Maminky Otesánků, poraďte

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2032 příspěvků 27.03.19 11:26
Maminky Otesánků, poraďte

Holky, máte tady některá taky velkýho žrouta? Potřebovala bych poradit s jídelníčkem, spíš s množstvím. Mám dojem, že malá, 10m, by jedla pořád, jakmile vidí jídlo, chce okamžitě taky, kolikrát udělá scénu jak blázen. Jenže já vlastně nevím, kolik by toho cca měla sníst. Má ráno a večer 230ml UM, dopoledne ke svačině ovoce (to klidně sní třeba 2 banány 8o), oběd masozelenina, kolik nevím, většinou vařím a je toho rozhodně mnohem víc než ve 200g kupované skleničce, odpolední svačina většinou bílý jogurt.
Je to málo? Já ať jí dám cokoliv, tak to sní. Množství se snažím nějak odhadnout, protože je schopna se doslova přežrat, až se pozvrací :roll:

Reakce:
Sany80s
Kelišová 7185 příspěvků 27.03.19 11:40

Co an to doktorka? Vyloučili jste zdravotní problém?
Jinak, pokud nemá až tak záklopku, tak je potřeba to dávkovat a nedat jí, když máš pocit, že stačí.

shanin
Kecalka 101 příspěvků 27.03.19 11:43

Kamarádka má dceru s velkým apetitem, jído jí odměřovala a nedala víc i když se vztekala. Ze začátku ji neomezovala, ale holčička během několika měsíců přibrala tolik, že se v roce dohodly s pediatrou na potravinových přídělech. Užila si s tím teda svoje. Ale už sklízí plody tvrdé práce. Holčička chodí do školky, nadváhu má jen mírnou a žravost se v průběhu let zmírnila. :-)

chaela
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 1 inzerát 27.03.19 11:43

Jo, taky to mám doma a už to má dva roky :) sní vždy a všechno. Váhu vzhledem k výšce má normální, takže ho nijak neomezuju. Jen koriguju sladký, ale to člověk dělá asi u každého dítěte. Syn to všechno vybeha, je velmi akční, živý, neporadí ani vteřinu.
Když skemra mezi normálními jidly, dostává ovoce a zeleninu nebo právě ten jogurt, ten moc nezasyti, je důležitý spíš vyzivove (mléčny složka jidelnicku).

katyna1984
Zasloužilá kecalka 754 příspěvků 27.03.19 11:51

Přidala bych snídaně (kaše např.) a večeře, nějakou polévku třeba. A přes den prostě dát do ruky kus zeleniny, když už, tak té může sníst kopu:hugging:

unuděná
Kelišová 6963 příspěvků 27.03.19 12:00

Já měla obě děti hodně nenažrané a tohle by jim skoro v roce nestačilo :mrgreen: Co tak pamatuju, tak většinou bylo ráno kojení/mléko, pak nějaká snídaně typu kaše, banán, chlebík, dopolední sváča někde venku do ruky (piškot, jablíčko), oběd taky víc než 200g, spíš 250, odpolední svačinka většinou celá sklenička přesnídávky plus nějaké křupiny, večer kaše (200g určitě) a ještě kojení na noc. Nikdy mi teda ale z přejedení nezvraceli a nebyli ani tlustí, doktorka je chválila. V současné době (mají 6,5 a 4 roky) jedí asi taky víc, než vrstevníci, takže se snažím dbát na skladbu potravin, ale jsem ráda, že mají chuť k jídlu. S nejedlíky jsou nervy.

Heivka
Závislačka 3878 příspěvků 27.03.19 12:04

Taky mám dva žrouty, ale že by se přejídali do pozvracení to ne. Té mladší je 8m a jídelníček má takový:

Ráno kaše ze 130ml UM, ne moc hustá k tomu to zapije vodou, dopoledne svačina jogurt půl napůl s přesnídávku (domácí v páře uvařím ovoce a rozmixují to) nebo banán (menší sní celý velkého tak 3/4) k obědu má domácí masozeleninu (teď konkrétně „svíčkovou“ rozmixovaná kořenová zelenina, k tomu trocha hovězího a brambora) toho má tak odhadem kolem 200g je to plná 150ml dóza. K odpolední svačině má druhou půlku jogurtu s přesnídávku nebo ovoce a večer už jenom velkou flašku UM (z 300ml vody). Občas když déle spí tak se nestihne jedna svačina.

Porce odhaduji a snažím se nepřecpávat, ono u dcerky to vypadá že by jedla pořád, ale pak při krmení jsem vypozorovala signály že má dost a tak s krmením přestanu, ale kdybych pokračovala tak bude dál otevírat pusu. U syna to bylo jednodušší ten když měl dost tak pusu zaklapnul a neotevřela bych mu jí ani páčidlem.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1692 příspěvků 7 inzerátů 27.03.19 12:08

Syn byl taky ukrutný jedlík, masozeleninu jsem se nesnažila nikdy ani vážit, vařila jsem jí prostě hodně. :oops: Kolem těch 10 měsíců vypadal fakt hrozně, takový malý faldatý buřtík. U nás pak kupodivu trošku pomohlo, když jsem mu kolem těch 11 měsíců začala natvrdo dávat naši běžnou stravu. Podotýkám, že skoro nekořením a hodně málo solím, navíc jíme hlavně různě upravovanou zeleninu, takže jsem si to dovolila, no. Jakmile měl na oběd 2 chody (polévku a hlavní jídlo), tak ten apetit trošku oslabil. Ráno jsem dávala bílý jogurt, večer kaši (tu jsem na rozdíl od příkrmů fakt poctivě odměřovala, ale kolem toho roku už jsme taky pomalu začali přecházet na klasické večeře - půl krajíčku chleba s pomazánkou nebo polívka od oběda apod.), mezi tím ovoce a zeleninu + plus jsem skoro do roka a třičtvrtě kojila, jak bylo třeba.

V momentě, kdy začal chodit, tak jsem ho nechávala venku trajdat, co to šlo, sice byl zrovna podzim a zima, takže byl furt jak čuník, ale měl pohyb a ty váhové přírůstky už nebyly tak hrozné. Na jaře - to mu byl cca rok a půl - už lítal jak střela a mám pocit, že od té doby mu váha stojí a jen se vytahuje. Teď je mu 2 a půl, je teda skoro o hlavu vyšší než jeho vrstevníci, ale váhově akorát. :-) Jo, a v jídle už je taky vybíravější… ;)

unuděná
Kelišová 6963 příspěvků 27.03.19 12:13

Mimochodem, jedna velká výhoda jedlíků je ta, že jim můžeš vařit skutečně zdravě a tímpádem tolik neřešit, kolik toho sní. Takové dušené mrkve s brokolicí se může třeba nacpat k prasknutí ;) Já jim třeba dodnes nechávám na stole misku s čerstvou zeleninou, okurky, rajčata, papriky, celer nebo jablka. Když je hlad, snědí to bez řečí, když není, počkají si v klidu na večeři ;)
Pokud by šlo hlavně o to dítě zasytit, tak zařaď víc kaší, nejlépe ovesné či pohankové a opatrně taky luštěniny. U nás frčí polévka z červené čočky a kořenové zeleniny, najemno namixovaná :palec:

pajulinkaa
Závislačka 4538 příspěvků 1 inzerát 27.03.19 12:31

@Jitul.kaaa9 mojí je 12 měsíců a tolik jako tvoje toho za boha nesní,jako prakticky sní cokoliv ale méně, třeba mlíko 150-180, polévku třeba těch 200 dá ale to ať si dá, zelenina s masem ;) , a pak na svačinky necelý banán, jogurt někdy celý, někdy ne nebo jeden toust s kiri a přes to má skoro 11 kilo a je to dle doktorky dost, vždycky si myslí, že jí dávám moc nebo bůhví kolik toho nejí.. :lol: hlavně ale nějak tlustá teda není, pokud vy jste taky v normě tak ať sní kolik chce, někdo to tak má, pokud nemá problémy tak je to v pohodě.

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2407 příspěvků 27.03.19 12:36

První byl nejedlík a o to větší potěšení byl druhý syn. Sežral doslova cokoliv, na oběd běžně maso, zeleninu, přílohu - kdyby to člověk mixnul a naporcoval do skleniček, co se prodávají, tak snědl tak 2 skleničky, k večeři měl taky maso zeleninu a ještě se dojedl flaškou kaše. Myslela bych, že musí prasknout. Dokud nechodil, byl pěkně tlusťoučký (váhu měl v roce jako starší ve 4 letech, ale byl i vysoký). Pak začal běhat a od 2 až 2,5 let je to jedno velký vybíravý dítě. Zeleninu už skoro žádnou, těstoviny jen s rajčatovou omáčkou, na spoustu jídel prohlásí fuj… Má 3 roky, přes 1 metr a cca 15,5 kg.

lilith1
Ukecaná baba ;) 1852 příspěvků 27.03.19 12:53
@Jitul.kaaa9 píše:
Holky, máte tady některá taky velkýho žrouta? Potřebovala bych poradit s jídelníčkem, spíš s množstvím. Mám dojem, že malá, 10m, by jedla pořád, jakmile vidí jídlo, chce okamžitě taky, kolikrát udělá scénu jak blázen. Jenže já vlastně nevím, kolik by toho cca měla sníst. Má ráno a večer 230ml UM, dopoledne ke svačině ovoce (to klidně sní třeba 2 banány 8o), oběd masozelenina, kolik nevím, většinou vařím a je toho rozhodně mnohem víc než ve 200g kupované skleničce, odpolední svačina většinou bílý jogurt.
Je to málo? Já ať jí dám cokoliv, tak to sní. Množství se snažím nějak odhadnout, protože je schopna se doslova přežrat, až se pozvrací :roll:

Taky jsem měla doma malou kyselinu, nikdy nic nevyplivnul, snědl všechno. Plný talíř doma udělaných zeleninomasových pyré, chleba s čímkoliv. No prostě co dostal tak bez debat zbodnul, pusu dokořán. Byl mrnavý otesánek, ale jak začal běhat tak to shodil. takže zakladatelko neměj strach, to časem vyběhá.

Oriseka
Povídálka 12 příspěvků 27.03.19 13:58

Syn 10 mesicu,rano 150ml UM,snidane 150 g jogurtu a cely banan,svacina 100g presnidavka a pul rohliku,obed 200 g masozelenina,behem odpoledne 2 kapsicky a nejake krupky nebo ovoce,vecere treba brambory a zelenina a pred spanim 200ml kase.Neblinka.Ma 8kg a 73cm.Je to zizalka.Porad se hybe.

Jitul.kaaa9
Ukecaná baba ;) 2032 příspěvků 27.03.19 14:21

Díky, já jsem ráda, že se nemusím trápit s nejedlíkem, to zase jo. Ale prostě když přijdeme na návštěvu a dá se tam na stolek dětské občerstvení (třeba zelenina a kukuřičné krupky) a malá si k tomu stoupne a jí, dokud všechno nesežere…
Mně šlo hlavně o to, jak jste u takových kyselin regulovali dávky, aby neměli málo, ale aby se nepřežírali. Já jí samozřejmě dávám co nejzdravější jídlo, pije jen vodu a neslazeny čaj.
Pediatr je spokojený, že pěkně prospívá. Ona už začala obcházet nábytek, takže už nekyne, ale vytahuje. Ale stejně je pořád buřt :mrgreen:

Váš příspěvek
Reklama