podněty ke sčítání, sčítá i digitální hodiny a každou minutu hlásí nový výsledek plus to, co nastane za další minutu, a sčítá klidně 13 plus 59 apod. Už mě nebaví pořád mu vymýšlet příklady, tak jsem ho dnes usadila ke skolakov.eu a pustila mu matematiku pro druhou třídu se sčítáním do 100 s přechodem přes desítku a vydržel u toho půl dne a většinou to dával bez chyby. 8o Čísla ho fascinovaly vždycky, při schovce chce počítat do 60 a počítá bezchybně, podle mě by to dal do tisíce i dál, sčítá i stovky, dnes cestou ze školky jel 200 plus 200 plus 600 plus 400 je 1400 a v různých obměnách pořád dokola. Měl to někdo podobně?

Na čtyřleťáka je velmi dobrý. Syn se o čísla zajímal brzo, četl to z letáků, SPZ ho fascinovaly, počítal ve školce klidně přes sto, i anglicky, ale až tak po pátém roce. Nenechávala bych ho tak dlouho u PC. Rozvíjej ho po všech stránkách. Ať není jen matematický génius, ale dokáže obstát v kolektivu a tak.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
88
19.5.22 07:23

Ahoj, mám stejně starého syna, v létě mu bude 5 a také má teď období fascinace čísly. Rozhodně není na takové úrovni jako tvůj syn, ale stejně jak říkáš, ptá se kolik nul má sto, tisíc, milion a pak umí ta čísla poznat. Přečte dvoj i trociferna čísla. Sčítat a odčítat umí dobře do 20 a furt mě z toho zkouší a kontroluje, jestli odpovídám dobře. Když si čteme pohádky, tak ho asi nejvíc zajímají čísla stránek:-) Před spaním si počítá do 100. Ale nevím, jestli to není jen takové období. Protože kolem 2 let ho zajímala čísla, písmena, naučil se je poznávat a sčítat odečítat do 10 a pak to podle mě zase zapomněl, nezajímalo ho to a teď to objevil znova. Já z toho zatím vyvozuji zatím jen to, že syn asi bude spíš technicky zaměřený. Od 3 let sám skládá normální lego, teď přesedlal na Lego technik. Asi rok už nám tvrdí, že až vyroste bude stavitel. Tak třeba opravdu ano, ale stejně tak je možné, že ho čísla za chvíli omrzí… A v první třídě to bude objevovat zase znova.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1044
19.5.22 07:33

Časem doporučuji vyběhat si v ppp papír, aby mohl na matematiku chodit do třídy, která je na jeho úrovni. Což taky lze a nenudil by se příklady pro 1. třídu. Prostě by měl matematiku třeba s páťáky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5303
19.5.22 08:14

Nadaný počtář nemusí být dobrý matematik, matematika je úplně o něčem jiném než počty :lol:

Ale je to hezká záliba a určitě je fajn, že ho podporuješ ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27647
19.5.22 08:16
@Fiveone píše: Časem doporučuji vyběhat si v ppp papír, aby mohl na matematiku chodit do třídy, která je na jeho úrovni. Což taky lze a nenudil by se příklady pro 1. třídu. Prostě by měl matematiku třeba s páťáky.

To si upřímně neumím moc představit - nebude umět postupy, některé věci znát nebude vůbec (myslíš, že i takhle nadaný prvňáček zvládne třeba dělení dvojciferným číslem bez toho, aby znal metodický postup, jak se to dělá? :think:) a navíc sociální „hendikep“ - jak na něj ty páťáci budou koukat? :nevim: Když už, myslím že je lepší shánět speciálku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27647
19.5.22 08:18
@Semtex píše:
Nadaný počtář nemusí být dobrý matematik, matematika je úplně o něčem jiném než počty :lol:Ale je to hezká záliba a určitě je fajn, že ho podporuješ ;)

To máš naprostou pravdu - to přesně vidím u syna ve třídě. Ti, co mají jedničky z matiky většinou trochu pokulhávají v logických úlohách a naopak 8) Ten můj malý „génius“ se hrozně včera divil, že 1000:50 je totéž, jako 100:5 :mrgreen: :mrgreen: Ne, že by to nespočetl, ale nějak logicky si pomoct už je slabší :P

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat