Máte doma vzteklouna?

42
29.6.21 18:07

Máte doma vzteklouna?

Ahoj,
obracím se především na maminky, které mají také mimořádně vzteklé dítě. Zajímá mě, jak dlouho „vzteklé období“ vašeho dítěte trvalo, odeznělo samo, nebo jste to nějak řešily? A jak se vám podařilo nezbláznit se?

Nastíním situaci: synovi je 5 let a jeho záchvaty trvají tak od jeho roka a půl. Vždycky, když si myslím, že už se zklidnil, naučil ty situace řešit jinak, víc v klidu - tak mě přesvědčí o opaku. V situacích, kdy je s něčím nespokojený, začne prostě řvát - ale takovým způsobem, že skoro praskají okenní tabulky a divím se, že na nás ještě sousedi nezavolali sociálku. Je hodně soutěživý, často to spustí vyloženě pitomost - třeba když je jeho sourozenec někde dřív, něž on, prohraje hru, něco se mu nedaří… Tisíckrát jsem s ním probírala, že ten vztek může ventilovat jinak - ale je to úplně k ničemu. Mluvit začal brzy, dokáže vyjádřit i dost složité myšlenky, ale v určitých situacích reaguje jedině řevem.

Nejhorší je, když si vztek vybíjí na mladším sourozenci a bouchne ho. Už jsem z toho vyčerpaná a zoufalá, často reaguju taky neadekvátně, řvu na něj, párkrát už jsem mu i dala na zadek, protože jsem už nevěděla, jak dál… Ve školce je hodný, spolupracuje, scény nedělá. To jen doma a ped příbuznými a občas i kamarády venku.

Jak jste v těchto situacích reagovaly vy? Mám se prostě smířit s tím, že má vzteklou povahu, a doufat, že z toho vyroste? Nebo už je to na návštěvu nějaké poradny? Už jsem vážně zralá na blázinec.

Děkuji všem za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2992
29.6.21 18:21

Mam doma 2 vzteklouny a obcas je to narocne. Ten mladsi zacal take v 1,5 roce. Tehdy jsem se ptala doktorky, zda to neni brzy - pry ne :nevim: Jak reagujes pri afektu? Ja se snazim vybusnym situacim predchazet, ale ne vzdy se to povede a ne vzdy to jde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12811
29.6.21 18:22

Jak presne na jeho rev reagujes…?

Vystupy by se mely s vekem lepsit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20164
29.6.21 18:24

Měla jsem to doma taky. Tyhle scény skoro vymizely s tím, když jsme najeli na respektující přístup a něco málo z nevýchovy.

Už nemá potřebu proč se vztekat, protože ví, že se to dá řešit v klidu. Často si navrhne a řekne, jak se dá situace řešit. A mně pomohlo se vcítit do dítěte a snažit se pochopit proč se vzteká.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
214
29.6.21 18:24

Já bych ti poradila zkusit Nevýchovu. Třeba se to zlepší, za pokus to stojí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
866
29.6.21 18:54
@P4ja píše:
Měla jsem to doma taky. Tyhle scény skoro vymizely s tím, když jsme najeli na respektující přístup a něco málo z nevýchovy.Už nemá potřebu proč se vztekat, protože ví, že se to dá řešit v klidu. Často si navrhne a řekne, jak se dá situace řešit. A mně pomohlo se vcítit do dítěte a snažit se pochopit proč se vzteká.

A neni to prirozene, ze se dite vzteka, ze prohralo? To nastve i dospelyho.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
993
29.6.21 18:54

Soucitim a verim, ze je to narocne. :hug:
Mam dceru, ktera vztekaci obdobi nemela snad vubec, ale od kamaradky dcera je takova, jak popisujes u syna. Od mala se vzteka, musi byt vsude prvni, vzteka se a rve kvuli malickostem. Ma mladsi sestru, sem tam ji taky bouchne. Ma 4 roky a je to zatim stejne. 8o Snad z toho ty deti vyrostou.

Mozno by pomohlo si ho nevsimat, kdyz se bude vztekat, nebude mit publikum.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20164
29.6.21 19:05
@Dobrej_tym píše:
A neni to prirozene, ze se dite vzteka, ze prohralo? To nastve i dospelyho.

Jasně, tak jsou emoce, které musí ven a není žádoucí je potlačovat. A když s nima budeš pracovat, tak si chvilku pobrečí a půjde dál. Neskončí to u záchvatu vzteku nebo pláče. Prostě mu dokážeš říct, že víš, že chápeš, že ho to mrzí, že prohrálo. Že můžete zkusit příště něco vylepšit a tak. A nebo ho jen utěšit. Nejhorší jsou ty matky, co hned nastartujou ve stylu nebul, brácha se taky nevzteká. Nebo velký děti nepláčou.

Ale je spousta situací, kdy se dítě vzteká, protože chce něco jinak, nebo ho zrovna nechápeš. Nebo je třeba unavené. Tak tam je fajn, když ti to řekne, a pak se s tím dá pracovat. Nebo to dokážeš pojmenovat ty.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2540
29.6.21 19:52

@Malina9
Mam doma podobne ditko(skoro 6 let). Taky rve, vzteka se kvuli malickostem (pro nas to jsou malickosti, pro dite velke veci). Vybiji si to na sourozenci. Budte rada, ze to nedela ve skolce, protoze to jsou pak fakt velke problemy. No co. Prezit a nezabit. Vekem se to preci jen lepsi. Tak nejak se ho snazim ze vzteku dostat a nabidnout prijatelnou alternatiku. Fajn je taky zustat v klidu, kdyz se to podari. Predvidat krizove situace a nenechat dite, aby melo hlad, zizen, bylo pretazene. Vyclenit si cas jen pro neho bez sourozence.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
29.6.21 20:08

Videa Nevýchovy k tématu jsem viděla. On ví, že má místo o sourozence bouchnout do polštáře, ale když je po ruce, praští prostě radši do něj. Já chápu, že má vztek, když se mu něco nedaří, nebo když ho někdo předhoní… Snažím se to brát s klidem a respektovat to (teda když „jen“ ječí), ale ty situace se prostě kumulujou a když už je to po několikáté za den, nebo obzvlášť výživný záchvat, tak ječím taky. Je to vyčerpávající.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20164
29.6.21 20:57

@Malina9 NO, ono je potřeba tu Nevýchovu brát komplexně. Pokud nemáš základ respektující výchovy, pak ti pár videí nepomůže. Je to všechno propojené. Nejenom dítě, ale stejně takt y musíš vědět, jak se nedostat do té fáze, že ječíš, a co za tím je.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2992
29.6.21 21:05

@Malina9 pokud uz si nevis rady, obrat se treba do ppp pro radu. Jen dobre vybirej, ne vsude jsou kvalitni odbornici…Jak dlouho takova scena trva? Vycerpavajici to je kazdopadne, mas moznost dobit si baterky?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
29.6.21 21:21
@luci.no píše:
@Malina9 pokud uz si nevis rady, obrat se treba do ppp pro radu. Jen dobre vybirej, ne vsude jsou kvalitni odbornici…Jak dlouho takova scena trva? Vycerpavajici to je kazdopadne, mas moznost dobit si baterky?

A máš nějaký tip na poradnu v Praze?
To záleží… Někdy je to hned pryč, ale dneska chytnul příšerný záchvat (proto jsem taky založila tuhle diskuzi) a to jen proto, že sourozenec doběhl do pokoje dřív než on… Nechala jsem ho v tom pokoji, šla jsem s druhým jinam a nevšímali si ho. On v tom pokoji zatím doslova zuřil, házel věcma, řval… Po chvíli za náma přišel, už o něco klidnější. Řekla jsem mu - ještě klidně, že si nemůže vztek vybíjet na bráchovi a že se mu má omluvit - následovat další záchvat, zase třískání věcma, pak se to nějak vyeskalovalo a řvala jsem taky, protože zas takovej flegmouš nejsem, aby se mnou nehnul půlhodinový řev…

A kolik je tvým vzteklounům? Lepší se to?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
42
29.6.21 21:25

Jinak dobít baterky teď s obnovením provozu školek mám, a je to hodně znát… To teď ovšem zase končí :D Ale budou prázdniny, budem mít nějaký program a to snad taky udělá své…
Mladší se umí taky občas vzteknout, ale s ním to zvládám líp - asi, že to není tak intenzivní. U staršího je to při tom záchvatu peklíčko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20164
29.6.21 21:47
@Malina9 píše:
Jinak dobít baterky teď s obnovením provozu školek mám, a je to hodně znát… To teď ovšem zase končí :D Ale budou prázdniny, budem mít nějaký program a to snad taky udělá své…
Mladší se umí taky občas vzteknout, ale s ním to zvládám líp - asi, že to není tak intenzivní. U staršího je to při tom záchvatu peklíčko.

Fakt zkus tu nevychovu. Jsou tam i věci ohledně sourozenců. Měla jsem to se starší podobně. Taky malého nejradši majzla.

Ono je otázka času, kdy se začne mladší vztekat ještě víc taky. Potřebuješ je porovnat oba. Abyste zvládli vyjít spolu všichni a taky potom podporovat oba a zároveň vztah mezi nimi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat