Reklama

Nárok na PPM jako OSVČ

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Máček7
Povídálka 15 příspěvků 19.09.18 17:49
Nárok na PPM jako OSVČ

Ahoj, prosím o radu. Přečetla jsem si už spoustu článků, ale jsem z toho jelen :zed:
Jsem těhotná, 5tt. V roce 2017 jsem byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, k 31.12. 2017 jsem HPP ukončila a od ledna 2018 jsem začala podnikat jako OSVČ.
Mám dost guláš v těch lhůták na nemocenské pojištění.
Dobrovolné nemocenské pojištění jsem si začala platit až v září 2018. Abych měla nárok na PPM, musím si nemocenské pojištění platit alespoň 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou - bude se do toho tedy počítat i ten rok 2017, kdy jsem byla zaměstnaná? Na mateřskou nastoupím cca v dubnu 2019. Nemocenské pojištění jako OSVČ si platím od září 2018 a tím pádem splním podmínku 180 dní za poslední rok.

Chápu to takto správně, že nárok na PPM budu mít, stejně jako nárok na rozložení rodičovského příspěvku na 2, 3 nebo 4 roky?

Moc prosím o radu.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 19.09.18 17:53

@Máček7 No, na materskou narok mit budes, ale 2 lety rodicak pochybuju, na to nebudes nejspis mit dostazecnou vysi odvodu.

Máček7
Povídálka 15 příspěvků 19.09.18 18:15

Nikde jsem se nedočetla o tom, že by to ovlivňovala výše odvodu… to je šílený, proč to není někde jednoduše vysvětlený? :D

Každopádně moc díky za reakci.

jancabr
Kecalka 323 příspěvků 28 inzerátů 19.09.18 18:19

jsem OSVČ a taky v tom trochu plavu. Radši bych si zašla na sociálku se zeptat. Ale díky tomu, že si platíš dobrovolně nemocenské, tak na PPM nárok máš a tady to vypadá i datumově dobře. Že to vyjde. Abys měla nárok na rodičovskou, tak si musíš platit sociální pojištění, což předpokládám děláš. Je jedno kolik odvádíš na sociálním, rozložit si to můžeš na kolik chceš let.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 19.09.18 18:29

@jancabr To neni pravda, rodicak muze byt maximalne ve vysi PPM nebo 7600,– pokud je PPM mensi. Takze s malou mateřskou si proste 2 roky zvolit nemuzes, pripadne tedy musis pres otce, pokud tedy taky neni osvc…

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 19.09.18 18:30

@Máček7 Samozrejme, ze ovlivnuje, podle toho kolik platis socialni a nemocenske se ti bude pocitat materska.

jancabr
Kecalka 323 příspěvků 28 inzerátů 19.09.18 18:31

u Mateřské záleží na výši odvodů, podle toho se odvíjí výše toho příspěvku. Co se týká rodičovské, tak tam je ten balíček pro všechny stejný. Já třeba platím ty základní nejnižší zálohy a nějaká chytrá online kalkulačka mi vypočítala minimum pobírání 29 měsíců. No každopádně bych doporučila typ příspěvky na nemocenskou aspoň teď na chvíli zvednout na maximum. Já při svých minimálních zálohách na sociálním (2.189 Kč) můžu nemocenskou platit 115 - 173 Kč. Tak platím 173 Kč a PPM vychází skoro o 10.000 víc než při 115 Kč. Rodím teď v prosinci.
https://www.penize.cz/…aterska-osvc#…
 https://www.penize.cz/…pro-rok-2018

jancabr
Kecalka 323 příspěvků 28 inzerátů 19.09.18 18:34
@j.a.n.i1 píše:
@jancabr To neni pravda, rodicak muze byt maximalne ve vysi PPM nebo 7600,– pokud je PPM mensi. Takze s malou mateřskou si proste 2 roky zvolit nemuzes, pripadne tedy musis pres otce, pokud tedy taky neni osvc…

No jasný, že je tam finanční strop. To předpokládám, že zakladatelka už stihla zjistit při brouzdání všemi těmi informacemi.

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 19.09.18 18:34

@jancabr Jo, to vychazi, ale za celou dobu, takze mesicne to bude stat za houby v obou případech.

jancabr
Kecalka 323 příspěvků 28 inzerátů 19.09.18 18:40

@j.a.n.i1 ale lepší něco než nic ;)

osvc
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.09.18 18:45
@Máček7 píše:
Ahoj, prosím o radu. Přečetla jsem si už spoustu článků, ale jsem z toho jelen :zed:
Jsem těhotná, 5tt. V roce 2017 jsem byla zaměstnaná na hlavní pracovní poměr, k 31.12. 2017 jsem HPP ukončila a od ledna 2018 jsem začala podnikat jako OSVČ.
Mám dost guláš v těch lhůták na nemocenské pojištění.
Dobrovolné nemocenské pojištění jsem si začala platit až v září 2018. Abych měla nárok na PPM, musím si nemocenské pojištění platit alespoň 270 dnů za poslední 2 roky před nástupem na mateřskou - bude se do toho tedy počítat i ten rok 2017, kdy jsem byla zaměstnaná? Na mateřskou nastoupím cca v dubnu 2019. Nemocenské pojištění jako OSVČ si platím od září 2018 a tím pádem splním podmínku 180 dní za poslední rok.

Chápu to takto správně, že nárok na PPM budu mít, stejně jako nárok na rozložení rodičovského příspěvku na 2, 3 nebo 4 roky?

Moc prosím o radu.

Vzhledem k tomu, že tohle řeším už asi půl roku, tak si dovolím na pár nejasností odpovědět ;)
Do PPM se bohužel počítá jenom doba podnikání, nepočítá se předchozí zaměstnání, proč tomu tak je, to nevím. Pokud si zaplatila nemocenské za září 2018, tak abys dosáhla na PPM, musela bys nastoupit až koncem května, počítá se zaplacených 270 dní před nástupem na mateřskou, na kterou se nastupuje 6-8 týdnů před porodem, takže mám pocit, že ti to bohužel nevyjde. Výši rodičáku si už nemusíš volit na 4 roky, můžeš na 29 týdnů, ale samozřejmě i déle, tu si můžeš zvolit i podle příjmu muže ;) Tady je fajn kalkulačka, kde si to můžeš spočítat ;)
 https://www.penize.cz/…pro-rok-2018

osvc
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.09.18 18:48
@jancabr píše:
jsem OSVČ a taky v tom trochu plavu. Radši bych si zašla na sociálku se zeptat. Ale díky tomu, že si platíš dobrovolně nemocenské, tak na PPM nárok máš a tady to vypadá i datumově dobře. Že to vyjde. Abys měla nárok na rodičovskou, tak si musíš platit sociální pojištění, což předpokládám děláš. Je jedno kolik odvádíš na sociálním, rozložit si to můžeš na kolik chceš let.

Myslím, že jí to bohužel nevyjde, do těch 270 dní se počítá pouze doba podnikání. Na sociálce je to jak kde, mě třeba několikrát podali nepravdivé informace, ani mi správně nespočítali maximální částku, kterou si můžu platit na nemocenském :roll:

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 62925 příspěvků 3 inzeráty 19.09.18 18:58

@osvc Ale nepočítá, pocita se i zamestnani, pro dobu, ne pro vysi, max v tom bordel a akorat mates ostatni.

Máček7
Povídálka 15 příspěvků 19.09.18 19:05

No, příjde mi divné proč by se mi nepočítala doba zaměstnání, kdy za mě zaměstnavatel vše platil… V roce 2017 jsem byla zaměstnaná, od ledna 2018 jsem OSVČ a nemocenskou si platím od září 2018 - nemocenská tedy nebyla hrazena 8 měsíců z těch dvou let - proč by se do toho započítalo pouze období podnikání…

Na stránkách cssz píšou: Obecné podmínky platné pro zaměstnance platí i pro OSVČ. Kromě podmínky trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství však: účast na nemocenském pojištění OSVČ musí trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (započte se do celkové délky 270 dnů) - není psáno, že by mezi tím tedy byl rozdíl… :nevim:

osvc
Zasloužilá kecalka 515 příspěvků 19.09.18 19:16
@j.a.n.i1 píše:
@osvc Ale nepočítá, pocita se i zamestnani, pro dobu, ne pro vysi, max v tom bordel a akorat mates ostatni.

OK, můžu si odškrtnout další lež, co mi řekli na sociálce, opravdu vážně uvažuju o stížnosti :zed:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Před rozlučkou Radka Štěpánka si Novak Djokovič prošel Prahu, nešlo ho přehlédnout

Ještě předtím než si ve čtvrtek večer užil společně s Radkem Štěpánkem jeho... číst dále >

Ovčáčkovi tleskali v Máte slovo: Prezident už nebude nikam kandidovat, uklidnil

Je to muž, který miluje záři reflektorů a projevy na veřejných místech.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít... číst dále >