Nárok na důchod

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
mirinka245
Nováček 7 příspěvků 27.09.18 16:22
Nárok na důchod

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nemáte někdo zkušenost s důchodem? Tchyně (45 let) je po druhém oboustranném infarktu a pracuje ji srdce na 40% má vysoký tlak a cholesterol, nikde ji diki tomu záznamu u doktora nechcou vzít do práce. A moje otázka zní jestli má nárok na důchod nebo ne jelikož ještě není ve starobním věku. Předem moc děkuji za radu :)

Reakce:
tininas
Ukecaná baba ;) 1388 příspěvků 27.09.18 16:29

Ahoj.

Na starobní důchod samozřejmě nárok nemá.

Nejspíš na invalidní, ale to musí usoudit posudkový lékař.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1311 příspěvků 27.09.18 16:50

@mirinka245 hodně záleží na tom jak na tom je, jestli se zadýchává při námaze, v klidu a podobně. Vysoký tlak a cholesterol má kde kdo, u toho nálezu na srdci záleží na tom co zvládá. Je třeba aby navštívila svého kardiologa a ten jí udělal zátěžový test a echo - bude podstatné to jakou zátěž je schopná zvládnou a jakou má funkci toho srdce (ejekční frakci levé komory, případně jestli k tomu není ještě třeba nějaká chlopenní vada) Podle toho se dá potom rozhodnout. Až tohle bude mít hotové ať zajde na sociálku a podá si žádost. Poté sociálka pošle papíry jejímu obvodnímu lékaři a ten jí vyšetří a papíry vyplní. Musí k tomu přiložit zprávu od odborného lékaře, která nesmí být starší 3 měsíců. To obvodní pošle zpět na sociálku a pak už to záleží na posudkovém lékaři. Jsem obvodní lékařka, tak jestli chceš klidně napiš soukromou zprávu s nějakými nálezy co tchýně má a já ti napíšu zda má cenu žádat.

Lucka1111
Ukecaná baba ;) 1311 příspěvků 27.09.18 16:51

A ještě je podstatné taky to kdy tchyně naposledy pracovala. Jestli je dlouho bez práce tak ten nárok jí vzniknout nemusí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.09.18 17:36

Anonymně, protože o firmě co píšu máme jidnou v okolí a mám v uvedeno odkud jsem..
Já pracovala pře pár měsící v chráněné dílně.. takových ženských tam bylo hromady.. Sama moje máma tak pracuje a měla dvě mozkové mrtičky a normálně pracuje.. Viděla jsem tam ženské , co prostě chodili s berlou a pracují..
Ono záleží kde se hlásí.. Je jasné, že ji nevezmou někde do obchodního domu a nebo někde něco tahat, ale třeba v chráněné dílně, jak unás kde prostě jsou hodně nemocné osoby, kde se jenom sedělo, vyprávělo, dělalo se v klidu tak jak každý zvládl, by klidně mohla jít..
Asi je základ si vyřídit bud OZZ a nebo částečný a pak má nárok na chráněné místo.. Větisnou- ne vždy teda, ale většinou jsou to místa, taková, že můžou dělat všichni- což jsem se přesvědčila i tam, že tam byli ženské po rakovině, hromada problému, ale seděli tam jenom montovlai něco v rukách a chodili na částečný uvazek..

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.09.18 17:39

Jinak tam částený důchod měli i 40 leté i mladší .. a jako opravdu problémy měly, ne že ne.. Jedn tam byla se zádama, bylo ji 30 a neuseděla víc jak dvě hodiny a měla křeče ze zad do nohy jedné, byla i na operaci..
Prostě to tak je, že prostě nekdo neni zdravý, i když nemá důchodový věk

TMana
Ukecaná baba ;) 1148 příspěvků 27.09.18 17:56

Nárok nemá. Kdybyste se alespoň trošku snažila, tak podmínky pro získání starobního důchodu se válejí všude na webu. Alespoň byste nás ušetřila svého pologramotného dotazu. Jinak co se týká maminky, tak by mohla pobírat částečný invalidní důchod.

eumedon
Extra třída :D 13742 příspěvků 28.09.18 09:26
@mirinka245 píše:
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, nemáte někdo zkušenost s důchodem? Tchyně (45 let) je po druhém oboustranném infarktu a pracuje ji srdce na 40% má vysoký tlak a cholesterol, nikde ji diki tomu záznamu u doktora nechcou vzít do práce. A moje otázka zní jestli má nárok na důchod nebo ne jelikož ještě není ve starobním věku. Předem moc děkuji za radu :)

Na starobní ne a o invalidní důchod je třeba žádat ČSSZ. Ta rozhoduje o nároku na invalidní důchod na základě posudku posudkového lékaře. Na rozhodnutí mají 3 měsíce, ale prý se to zpožďuje kvůli nedostatku posudkových lékařů (a ten vznikl díky novému služebnímu zákonu, kvůli kterému museli jít posudkoví lékaři nad 70 let do důchodu).

lupilka.cz
Ukecaná baba ;) 1549 příspěvků 28.09.18 11:17

Pokud práci srdce na 40% je myšleno ejekcni frakce lk 40%, pak by to bylo snížení pracovní schopnosti 20 až 40%, doporučuji ještě udělat zátěžový ergometr, která by to možná ke40% stáhla. Ale i tak je to stále ID 1.stupne. Nemoci se nesčítají…

vokishka
Extra třída :D 12883 příspěvků 28.09.18 11:20
@eumedon píše:
Na starobní ne a o invalidní důchod je třeba žádat ČSSZ. Ta rozhoduje o nároku na invalidní důchod na základě posudku posudkového lékaře. Na rozhodnutí mají 3 měsíce, ale prý se to zpožďuje kvůli nedostatku posudkových lékařů (a ten vznikl díky novému služebnímu zákonu, kvůli kterému museli jít posudkoví lékaři nad 70 let do důchodu).

Manželovi rozhodli za dva měsíce,peníze přišly za čtyři.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Kazma nesplnil slib! Místo práce se jen baví a fanoušky nudí k smrti a kopíruje komika

Dříve svými kontroverzními kousky přiváděl lidi k šílenství, dnes je nudí k... číst dále >

Nezvládala dvě děti, pořídila si třetí! Špindíra Věra z Výměny manželek má syna

Jen málo dílů televizní show Výměna manželek bylo tak kontroverzních jako... číst dále >

Články z Ona Dnes

Vyrostla v dětském domově, stará se o bratra i syna. Poprvé má svůj pokoj

Kristýna vyrůstala od tří let po dětských domovech, v jednadvaceti... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >