mluvení

574
17.5.05 10:26

mluvení

Ahoj holky,

prosím poraďte, jsem z toho docela vynervovaná. Naše malá 11 června jí bude rok sama od sebe nemluví. Když jí pořád dokola něco opakuju tak dělá jako že to neslyší a pak třeba po pár seundách když jí řeknu něco jiného tak mi opakuje to předchozí slovo. Jsou takovéhle všechny děti nebo jenom to naše? je to moje první dítě, tak nevím. Ale zase nadruhou stranu takhle umí dost slov, máma, táta, děda, bába, čičí, bů, pipi, pepe (pepík), ale právě je říká takhle, když chci já tak ne, až zadýl.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

151
17.5.05 11:00

Verunko,
klid, je jeste mala, na mluveni a opakovani slov ma jeste dost casu. Prece umi spoustu slov, jsou deti, ktere v 11ti mesicich neumi rict nic. Dej ji cas a nelamej to pres koleno. Navic se to muze behem par dni zmenit. Nase Niky ma taky ruzna obdobi (nejen v mluveni), par dni proste ano a par dni ne. A uvedom si, ze mas doma zivyho clovicka - osobnost, ktera prece nebude delat neco, co chce nekdo jiny. Proste to bude delat, az bude chtit ona. Kazdopadne 11 mesicu je zkratka na poradny mluveni malo.
Papa
Lucka a Niky (14 mesicu)
http://nikolinka.wz.cz

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.5.05 11:33

Preboha, nestresuj sa, moj syn ma vyse 15 mesiacov a podla toho co pises, neovlada ani tolko slov, co tvoja dcerka a vobec sa tym nestresujem. Dolezite je ci ti rozumie. Niektore deti ako rocne trosku rozpravaju a niektore ani ako dvojrocne nepovedia ani dve slova spolu. Je to individualne, dolezite je, aby si mala pocit, ci ti rozumie.

• Nahlásit
  • Citovat
574
17.5.05 13:00

Děkuji za povzbuzení, jsem teď klidnější, že i starší děti neumí toho tolik co naše Verunka. Opravdu moc děkuji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
614
17.5.05 13:05

Ahoj Verunko,
ja bych si s tim vubec nedelala hlavu - muj temer 14mesicni syn taky nemluvi a neresim to :wink: aspon zatim ne! Kuba se nejak zasekl na ma-ma-ma, ta-ta-ta, ba-ba-ba a v posledni dobe pa-pa-pa a pritom mava rucickou (ale ne tak, jak jsem ho to ucila - kdyz jdeme pryc nebo kdyz se s nekym loucime - proste sedi uprostred kuchyne a dela pa-pa :lol:
Vim, ze rozumi, na urcity prikaz udela, co po nem chci (dej pusu tatovi, udelej haji… :D) ale slovo z nej nedostanu.
Podle psychologu pry maji deti cas minimalne do dvou let a teprve pak se to zacina resit, ovsem nevim jak!
Ja myslim, ze tvoje mala je moc sikovna holcicka a rozhodne bych na ni netlacila, ona se casem rozpovida a pak si budes prat, aby byla chvilku zticha :lol: :lol: :lol:
Prejeme krasny den!
Eliska a Kubicek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
574
17.5.05 13:40

Ještě se vás zeptám, jak teda jinak děti trénovat aby uměly mluvit. Všude v knížkách se píše na děti mluvit neustále od rána do večera, ale abych řekla pravdu tak to já opravdu nedělám. Už od přírody nejsem moc výřečná a celý den mluvit si nedovedu vůbec představit. Jak to provozujete teda vy?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
966
17.5.05 15:44

Verunko, opravdu se nenervuj. Vaškovi je rok a jediné co smysluplně řekne je „táta“ a to je navíc táta i auto. A pak pár citoslovců. Ale docela dost věcem rozumí, a to mě uklidňuje. Navíc odborná literatura říká, že roční dítě říká jedno smysluplné slovo, takže jsme úplně v normě :D
A co se týká toho mluvení, nemyslím si, že by se mělo na dítě mluvit celý den, to by nebylo náročné jen pro tebe, ale i pro malou, pořád vnímat, co jí máma vykládá. Takže já si s Vaškem povídám, když jsme venku a on ukazuje kole, tak mu říkám, co vidíme a co to dělá (auto jede, pejsek štěká haf a podobně). No a doma je to podobné. Když něco dělám a on chce být se mnou, tak mu říkám, že mu právě dělám oběd a že půjdeme ven a vezmeme si botičky a kdepak máš čepičku, Vašíku? Ale taky ho nechávám v klidu, když si hraje sám, vůbec na něj nemluvím. No a věc sama pro sebe jsou knížky. Kolem 10 měsíce už je na ně čas. Další věc je televize. Neměla by rozhodně běžet jako kulisa. Dnes jsem se u Dr dozvěděla, že někdy kolem 18 měsíce je asi 6ti týdenní období, kdy se v mozečku vytváří dráhy a spoje nutné pro koncentraci. pokud je v tu dobu dítě neustále „vyrušováno“ přílišným množstvím podnětů, což televize je (jsou zaměstnávány jen zrakové dráhy, zbytek ne), je to průšvih do budoucna.
Verunka je moc šikovná holčička, mějte se moc pěkně
Makýš

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.5.05 17:26

Ahoj,
skutečně tvoje holčička je ještě miminečko, i když tobě už připadá třeba docela velká. :o)
Naše cácorka bude mít teď dva roky a s mluvením začala kolem 18-týho měsíce. První opravdu opravdový slovo bylo „boty“ a dala si přitom moc záležet na každém písmenku. Málem jsem se z toho počurala radostí. Samozřejmě před tím byla nějaká ta citoslovce a máma, táta, … . Ale po tom roce a půl se to teprve začalo rozjíždět a teď už pusu nezavře, dává dohromady krásně celá souvětí, má velkou slovní zásobu. Hodně jsme s ní mluvili, ale k ničemu ji nenutili. Nemluvili jsme však celý den, to ani náhodou. Ale co jsme dělali fakt hodně, to bylo „čtení“, miluje to dodnes a dneska už nám sama popíše co se děje v knížce a před spaním můžu i číst konečně doopravdický krátký pohádky. :o)

Tak se mějte moc hezky a na všecko je čas, neboj.
Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
1272
17.5.05 17:56

ahoj verunko,
i mojí holčičce je 11m a zdaleka toho neřekne tolik co ta tvoje a to si myslím,že jí pusa jede dost,hihihi.taky na ní celý den nemluvím,když si hraje a brouká si sama pro sebe tak ji nechávám.venku jí komentuju co se kde děje a hodně si prohlížíme knížky-to miluje.ale třeba 10× za den po 5 min.pak nás to baví obě.nedělej si starosti,všechno je v pořádku.já jsem prý do 2 let jen mumlala něco nesrozumitelného a tata pak jsem začala mluvit rovnou zřetelně.
luka a kačka 11m

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.5.05 18:10

To Verunka

No myslim, ze v Tvem pripade neni prilis duvodu k optimismu. Obvykle deti, ktere umi vice nez 5 slov ve veku do jednoho roku, maji obrovsky problem v pozdejsim veku. Podle poslednich statistik americkych pediatru (USPA) je dokazano, ze tyto deti nerozumi vyznamu slov a maji v pozdejsim veku sklony k dyslexii nebo dysgrafii. Ale nehazej flintu do zita. Snad se to jeste spravi. Ovsem pokud mluvi dite samo, bez treningu, byl bych velmi opatrny. No kazdopadne Ti drzim palce at to dobre dopadne. Preji hodne stesti!

• Nahlásit
  • Citovat
2096
17.5.05 20:51

Pro Aska

No co je tohle za blbost, to mě dostalo. Výzkum nějakých američanů mě teda například vůbec nezajímá, navíc to zavání, že fakt už se někdo asi hodně nudí!!! Malá je velká šikulka, a fakt nevím, co si dovoluješ stresovat Veroniku nějakými vyčtenými žvásty!!! Fakt jsem se naštvala a to nejsem myslím si konfliktní člověk!!!

Mému synovi bude zítra rok, umí přibližně tolik slůvek co Veroniky holčička a rozhodně ví, jaký je jejich význam, když u toho i na předměty ukazuje. Děsit tady mámy dyslexií, to může akorát nějaký zakomplexovaný trouba.

A ty Veroniko neplaš, malá je naopak moc šikovná, jak ti psaly holky. A i kdyby zdaleka tak nepovídala, tak je to tvoje beruška a neboj, jednou ti vykecá díru do hlavy, jéje:))) Mám doma taky 11-tiletou puberťačku, takže vím o čem mluvím)))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
151
17.5.05 21:07

Souhlasim s Diny, vylozene nesnasim vsechny ty tabulky a vyzkumy. Kazdou chvili vyzkoumaji neco noveho, tentokrat zarucene pravdiveho. Kazde dite je jine, nekteremu jde rychle to, co jinemu pomalu a naopak. To ze 11timesicni dite umi tolik slovicek je parada, ale mohlo by umet vic, ale stejne tak min. Tohle se neda srovnavat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
472
17.5.05 22:35

Ahoj Verunko,
bud v naprostym klidu,muj syn začal mluvit až po 2.roce.Tvoje malá je opravdu ještě malá.A jestli porovnáváš s okolními dětmi které třeba už mluví,tak si uvědom že každé dítě má prostě svoje tempo a nic s tim neuděláš.
Užívej pohodičky s děťátkem
Kelinka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
17.5.05 23:07

Já si nemyslím, že všechny ty výzkumy jsou naprosto zbytečné a nicneříkající. Jsem máma dvou dětí a učím matematiku na základní škole. V lednu jsme měli školení o poruchách učení a právě tento výzkum tam také zmiňovali. Je skutečně pravda, že existuje, ale je to trochu jinak. Jedná se o výzkum způsobu vzniku poruch učení u dětí v širším významu. To mluvení je pouze jedním ze zkoumaných faktorů. Studie je prý velmi obsáhlá a mimo jiné zkoumá vliv průběhu porodu, stres v těhotenství, užívání léků, kojení a dokonce i takové drobnosti jako je používání dudlíků. I když mě se to zdá už přehnané. Ale to víte, američani… :roll: Nicméně je třeba dětem s dysfunkcí věnovat patřičnou péči a proto je nutné se v tomto oboru neustále vzdělávat.

ZdeKo

• Nahlásit
  • Citovat
473
17.5.05 23:30

no já myslím, že se to ty děti nějak naučí samy, jako sedět, nebo chodit. Otázka je jestli jim v tom máme pomáhat. Dávat dítě sedět dokud se nepo:,–(í samo se taky nemá (aby se správně vyvíjelo), tak bych řekla, že opakovat mu stále dokola jedno slovo může být taky škodlivé. Možná jí to stresuje, a tak dělá, že neslyší. Já to dělám s malým stejně jako makysek . To se mi zdá tak akorát zlatá střední cesta.

PS: pokud vím tak aby se rozvinula nějaká porucha učení je toho třeba víc, než jen brzké mluvení… takže neplaš.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama