Nerozumím svým problémům se spánkem

Anonymní
5.12.19 09:07

Nerozumím svým problémům

Ahoj holky,
posledních několik měsíců vůbec nechápu, co se se mnou děje. Třeba spánek. Měsíc spím jak zabitá a pak najednou bez důvodu probdím půlku noci, ale ne jeden den, ale třeba zase měsíc. Takže jsem vyšťavené, unavená. Bez souvislosti s tím mám třeba 14 dní křeče v nohách, pak zase měsíc vůbec. Padají mi vlasy po hrstech několik týdnů a pak zase jako když utne. Ráno se vzbudím s oteklýma očima, celé dopoledne jsem jak zombie a bum, zase se to vleče aspoň 14 dnů. Když mě začne bolet hlava, vím, že se toho taky dlouho nezbavím a dalších x týdnů se v tom plácám. Mám pravidelnou stolici a najednou zničeho nic zácpa a problémy na další týdny a pak zase jak mávnutím proutku v pohodě. Já už si to i zaznamenávám, ale vůbec to nechápu. Nemá to ani žádnou souvislost. Vždycky bez nějakého zjevného důvodu najednou problém. Krevní obraz mám v normě, hormony také. Nenapadá vás něco, nebo nemáte některá stejnou zkušenost?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1218
5.12.19 09:29

Jíš stále stejné? Všechny ty problémy co píšeš může mít na svědomí strava(sladké, kyselé, málo zeleniny, ovoce, nedostatečný pitný režim…)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24400
5.12.19 09:39

Nech si napsat magnesolv :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 09:55
@Mia25 píše:
Jíš stále stejné? Všechny ty problémy co píšeš může mít na svědomí strava(sladké, kyselé, málo zeleniny, ovoce, nedostatečný pitný režim…)

No, může v tom být zakopaný pes :think: Taky jsem dost ve stresu. Jen mi připadá, že ty problémy přijdou v ten moment jakoby bez důvodně. Zrovna mám třeba pohodu a šup nespím a jak když tělo přepne na jiný program a už se vezu. Mně ani tolik nevadí ty problémy, ale to, že se z nich pro tělo stane nějaký rituál, závislost..

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 09:58
@wildcherry píše:

Mně upřímně příjde hloupý to vyprávět doktorovi. Mám problémy, které se vrací v nějakém kruhu, připadá mi, že se mi zbláznilo tělo, ale řídí to podvědomí. Takže asi psychosomatické problémy :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
15536
5.12.19 10:15

Psychosomatické problémy neznamenají že je to něco co jen tak přejde, nebo že stačí pochopit odkud se berou a zmizí, ale že potřebuješ řešit jak psychickou, tak fyzioloigickou příčinu.

Pokud to nebudeš vyprávět doktorovi, tak se na fyziologické úrovni nikam nedostaneš a budeš trpět. Pokud psychické obtíže jsou za hranicí toho co bys zvládla sama a nebudeš o tom vyprávět v psychoteapii, tak se taky nikam nedostaneš.

Takže nejdřív ta fyziologie

jaké všechny hormonální rozbory ti dělali?
dělal ti velký krevní obraz?
I třeba živiny?
Byla si na alergologii a máš vyloučenou celiaki a jiné alergie? (tedy ne že si myslíš, že to je v cajku, ale testy jasně řekly - ne žádné protilátky tam nejsou)
Viděl tě gastroenerolog a jseš si jistá že to není třeba ani dráždivý tračník?

A teď souvisesjící s spíš s psychikou a životním stylem

Jaká pravidla spánkové hygieny dodržuješ?
Co všechno za strategie kompenzace stresu používáš?
Máš kolem sebe lidi, kterým se svěřuješ a oni tě podpoří? (ne že by si mohla, ale neděláš to, protože nechceš otravovat)
Jak se hýbeš?
Jak jíš?
Jaké události a nebo stravování ti rozhazují trávení?

Pokud jsi v pokušení vyhnout se řešení - tedy hledání fyziologické příčiny a pak možná psychoterapii, pokud to bude namístě tím, že začneš obcházet šarlatány všeho druhu, pojídat a popíjet zázračné přípravky a nechat si na sobě dělat nesmyslné procedury, tak to je vcelku plejtvání penězma a časem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 10:42

@Ou Děkuji za reakci.
Syndrom dráždivého tračníku mám. Projevuje se zvýšenou plynatostí. Jím dle fodmap s trvalým vyloučením některých potravin. Mám intoleranci na laktózu, takže hlavně tu. Někdy hřeším, nebo spíše nestíhám a tak hřeším, nicméně moje stavy nemají na toto návaznost, alespoň mi to tak připadá.. :think: Na gastro chodím. Celiakii i alergii na lepek mám vyloučenou. Velký krevní obraz mi dělali, ale bylo to teda v lednu :think: Hormony nevím přesně, šlo o ověření, zda už nenastoupil přechod - nemám dělohu.
Co se týče psychiky a spaní - beru dlouhodobě (roky) Trittico 150 celou tabletu před spaním. Jsem citlivá, celkově psychicky labilní. Myslím, si, že „ufňukaná“, takže, jak píšeš, nerada otravuju. Pár psychologů jsem v minulosti navštívila, nikdy jsem nebyla spokojená. Nějaký tip? Jsem z K.Hory. V práci jsem ve stresu opravdu hodně. Momentálně není možné změnit práci kvůli financím. Jedeme na doraz a takový nástupák tu nikde nedostanu. Chodím, plavu, rehabilituju (mám skoliózu). V osobním životě jsem šťastná, až na trápení s rodiči (vážné zdravotní problémy). Všechno si moc beru.

• Citovat
  • Nahlásit
Ou
15536
5.12.19 11:24
@Anonymní píše:
@Ou Děkuji za reakci.
Syndrom dráždivého tračníku mám. Projevuje se zvýšenou plynatostí. Jím dle fodmap s trvalým vyloučením některých potravin. Mám intoleranci na laktózu, takže hlavně tu. Někdy hřeším, nebo spíše nestíhám a tak hřeším, nicméně moje stavy nemají na toto návaznost, alespoň mi to tak připadá.. :think: Na gastro chodím. Celiakii i alergii na lepek mám vyloučenou. Velký krevní obraz mi dělali, ale bylo to teda v lednu :think: Hormony nevím přesně, šlo o ověření, zda už nenastoupil přechod - nemám dělohu.
Co se týče psychiky a spaní - beru dlouhodobě (roky) Trittico 150 celou tabletu před spaním. Jsem citlivá, celkově psychicky labilní. Myslím, si, že „ufňukaná“, takže, jak píšeš, nerada otravuju. Pár psychologů jsem v minulosti navštívila, nikdy jsem nebyla spokojená. Nějaký tip? Jsem z K.Hory. V práci jsem ve stresu opravdu hodně. Momentálně není možné změnit práci kvůli financím. Jedeme na doraz a takový nástupák tu nikde nedostanu. Chodím, plavu, rehabilituju (mám skoliózu). V osobním životě jsem šťastná, až na trápení s rodiči (vážné zdravotní problémy). Všechno si moc beru.

Aha - syndrom dráždivého tračníku - tak ten to vysvěltuje.

Způsobí ho dlouhodobá přítomnost hormonů, které se vyplavují v tělě při stresu/úzkost - z biochemického hlediska to je jedno a to samé. Evolučně jsou ty hormony v těle kvůli tomu, aby člověku pomohli přežít ohrožení - tedy když se při lovu na mamuta potká s medvěděm, tak aby ho zvládl zabít a nebo aby rychle utekl, případně aby přežil zbytek zimy, když došly zásoby a nebo dlouhý útěk před něčím. Jenže evoluce počítala s tím, že to nebude trvat roky, kdy pociťujeme stres a úzkost, ale jend hodiny, nebo dny, maximálně týdny a že pak to zvládneme vykompenzovat pohybem a odpočinkem.

To v dnenším světě jde jen těžko a proto nám ty chronicky přítomné hormony ničí nejen psychiku, ale i organismus. V rámci dráždivého tračníku často promění složení mikroflory v trávicím traktu - nejčastěji mikroby z tlustého střeva nalezou do tenkého - kam nepatří - tzv. SIBO, sydnrom bakteriálního přerůstání a tam škodí.

Řeší se to několika měsíci přísné diety, kdy jim nedáš žádné snadno fermentovatelné škroby, které se vstřebávají v tenkém střevě, ale dáváš jim složité škroby, které se řeší až ve střevě tlustém. Takže ty co jsou tam kde bejt nemají prostě chcípnou hlady.

Nesmí se to držet dlouhodobě, protože pak hrozí funčkní podvýživa, ale po nějakých 3-5 měsících se znovu postupně zařazují vyloučené potraviny a zkoumá se, jestli už to projde. Podrobnmosti zde http://lowfodmapdieta.cz/

jinak není to žádná zárzačná dieta typu raw, paleo (i když je jim docela podobná), ale v anglosaském světě už to patří mezi legeartis metodu, jak zvládat dráždivý tračník. Vychází to i skrz metaanalýzu jednotlivých studií
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28846594

No ale kromě diety potřebuješ řešit i tu část psychickou, tedy jak zvládat stres a úzkost, protože bez toho si tvrdou dietou opravíš trávení, ale do pár měsíců usilovného vylejvání stresových hromonů do těla zase budeš tam kde jsi teď…

Chytré a praktické knihy

https://www.kosmas.cz/…e-z-uzkosti/
https://www.kosmas.cz/…mozte-stres/

Obvyklé postupy

• začni si psát denník, ne o tom co se ti děje, ale dostaň z hlavy to co se ti tam honá a zrároveň po té co budeš psát všechny ty nejsitoty a obavy, tak pak na závěr piš co se ti ten den povedlo, z čeho si měla radost a az co jsi vděčná.

Udělej si to jako rituál, někdy 15 minut klidu večer, kdy si sedneš a budeš psát rukou do nějakého pěkného sešitu, uděláš si k tomu nějaký čaj - třeba z meduňky, pustíš si muziku co bude odrážet tvou aktuálná náladu a nařídíš si budík na 10 minut. Těch deset minut budeš z hlavy dostávat všechno negativní co tam zrovna je. Tím že to formuluješ a sepšíšeš do slov, tak se jednak hlavě uleví a druhak nad tím získáš trošku kontroly. No a pak si nařídíš budík na 5 minut a vymyslíš alepsoň jednu věc, která se ti ten den povedla (klidně úplnou blbost), co tě potěšilo a za co si vděčná. Když toho bude víc, tak pochopiteně jen dobře.

A vždycky v neděli, prvního v měsící a na Nový rok projdeš již zapsané a zhodnotíš to - to dost člověku pomáhá vidět kam a jak se posouvá.

Po tom psaní si ideálně chviličku zacvič jogu

https://www.youtube.com/watch?…&

a ideálně si dej nějakou sestavu i ráno

https://www.youtube.com/watch?…

nebo
https://www.youtube.com/watch?…

Joga kombinací protahování a dechových cvičení umí ty přebytečné stresové hormony rozpouštět.

Dost taky pomáhá intenzivní pohyb (všechny ty hormony jsou k tomu, aby člověk buď bojoval a nebo utekl, tedy připravují tělo i pohybu, který ale nepřichází - pohybem se ty hormony metabolizují) - tedy plavání je dobrá věc, sauna, teplé koupele, masáže, dobrý sex a takové věci. JEstli to chceš googlit, tak hledej jak funguje autonomní nervový systém - sympaticus (poplašná reakce, akvitace organismus) a parasympaticus (regenerační mód organizmu)

No a pravidelnně do denního režimu zařazovat činnosti co tě těší a pravidelně být s lidmi, kteří po tobě alespoň hodinku nic nechtějí, ale společně něco zajímavého děláte a smějete se u toho.

Z psychologů v okolí Kutné hory

Tahle by mohla být docela fajn

https://psycholog-pardubicko.webnode.cz/

Zkus se případně domluvit s modrými dveřmi v Kostelci a nebo Říčanech, jak to mají si individuálkou pro dospělé (mají smlouvy s pojišťovnami)

Tihle kolínáci taky nevypadají zle

https://www.terapie-prostor.cz/
http://www.psychologiekolin.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
15536
5.12.19 11:25

Modré dveře zde, nedovolilo mi to přidat další odkaz

http://www.modredvere.cz/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
5.12.19 11:39

@Ou Tý jo, to je parádní rozbor a skvělé rady. Moc děkuji.
A máš pravdu, kortizol mi také dělali, opakovaně. Ale bylo mi řečeno, že s tím se nedá nic dělat.. :think:
Ten deník je super nápad. Na knížky a psychology určitě kouknu. S těmi přáteli je to horší. Jsem introvert. Možná i proto, že se na mě lepí spíše lidé, co mají problémy a chtějí rady a řešení. Na to už nemám dech. Moc se nazasměju, občas v práci se zákazníky. Na druhé působím jako pohodářka. Nezatěžuji, kromě manžela nikdo neví, že mám trable. Hodně mě trápí ty vlasy. Už plešatím. Je to velký stres. Ono, jak to píšeš, všechno souvisí se vším. Ještě jednou moc děkuji, nastartovala jsi mě :kytka:

• Citovat
  • Nahlásit
3596
5.12.19 17:18
@Anonymní píše:
Ahoj holky,
posledních několik měsíců vůbec nechápu, co se se mnou děje. Třeba spánek. Měsíc spím jak zabitá a pak najednou bez důvodu probdím půlku noci, ale ne jeden den, ale třeba zase měsíc. Takže jsem vyšťavené, unavená. Bez souvislosti s tím mám třeba 14 dní křeče v nohách, pak zase měsíc vůbec. Padají mi vlasy po hrstech několik týdnů a pak zase jako když utne. Ráno se vzbudím s oteklýma očima, celé dopoledne jsem jak zombie a bum, zase se to vleče aspoň 14 dnů. Když mě začne bolet hlava, vím, že se toho taky dlouho nezbavím a dalších x týdnů se v tom plácám. Mám pravidelnou stolici a najednou zničeho nic zácpa a problémy na další týdny a pak zase jak mávnutím proutku v pohodě. Já už si to i zaznamenávám, ale vůbec to nechápu. Nemá to ani žádnou souvislost. Vždycky bez nějakého zjevného důvodu najednou problém. Krevní obraz mám v normě, hormony také. Nenapadá vás něco, nebo nemáte některá stejnou zkušenost?

Ahoj, mám podobné problémy se spaním, jako ty, ale už několik let, střídá se mi nadměrná spavost (cca 14-16 hodin) a pak vždy na několik týdnů absolutní nespavost, kdy nenaspím více, jak 2-3 hodiny, ani když do sebe narvu např. tunu Rivotrilu, nebo Quetiapinu. Byla jsem kvůli tomu na vyšetření ve spánkové laboratoři a čekám na výsledky. Jinak průjem a zácpa se mi taky střídají, mám taky dráždivý tračník, ale není to nějak hrozné u mě zrovna tohle, ten dráždivý tračník. S tím spánkem jsem fakt zvědavá, jestli něco zjistí. Držím ti moc palce. Jinak ty Modré dveře, jak tady píšou holky, mi byly také doporučeny, ale jsem z Prahy a oni berou jen Středočeský kraj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33131
5.12.19 18:12
@wildcherry píše:

nech to na doktorovi, co Ti napíše.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek