Nahlásit nebo varovat ?

1180
19.5.09 01:12

Nahlásit nebo varovat ?

Ahoj, podivný název diskuze, že ? Přemýšlela jsem, jestli se mám tou situací zabývat a nebo ne. Já to ve své profesi nedělám a není to fér. A tak trochu mě to štve - a co ? Nedávno jsem si kontrolovala na svém osobním účtu zdravotní pojišťovny výpis plateb (mám to elektronicky), zas tak moc toho nebylo a aspoň jsem se koukla, kolik stál porod malého. Pak jsem koukla i na výpis plateb dětí. A tam jsem třeba viděla, kolik stála léčba Sašíka, když měl po porodu silnou žloutenku a byl na infuzích pod světlem atd. Podívala jsem se i na Julku, ta zatím nebyla téměř nemocná a u doktorů hrozně málo, takže těch položek tam bylo minimum - spíš samé prventivní prohlídky. Ale zaujala mě tam jedna pložka, která se opakovala několikrát, bylo to málo peněz, ale nedocházelo mi, co to je. V těch termínech určitě Julka u žádného doktora nebyla ! A zvlášť u tohoto ! Koukla jsem na net, kdo to je a hned mně bylo jasno. Byl to jeden brněnský lékař ORL, ke kterému ná s doktorka poslala, když měla Julinka půl roku - na kontrolu chrapotu. Tenkrát bylo vše v pořádku (klasika u miminek) a za pár měsíců to opravdu zmizelo a tak už jsme k tomuto doktorovi už NIKDY nešli. Ale podle těch plateb k němu Julka chodí každý rok ! Někdy i 2×. 8O 8O 8O Musím říct, že mě to nejdřív šokovalo a pak naštvalo. Jak si to může doktor dovolit ? A tak přemýšlím, co s tím. Zřejmě nebudeme jediní, kdo k tomuto doktorovi „chodí“ a vlastně nechodí, ale pojišťovna platí. Řekla jsem si, že mám tak 2 možnosti - buď mu pošlu e-mail a varuji ho (třeba toho nechá :roll: ) a nebo ho nahlásit na pojišťovnu rovnou. Já fakt nevím, ale podle mě to od něj opravdu není fér jednání. Co napadá vás ? Řešili jste to už taky ?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

3790
19.5.09 02:53

nevim, jak presne tohle funguje v CR, ale doktora bych tedy rozhodne nevarovala ;-) . nahlasila to rovnou pojistovne, at to presetri. :-)
otazkou je, do jake miry v CR veri pojistovny pacientovi a do jake panu doktorovi ;-)

hodne stesti!

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1905
19.5.09 07:16

pokud budes varovat Dr, ten Vas vymaze, ale ostatni pacienty muze „okradat“ dal. Dala bych vedet na pojistovnu, at mu utnou tipec :wink:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
4425
19.5.09 07:18

Já bych ho nejdřív varovala. Myslím, že tohle dělá spousta doktorů, i ti relativně slušní. Takže pak by bylo fér poslat kontrolu na všechny. A ona pojišťovna jim zas nezaplatí za výkony vykázané nad limit. Ale pošli domů pacienta s tím, že už jsi tento měsíc napsala moc receptů :roll: (Máma je praktická dr. :) )

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
10482
19.5.09 07:48

já bych teda napsala na pojišťovnu.
můj muž je taky dr., vím, jak to ve zdravotnictví chodí, až moc dobře :wink:, ale tohle si prostě nesmí dovolit!
nám se stalo, že jsme takhle „měli“ bandáž kolena 2× ročně, ačkoliv kolena máme OK. 8O

btw, by mě zajímalo, to si za vás vloni i sám zaplatil těch 30kč??? :D

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
24978
19.5.09 07:55

Taky bych psala rovnou pojišťovně…
Za sestru si jednou zubař taky nechal proplatit nehorázný peníze, i když jí nic nedělal. Nevím už jak to tenkrát řešila, ale je to bordel.

Můžu se zeptat? Kolik stojí porod zdrav. pojišťovnu?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1687
19.5.09 08:40

Určitě bych to hlásila na pojišťovnu. S tím MUDr. bych se vůbec na toto téma nebavila, to nemůže přinést žádný pozitivní výsledek - dostaneš se do konfliktní situace, MUDr. stejně s tím nepřestane (může ti to slíbit, ale proč by to dělal, když ty si to nezkontroluješ - jasně že tvou malou si už vykazovat nebude, ale jsou přeci další pacienti…).

Máme v rodině podobnou zkušenost - se zubařkou mojí mamky. Tehdá jsme to také nahlásili a mamka změnila zubařku (stejně stála za houby a spíš mamce uškodila :twisted: ). Nevím ale, jak pojišťovna proti té MUDr. postupovala. Věřím však, že v tom nějakou kontrolu a sankci provedla.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
19.5.09 08:59

Já jsem toto nahlásila rovnou na pojišťovnu.
U výpisu byl přiložený formulář pro ohlášení „nesrovnalostí“ ve výpisu, tak jsem jim ho odeslala.
Nevidím žádný důvod, proč varovat lékaře, který to co dělá, dělá při plném vědomí a dobrovolně. Naprosto obyčejně krade.

A krást se nemá ne? :)

Aghata

 • Nahlásit
 • Citovat
129
19.5.09 09:03

Ahoj Paraplíčko, teda to je mazec… No já bych se mrkla na SOS (svaz ochrany spotřebitelů). Možná by Ti dali nějakou profesionální radu…
No vůbec se nedivím, že nám z úsporných důvodů zrušili na VZP proplácení vakcín, helem… Jsem zvědavá, kolik toho má za sebou Linda :lol: .
Jen jsem se chtěla zeptat, jestli tu elektronickou podobu výpisu nabízí pojišťovny standartně, nebo je to něco příplatkového?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
4494
19.5.09 09:05

Já bych rovnou nahlásila, a´t u něho udělají kontrolu a třeba příjdou na víc věcí…ono stejně těžko dokazovat, jestli jste tam byli či nikoliv :roll: Ale ta kontrola by mohla přijít na víc a najít něco jiného…nevím, proč by měl lékař takhle podvádět :o

btw: U jaké jsi pojišťovny, že tyto pltaby lze kontolovat elektronicky?

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
14079
19.5.09 09:13

U nás se stalo něco podobného, ale pak se to vysvětlilo. Manželův zubař si vykázal na pojišťovnu (Vojenská ZP) asi víc, než se jim pozdávalo, tak nám domů přišel od nich dopis s přehledem jaké práce a kdy si vykazoval. Chtěli to od nás odsouhlasit. Tak jsem si vzala kartičku s objednacími termíny a nesedělo to. Jelikož je to kamarád, tak jsme to s ním normálně probrali - úkony si naúčtoval správně, ale rozepsal je do více dnů. Pojišťovna by mu např. nevzala, že jeden den vrtal tři zuby a zároveň jeden ještě trhal. Nakonec jsme to uzavřeli tak, že jsme pojišťovně zpátky neodpovídali.

Ten el. výpis se dá asi objednat i u VZP, ne? Koukala jsem k nim ze zvědavosti na stránky:
Kolik stojí dítě?
31. květen 2007
Zatímco každé přirozené těhotenství a porod odčerpá ze zdravotního pojištění do dvaceti tisíc korun, za řešení komplikovaného otěhotnění, těhotenství a následnou péči o nedonošené dítě zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna často i více než jeden milion korun.
Ročně je v České republice prováděno zhruba 8-9 tisíc cyklů léčby neplodnosti metodou mimotělního oplodnění (tzv. oplození ve zkumavce). Cena jednoho cyklu, včetně použitých léčiv, se pohybuje kolem 60 tisíc korun. Mnoho žen musí absolvovat tyto procedury opakovaně, než je oplodnění úspěšné. „Většinu těchto nákladů ale hradí ženám VZP. Samy si hradí pouze doplatek na léky a některé další procedury, které zvyšují úspěšnost léčby," upozorňuje ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR Pavel Horák, a dodává:„V minulém roce zaplatila VZP jen za léčiva používaná při umělém oplodnění téměř 123 milionů korun. Pro srovnání v roce 2000 to bylo 51 milionů korun." Počet dětí, narozených díky umělému oplodnění, se v současnosti pohybuje kolem dvou procent.
Když je žena zdravá a její těhotenství probíhá normálně - tj., když budoucí maminka nemá žádné rizikové faktory a výsledky všech klinických i laboratorních vyšetření jsou v průběhu těhotenství normální - absolvuje v prenatální poradně celkem čtrnáct vyšetření. Za tyto prohlídky zaplatí pojišťovna gynekologovi celkem zhruba 3 700 korun na každou ženu. Laboratorní vyšetření, kterých je během celého těhotenství až dvacet, přijdou zdravotní pojišťovnu u jedné budoucí matky na zhruba 2 500 korun a vyšetření ultrazvukem, prováděné kolem 20. a 30. týdne těhotenství, na 580 korun. Za předporodní péči o zdravou matku tak zdravotnická zařízení od Všeobecné zdravotní pojišťovny dostanou zhruba 6 800 korun.
U rizikového těhotenství je frekvence vyšetření v průběhu těhotenství mnohem vyšší, stejně jako nároky na vyšetření a laboratorní rozbory odebraných vzorků. Náklady na zdravotní péči o takovou ženu jsou velmi individuální, ale pro pojišťovnu je tato péče vždy až několikanásobně dražší, než je tomu v případě zdravé nastávající maminky.
Také při porodu mohou nastat komplikace. „Zatímco klasický porod stojí pojišťovnu průměrně asi 9000 korun, porod císařským řezem je více jak dvojnásobně nákladnější - průměrně přijde na 21 000 korun," porovnává ceny ředitel VZP Pavel Horák. Přirozeným způsobem rodilo za první pololetí loňského roku u VZP 20 500 žen, císařským řezem porodilo za stejné období bezmála 5 tisíc žen. Za rok 2005 proběhlo v Česku podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pouze 55 procent naprosto přirozených - tzv. fyziologických porodů. Ve 38 % se jednalo o rizikové porody a 7 procent mělo patologický průběh.
Další fází je péče o novorozené dítě. Pokud miminko při porodu váží nad 2 500 g, pohybují se celkové náklady na jeho hospitalizaci kolem 5 500 korun, přičemž doba, kterou stráví maminka s dítětem v nemocnici, je asi 4-5 dní. Kritickou pro náročnost péče o novorozence je hmotnost nižší než jeden kilogram. Takto malých dětí se v Česku narodí ročně okolo 145. Než je možné předat nedonošené miminko rodičům do domácího ošetřování, stojí jeho péče okolo 700 tisíc korun. V případě komplikované léčby mohou tyto náklady, hrazené zdravotní pojišťovnou, přesáhnout až jeden milion korun.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1192
19.5.09 09:33

Tak tohle je fakt sviňárna. Nechala jsem si ten výpis zaslat od OZP za loňský rok a naštěstí mi všechno sedělo, ale pokud bych tam bývala našla něco, co by bylo naúčtované špatně, ihned bych to pojišťovně hlásila (byl tam k tomu rovnou přiložený formulář).
Mimochodem nevíte někdo jak je to s praktickýma doktorama? Oni dostávají od pojišťovny nějaký roční paušál? V tom výpisu byla u něho napsaná nějaká částka (cca tuším 2500, -Kč nebo něco takového) s datumovým rozmezím od-do a vycházelo to na kalendářní rok. To je jediný, u čeho jsem si nebyla jistá…

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
Anonymni
19.5.09 09:38

Holky muzete mi poradit jak takovy vypis sehnat?A na kolik to vyjde?Dik terka

 • Nahlásit
 • Citovat
10054
19.5.09 09:42

Terko - stačí napsat písemnou žádost na tvojí ZP a oni ti ten výpis pošlou. Je to zadarmo - myslím 1× ročně - to teď z hlavy fakt nevím přesně.

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit
1180
19.5.09 09:58

Ahoj, díky za vaše rady :wink: Manžel říká, ať se s tím nemažu a nahlásím ho, protože je to jen zlodějna. Je to fakt a navíc to poškozuje ostatní slušné lékaře, kterých je podle mě naprostá většina. Ale dokazování stejně vidím černě, není problém si do karty cokoliv zapsat :(
Já bych i brala, kdyby někdo něco rozepsal na více úkonů, aby to pojišťovna proplatila - mám několik kamarádů doktorů (moji rodiče také) a tak vím, jak systém dnes funguje a jsou na tom někdy biti lékaři i pacienti :evil: Moje zubařka (tedy opravdová šikulka ve sbírání bodů) mi vždycky říká, ať jdu na prevenci začátkem pololetí, pak už je riziko, že bude limit pro pojišťovnu naplněn.
Ale u tohoto Dr. jsme byli jednou (v lednu 2006) a tenkrát se malé jen podívali do krku a řekli, že je vše OK. A to by si tento úkon musel nechat proplácet na několikrát a několik let :evil: Tomu nevěřím - možná si proplácí body za prohlídku pacienta - koukne do kartotéky a je to :lol:

 • Nahlásit
 • Citovat
 • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama