Náročné dítě nebo jiný problém?

Anonymní
21.6.21 20:54

Náročné dite nebo jiný problém?

Ahojky všem,
mám dotaz.
Syn bude mít za měsíc 3 roky a v září jde do školky. Přemýšlím, kde začít.
Malý je šikovný, krásne mluví, ve spoustě věcech bych řekla, že je hodně napřed. Zajímají ho písmenka, tak zná celou abecedu, číslovky, počítá do 30ti, říká básničky, zpívá písničky. Jako dítě má jakoby dvě stránky.
Ty pozitivní jsou, že je velký srdcař, pořád nás objímá, vykládá si s námi a nikdy nebyl problém v kontaktu s jinými dětmi - neuhodil, nehodil písek do obliceje, naopak děti má moc rád, podělí se o hracky a v kolektivu jsem s ním neměla problém.
Co ale mě trošku děsí je jeho tvrdohlavost a intenzita prožívání některých věci.
Nechce se oblíkat, pak zase vyslikat, dlouho dost razantně odmital vůbec jakýkoliv pokus o záchod či nočník, teď na jaře se nám podarilo částečně odplenkovat, ale plinu semtam dost silene vyžaduje. Když není, dělá hrozně ubrecene scény. Nevalel se mi teda nikdy po zemi. Když někde jsme v cizím nebo novém prostředí, stále lítá, až nebezpečné, křičí na lidi i procházející kolem. Když měl 10 měsíců, hrozně se bouchaval hlavičkou o postýlku. Vlastne spoustu věcí je velký problém a pocitově hodně člověk musí přemýšlet, jak na něj. Jsme sportovně založení, od malička má takové férové, milující chování a i vzor.. Ale přesto je často hodně upisteny, ukriceny a hrozně moc tvrdohlavý - dostat na něj čepičku hrůza, pak zase chce jen žluté oblečení nosit, nechce nosit vubec plavky, všechno nechce. Přemýšlela jsem vzdy, že to je jen období, ale mám pocit, že v každém období to bylo něčím hrozně náročný. Jednu dobu taky stále utíkal, nebylo možné ho udržet chvíli sedět nebo něco. Teď je hodně i takový umrceny, pořád si seda na zem doma a řve a řve, když něco není po něm a je to úplná kravina. Teď byl u babičky a u dědy kvůli mému porodu necelý týden poprvé od narození takhle dlouho. Na babi a dědu je zvyklý, jsme tam často všichni, ale bez nějakého většího hlídání bez nás. A ti už z něj kvetli, vůbec neposlouchal, na všechny křičel. U všeho scéna - jídlo, oblikani, záchod. Přemýšlím, jestli je to normalni nebo máme náročné dite nebo má nějaký problem? :think:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2345
21.6.21 21:03

Normální dítě, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8370
21.6.21 21:06

Byl dlouho bez tebe, ještě se narodí další člen rodiny, mnoho změn na tak malé dítě
proč nebyl s tátou, čekat na sourozence doma a těšit se

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 21:08

@alena1995 to já právě nevím, přijde mi, že má pořád nějaký problém. Že je vše problem. Vlastně jsem nezažila, že by v nějakém období problem nebyl. I to jak příští a řve na jiné lidí, nevím neviděla jsem to u jiných děti jeho věku…

• Citovat
  • Nahlásit
660
21.6.21 21:13

A do školky jde do klasické, mluvili jste s SPC?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25061

Ber to tak, že ti, v čem je napřed, je „vykompenzováno“ někde jinde.
Taky mám jeden velmi náročný kousek. Bude ADHD, ale papír na to naštěstí díky jeho inteligenci nepotřebujeme.
Jen je to s ním proste asi tak 4× náročnější, než z „běžným“ dítětem a chce to mít železné nervy, pevně rodinné zazemi a ideálně štěstí na okolí a pedagogy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13503

Mas normalni dite :hug:, ja mam tri exemplare :mrgreen:. U holek se to vztekani a hysterie zacalo zlepsovat az okolo 4r, kluk nastesti dostal rozum o trochu driv. Jedine, co pomahalo, je duslednost az na pudu. A ne, s detmi neni zadne jednodussi obdobi, jen je kazde obdobi jine. Spis mi prijde, ze se to zhorsuje :think:. Tak, ted jsem Te asi nepotesila :mrgreen:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13503
21.6.21 21:14

@Svistice To mas pravdu, ze nam by mozna taky nejakou diagnozu prisili, kdybych o to usilovala, ale taky mam chytre deti. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 21:16

@bublinek měla jsem komplikace a táta je do toho všeho po operaci srdce, nečekaný zdravotní zvrat, takže si ho vzali moji rodiče, aby nám trochu ulehčili kolem porodu ;). Byl tam 4,5 dne. Nicméně ta povaha, to ze je vše problem a křičí a pisti, má celou dobu. Já nevím jestli to dost dobře popisuju, ale prostě nvidim moc kolem nás takhle vzdorovite dítě. I to jak komunikuje se svým okolím pištením, kricenim na skoro všechny. Řekla bych, že se mu věnujeme ve všech směrech, má dobre základy o všem si s ním povídám, stale ho objímam, má spoustu lásky a řekla bych, že zdravých a normálních vzoru. Ale trošku někdy tapu nad tím, že je takový vzdorovity divoch. Na miminko se těší, stále si povídáme, jak se budeme o miminko spolu starat v tomhle on je zlatý.

• Citovat
  • Nahlásit
35053
21.6.21 21:18

Je dost těžké určit tu hranici, kdy je chování ještě v normě a kdy už je podezření na nějaký problém.
Syn určitě vnímá očekávaný příchod sourozence a nástup do školky. Bude chvíli trvat, než si to sedne.
Osobně bych tomu dala ještě čas, na odborníky bych se obrátila, kdyby se tyto potíže stupňovaly v době, kdy by měl být na změny adaptovaný. Mezi tím bych se snažila zavést mu režim, důslednost, řád, spíš pevné vedení než alternativní výchovné směry. Mezitím vším si najít chvilku času jen na něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.6.21 21:22

@Izumi Miyako jde do klasické školky, na dopoledne, miluje děti, chtěla jsem ať zkusí kolektiv, bydlíme na vesnici, kde je to taková příjemná školka rodinná, zname se s rodiči i dětmi z písku, hřiště a různých aktivit. Nemluvili jsme s nikým speciálním.

• Citovat
  • Nahlásit
660
21.6.21 21:47
@Anonymní píše:
@Izumi Miyako jde do klasické školky, na dopoledne, miluje děti, chtěla jsem ať zkusí kolektiv, bydlíme na vesnici, kde je to taková příjemná školka rodinná, zname se s rodiči i dětmi z písku, hřiště a různých aktivit. Nemluvili jsme s nikým speciálním.

Někdy neuškodí zbytečně plašit než být z toho vyjukaná. A jak bylo řečeno je tenká hranice mezi normálností a problémem. Mám doma 4letou autistickou dceru s ADHD. Má to určeno oficiálně, i nám uznali ZTP kartičku. Má podobné projevy jako tvůj syn, co se týče oblečení a tak. Ale na tom hůře s řečí, počítáním…

A jiný by řekl, že normální dítě. Ačkoliv mi to „normální dítě“ podvrtrklo krk. Takže léky a límec. Tolik k normálnosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
K92
977
21.6.21 21:49

Každé dítě je jiné! Syn skoro jest řve 3 letech nemluvil, ale bez plen byl od 1,5 roku. Taky piští, běhá, vříská… když to dělá fakt hodně, tak to znamená že žárlí. as normální dítě, jen si ho víc všímej a hledej souvislosti. Když jsme spolu sami 2, tak se chová úplně jinak, než když je na návštěvě babička s dědou…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1222
21.6.21 21:51

Žádné jiné dítě nevidíš v takových situacích jak syna, tak než zkoumat, že jiné děti tak vzdorovité nejsou, spíš se smiř s tím, že každý má něco a není to diagnóza, je to prostě temperamentní rys. Dokonale poslušná Sofinka se 14× za hodinu rozbrečí, když jí někdo něco vezme, Péťa odmítá mluvit, Honzík je nesamostatný a Adélka se neumí zabavit. Vím, že se ti to doma zdá jako nebetyčný problém, ale někdy je lepší se na situaci podívat z většího náhledu a s klidem to přejít a nečekat na období AŽ…prostě je vzdorovitý, no a? Kdo v tom věku nebyl. Je dobré, se nad tou situací zamyslet, jestli je fakt potřeba se s tříletým dítětem do krve hádat o barvu trička a nebo takovéto nepodstatnosti převést v legraci a trvat na základních věcech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12784
21.6.21 21:57
@Anonymní píše:
@bublinek měla jsem komplikace a táta je do toho všeho po operaci srdce, nečekaný zdravotní zvrat, takže si ho vzali moji rodiče, aby nám trochu ulehčili kolem porodu ;). Byl tam 4,5 dne. Nicméně ta povaha, to ze je vše problem a křičí a pisti, má celou dobu. Já nevím jestli to dost dobře popisuju, ale prostě nvidim moc kolem nás takhle vzdorovite dítě. I to jak komunikuje se svým okolím pištením, kricenim na skoro všechny. Řekla bych, že se mu věnujeme ve všech směrech, má dobre základy o všem si s ním povídám, stale ho objímam, má spoustu lásky a řekla bych, že zdravých a normálních vzoru. Ale trošku někdy tapu nad tím, že je takový vzdorovity divoch. Na miminko se těší, stále si povídáme, jak se budeme o miminko spolu starat v tomhle on je zlatý.

Mozna typicke prvni dite, pece az moc a vsechno pokus-omyl. Takovy pokusny kralik.
Druhe a kazde dalsi dite uz bude „lepsi“ ;).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat