Nárok na nemocenskou u DPČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Evka73
Závislačka 2674 příspěvků 01.05.14 18:19
Nárok na nemocenskou u DPČ

Budu mít neschopenku a tak se chci zeptat, jak to je s jejím placením. Jsem zaměstnaná na plný pracovní úvazek, tam je neschopenka jasná, tam mi bude normálně proplacená. Potom mám ale druhý pracovní poměr u jiného zaměstnavatele - DPČ - i tam je mi odváděno zdravotní a sociální pojištění. Od prvního zaměstnavatele jsem přinesla potvrzení, že mi ZP a SP strhává, ale i tak je mi strháváno i od druhého zaměstnavatele, kde DPČ mám. Mzdová účetní mi řekla, že mi neschopenku na DPČ nebudou moci proplatit, pokud si v tom daném měsíci nevydělám alespoň polovinu minimální mzdy. A tak se chci zeptat, jestli má mzdová účetní pravdu, nebo ne. Neschopenku budu mít od 5.5., to ještě tolik peněz mít vyděláno nebudu určitě (jsem placená za doručené zásilky - od kusu). Platí to i třeba zpětně - tzn. můžu si zbytek peněz do té poloviny minimální mzdy odpracovat třeba na konci měsíce? Nebo by to muselo být vyděláno před nástupem na neschopenku? A kdo jí bude platit - v prvních 14 dnech zaměstnavatel, nebo rovnou PSSZ? A v jaké výši bude - je to podle příjmu v posledních měsících, nebo se to u DPČ počítá jinak?

Děkuji moc za reakce.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 01.05.14 20:40

Nemocensky pojistena jste nad 2500 hrubeho a kazdy pojistny vztah se posuzuje zvlast. Mela by jste dostat nemocenskou i z dpc. neschopenka se pocita stejne jak u hlavniho prac. pomeru. posuzuje se 12 mesicu pred vznikem neschopenky.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67512 příspěvků 02.05.14 00:58

@Evka73 Nepotřebuješ mít polovinu minimální mzdy, stačí ti 2500,– a nemusí být před neschopenkou, ale za celý měsíc.

Evka73
Závislačka 2674 příspěvků 02.05.14 04:22

@j.a.n.i1 - děkuji moc, tak ti mi vyjde. A do budoucna - pokud bych marodila déle, třeba 2 měsíce, budu mít nárok celou dobu, když by neschopenka byla vystavena v měsíci kdy nárok mám - třeba poslední den v měsíci, nebo v těch měsících kdy si nevydelam 2500 kč tak nárok mít nebudu?

A kdo jí proplácí - zamestnavatel nebo rovnou pražská spr.soc.zabezpečení?

luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 02.05.14 06:01

Jsem nemocensky pojištěn z dohody o pracovní činnosti?
Dohoda o pracovní činnosti je vztahem zakládajícím účast na nemocenském pojištění, pokud je sjednána na dobu delší než 14 kalendářních dní a sjednaná částka započitatelného příjmu dosahuje částky rozhodného příjmu, kterou je v roce 2014 částka 2500 Kč - viz ust. § 6 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění (dále jen „ZNP“). Je-li u dohody o pracovní činnosti sjednaná částka započitatelného příjmu nižší než rozhodný příjem, tj. 2 500 Kč, anebo příjem nebyl sjednán vůbec, je zaměstnanec pojištěn jen v těch měsících, v nichž dosáhl započitatelného příjmu alespoň 2 500 Kč (§ 7 ZNP). V měsíci, kdy nedosáhl částky příjmu ve výši aspoň 2 500 Kč, není účasten nemocenského pojištění, neodvádí se z jeho příjmu pojistné na sociální zabezpečení a vznikne-li proto v tomto měsíci zaměstnanci dočasná pracovní neschopnost, nemá při této dočasné pracovní neschopnosti nárok na nemocenské.

Jinak náhradu mzdy při pracovní neschopnosti vyplácí v prvních 14 dnech zaměstnavatel, poté správa sociálního zabezpečení.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67512 příspěvků 02.05.14 10:07

@Evka73 Když nemocenská začne v měsíci, kdy nárok je, tedy jsi přes těch 2500,– tak pak nárok máš i v dalších - dokud ta PN trvá.
A platí klasicky 14 dní zaměstnavatel a pak OSSZ.

Pájis
Nováček 3 příspěvky 04.06.14 17:31

Zdravím, potřebovala bych poradit jsem v 6 tt a pracuji u zaměstnavatele na DPČ déle než rok a v nejbližší době mám přecházet na HPP, předtím jsem byla 3 roky na DPČ u jiné firmy, doktor mi chtěl napsat neschopenku z důvodu rizikové práce, ale nevím zda na neschopenku mám nárok a když by mi dali HPP se zkušební dobou, zda by to platilo i ve zkušebce, a zda bych měla popřípadě nárok na ppm, když byla na neschopence jen část těhotenství. Předem děkuji za rady.

luckyhorse
Zasloužilá kecalka 784 příspěvků 04.06.14 21:49

Pokus máte na DPČ měsíčně více než 2500 Kč, a před nástupem na mateřskou, což je 6-8 týdnů před datem porodu, jste odpracovala 270 dní v posledních 2 letech, tak máte nárok na mateřskou. Na neschopenku, pokud budete na HPP máte nárok vždycky, i když jste ve zkušební době.

Moni111
Ukecaná baba ;) 1268 příspěvků 05.06.14 10:36

Mohu se také zeptat. To se bude vypočítávem mateřská třeba ze 3000 za měsíc? Jak to je se smlouvou na DPP, tam je nárok na mateřskouu kdy? Ještě bych se chtěla zeptat když jsem smlouva na HPP tak nárok na mateřskou je i když je žena na neschopence celé těhotenství a předtím pracovalo dva měsíce než šla na neschopenku? Moc děkuji za odpověď

boruvkay
Kelišová 5694 příspěvků 05.06.14 10:48

@Moni111 u DPP je nárok na mateřskou pouze při výdělku více jak 10.000,–- Kč za měsíc.

HPP má nárok na mateřskou vždy, když splní těch 270 dní odpracovaných během posledních dvou let.

Moni111
Ukecaná baba ;) 1268 příspěvků 05.06.14 11:08

Když se pracuje na dpč a je větší výdělek jak 2500 tak je tady nárok na ppm? a z čeho se vypočítá? třeba z 3000/m?

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 67512 příspěvků 05.06.14 11:10
@Moni111 píše:
Když se pracuje na dpč a je větší výdělek jak 2500 tak je tady nárok na ppm? a z čeho se vypočítá? třeba z 3000/m?

Ano, z toho co si vyděláš, z čeho jiného?

boruvkay
Kelišová 5694 příspěvků 05.06.14 11:14

@Moni111 ano, z toho co si vyděláš, je to náhrada mzdy, tak že to je jen poměrná část tvé výplaty.

Mateřská dosahuje sedmdesáti procent vašeho průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na váš průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice – jejichž hodnoty se každoročně trošku mění. Cifry platné pro rok 2014 najdete v boxu.

Rok 2014: redukční hranice pro výpočet mateřské (přepočteno na den)
ze mzdy do 865 Kč se počítá 100 %
ze mzdy od 865 do 1298 Kč se počítá 60 %
ze mzdy od 1298 do 2595 Kč se počítá 30 %
k částce nad 2595 Kč se už nepřihlíží.
Zdroj: http://www.penize.cz/…-v-roce-2014

Sarkasa
Nováček 3 příspěvky 24.07.14 13:31
NEMOCENSKÁ A MATEŘSKÁ U DPČ

Chtěla jsem se zeptat: Dělám na DPČ, mám placene sociální 270 dni během 2 let. A chtěla bych jít na nemocenskou koncem září a od 6.listopadu rovnou na mateřskou, jen nevím jestli na ni budu mít nárok když nebudu mít placeno sociální za říjen a listopad. Budu ale stále v zaměstnaneckém poměru. A na to abych v září dostala nemocenskou tak budu asi muset mít výdělek vyšší než 2500 v danem měsici a zaplaceno sociální??

Evka73
Závislačka 2674 příspěvků 29.07.14 13:17

@Sarkasa - dnes jsem se na toto přesně ptala, mám podobný případ, pracuji na DPČ s tím že bych koncem září nastoupila na nemocenskou, v té době budu mít vyděláno těch 2500 Kč za září, takže nárok na proplácení nemocenské z DPČ mám. Ale pak bych rovnou přešla z nemocenské na mateřskou, na kterou bych šla koncem listopadu. Ale protože bych si v tom měsíci listopadu nevydělala těch 2500 Kč, tak nebudu mít nárok na proplácení mateřské. Takže jediná pomoc je buď se domluvit se zaměstnavatelem že nemocenskou ukončím dřív a zaměstnavatel mi třeba proplatí 2500 Kč dodatečně třeba za práci kterou odvedu teď a tím budu mít odpracováno za těch 2500 Kč a nárok na mateřskou mít budu (u mě nepoužitelné, to mi zaměstnavatel neudělá), nebo pracovat až do nástupu na mateřskou a to si ještě ten měsíc musím vydělat těch 2500 Kč, což já stihnu, tím že jdu na mateřskou až koncem listopadu nebo oželet mateřskou a nastoupit rovnou na rodičák (to v mém případě také nejde).

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama