Manžel, domácnost a já

Anonymni
17.11.07 09:56

Manžel, domácnost a já

Ahojky,
už jsem tak psychicky vyčerpaná, že bych potřebovala nějak poradit nebo se alespoň vypsat. Mám 1,5 roku starou holčičku a manžela (jsme vzítí 4 roky), který mi ale vůbec v ničem nepomáhá. Momentálně chodí na přesčasy do práce, takže brzy ráno odejde a vrací se buď v 18,19 nebo až ve 20 hod. Malou dávám spát ve 20 hod, takže malou kolikrát ani nevidí. Vím, že chce pro nás vydělat peníze, aby jsme utáhli veškeré splátky co máme, navíc i před Vánocemi se nějaká ta kačka hodí, ale na úkor toho, že pomalu vůbec nevidí malou? Nevidí to jak roste, jak se raduje, co už všechno umí atd. Jenže nejhorší a to mně štve ze všeho nejvíc je, že jsem prostě na všechno úplně sama. Nejen že věčně chodím za malou a poklízím po ní, ale i manžel prostě nechá na talíři kosti z kuřete, na místo toho aby je hodil do koše, jinde zase nechá pohozený nějaký svůj svršek atd. prostě musím po něm chodit a poklízet. Navíc, když někde něco nechá malá nebo já, co bije do očí, aby to poklidil, tak projde okolo toho a nevšimne si toho. Prostě mi to přijde jako by tady byl jako v hotelu. Já sama pořád jen poklízím, celou domácnost mám na starost já, on mi nikdy nepomůže - aby třeba vysál, utřel prach - prostě takové činnosti se ho vůbec netýkají. Celý den se motám kolem malé a domácnosti a nakonec ještě poklízet po něm. Prostě už mi to leze tak na mozek, že už jsem zlá i na tu malou - která vlastně ani za nic nemůže. Manžel je jinak hodný, manželství máme dobré až na tento problém. I když jsem mu to už kolikrát říkala, ať mi s něčím pomůže, poklízí po sobě…úplně zbytečné! Navíc, když se stane a dojede z práce normálně, tak mu nachystám jídlo - on si mezitím hraje s malou a po jídle si sedne k PC nebo lehne a spí, i když vidí, že tu třeba poklízím. (žádné násilí s tím, že by mi mohl třeba pomoct). Prostě si kolikrát přijdu jako nějaká služka. Přijde mi to prostě hrozně líto a nevím, co už dělat, aby to všechno pochopil. Jsem hrozně vyčerpaná z toho všeho, ze stereotypu…
Vím, že na toto téma tu už nějaké diskuze jsou, ale prostě potřebuji se vypovídat (vypsat). Jo a omlouvám se, že jsem jako anonym.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

981
17.11.07 10:36

Ahoj,
jám mám doma to samé, co ty. Ale já mám dvě děti. Dcera má přes rok a půl a syn bude mít pět měsíců. Večerní uklízení hraček jsem už dávno vzdala. Můžeš si myslet, že jsem bordelář, ale proč hračky na noc uklízet, když vím, že si je ráno dcera zase roztahá. Tím pádem mi odpadá jedna činnost a můžu se věnovat jiné.Ano pokud vím, že mi má přijít návštěva, tak všechno uklidím. Nebo když se chystám vysávat či vytírat, což dělám tak jednou až dvakrát týdně, tak hračky uklidím. Ale jinak se opravdu hračkama nestresuji. Víš chlapi potřebuji, aby jim žena v tu určitou chvíli řekla, co po nich chce. takže chceš, aby ti pomohl sbírat hračky, tak ho v tu chvíli popros zda by uklidil hračky hned teĎ. Tak samo s těmi kostmi z talíře, já říkám manžovi, vždycky hned jak dojí, jestli se jako ty kosti vysypou do koše samy a talíř odlevituje do dřezu. A on se prostě zvedne a uklidí to. Když potřebuji, aby s dcerou uklidili pokojík, tak ho o to požádám v tudanou chvíli, kdy chci aby to udělal. A on to udělá. Takže dle mého nemá smysl ho o něco žádat několik dní či hodin do předu, teda až na důležité věci, ale v tu danou chvíli, kdy chceš, aby něco udělal. A pokud není lenoch líný, tak se chytne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8671
17.11.07 10:36

Ahoj,
chápu,jak se cítíš,mám doma to samé,ale ještě navíc dva skoro puberťáky. :wink: :lol: Píšeš,že se cítíš jak služka a má rada je prostá,tak jí nedělej.Postarej se o sebe o dítě a chlap je dopělej,určitě se zvládne o sebe postarat sám,uvidíš. :wink:
Stáňa

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
17.11.07 10:46

Mila Anonymni… Pises brzy rano odejde, vraci se mezi 18,19,20hod Predstav si, ze by to bylo naopak, ze bys ty chodila takhle do prace a pak kdyz by ses vecer vratila chtel by po tobe manzel abys luxovala a utirala prach. V osm vecer utahana z prace… Myto praktikujeme tak, ze pres tyden mu dam pokoj s veskeryma pracema, krome hrani s malou, coz neni prace, ze, kazdy den dostane veceri a pak ho necham v klidu relaxovat u televize. Zato o vikendu, ktere ma volne ho trosicku (hooodne) zaprahnu. V sobotu spim dlouho ja, v nedeli on, v sobotu dela snidani, pak hlida malou ja delam obed, po obede dame malou spat a vygruntime spolu celej barak. Ale taky ne kazdej vikend. Nekdy se valime a relaxujeme vsichni tri na gauci, v posteli nebo dneska treba jedem na boby :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
380
17.11.07 10:49

Nekdy mam taky hysterak v kuchyni, kdyz to tam je jak po vybuchu, tak brecim nad mopem a rikam si, ze se na to muzu uz taky vy-rat. Ale tak se na to fakt vy..ru jdu s malou ven a udelam to az se mi chce

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ame
17.11.07 11:03

Ahoj,

zapasila jsem s podobnou beznadeji ted po narozeni Dorotky, o to horsi, ze jsem nezvladala domacnost. Muj muz odjizdi do prace kazdy den v 7 a vraci se v 18,30 (celkem 2,5 hodiny travi dojizdenim). Cas od casu se to u me nahromadilo a vybuchla jsem a pri takovych scenkach se obcas podarilo zavest „systemove opatreni“. Naposledy jsme se domluvili, ze kazdou sobotu pujde s malou na velkou propchazku a ja se muzu v tom case starat o sebe. Pote, co prijde z prace, venuje se dceri a ja teprve tehdy zacnu varit veceri.

Muj predposledni vybuch souvisel s tim, ze si nedokazu zorganizovat vysavani. Kdyz mala spi, neslysela bych chuvicku (a nechci ji nechat treba 10 minut rvat, na to jeste nejsem dost otrla :) ), kdyz je vzhuru, tak ji nechci nechat lezet tak dlouho samotnou, to jeste v klidu nevydrzi. Brala jsem ji uz do satku a vysavala s ni, ji to bavi, ale je to jen takove „solichani“, poradne vysavani to neni. No a kdyz neni povysavano, tezko muzu vyvtrit, utrit prach… Takze mi pripadalo, ze bydlime ve chlivku :( Nastesti manzel sam nabidl, at si jednou za dva tydny necham udelat uklid (vysavani a stirani podlahy, 2 hodiny, mezi tim si to muzu klidne „solichat“) od pani, ktera uklizi u tchanu. V Tvem pripade by mozna bylo mozne, pokud by muzi pripadalo zbytecne platit za neco, co muzes udelat sama, ze bys cas, ktery Ti to uvolni, venovala nejake brigade a tak si na uklid vydelala, nemusela by ses s nim o tom vubec bavit. A placena prace by zase mohla pozvednout Tve sebevedomi, protoze nejsi dobra jenom na to, abys rodine varila a poklizela. Ver tomu, ze takova obmena Te taky povzbudi.

Jeste me napada, co zkusit prehodnotit, jak moc musis mit naklizeno, abys mela pocit, ze je uklizeno? Zehlis vsechno pradlo (a nestaci vyzehlit jenom kosile, prip, lozni pradlo), jak casto myjes okna (muz si pul roku neumytych oken sotva vsimne a Ty to muzes s usmevem prehlizet), nevaris zbytecne komplikovana jidla (i jednoduche veci muzou chutnat dobre) a tak podobne. Mate mycku, susicku? Nemuseji se kupovat fungl nove, i nekolik let stary pristroj dobre poslouzi…

Jeste me moc potesilo, kdyz jsem ted dostala od manzela relaxacni caj, olej do aromalampy na dobrou naladu, „lapac snu“ talisman nad postel proti zlym snum a ja si zacala dobrou naladu programovat. Kazdy den si udelam cas na salek toho caje, pustim aromalampu a RELAXUJI.

Zkus zapremyslet o tom, co Ti na jednu stranu ulehci a na druhou stranu Te potesi, zvedne naladu a sebevedomi. A odmenuj se darecky, stojis si za to (a nebo bys alespon mela). Hlavne si udelej cas na sebe na ukor prace v domacnosti, rozhodne ne na ukor spanku!!!

Drzim palce!

ame.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
17.11.07 11:10

Ahoj. Jsem ve stejné situaci, jen mám 3 děti, manžel jezdí domů kolem půlnoci, pracuje pondělí -sobota a v neděli spí. Já k tomu všemu, co děláš ty mám ještě normální práci na 8,5 hodiny a doma ještě tak na 2 hodiny denně práci pro manžela. Ve finále mi přijde, že se máš naprosto báječně a hned bych s tebou měnila. 8)

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
17.11.07 11:13

Ahoj,
Vítej v chlapském světě.
Asi bude lepší když si zvykneš,že pokud mu neřekneš, co po něm chceš v danou chvíli, nidky to sám od sebe neudělá.Takoví jsou prostě chlapi.Jim to prostě nedochází, že nejsme jejich služky, ale manželky.Míša

• Nahlásit
  • Citovat
1666
17.11.07 11:20

Skoro všude je to tak… Já mám práci na 8,5 hod., domácnost, psa a malou (14 měs.). Manžel má „normální práci“ ze které se vrací kolem páté a pak ještě po nocích dělá na živnosťák projekty. Nepomáhá mi tudíž s ničím, jsem ráda, když je aspoň na chvíli s malou, ať si ho taky užije. Příští rok bychom rádi stavěli, takže pracuje ve dvou zaměstnáních, aby byly peníze, a já tedy bohužel zajišťuju veškerý servis. Taky toho mám někdy plné zuby, tak dvakrát do měsíce si na chvíli zuřivě zabrečím a pak si plivnu do dlaní a jede se dál… :lol:
Tak jen abys věděla, že je nás víc… :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ame
17.11.07 13:41

Mila Anonymni,

myslim, ze je v poradku, ze jsi s nespravedlivou situaci nespokojena a hledas podporu nebo radu. Nemyslim si, ze je treba zatnout zuby a jet dal. A myslim si, ze je primarni, abys nasla dusevni pohodu.

Kdyz nektere z vas otrocina zeny vyhovuje, tak je to taky v poradku. Asi jste taky na sebe pysne, co vsechno dokazete. Mate byt na co pysne, je to opravdu veliky vykon, plne zamestnani, cela domacnost, dite/deti. Ale i zena, ktera nechce veskery svuj cas venovat domacnosti, muze stejne vykonne zvladat spoustu jinych veci a neni hodna ucty o nic mene.

Kdo chce zit v muzskem svete, at v nem zije, je mu prano. Ale takto to nemusi byt pro kazdou a neni fer v tomto zastaralem schematu dalsi zeny utvrzovat.

Pekny den vam vsem,

ame.

• Nahlásit
  • Citovat
1666
17.11.07 14:58

Děkujeme za vysvětlení, Ame, hned je nám líp na duši… Taky by se mi líbilo žít si lážo plážo a jedinou mou starostí by byla bezvadná výchova mé dcery, ale tady v ČR je to vý:,–(a jen určitého procenta lidí - my ostatní chodíme do práce a staráme se, aby nějak bylo.
Bohužel ještě doma nevlastním robota, který by všechny domácí práce udělal za mě a zapojovat mého muže do žehlení nebo utírání prachu - to nedělám. Takovou mám výchovu - neříkám, že se to může každému líbit, ale co si myslí ostatní je mi fu©k… Já zas chlapovi nefušuju do nahazování omítky a zateplování střechy :-P

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ame
17.11.07 15:18

Noggie , to lazo plazo si podle Tebe zije kdo? Ty myslis, ze krome Detmarovic se nikde jinde nepracuje? Anonymni zakladajici tuto diskusi neznela jako nekdo, kdo je v depresich, protoze cele dny lusti krizovky a honga nohama… Takze jde o me?

Z toho, ze si nedokazu zorganizovat VYSAVANI, muzes asi tezko usuzovat na mou pracovni vytizenost a predhazovat bezvadnou vychovu dcery jako jedinou starost zenusky zijici v rozvinutem kapitalismu vyzivovane (malem jsem napsala vydrzovane :) ) pohlupanym Rakusakem! Kdybychom meli zit jenom z manzelova platu (plati dvoje alimenty a splacime jeho dve pujcky), zili bychom o kurkach…

Ja teda do rekonstrukce naseho baraku mela co rict (a taky jsem toho dost vlastnima rukama udelala) a muj muz je na me pysny!!!

Jenom proto, ze mas vychovu, ktera Ti z nejakeho duvodu prikazuje drit a nenechat si pomoci, nemusis to hustit do ostatnich… Obzvlast kdyz ti je fuk, co si mysli ostatni :wink:

ame.

• Nahlásit
  • Citovat
16754
17.11.07 15:35

Taky jsem mela podobne stavy s tim, ze manzel jeste kafral, ze je doma bordel, ale abych mu nekrivdila - obcas cca jednou za mesic az 6 nedel vyluxoval nebo vytrel, aby o tom dalsi mesic mohl vypravet.

Tohle lamentovani mne preslo od ty doby, co jsem se vratila do prace na plny uvazek, kdyz bylo dceri presne tri a ctvrt roku (ve dvou a ctvrt roce jsem chodila na castecny uvazek 2× tydne a ve zbytku jsem stihala vse ostatni kolem domacnosti, ale i konicky moje, dcery a spolecne).

Ted se vracime vsichni kolem nejdriv 6-7 vecerni domu a bud jime venku nebo neco maleho doma a placnem s sebo k tv, popripade na stridacku do vany. Uklid resime spolecne o vikendu nebo vyexpeduju dceru s manzelem ven a udelam si to sama, svym tempem a podle sveho.

Krom velkeho bytu mame ted na starosti tak akorat domek a zahradu (ta je ted nastesti zazimovana). Ale nestezuji si a ty se zkus na to se nekdy podivat ocima manzela, ze by si byla do vecera v praci a doma na tebe byl pripravenej hadr a kybl…

Navic dej manzelovi po prichodu domu cca 20 minut az pul hodiny dobu hajeni, kdy po nem nic nechtej - nemluv na nej, dej mu jidlo a noviny nebo mu pust tv. Clovek potrebuje po celym dnu na chvili vypnout - vidim to na sobe kazdej vecer behem pracovniho tydne vyjma patku…i na MD jsem to delala, kdyz mala po o usnula, tak jsem si dala kafco a minimalne pul hodiny klidek…

A pokud se situace nezmeni, tak si za privydelane penize poridte domu vypomoc na uklid, jednou tydne to neni takovy zasah do rozpoctu a do soukromi a na bezny provozni uklid to staci. My se na tomhle shodli, ze to zacnem praktikovat od pristiho roku. Lepsi novorocni darek si nemuzu prat…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1666
17.11.07 17:56
Ame píše:
Jenom proto, ze mas vychovu, ktera Ti z nejakeho duvodu prikazuje drit a nenechat si pomoci, nemusis to hustit do ostatnich… Obzvlast kdyz ti je fuk, co si mysli ostatni :wink:
ame.

Ehmm, ehmmm… jaksik jsem tu nepropagovala, že můj systém je jediný správný a všichni se jím musí řídit, nebo jo? 8O Spíš jsem pochopila z tvého příspěvku, jak jsme tu pitomé… :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
17.11.07 18:03

Mám dvě děti 28m a 7m, vzala jsem si dospělého ochotného chlapa (ne rozmazleného fracka), chodím do práce na plný úvazek, manžel je na MD, stará se o děti, věci okolo domu, uklízím po večerech, na nenáviděné žehlení a luxování mám naptanou slečnu, volný čas trávím s dětma. Pomáhá babička, děda… Žijeme svižně, ale klape nám to, stíháme i pravidelné plavčo a tak. Řečem „totálně nasazených“ matek rozumím, ale je to dámy Vaše věc jak jste si to zorganizovaly, kdy a za koho jste se vdaly a co od partnera a života vůbec očekáváte.
Dělat „matku rodu“ hrdinku a otročit nevděčné rodině je možná pro někoho lákavé, ne však závazné ani v této požehnané zemi, žiju na „industriálním“ severu poblíž ocelového srdce republiky.
Jo a ten kdo nemá čas na to, aby pomohl vlastní ženě/muži s tím co rodina potřebuje a nenajde si čas na děti bude zaručeně po zásluze potrestán samotou.
Je to o prioritách a spolupráci (ve dvou se to vážně lépe táhne).
Bára

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama