Nejsem "stavěná" na mateřství?

Anonymní
6.8.15 20:13

Nejsem "stavěná" na mateřství?

Hezký večer,

tak si tak dneska zase přemýšlím a polemizuji… Jak je to vlastně s tím mým životem. :) Zajímal by mne nezaujatý pohled na věc.
U mě se to s mateřstvím má takto:
Otěhotněla jsem ve 23 letech, oba jsme byli už delší dobu v práci, měli zajištěné bydlení, dítě bylo plánované. Už asi od půlky těhotenství jsem začala mít problémy, těhotenství nebylo pohodové, začaly mne přepadat ne úplně příjemné pocity, že je to dítě vevnitř u mne, že já nic nemohu (musela jsem dost dlouho jen ležet) a že zároveň můžu i já tomu dítěti v sobě čímkoliv ublížit. (např. chytnu nějakou nemoc a ohrozím i to dítě) jako by mne děsilo to tělesné propojení. :think:
Pak bylo dítě konečně na světě, jak já byla šťastná, i když pravda, miminko se mi prve příliš nelíbilo, bylo to divné, ten automatický láskyplný pocit prostě nepřišel. Po pár dnech už ano, už jsem mu ráda dala i pusinku a tak.
Další věc - kojení, opět ten hrůzný pocit, pocit, že musím, že je to nutné, ale radost z toho? Ani trochu, je to přece moje tělo, moje prsa, vůbec mi to nešlo, byla jsem unavená, neměla sílu, chtěla jsem mít klid a vrátit se paradoxně do starých kolejí. :nevim: Taková blbost, porodem to přeci teprve začíná.
Plynuly další a další měsíce, moje radost z mateřské dovolené stále nepřicházela, nejšťastnější jsem byla, když dítě usnulo a já měla čas taky pro sebe. Dokud bylo dítě v kočárku, tak to ještě šlo, ale když bylo větší, bylo to stále horší… Najednou jsem ani nemohla jít tam, kam jsem chtěla já - a dítě se mnou, ale čekalo se ode mě, že půjdeme tam, kam potřebuje jít dítě - a já s ním, např. dětské hřiště, babycentrum :roll: tato místa vyloženě nesnáším. Když si s dítětem hraji, dlouho mě to nebaví, zato ráda pozoruji, když si s dítětem hrají ostatní, na to bych se vydržela dívat dlouho. Ráda dítě pozoruji, když spí, to je krásný pocit. :) Dokážu si odtrhnout od huby, abych dítěti dopřála, ale přepadá mě pocit, že nejsem ta správná matka. Asi neumím s dítětem trávit čas, rozhodně ne sama, připadá mi, že dítě musí mít vždy a všude v životě přednost a já to prostě nedokážu, aniž bych byla nešťastná. Moje dítě už má 3 roky a moje pocity se nelepší. Ještě, že už se vracím do práce. :zed:
Trochu to i vidím na něm, je mnohem víc raději s tatínkem, což se ani nedivím a vlastně mi to ani nevadí. :zed:
Znamená to, že nejsem na mateřství stavěná, nebo jsem prostě jen sobec a zlý člověk? Tohle mě trochu trápí.
Má tu někdo podobné pocity? :,(

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

6.8.15 20:20

Zajdi si někam k odborníkovi, už jenom stylem psaní o ‚diteti‘ mi přijde že k ni/němu nemáš zrovna vřelý vztah…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.15 20:26

@štěpánka11
To je proto, že nechci, aby bylo poznat pohlaví… Nechci aby mne někdo poznal (asi paranoia lehká). :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
31691
6.8.15 20:26

Spíš na to mateřství nejseš až tak stavěná. ale myslím že s tím docela úspěšně pracuješ, a jsi dobrá máma, neboj :hug: ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
355
6.8.15 20:29

Tož mně to přijde, že jsi prostě ještě nevyzrála, že sis pořídila dítě příliš brzy. Velmi zdůrazňuješ sebe. Určitě to nebude jakási momentální krize, protože tvému dítěti jsou už tři roky. Možná taky patříš mezi matky, které si zkrátka k dětem nenajdou vztah. Těžko říct, do které kategorie patříš. Píšeš, že dítě bylo plánované. Co sis představovala, že se stane, až se dítě narodí?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13292
6.8.15 20:31

Cítím se dost podobně :? Taky si říkám, jestli to je normální, těšit se do práce a chvilky bez dítěte.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
6.8.15 20:37
@kalie píše:
Tož mně to přijde, že jsi prostě ještě nevyzrála, že sis pořídila dítě příliš brzy. Velmi zdůrazňuješ sebe. Určitě to nebude jakási momentální krize, protože tvému dítěti jsou už tři roky. Možná taky patříš mezi matky, které si zkrátka k dětem nenajdou vztah. Těžko říct, do které kategorie patříš. Píšeš, že dítě bylo plánované. Co sis představovala, že se stane, až se dítě narodí?

To je asi ta správná otázka…
Když se zamyslím, tak ti nedokážu odpovědět. Mám o něco staršího manžela, skoro o 8 let a byla to velká láska, vlastně pořád je. Asi jsem to dítě chtěla i kvůli němu, on je rodinný typ. Možná jsem opravdu nebyla ještě připravená. Nebyla jsem taková nějaká jakoby mladá pařmenka, to spíš naopak, ale asi mi chybí ještě ty roky, kdy jsem mohla být jen mladá a pro sebe sama… :(
Bude to časem lepší? Třeba po třicítce? Dítě odroste a bude volněji? :)
Jen by muž nesměl chtít druhé… Zatím se nám nedaří - možná mám psych. blok.

Ještě podotknu, své dítě opravdu miluji, ale ty pocity ve mě jsou.
Abych nic neupřela dítěti, a dělala to jakž takž podle standartů, tak spíš právě sama „trpím“.

• Nahlásit
  • Citovat
1524
6.8.15 20:40

Každý dozráváme jinak. Z příspěvku mám pocit, že jsi dítě měla moc mladá. Asi si neměla naplněný život, tak si chtěla dítě a doufala, že to bude to pravé. A holt realita je jiná. Pokud Tě mateřství nenaplnuje, tak nevím proč už dávno nejsi v práci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2243
6.8.15 20:48

@kalie Myslím, že něco takového se věkem absolutně nemění. Mám kamarádky, které děti např. ani nechtějí a zrovna nedávno jsem s jednou mluvila a říkala, že to takhle cítila už jako dítě (k cizím dětem je milá a dokonce se jim věnuje ve své profesi). Ve 23 už člověku není 15, kdy by se ještě dalo mluvit o tom, že je na mateřství brzy a žena ani porodem nevyzraje.
Zakladatelko, myslím, že to tak máš v sobě. Je spousta lidí, které neberou malé děti, rozumí si s nimi lépe až jsou velcí, partneři na popovídání, společné akce, třeba to tak bude u vás. Mluvila jsi o svých pocitech s mužem? Má on dojem, že vaše dítě nějak strádá? Já mám spíš dojem, že jsi ovlivněná romantickou představou o mateřství z různých článků, ve skutečnosti je dítě opravdu velká zabíračka a romantického na tom až tak moc není. Miluju svoje děti, mám 3, ale zároveň miluju čas, kdy spí a je tu klid:-) Jsem mateřský typ, ale naprosto chápu, že každý to úplně takto nemá a občas mi taky vadí, co vše jsem dětem obětovala, jsou to jen záblesky, ovšem je jasné, že někdo má tyhle pocity častěji, stejně jako jsou ženy, které mateřství zcela naplňuje. Správná matka jsi, protože jsi tu pro něj a tvoje dítě by žádnou jinou nechtělo, ani kdyby si mohlo vybrat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1174
6.8.15 20:55

Někdo říká, že si dítě pořídil moc brzy a neužil si tak mládí a někdo říká, že zase pozdě, protože stačit dítěti v různých aktivitach, když máš na krku padesatku, taky nic moc. Z tohoto pohledu nikdy není ten pravý čas. Jsi mladá maminka a až děti dospějí, budeš stále ještě mladá a budeš mít čas na to užívat si svět. O nic nepřijdeš. Jinak já své dítě taky nadevše miluji, ale hrát si s ním taky nějak neumím. Až bude umět nějaké společenské hry, tak jo, ale teď, když mu je 2,5 roku, tak nevím, jak do toho. On si naštěstí vystačí sám. Zase ale tak nějak mám neustálou potřebu být s ním. Ale každá jsme jiná.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6.8.15 21:08

Vidím kolem sebe dost lidí který by děti vůbec mít neměli, starají se, ale nebaví je to…šťastnější jsou v práci, když můžou šoupnou děti k babičce. Pořidí si děti jen protože to dělá většina lidí a pak jen vymýšlí jak si od nich odpočinout. Asi nedokážou mít dítě raději než sebe, čím to je netuším… věkem asi ne, já měla první dítě neplánovaně v 21 a ta láska k dceři mě pár hodin po porodu zasáhla jak blesk ani jsem netušila, že takový cit existuje. Jasně, že jsem ji občas ráda nechala s tatínkem nebo s babičkou a šla se bavit, ale čas s dcerou byl pro mě ten nejkrásnější…bude jí 18 a já se nikdy nenabažím toho pocitu jak báječné mám dítě ;) Takže podle mě zakladatelko dotazu, nejsi mateřský typ a asi nikdy nebudeš, což neznamená, že nemůžes být dobrá máma…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4657
6.8.15 21:13

Nepochopila jsem proč sis dítě pořizovala? Toužila jsi po tom? Bylo plánované, chtěné?
Já nevím, někkterým to třeba přijde v pořádku, ale mě ne. Ale já jsem holt ta matka pro kterou je dítě středobodem vesmíru a udělám pro něj cokoli na světě. Proto se do Tvých pocitů nedokáži vžít. Jinak je mi 23,dcerce je 2,5 roku. Věkem to nebude :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22621
6.8.15 21:15

Dle mě si dobrá matka, jen tě holt neberou všechny dětské aktivity. Já babycentra taky nesnáším, byla jsem tam s malým jednou a podruhé jsem to už neriskla. Na hřiště chodíme občas, když je tam volno, aby se shouply, svezly na skluzavce a jdeme dál. Chodím s dětma ráda na procházky, ukazuju jim zvířátka, rostlinky, ale na hřišti nevydržím jen tak sedět a nic nedělat. Doma si s nima taky chvíli pohraju, ale jak tu někdo psal, už se těším až budeme moc hrát společenské hry a ne jen po 150 stavět komínek z kalíšků.
Sama jsem si už přiznala, že já na ty pidi miminka až tak moc nejsem. Ale už odrůstají a je to čím dál lepší. :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
114
6.8.15 21:21

Tak myslím, že tvrzení, že zakladatelka není a nikdy nebude dobrá máma, je opravdu přehnané.
Ne všechny ženy jsou 100% rodinné typy - já pro to mám trochu pochopení. Být 3 roky doma s dítětem je dost náročné a já naprosto chápu, že se někdo nemůže dočkat až zase půjde do práce mezi lidi a bude řešit taky něco jiného než dítě.
A myslím, že každý potřebuje nějaký čas sám pro sebe.
Zakladatelko, nejsi špatná máma. Jsi nejlepší máma jaká být dokážeš. Žádná není dokonalá…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7016
6.8.15 21:28

A neidealizujes si ostatni matky? Nebo mas dojem, ze vsechny tady milujeme pobihani za prckama v hernach a na hristich, staveni kosticek a do zblbnuti opakovani nazvu, na co dite ukaze?
Z meho pohledu stovnavas samu sebe s nejakou neexistujici supermatkou, ktera nehynouci laskou miluje dite uz od poceti a nic ji tak nenaplnuje jako utirani zadecku za upevu Skakal pes… Netespektujes sama sebe jako matku a davas si zcela zbytecnou nalepku.
Vzdyt jsou maminky, ktere soupnou dite v pul roce chuve a jdou se realizovat do prace, tesi se. Neni to v nasich krajich zvykem, ale smerem na zapad ano.

Ja myslim, ze promluva s psyvhologem by nebyla od veci, aby ses naucila respektovat sve potreby jako zeny a matky. Myslim, ze se cele ty 3 roky trapis zbytecne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama