Manželství, děti,společné finance,příp.smrt

Anonymní
16.3.21 12:11

Manželství, děti,společné finance,příp.smrt

Již delší dobu mi leží v hlavě, jak se řeší, co se děje s penězi, majetkem, když jeden z manželů umře,..smutné téma, bohužel, ale jak vidím kolem, že nyní na covid umírají i relativně mladí muži, tak mě to donutilo přemýšlet i nad tímto. Manželství, dům, děti, účet na jméno manžela, kde js i všechny úspory, kdyby ležel v nemocnici, je jasné, že s k penězům dostanu, mám kartu, jak by to bylo v případě úmrtí manžela? Účet by byl oprvdu zablokován do doby vyřízení dědictví? Takže já bych zůstala bez prostředků,..je tedy asi lepší peníze rozprostřít na účty dva, ať má každý na své jméno? Kdyby se s manželem něco stalo, tak úspory by se dělily i na děti? Tudíž už bych nikdy neměla celou naši naspořenou částku? A stejná otázka k majetku, domu, taky asi zřejmě dělení i na děti, jak by to bylo, kdybych chtěla dům prodat a koupit byt? Část peněz bych musela vyplatit dětem? Jsou malí, nezletilci, tak se to dělá jak? A když na domě zůstanem, tak pak musím děti nějak vyplatit? Jakoby tou částkou po otci? Úplně mě děsí tato představa, že vlastně ani nevím, jak bychom já a děti byli zaopatřeni.
(prosím anonym, citlivé téma)

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
373
16.3.21 12:22

Jestli je účet psaný na jméno může, tak ho opravdu pozastaví než bude dědické řízení. Nejsem si jistá, ale slyšela jsem, že je možnost vzít si půlku z účtu, ale musíte mít nějaké svolení přes úřady
Myslím, že děti by jste vyplácet neměla, když jsou nezletilé. Budou dál bydlet s vámi a vy je budete živit. Až po vaší případné smrti budou děti dědit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14151
16.3.21 12:22

Ty nemas pristup k uctu vedenemu na jmeno manzela? Pokud mas, tak i po smrti mas k financim normalni pristup.
Kartu manzela pouzit nesmis! Musis mit svoji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16289
16.3.21 12:25
@Tinunka píše:
Jestli je účet psaný na jméno může, tak ho opravdu pozastaví než bude dědické řízení. Nejsem si jistá, ale slyšela jsem, že je možnost vzít si půlku z účtu, ale musíte mít nějaké svolení přes úřady
Myslím, že děti by jste vyplácet neměla, když jsou nezletilé. Budou dál bydlet s vámi a vy je budete živit. Až po vaší případné smrti budou děti dědit.

To není pravda - tak to bylo v minulosti, nicméně dnes už to lze snadno vyřešit. Jestliže totiž druhý z manželů má k účtu zřízeno dispoziční právo, může s účtem dál normálně nakládat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
373
16.3.21 12:28

@BohunkaP aha,tak to je pro mě novinka. Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7267
16.3.21 12:31

Ahoj,
já to vyřešil tak, že žena má v internetovém bankovnictví přístup k mému účtu a má k němu dispoziční práva. Díky tomu může s účtem, respektive penězi na něm, v případě mého úmrtí dále nakládat.
Co se týká dalších věcí, zejména podílů na obchodních společnostech, tak má instrukci obrátit se na firemní advokátní kancelář, která ji vše potřebné, aby mohla převzít roli majitele, vyřídí. Zároveň doporučuji sepsat do nějaké obálky pokyny pro případ úmrtí - komu dát vědět, jak chce člověk pohřbít, soupis účtů apod. a zalepené někde uložit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 12:34

A jak je to s úsporami po smrti manžela? V případě, že děti jsou již dospělé. Veškeré společné úspory patří druhému z manželů? Nebo musí vyplatit dětem nějaký podíl?
Po smrti jednoho z manželů budou mít děti automaticky nárok na část na movitosti?

• Citovat
  • Nahlásit
2217
16.3.21 12:41
@Anonymní píše:
A jak je to s úsporami po smrti manžela? V případě, že děti jsou již dospělé. Veškeré společné úspory patří druhému z manželů? Nebo musí vyplatit dětem nějaký podíl?
Po smrti jednoho z manželů budou mít děti automaticky nárok na část na movitosti?

Vše, co bylo v SVJ se dělí na poloviny - polovina je manželky a ta druhá polovina (manžela) jde do dědického řízení. Tam dědí v první linii manželka a děti, každý rovným dílem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 12:49
@carsa
@carsa píše:
Vše, co bylo v SVJ se dělí na poloviny - polovina je manželky a ta druhá polovina (manžela) jde do dědického řízení. Tam dědí v první linii manželka a děti, každý rovným dílem.

Tak by bylo nutné dětem vyplatit 1/4 úspor. Vyplatit hodnotu auta, nábytku, vybavení domácnosti…?

• Citovat
  • Nahlásit
75852
16.3.21 13:12
@Anonymní píše:
@carsaTak by bylo nutné dětem vyplatit 1/4 úspor. Vyplatit hodnotu auta, nábytku, vybavení domácnosti…?

Ano, je celkem logické, že dědí po svém zemřelém rodiči a nebyla by to 1/4, pokud je dětí víc, tak to bude víc než 1/4. S tím, že samozřejmě není nutné je ze všeho vyplácet, klidně mohou zdědit nějaké konkrétní věci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
394
16.3.21 13:18
  1. k bankovnímu účtu by sis měla zřídit dispoziční právo
  2. proč máte úspory na běžném účtu a ne někde na stavebkách? investicích? spořícím účtu?
  3. v případě smrti tebe nebo muže (předpokládám, že závěť není) by se postupovalo právní cestou. Majetek by se dělit mezi tebe a děti (dětem následně bude určen opatrovník).

My to máme vyřešeno následujícím způsobem (NEJSME manželé)
Každý máme svůj běžný účet a malým zůstatkem na běžné měsíční výdaje
Každý zvlášť máme pořádnou životní pojistku pro případ, že by se s námi něco dělo, tak druhý je zajištěný tak, že bude splacen největší závazek a postaráno o dceru. Podotýkám důležité je vyplnit obmyšlenou osobu (nikde! neuvádím dceru, nechci aby došlo k tomu, že peníze bude hlídat opatrovník a partnerovi by chyběly!!!)
Další investice psány též s obmyšlenou osobou
Doma máme sepsaný papír, kde máme hesla, přihlašovací údaje atp. prakticky od veškerých důležitých věcí, pro případ nutnosti
Dost jsme řešili i plnou moc, výsledkem je, že máme na sebe navzájem podepsanou generální plnou moc, úředně ověřenou, tak aby za mě partner mohl v každé situaci rozhodovat, včetně rozhodnutí o zdravotním stavu atd. (toto pro mě je nesmírně důležité).
zároveň máme oba stejného bankovního poradce, byť finance řešíme samostatně, tak, ay případně bylo na koho se obrátit.

Opravdu doporučuji toto téma doma otevřít a vyřešit tak, aby člověk „měl klid“ (v obrovských uvozovkách)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3294
16.3.21 13:26
@j.a.n.i1 píše:
Ano, je celkem logické, že dědí po svém zemřelém rodiči a nebyla by to 1/4, pokud je dětí víc, tak to bude víc než 1/4. S tím, že samozřejmě není nutné je ze všeho vyplácet, klidně mohou zdědit nějaké konkrétní věci.

Tohle je šílene. Když si vezmu jak se některý decka i svoje rodiče vůbec nezajímají anebo hůř - nějaká šikana atp. Třeba se rodiče na byt fakt nadreli a najednou v důchodu musí nějakým nevdecnym dětem vyplatit část majetku po úmrtí jednoho z nich. To je taková absurdita

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
449
16.3.21 13:34
@hospodki píše:
Tohle je šílene. Když si vezmu jak se některý decka i svoje rodiče vůbec nezajímají anebo hůř - nějaká šikana atp. Třeba se rodiče na byt fakt nadreli a najednou v důchodu musí nějakým nevdecnym dětem vyplatit část majetku po úmrtí jednoho z nich. To je taková absurdita

Omlouvám se, musela jsem komentář vymazat, začali mi psát známí zda je to pravda a nechci se v tom rýpat :mavam:

Příspěvek upraven 16.03.21 v 20:51

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
16.3.21 13:35

Pripojim se s dotazem. Jsme manzele, ja mam z prvniho manzelstvi dospele deti. Spolu mame jedno (2). Mame chvili koupeny dum na hypo.
Kdyz zemru ja, budou po me deti samozrejme dedit.
Ale manzel nebude mit na to, aby si bral dalsi hypo s malym ditetem.
Vztahy mezi nami vsemi jsou super, ale nikdy nevim, co bude. Az tu nebudu..
Jak to vyresit?

• Citovat
  • Nahlásit
3294
16.3.21 13:55
@krukynka píše:
A co teprve když vám umře otec (můj děda) a vy najednou zjistíte, že máte ještě sestru, o které nikdo nevěděl- jen děda celý život tajně posílal peníze (zjistil můj otec) a že jí musíte vyplatit polovinu hodnoty domu, aby „sestra“ nevystěhovala babičku.
Vlastní zkušenost.

Tady jsou ale dvě roviny a není to tak jednoznacne. Děda byl hajzlik když to neřekl a muže za to on, ale kdo si co na něm vezme po smrti ze… z pohledu te sestry- otec na ni cely zivot kaslal a zapiral takže má nárok na ty peníze jako každé jiné dítě a co je ji do zenske kvůli které ona neměla otce? Tady bych to nevidela tak jednoznačně a nevim proč by zapirane dítě nemělo mít nárok. Pokud by s vámi žila a věděli jste o ni, tak by to byl hyenismus. Takhle to beru jako její pomstu chtít vyplatit od důchodkyně, akorát je směřována na někoho kdo za to nemůže

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat