Nepominutelný dědic

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 15:53
Nepominutelný dědic

Ahoj, může mi prosím někdo znalý dát odkaz na paragraf, kde je uvedeno, že nepominutelný dědic nezodpovidá za dluhy zůstavitele? Moc děkuji.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Uživatel je onlinebertoldina
Zasloužilá kecalka 991 příspěvků 2 inzeráty 07.08.18 15:56

A co přesně máš na mysli? Jediné, jak za ně neodpovídat, je odmítnout dědictví. Pokud dědic přijme, odpovídá za ně plně, pokud se dožádá výhrady soupisu a svolání věřitelů, tak do výše nabytého majetku (ale v praxi s tím nemám zkušenost).

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.08.18 15:59

Já nevím ale pokud je někdo dědic tak dědí jak majetky tak i dluhy - nelze to oddělit. Myslím ze mas na vyber buď se zříci dědictví úplně a nebo dědit ale dědit i dluhy…
Když jednou reknes ano chci dědit tak už to nelze vzít zpět a odmítnout a i naopak když reknes ze nechceš tak už pak nemůžeš přijít a říct ze zase chceš ze sis to rozmyslela.

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 16:01

Na nepominutelného dědice se nenahlíží jako na klasického dědice. U notářky jsem chtěla dědictví přijmout s výhradou soupisu, ale bylo mi řečeno, že to není u nepominutelného dědice třeba.

Pamina
Povídálka 39 příspěvků 07.08.18 16:10

@Koty
To je divné, když jsem dědila po otci, notářka se sama ptala, jestli nechci soupis… :think:

MartinKa36
Závislačka 3421 příspěvků 07.08.18 16:12
@Koty píše:
Na nepominutelného dědice se nenahlíží jako na klasického dědice. U notářky jsem chtěla dědictví přijmout s výhradou soupisu, ale bylo mi řečeno, že to není u nepominutelného dědice třeba.

to není potřeba pouze pokud jsi nezletilá.

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 16:18

@Pamina ano, výhrada soupisu se doporučuje při dědění v klasické posloupnosti. V mém případě jde o sepsanou závěť ve prospěch manželky a děti jsou jen jako nepominutelní dědicové. Dočetla jsem se, že tato část dědictví nesmí být ničím zatížena…

Zasloužilá kecalka 991 příspěvků 2 inzeráty 07.08.18 16:21

@Koty Zatížena např. odkazy. Ale v souvislosti se závazky tohle slyším poprvé 8o. A přijde mi to hodně divné.

Edit - Divné ve smyslu, že by na pomin.dědice zbyl jen majetek, ne dluhy.

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 16:26
@bertoldina píše:
@Koty Zatížena např. odkazy. Ale v souvislosti se závazky tohle slyším poprvé 8o. A přijde mi to hodně divné.Edit - Divné ve smyslu, že by na pomin.dědice zbyl jen majetek, ne dluhy.

Co to je pomin. dědic??

Nepominutelný dědic se nepodílí ani na nákladech u notáře, nemůže se na něm požadovat náklady na pohřeb, náklady spojené se zajištěním hřbitovního místa atp. Nepominutelný dědic nedědí majetek, ale dědic ho musí vyplatit v hotovosti. Pokud se nedohodnou jinak. Prosím o odpovědi pouze ty, které se v tomto zákonu orientují a ne vaří z vody. Děkuji

MartinKa36
Závislačka 3421 příspěvků 07.08.18 16:38

@Koty Pokud jsou v dědictví nezletilé děti tak notář automaticly musí provést soupis majetku. Vždy ručí jen do výše dědictví.

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 16:40
@MartinKa36 píše:
@Koty Pokud jsou v dědictví nezletilé děti tak notář automaticly musí provést soupis majetku. Vždy ručí jen do výše dědictví.

Obě děti jsou zletilé.

Zasloužilá kecalka 991 příspěvků 2 inzeráty 07.08.18 16:40
@Koty píše:
Co to je pomin. dědic??Nepomi­nutelný dědic se nepodílí ani na nákladech u notáře, nemůže se na něm požadovat náklady na pohřeb, náklady spojené se zajištěním hřbitovního místa atp. Nepominutelný dědic nedědí majetek, ale dědic ho musí vyplatit v hotovosti. Pokud se nedohodnou jinak. Prosím o odpovědi pouze ty, které se v tomto zákonu orientují a ne vaří z vody. Děkuji

Pomin. dědic byl samozřejmě překlep.
Chtěla jsem se Ti podívat do výkladu, ale jdu radši ven :mavam: .

MartinKa36
Závislačka 3421 příspěvků 07.08.18 16:42

Nepominutelný dědic nedědí majetek, ale dědic ho musí vyplatit v hotovosti.= to není pravda neopemenutelný nemusí být vyplacen. Pokud chce být dědic vyplacen tak se zřekne dědictví s výjimkou povinného podílu, a pokud je nezletilej tak dostane 75% z hodnoty podílu v hotovosti pokud je zletilej takdostane 25% z hodnoty podílu v hotovosti.

MartinKa36
Závislačka 3421 příspěvků 07.08.18 16:47
@Koty píše:
Obě děti jsou zletilé.

máte 30 dni od poučení aby jste si zažádali o soupis majetku. Jinak ručíte i za dluhy a všechny směnky které si nekdo vyrobí.

Koty
Závislačka 3805 příspěvků 07.08.18 16:48

Kopíruji text přímo ze stránek notářské komory ČR.

„Jelikož nepominutelný dědic nemá stejné postavení jako dědicové zůstavitele, není povinen spolu s dědici platit odměnu, náhradu hotových výdajů a náhradu za daň z přidané hodnoty notáři za úkony, které provedl jako soudní komisař. Nepominutelný dědic neodpovídá za dluhy zůstavitele, ani není zavázán k úhradě nákladů zůstavitelova pohřbení a opatření jeho hrobového místa.“

Potřebuji jen paragraf, ve kterém je to zakotveno.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Velká fotosoutěž: Fisher-Price je u konce. Kdo se může těšit na výhru?

Milé maminky, od 24. 9. 2018 do 9. 12. 2018 jste mohly přidávat fotografie... číst dále >

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

Články z Expres.cz

Co ty dva svedlo dohromady? Tomáše Řepku přišel podpořit i Lukáš Rosol!

Kapitán. Tak se jmenuje čtvrtá autobiografie, kterou ve středu večer pokřtil... číst dále >

Její dceři hrozí děcák, narkomanka Katka ale zůstává věrná drogám

Je smutnou pravdou, že si za 26 let aktivní feťácké kariéry Katka Bradáčová... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie... číst dále >

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >