Psychologická poradna pro snažící se, těhotné i maminky
Mgr. Lucie Machová
Naši nás stejně vidí téměř denně a pomáhají nám s dětmi, tak to zvládli asi dobře a možná o to více se fixovali na druhé svobodné dítě, ze mu taky musi pomáhat, když je sám…
Bylo to těžké, moc ticho, moc jídla - učit se vařit pro dva místo pro 5, 4, 3… pomohly koníčky a čas
Jedno už máme pryč, nevlastní dceři je 19. Od 15 ( od covidu) jezdí jen na návštěvy, sporadicky. Od 16 je na intru. Od letoška dojíždí do školy denně na maturitní nástavbu. Sotva se ukáže u mámy, natož u nás. Má kluka už delší dobu. Puberta byla náročná, ale teď je to fajn. Voláme si a rádi se vidíme.
Další dítko vypustíme až za pár let, teď mu je 14. A popravdě neumím si to představit. Moje adhde že by bylo někdy dospělé, samostatné, zodpovědné.. Prostředního ráda vypustím do světa hned jak se najde příležitost, maturovat bude za 7 let, je na gymplu, takže potom povalí doufám dál studovat nebo poznávat svět.
Nejmladšímu je 5, takže ještě dlouho nebudeme mít prázdné hnizdo. A vzhledem k tomu, že já sama mám jen kluky, tak ohledně vnoučat se uvidí, jaké budou snachy, že. Většinou ženy matky mají blíž ke svým matkám než ke tchýnim.
No a docela se těšíme až budem mít děti velké, soběstačné a budem jen dva.
V neděli odešel nejmladší studovat na vš…jo, je tady ticho, prázdno…zatím si ten klid užívám, denně si voláme a na víkendy bude jezdit domů. Když odešli ti starší, tak to nebylo až tak hrozné, protože pořád byl doma benjamínek. Zatím to snáším celkem v pohodě, uvidím časem…je super, že se přes telefon vidíme i slyšíme, takže je to skoro jako kdyby tady byl… ![]()
Ja mam deti male a hrozne se na to těším. To vidim tak zkreslene, kdyz si myslim, ze si tu svobodu budu hrozne uzivat? ![]()
@Anonymní píše: Více
Jasně že se dá zvyknout. Dcera se odstěhovala v létě 2022, ale naštěstí jen cca 6 km, takže se stejně vidme skoro každý den. Každý den si píšem, voláme, takže pohoda. Kdyby bydlela někde daleko, tak by to bylo asi jiný, ale taky bych si asi zvykla, co by se dalo dělat.
Divné, smutné, nezvyk
furt jsem vyhazovala nějaké jídla, učila se vařit v menších hrncích ![]()
ticho, prázdno.. či teda prázdněji…
naštěstí nás aktuálně zase díky partnerovi a jeho juniorovi přibylo, tak zas vařím v pětilitrákách, zas je tu plno života a jsem spokojená ![]()
@andelka83 my máme 6 synov, takže tiež občas rozmýšľam nad nevestami a presne ma to napadlo, že asi budú mať bližšie k mamám.
U nás traja idú naraz na VŠ - jeden bude na intráku, druhý dochádzať a najstarší si prenajal garsonku, on už aj pracuje.
Ešte máme 3 na ZŠ, ale i tak, proste to poznať, keď i len jeden nie je doma ![]()
@Andyss píše: Více
No, ja koľkokrát som mrmlala, keď tu bol krik a chaos, že už by som chcela mať aj trochu kľudu. Hlavne najstarší ma vedel vytočiť.. A teraz? Chýba mi každý chaos, hluk, neporiadok ![]()
Ahojte mamy dospelých detí, ako ste si zvykli, keď vaše dospelé dieťa odišlo z domu? Ja viem, že sú rôzne varianty - na internát, do podnájmu, blízko alebo ďaleko, do zahraničia, samy alebo si už založili rodinu.. A je asi aj rozdiel, keď jazdí domov ako do svojho domova a keď sa úplne odsťahuje. Bolo vám smutno? Dá sa na to vôbec zvyknúť?

Kľudne príjmem aj pohľad z opačnej strany - zo strany dieťaťa
Viem, že je normálna vec, ktorá čaká každú mamu.. ale fakt som si nemyslela, že ma zaplavia také emócie..