Může si zaměstnavatel ověřovat u lékaře datum ošetření pacienta?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
28.4.22 20:28

Může si zaměstnavatel ověřovat u lékaře datum ošetření pacienta?

Ahoj, vím, že bez souhlasu pacienta/zaměstnance se zaměstnavatel nesmí dozvědět diagnózu, může si však kontrolovat data vyšetření (např. zda sedí s propustkami) u konkrétních lékařů? Či je maximum dotaz, zda je daný zaměstnanec pacientem příslušného lékaře?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14181
28.4.22 20:35
@Anonymní píše:
Ahoj, vím, že bez souhlasu pacienta/zaměstnance se zaměstnavatel nesmí dozvědět diagnózu, může si však kontrolovat data vyšetření (např. zda sedí s propustkami) u konkrétních lékařů? Či je maximum dotaz, zda je daný zaměstnanec pacientem příslušného lékaře?

teď to proběhlo diskusí Sportovně turistický kurz, lékařky odpovídají, že ani to poslední, co jmenuješ

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6336
28.4.22 21:07

A potřebuješ to vědět proč?? Jsi účetní v nějakém podniku? Či pacient??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6336
28.4.22 21:09
@Eliška píše:
teď to proběhlo diskusí Sportovně turistický kurz, lékařky odpovídají, že ani to poslední, co jmenuješ

Jako, že se nesmí zaměstnavatel ani dotázat, jestli se třeba léčím na onkologii? Že by tam zavolali??

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43140
28.4.22 21:17
@Anonymní píše:

Proč, když más ověřenou propustku razítkem? Kde bys propustku zfalšovala?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4700
28.4.22 21:32
@Russet píše:

Tak muzes mit znameho doktora ;) jenze ten by i dosvedcil, ze tam dotycny byl, jedine, ze treba sestra by nekomu potqjmu dala razitko, me tak napada…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
28.4.22 21:37
@Russet píše:

Někteří doktoři dají razítko na nevyplnenou propustku a neresi jestli si tam napíšeš svoje jméno a to datum kdy si tam byla. Pak to stačí dát komukoliv. Nebo vyplnit mazaci propiskou. Pokud tam nedá razítko s datumovkou tak se s tím dá opět čarovat.

• Citovat
  • Nahlásit
6890
28.4.22 21:45

A spousta lékařů nic potvrzovat nebude

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43140
28.4.22 22:04
@Anonymní píše:
Někteří doktoři dají razítko na nevyplnenou propustku a neresi jestli si tam napíšeš svoje jméno a to datum kdy si tam byla. Pak to stačí dát komukoliv. Nebo vyplnit mazaci propiskou. Pokud tam nedá razítko s datumovkou tak se s tím dá opět čarovat.

Tak já k lékaři s prázdnou propustkou třeba nechodím. Na co ti lidi nepřijdou…Ale neslyšela jsem o případu, že by si zaměstnavatel ověřil, jestli dotyčný byl nebo nebyl skutečně u lékaře :nevim: Já jen musím na pracovnělékařskou prohlídku co dva roky. Tam by mělo být z výpisu zřejmé, jaké nemoci jsem prodělala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8197
29.4.22 00:33
@Anonymní píše:

ptáte se blbě :kytka:

zaměstnavatel může cokoliv, tedy i ptát se na cokoliv

avšak lékař mu nic bez souhlasu pacienta sdělit nesmí, ani to, že k němu pacient chodí

zkusím příklad, máme takový trhací bloček s propustkami, když někdo potřebuje, ukáže to v práci jako potvrzení že byl u doktora, dáme mu to do ruky, a jak s tím naloží je jeho věc, propustku mu samozřejmě orazítkujeme a odchází

může to vyvěsit na internet, na nástěnku v Jednotě
cokoliv, jeho propustka, jeho data, zcela volně si s nima nakládá jak chce

kdyby ale za dva dny někdo volal, a chtěl ověřovat zda dotyčný u nás skutečně byl, nesmím mu bez souhlasu pac. sdělit naprosto nic, ani to, zda u nás byl… :nevim:

jmenuje se to povinná mlčenlivost, je to podle zákona
a za porušení jsou solidní flastry včetně možnosti trestního stíhání

Povinnou mlčenlivost definuje § 55 odst. 2 písm. d) zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdra- ví lidu, ve znění novely č. 111/2007 Sb., platné od 15. 5. 2007 : „Každý zdravotnický pracovník je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dověděl při výkonu svého po- volání, s výjimkou případů, kdy skutečnost sděluje se souhlasem ošetřované osoby; povinnost oznamovat určité skutečnosti uložená zdravotnickým pracovníkům zvlášt- ním právním předpisem není tím dotčena.

Povinností mlčenlivosti není zdravotnický pracovník vázán v rozsahu nezbytném pro obhajobu v trestním řízení a pro řízení před soudem nebo jiným orgánem, je-li předmě- tem řízení spor mezi ním, popřípadě jeho zaměstnavatelem a pacientem, nebo jinou osobou uplatňující práva na náhradu škody nebo na ochranu osobnosti v souvislosti s poskytováním zdravotní péče.“

:mavam:
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8197
29.4.22 00:35
@Anonymní píše:

ano, lidi občas mávají prázdnou propustkou

a ano, nikdy nikomu nepotvrzujeme nic bez vyplněného jména nebo hlavičky, nikdy
sestry cepuji, a běda jak by to udělaly :cert:

joooo člověk musí mít oči všude, ale jsou šikovné, vědí, chápou, nic bianco nikdy nepotvrzují

samozřejmě, pokud by to někdo falšoval, gumoval, mazal, přepisoval, jeho boj, s tím já už nic neudělám a není v mé moci jakkoliv ovlivnit

8)

takže to ani neřeším, to už je boj každého soudruha

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8197
29.4.22 00:40
@Russet píše:
Tak já k lékaři s prázdnou propustkou třeba nechodím. Na co ti lidi nepřijdou…Ale neslyšela jsem o případu, že by si zaměstnavatel ověřil, jestli dotyčný byl nebo nebyl skutečně u lékaře :nevim: Já jen musím na pracovnělékařskou prohlídku co dva roky. Tam by mělo být z výpisu zřejmé, jaké nemoci jsem prodělala.

ale to víte že to zkoušej

občas zavolají, představí se / a jistě, nevím kdo v reálu volá, nijak to neověřím/ a snažej se tahat podrobnosti s čím XY marodí, marodil, zda marodil, nebo kdy půjde do práce, nebo „jak to vypadá “

jeeee a není to až tak vzácné, jeden by se divil

a občas schytám i nadávky, když odmítnu do telefonu referovat údaje o pacientovi třetí neznámé osobě :mrgreen:

dokonce jsme takhle museli zrušit jednu závodní, kdy si madam majitelka myslela že, zaměstnance vlastní, snažila se ze mě vymámit data na, která neměla nárok a když zjistila že nepochodí, přišla mi osobně nadávat 8o

no tvl, takže konec spolpráce, okamžitě konec závodní péče, nazdar a běžte si například na poštu, když chcete " jen razítka a poslouchat na slovo, zákon, nezákon"

:roll:

lidi zlatí, lidi jsou občas fakt strašný

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8197
29.4.22 00:41
@alisekR píše:
Jako, že se nesmí zaměstnavatel ani dotázat, jestli se třeba léčím na onkologii? Že by tam zavolali??

dotázat se samozřejmě smí

odpovědět mu bez vašeho souhlasu nemohou

takhle prosté to je :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
43140
29.4.22 05:33
@Borrealis píše:
ano, lidi občas mávají prázdnou propustkou

a ano, nikdy nikomu nepotvrzujeme nic bez vyplněného jména nebo hlavičky, nikdy
sestry cepuji, a běda jak by to udělaly :cert:

joooo člověk musí mít oči všude, ale jsou šikovné, vědí, chápou, nic bianco nikdy nepotvrzují

samozřejmě, pokud by to někdo falšoval, gumoval, mazal, přepisoval, jeho boj, s tím já už nic neudělám a není v mé moci jakkoliv ovlivnit

8)
takže to ani neřeším, to už je boj každého soudruha

Já ji před časem použila po dlouhé době a opravdu mě, starého poctivce, nenapadlo předložit nevyplněnou :mrgreen: Si šlapu po štěstí, když s potvrzením nekšeftuju. Obvykle totiž jdu v turnusovém volnu a propustky nevyužívám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
36
29.4.22 12:55

U nás si zaměstnavatel ověřuje, jestli jsme navštívili doktora, ale pracuji v ozbrojených složkách, čili jsme v služebním poměru, takže se na nás vztahuji trosku jiná pravidla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat