Málo výživné mateřské mléko?

2111
21.7.07 15:44

Málo výživné MM????

Ahojte maminky a mrňata,
zajímalo by mě, jak se pozná tzv. hladové mléko? Říká se, že když je 6-8 denně počůraných plenek, tak je to v pořádku.
Dále že je zeleně zabarvená stolice. Kojím 7-8× denně, po kojení z prsu pořád odstříkám rukou mlíčko, takže je ho tam dostatek, tak v čem je zakopaný pes?
Dá se vůbec nějak zjistit, že mám málo výživné MM? Venda málo přibírá, o to ani nejde, ale poslední dva dny mi strašně pláče, hlavně po kojení a pak pomalu až do dalšího kojení. Už jsem zkoušela dát jí i Fenyklový čaj od Hippu na žízeň, ale ona by snad vypila celou láhev, kdybych jí to dovolila.
Nevíte jak poznat málo výživné MM?
Díky za Vaše rady.
Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

2245
21.7.07 16:55

taky jsme měli stejný problém,akorát u nás byl zakopaný pes v tom ,že malý hodně spal skoro furt,a mě to bylo divné a tak jsme mu po koju začla dávat UM a ze spavého mimna bylo rázem živé dítko.kojila jsem co tři hodiny a hlad měl.

hodně jsem četla o kojení a tak jsem se všude dočetla že hladové mléko není,ale já ho asi měla.jinak si to neumím vysvětlit.je to zakopaný pes a byla jsem z toho dost nešťastná,že musím dokrmovat,ale uklidnila jsem se já i malý a kojili jsme dál.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
21.7.07 18:14

Možná má jenom v tom horku žízeň, zkoušelas přikládat přes den častěji než za tři hodiny? Já jsem v létě někdy pár minut kojila i po hodině. Nebo ji může trápit bříško.
Zkus se zeptat třeba na .kojeni.net tam je docela dost odborníků.

Tady, něco zkopíruju z netu: [quote:42e794caf0]Růstové spurty jsou častým důvodem k ukončení kojení…

Objevují se kolem 3 a 6 týdne a kolem 3 a 6 měsíce (přibližně,nesmíte to brát doslova)…co se děje…miminko najednou vyroste,neee nesmějte se,prostě třeba během týden skočí o tolik,co předtím a potom za měsíc…a najednou má daleko větší hlad…a protože to není plynulý přechod,mlíčko nestačí.

A tak začne brečet hlady,maminka kojí každou chvíli,vypadá to,že nemá dost mlíčka pro svoje dítě.No,v podstatě je to pravda,ale je to záležitost pár dnů,pak se tvorba mlíčka zvýší…

Pokud by se začalo přikrmovat,tak tělo maminky nedostane signál o hladu dítěte,a nezačne pracovat na popohánění buněk mléčné žlázy,aby sebou sakra hodily a vyráběly víc mlíka…a je tu začátek konce - odstavení

Takže rada pro růstový spurtík,pokud to jde,klidně si zalézt s miminkem a kojit téměř nonstop,spát hodně přes den,hodně pít,jíst,odpočívat…nechat si pomoci od tatínků a jiných členů rodiny…a soustředit se jen na to,že mlíčko bude,jen to chce trpělivost.ONO OPRAVDU BUDE,TAK NIC NEDEJTE NA „DOBRÉ“ RADY TYPU : MÁ HLAD,DEJ MU FLAŠKU…

A ze své zkušenosti - dokrmovala jsem šest dní, třetí týden po porodu jsme měli krizi, po večerním kojení Sunarem , (dr. mi říkala,že pro kojené děti je nejvhodnější, možná že chuť je podobná? nezkoušela jsem :wink: ). Pak krize pominula, a bez problémů jsem plně kojila až do sedmého měsíce.
Pozor na to dokrmování flaškou, zkus nějaký alternativní způsob, třeba ze lžičky, dýl to sice trvá, ale některé děti po flašce už prs nechtějí, hůř se z něj saje mlíčko.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
21.7.07 18:23

Ahoj -tak Ti zkusím popsat jak jsme to měli my… já měla to " mlíko hladovku", na kterou se ptáš (dle knih neexistující), malá mi přibrala při kojení 200 g za 4 dny, přesto mi pořád brečela, brečela, brečela…
při kojení se nikdy pořádně „nedojedla“, protože byla malinká a slaboučká, ale to asi nebude váš případ.
Ale hlavně - u mě byl problém, že jsem byla tak unavená a v prvním týdnu nějak bez nálady, že jsem do sebe nemohla dostat moc jídla, a v tom mlíku pak tím pádem asi nebylo moc kalorií… nechutenství jsem se zbavila až po ukončení kojení (nevim jak je to možný).
Mně doktorka sáhla malé na bříško, a řekla, že má prostě prázdný břicho, že to všechno strávila, a že máme přikrmovat lžičkou.
Já Ti nevím, jak se to bezpečně pozná…
Ale mám takovou obavu, že „hladové mléko“ se pozná, až když třeba vidíš, že mimi je spokojený poté, co vypije flašku umělého mléka.

• jako tím neříkám, že máš malé tu flašku dát, jenom u nás už jednoho dne manžel mi prostě vrazil do ruky flašku, malá se po ní vrhla a bylo jasno. Ale raději to fakt zatím s flaškou nezkoušej :-) - jak psala lesley, určitě když už, tak lžičkou nebo stříkačkou.

Možná máte ale opravdu třeba prdíčky nebo růstový spurt a ten čajíček pije proto, že má žízeň, je opravdu strašný vedro.

Já nevim, u tohohle hodně asi hraje roli přibírání a taky trošku nějaká intuice, mateřské tušení…
zkus se pořádně „cpát“, hodně jez (neprdíkovací věci - mně vždycky radili hodně tučné sýry, tučné jogurty, plnotučné mlíko, čokoládu… ach jo jenom kdybych toho tehdy do sebe mohla dostat víc!!)
no tak ať se vám to brzo vyřeší

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3496
21.7.07 22:08

aHOJ, TAKY NEVĚŘÍM TOMU, ŽE HLADOVÉ MLÉKO NEEXISTUJE, BO JÁ HO MĚLA URČITĚ. hODNĚ JSEM CHTĚLA KOJIT, MALÁ SE NARODILA VELKÁ 3770G. aLE PAK HODNĚ MÁLO PŘIBÍRALA. aSI 100G ZA TÝDEN. zA 8MĚSÍCŮ SVÉHO ŽIVOTA PŘIBRALA 3KILA. dOKTOR MI UŽ V 6TI NEDĚLÍ ŘEKLA DOKRMOVAT, ALE JÁ TVRDOHLAVÁ SE BÁLA,ŽE TO JE KONEC KOJENÍ, TAK JSEM NEDOKRMOVALA. mUSÍM PODOTKNOUT,ŽE MALÁ HLADY NEPLAKALA A V NOCI SPÁVALA UKÁZKOVĚ. PŘED MĚSÍCEM JSEM KOJIT PŘESTALA A ZAČALA DÁVAT UM A MALÁ ZA 2MĚSÍCE PŘIBRALA PŘES KILO. A ZAČALA HODNĚ PAPAT.

TAKŽE BÝT TEBOU,TAK BYCH ZVÁŽILA DOKRMOVÁNÍ, PROTOŽE KVŮLI NÍZKÉ VÁZE NÁS DOST HONILI PO NEMOCNICÍCH A DOKTORECH. NAŠTĚSTÍ NIC NEZJISTILI.

DRŽÍM PALCE,AT SE ROZJÍ A ÚMĚRNĚ PŘIBÍVÁ NA VÁZE. A TOBĚ HLAVNĚ PEVNÉ NERVY A KLID.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
21.7.07 22:36

Holky díky za rady. Malá se narodila „malá“, měla jen 3,15 kg z porodky jsme šli s váhou 3,18kg, první týden váhový přírůstek 270g, pak 80g a pak 90g. Příští týden v úterý jdeme opět vážit, a pak se to bude podle přírůstku na váze řešit. Takže asi stejně skončíme na UM a budem dokrmovat a k tomu ještě běhat po mudrech. Ach jo. No uvidíme co z toho bude.
Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
122
21.7.07 22:49

Víš co, Ivi , já sice měla to štěstí, že jsem mohla kojit, ale sama nemám příliš ráda to, když někdo tvrdí, že „každá maminka může kojit, když chce“ , protože to prostě každé nejde, i když by chtěla.
Nejdůležitější je, mít spokojený dítě, a to chce spokojenou maminku. Takže si z toho nedělej hlavu, a pokud máš pocit, že to jinak nepůjde, tak prostě dokrmuj, a budete spokojený obě :wink: :lol: .

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.7.07 23:26

Ahoj,

já jsem tedy asi taky hladové mléko měla - u první dcery mi to došlo po cca 10 dnech neustálého křiku, non-stop kojení (45 minut kojení, 30 min. pauza a tak celý den…). Večer byla neuspatelná, přisátá střídavě u obou prsů třeba od 20:00 do 1… Hrůza. V porodnici přibírala 7 dkg denně, to samé první týden doma a pak konec - 10 dkg za 14 dní byl výkon :(. Vydržela jsem to osm týdnů, naše dr. mě povzbuzovala, že určitě začne přibírat, nehrotila to, ale já jsem byla totál vysílená, nešťastná, dítě uplakané. A bylo to ono - po jednom večerním kojícím maratónu jsem udělala 90 ml Nutrilonu a zmizely během pikosekundy. Částečně jsem vydržela kojit do 4 měsíců.

U druhé dcery jsme měli stejný začátek - v porodnici mléko hned, vůbec nespadla pod porodní váhu, samá pochvala, jak pěkně přibírá a já odcházela domů šťastná, že to tentokrát snad půjde líp. Nešlo. Scénář se opakoval, po opakovaném nepřibírání a prokřičených večerech jsem v 7. týdnu na:,–(ila Nutrilon. A bylo to zase ono :). Opět částečné kojení do 4 měsíců.

Obě holky po UM začly přibírat, já jsem se uklidnila, z uplakánků byla najednou usměvavá spokojená miminka - a co si přát víc :). Prostě to doopravdy někdy nejde.

Iva, holky 5 let a 8 m

• Nahlásit
  • Citovat
456
22.7.07 00:48

Ahojky, já jsem měla ten samý problém. Malá se napapala, po 30 min. řev, znovu nakojila, řev. Ještě ten den co jsem přijela z porodnice jsem jela pro Nutrilon. No a malá byla od té doby nerozkošnější miminko pod sluncem. Spinkala a budila se jen na krmení po 3 hodinách, v noci po 6 hodinách. Nemá cenu trápit sebe a mimi. Nestojí to za to…
Slabé mléko existuje a myslím, že docela často. :wink: švagrová si tahle zadělala na pěkný problémy s psychikou. Nedala si říci a malou stále kojila, ikdyž malá v kuse řvala a řvala. Takhle to vydržela 4 měsíce a pak se zhroutila. Když malou pak musel hlídat švára, na:,–(ili Nutrilon a z uřvaného miminka byl rázem andělíček. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2111
22.7.07 07:02

Holky, já si taky myslím, že je nejdůležitější spokojené miminko i maminka. Kolik dětí vyrostlo na UM a jsou zdravé. Já si ten Nutrilon HA (jsem alergička) koupila už minulý týden, ale jen z preventivních důvodů, kdyby malá měla hlad, tak ať mám co nabídnout, ale ještě vyčkám do té kontroly v úterý a uvidím co doktorka vymyslí. Nejhorší je, že ta mudra je jen zástup za naší doktorku (manželova teta), která má dovolenou, ale stejně s ní raději všechno konzultujeme přes telefon.
Zatím díky za Vaši podporu, je to fakt pomoc.
Ivule

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
22.7.07 09:56

Vliv laktační ligy je mohutný a pak mamky jsou šílené z toho, když kojení nejde. Z mého okolí jsou převážně nekojené děti a jsou jako řípy a ten zbytek kojených má buď astma nebo atopák, takže si myslím, že UM rozhodně nic nezkazíš. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
22.7.07 12:15

hladové mléko je blbost

Milá Ivule,
já si myslím, že hladové mléko je kravina. Ty bys potřebovala nutně laktační poradkyni, která by na Tebe koukla, jestli dobře kojíte. Může to být i nějaká drobná chyba při kojení, co způsobí, že malá Ti nevypije dost. A pak bys potřebovala váhu, abys zjistila, kolik Ti malá vypije. To, že odstříkáš po kojení, není absolutně známka, že máš dost mléka. Náš prcek měl těžkou žloutenku, první dva měsíce jen spal a nesál a mně se nedělalo dost mléka. Po kojení jsem odstříkávala 20-30 ml, někdy i 70ml a podle váhy věděla, že on nevypije víc jak 20 ml, protože prostě netáhne! Laktaci jsem udržovala jen odstříkáváním. Koupila jsem si pak pořádnou elektrickou odsávačku, dokrmovala suplementorem - buď odstříkané MM nebo UM, jak jsem zvládla. Je to náročné finančně i časově, ale vyplatí se to.

Takže jestli chceš, aby malá přibírala:
1. zavolej laktační poradkyni
2. půjč si někde váhu
3. odstříkávej, pokud možno elektrickou odsávačkou, minimálně 6krát denně, a to i v noci
4. dokrmuj (pokud možno Tvoje MM) alternativně (stříkačkou, lžičkou, suplementorem) - je to snadné, pokud se to naučíš
5. koj co nejčastěji a to i v noci, ale správnou technikou, jinak je to k ničemu, můžeš masírovat před kojením prsa teplou žínkou
6. můžeš zkusit prostředky na zvýšení laktace - ricinus communis 5CH, čaj pro kojící maminky, čaj z pískavice, Gravimilk, masážní olej na zvýšení laktace (např. Eoné, Welleda) atd. … - u někoho to zabírá, u někoho ne
7. pokud to nepůjde, je lepší dokrmovat UM, než trápit dítě hlady!!!!
8. a hlavně pamatuj, že nejdůležitější je spokojená máma a je jedno, jestli kojí nebo nekojí (taky jsem chtěla kojit za každou cenu, ale fakt to nešlo) - hlavně se nenech zblbnout kecy Laktační ligy, znám takovou, co pod jejím vlivem odmítala dokrmovat UM a dítě skončilo těžce podvyživené na kapačkách a má z toho poškozené zdraví a mozek.
Určitě jsem toho spoustu zapomněla, podívej se na www.kojeni.net, ale teď tam bohužel nefunguje poradna, protože Jiřinka čeká každým dnem miminko (nebo už má?) a prostě nestíhá :-)
Vím, o čem mluvím, s kojením jsem si fakt užila u obou dětí, ani jedno nebylo plně kojené (asi mi to holt není dáno), i když jsem se strašně snažila, moc jsem se tím trápila, ale mám nádherné, dobře prospívající, zdravé a šikovné děti. Jakmile se přečká ten první půlrok a začne se s příkrmy, už je to opravdu jedno!
Držím palce, Mild

• Nahlásit
  • Citovat
456
22.7.07 19:54

no já zase vím, že když jsem malé odstříkala 50 ml mého mléka, tak za 30 minut řvala jak tygr a když vypila 50 ml Nutrilonu, tak klidně spinkala celé 3 hodinky. Myslím, že slabé mléko je fakt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
25.7.07 13:54

Slabé (hladové) mléko neexistuje.
Vaše tělo vyrábí mléko vždy přesně tak, aby odpovídalo potřebám děťátka.

Nelze srovnávat 50ml MM a 50ml UM.
UM má stále stejně složení - jak na začátku, tak na konci.
Ale MM je na začátku kojení „na žízeň“ a teprve po několika ml se jeho složení změní na mléko „na hlad“.
Takže je potřeba dbát na to, aby miminko z prsu vysálo všechno mléko „na žízeň“ a dostalo se tak až k zadnímu tučnějšímu mléku „na hlad“ a vysálo i to.
Vždy musí vycucat prs celý, aby dostalo přesně všechno, co potřebuje.
Je jasné, že když vypije jen půl prsa, tak se vlastně vůbec nenají, protože se k hustějšímu a tučnějšímu mléku „na hlad“ vůbec nedostane! :D 

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
456
25.7.07 19:54

no jo, ale je jasné, že když se napije, tak pak už hlad nemá a řve po půl hodině a pak je to pěknej kolotoč. Moje malá sála jak o život, ale moje MM jí prostě nezasytilo. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama