mateřská dovolená

29
7.6.05 14:39

mateřská dovolená

Ahoj holky,
měla bych dotaz, jak je to s mateřskou u druhého dítěte, pokud jste s prvním momentálně na rodičovské dovolené a nepřivyděláváte si? Žádá se o ni vůbec? Pokud ano, příspěvek je stejný jako u rodičovské tj. asi těch 3600,–, nebo se zase vypočítává 69% z platu před první mateřskou? A druhé dítko by se asi mělo „zadařit“ do tří let prvního, aby mi drželi místo v původním zaměstnání?
Díky moc za odpověď, momentálně řešíme jestli druhé dítko teď nebo práce a další až za pár let a samozřejmě přemýšlíme i nad finanční stránkou:(
Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

460
7.6.05 14:51

Ahoj, pokud se druhé dítko podaří do 3 let věku prvního dítěte, zaměstnavatel drží místo dál a na mateřskou se nastupuje stejně jako u prvního cca 6 týdnů před porodem a počítá se stejně jako ta první, trvá cca 6 měsíců (přesně si ty dny nepamatuju) a pak nastoupíš zase na rodičovský příspěvek 3600,–Kč. Doufám, že je to srozumitelný.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
7.6.05 15:39

doplním Věrču, že ti znova vzniká nárok na dovolenou obyč. Je to stejné jako nastupovat ze zaměstnání.
Linka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1076
7.6.05 21:26

Ahojky,

doplním je?tě holky - v době kdy je Ti vyplácena peně?itá pomoc v mateřství na miminko, nemů?e? pobírat rodičovský příspěvek na star?í dítě. Po skončení peně?itky si znovu za?ádá? o rodičovský příspěvek, ale bude? nadále pobírat jen těch 3635 Kč i kdybys byla na mateřský s oběma dětma.

Hezký večer přeje Katka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
125
7.6.05 22:58

Linko
ten nárok na obyč. dovolenou i když je žena před tím s prvním dítětem na rodičovské mě zajímá - znamená to, že po té šestiměsíční peněžité pomoci v mateřství u druhého dítěte můžu ještě čerpat řádnou dovolenou??? A na kolik mám nárok? Jako bych těch 6m pracovala? A jak se to počítá, když mám mít 3m PPM ještě letos na podzim a zbytek v dalším roce? Můj zaměstnavatel mi to určitě jen tak nebude chtít dát, tak potřebuju vědět víc. Dík

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
460
8.6.05 18:08

Nepamatuju si přesně na kolik dní, ale na dovču po 6 měsících mateřské nárok je, a můžeš si jí vybrat a zároveň pobírat rodičovský příspěvek, protože dneska už si můžem k rodičovskému příspěvku přivydělat kolik chcem, jen dítě nesmí být ve školce dýl jak 5 dní v měsíci, což už bude od ledna zase jinak, děcko bude moct být ve školce 4h denně.
Verča

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1138
8.6.05 18:44

Tuli,
ve mzdové účtárně by ti měli sdělit na kolik dnů dovolené máš nárok. Pokud nebudou ochotni, pak stačí napsat žádost o vybrání řádné dovolené před nástupem rodičovské dovolené. Máš na ni nárok, i když jsi vůbec nepracovala. Mateřská dovča se bere jako kdybys byla v práci. Ještě jsem to dnes ověřovala. Ale já to mám s dovolenou trochu jinak, tak ti ani neporadím kolik dnů bys měla mít.
Linka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
8.6.05 20:58

Podle prováděcího předpisu k zákoníku práce (nevím teď jeho číslo, bohužel) je v případě ukončení MD a následném nástupu na rodičák nárok na CELOU dovolenou, ne pouze její poměrnou část. Ne všechny účetní to vědí… Ale jak je to, když ta MD zasahuje do dvou let, to netuším - musí říct nějaká dobře informovaná účetní.

Já sem připojím dotaz: Pokud si můžu k rodičovskému příspěvku přivydělat neomezené množství peněz, můžu pracovat v původním zaměstnání třebas i na plný úvazek? Čtu si zákony a mám pocit, že mít nárok na rodičovský příspěvek nutně neznamená být původním zaměstnavatelem uvolněn na rodičovskou dovolenou. Jako by to byly dvě samostatné věci. Zákon, který pojednává o nároku na rodič. příspěvek, hovoří o tom, že v době, kdy je příjemce příspěvku výdělečně činný, tak může dítě svěřit do péče jiné zletilé osoby a podmínka celodenní péče je tím splněna (nesmí to být školka…).
Netušíte někdo jak to je?
Díky
D.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29
9.6.05 14:05

Ahoj holky, moc děkuji za vaše odpovědi,
hezký den, Martina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10
11.11.14 12:44

Prosba o pomoc

Dobrý den,
na internetu je hromada informací o mateřské a rodičovské dovolené.
Mohl by mi prosím někdo pomoci tyto informace dostat do stručnějšího a srozumitelnějšího podání? Očekávám své první miminko na konci ledna a v tuto chvíli jsem na úřadu práce, na který jsem se evidovala v polovině července kdy jsem už byla ve 12. týdnu těhotenství. V práci jsem byla krátce cca 6 týdnů a z důvodu tlaku, stresu a neustáleho psychického napětí jsem práci opustila, abych se v klidu mohla připravovat na miminko.
Nyní však vůbec nevím, jestli mám nárok na rodičák či mateřskou dovolenou a jak to vlastně chodí…
Na úřadech navštěvuji úřednice, které v rychlosti odvedou to co je potřeba, ale na otázky mi bližší informace nepodají.

Předem všem moc děkuji za informace

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
15419
11.11.14 12:50

Tys dala vypoved jako tehotna?? :O no podle me na ppm narok nemas, jen na rp od porodu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
16365
11.11.14 12:51

@žirafka88 za cely svuj zivot jsi pracovala jen tech 6tydnu 8o
Pak na materskou narok nemas az na rodicak od narozeni ditka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
20753
11.11.14 12:54

@žirafka88 Pokud jsi nebyla za poslední 2 roky zaměstnaná alespoň 270 dnů, tak určitě nemáš nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Ode dne porodu budeš mít nárok na rodičovský příspěvek na 4 roky (výši Ti z hlavy neřeknu, zkus zapátrat na internetu). Pokud otec dítěte má odpracováno/je zaměstnaný, lze čerpat RP přes něj a za určitých podmínek lze volit délku a výši tohoto příspěvku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Lizzi
11.11.14 12:56

Mateřská je dávka sociálního pojištění, takže se vyřizuje na sociálce. Vyplacena je, pokud máš odpracováno v minulých dvou letech konkrétní počet dní (tuším že 270), takže pokud jsi pracovala jen 6 týdnů, tak dostaneš hned rodičák.

• Nahlásit
  • Citovat
15419
11.11.14 12:58

@žirafka88 ja si neumim predstavit, ze ti urednice neodpovi na tvuj dotaz…moc nechapu..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama