Netabulkové dítě - 10 měsíců - líná na hrubou motoriku

11.3.20 13:49

Netabulkové dítě - 10 měsíců

Ahoj. Mám dceru který je cerstve 10 měsíců, ale je o 1,5mesicu narozena dřív, takže správně by ji mělo byt cerstve 8,5 měsíce. ;)
Jde o to, ze není tabulková a mě už to nějak stresuje :oops:
Má teda 9800g a 76cm (takže výškou a vahou je možná víc jak na 10mesicu)
Ale co se tyče hrubé motoriky, je to bída.
Jemná motorika a mentálně je na 10mesicu. Říká - baba, máma, děda, ham, mňam, hele. Když řeknu “kde jw pejsek/ pipina/ máma/baba,…?” Tak hned ví, kam se podívat, ví kdo je baba, kdo je pejsek. Když řeknu NE, rozumí, nebo když řeknu tytyty.
Má pinzetovy uchop už asi 3 týdny, čemuž doktroka nechtěla ani věřit. Rozvazuje si tkaničky na mantinelech v postýlce, vědomě hýbe s hrackama, aby měnili tvar, když řeknu bum, shodí věž. Umí paci paci, bum do bříška a pokouší se o papa.
Ale Hrubá motorika :zed: jen se plazi všemožnými směry, samozřejmě se pretaci na břicho a zpět, zkouší si sama sedat přes šikmý sed (když ji dr zkusila v pondělí pasivně posadit tak seděla pevne jak hřib a suverénně si hrála atd..) na kolinka na všechny 4 se ji povedlo jen několikrát.. takže neleze. Ani nestojí.
Podle tabulek by v 10m už měla stát :nevim:
Dětská dr říká, ze je v pořádku, jen ze na hrubou motoriku je linejsi, jinak ze je suprova.
Má také někdo lenocha? Řešili jste to třeba přes fyzio? Nebo ji mám nechat byt?
Dr mi fyzio předepsat nechce, ze není zapotřebí.
Takže bych hledala jen soukromého.
Zkouším s ni doma cvičit já- dávám pod bříško overball, anebo moji nohu. Když ji dávám mezi moje nohy tak je suverénně na 4, prelejza mě, sedá si, dokonce si i parkrat pokusila o to ze by si stoupla.
Co si o tom myslíte? Prosím o nějaké rady a tipy! Díky!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
800
11.3.20 13:57

Myslím že dcera má trošku šílenou maminku…promiň jestli tě to uráží ale je to tak. Moje začala chodit ve 13m a půlku věcí co popisuješ do roka neuměla. Hoď se do klidu, uvař a jděte ven třeba. Cokoli! Hlavně ji přestaň tabulkovat chudinu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
284
11.3.20 14:01

Nechcem ta urazit, chapem, ze porodit o 1.5 mesiaca skor je stres, treba byt opatrny…ALE…uz ti z toho hrabe :nevim: preslo 10 m mesiacov, brzdi, spametaj sa, oklep sa a otoc list. Mas zdrave nadpriemerne sikovne dieta. Pozeraj korigovany vek. Sediet ma od 9mesiacov, precitaj si knihu od Kiedronovej :mavam:

Příspěvek upraven 11.03.20 v 14:01

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16928

Myslím si, že toho po ni chceš moc! Zklidni se. Máš neskutečně šikovný dítě a je ti ti málo. Mám dítě narozený v 33tt a mluvit mi začala až v roce a půl. Sedět v korigovaných deseti měsících a chodit v korigovaných 14 měsících. Přes to z ní byl neurolog nadšený. Nesnaž se ji popohánět napřed, uvědom si, že mozek dostal dost zabrat dřívějším narozením. Pokud ji přetáhneš, může se to projevit. Může ti šilhat apod. Nech tomu dítěti čas, i tak je napřed! A přestaň sledovat tabulky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1079

Vyprdni se na tabulky, navíc vždyť je o 1,5 měs dřív narozená, do 2 let má nárok na to abys ji těch 6-7 týdnů odečítala. Já mám stejně dřív narozená dvojčata a ten „rychlejší“ se začal v 9 měs bio plazit, v 10 tak nějak poprvé na kolínka, v 11 lezl a ve 14 měs chodil a ta „línější“ byla ještě cca o 2 měs pozadu, chůze byla posunutá ještě o víc. My tedy na rehabilitacích sledováni byli, ale kvůli trochu jinému problému, s rychlostí vývoje byli v normě. Dnes je jim už 6,5 let a oba běhají jak srnky ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6195
11.3.20 14:06

Vemte to tak, že každý je šikovný na něco, já jsem třeba zručná na drobné manuální práce, dejte mi korálky, provázky a háček a udělám super věci, dejte mi tenisovou raketu a zabiju všechny okolo a sobě způsobům otřes mozku. Myslím na to, že je vaše maličká narozená dřív je moc šikovná a hrubá motorika se rozvine později. Můj syn do půl roku ležel na zádech jako brambor, o pohyb v prostoru, lezení a tak začal jevit zájem až kolem roku, teď ve 4 letech je ve hrubé i jemné motorice na úrovni 5 letého. Když jsem to konzultovala s doktorkou, tak mi řekla že tyhle větší děti jsou trochu pomalejší na rozjezdu, protože potřebují víc času na zesílení aby s tou váhou mohli nějak pracovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.3.20 14:07

@Gita1
No asi to tak je. Hodně mě to dostalo, do dneska se totiž neví, proč byla rozená dřív :nevim: žádný komplikace, ani zsravotni problém nebyl ani u mě ani u malé.. docela
Mě to vykolejilo, když jsem ve 34tydnu jela do porodnice rodit.. a je pravda ze od toho porodu jsem denně ve stresu, dceru moc sleduji, hodně vše kontrolují atd :zed: přece jen v tom břiše ještě ten měsíc zůstat mohla a já to nějak nemůžu prekousnout a mám strach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.3.20 14:09

@Heivka
Mate pravdu, taky jsem v něčem sikovnejsi a v něčem ne.
Ale ty každodenní otázky od moji babičky “jakto ze ještě neleze a nestojí??” Neměla bys to řešit??
To moje děti (upozorňuji před 47 lety) už v půl roce seděli a tvoje se o to teprve pokouší :zed: Úplně sem na to už alergicka a to mě přimělo k tomu asi bláznit

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.3.20 14:10

@AlcaBa
Mě už hrabe z těch věcných otázek “už leze? Neee.. jaktoo??”
Teprve se pokousi si sednout??? Není na to pozdě? Neměla bys to řešit?

Pořad dokola a mě už z toho fakt švihá :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.3.20 14:13

@Janli
Dcera je 33+4tt rozená a do dneska se neví proč. A mě to depta. U mě ani u ni nebyly žádné komplikace, žádný zdravotní problém, přesto šla ven dřív :,(
A to je asi proč ji tak moc sleduji a kontrolují… mám strach.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
285
11.3.20 14:16

A s cim myslis, ze ti fyzioterapeut pomuze? Vyvoj neurychlis. Dcera mela tezsi start do zivota, i presto je velmi sikovna, muj rocni syn pulku tech veci, co popisujes neumi, ale zase byl vzdy napred v te hrube motorice. Cimz chci rict, kazde dite se vyviji jinak. Vubec to nijak neres, nech dcerku at experimentuje a trenuje po svem, hlavne zadny pasivni sed a choditka a podobne nesmysly. Az bude pripravena tak se rozleze. Nejvetsim zabijakem lezeni jsou prave ty prehnane ambiciozni matky, jejichz deti “sedi” uz ve 4 mesicich a od pul roku je smykaji za ruce jakoze “chodi”. Jednu takovou znam, a neni to hezky pohled. Vim ze jsi to mela tezke, ale nech dcerku dychat a radeji se raduj z toho, co umi, nez naopak :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3397
11.3.20 14:16
@Eminka-Jituska píše:
@Heivka
Mate pravdu, taky jsem v něčem sikovnejsi a v něčem ne.
Ale ty každodenní otázky od moji babičky “jakto ze ještě neleze a nestojí??” Neměla bys to řešit??
To moje děti (upozorňuji před 47 lety) už v půl roce seděli a tvoje se o to teprve pokouší :zed: Úplně sem na to už alergicka a to mě přimělo k tomu asi bláznit

Aha, tak uz jsme doma.. Na babicky se vy.ser, nebo se z toho zblaznis uplne. Az bude sedet a chodit, budou ti mlatit o hlavu, ze jeste neumi na nocnik.. To neni soutez o matku roku. Mas normalni, sikovnou holku a jediné, co ber vazne, je pediatr.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
800
11.3.20 14:17

Já tě absolutně chápu neboj, u nás babičky ačkoli ani jedna téměř nefungují(pohlídat) tak vše špatně. Proč nemá naušnice v půl roce, proč je málo oblečená, nesedí nechodí, špatné boty, řve tak bych jí švihla aby se uklidnila, jaktože nejí kusy když už má 2 zuby…neboj zná to 99% maminek tydle super rady. Fakt se hoď do klídku. Babičku pošli slušně do zadele (babi už umí celou abecedu i latinsky ale doktorka říkala že i tak je blbá, že to máme evidentně v rodině ;) a užívej si zdravou krásnou holčičku!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9095
11.3.20 14:18

@Eminka-Jituska kašli na ostatní, nebo se z toho zblázníš. Já mám dvě děti hned po sobě, syn v deseti měsících začal chodit, dceři je osm měsíců a pokouší se o lezení, ale moc to nevypadá. Na druhou stranu mají oba skvělou jemnou motoriku, syn se během tří měsíců, co začal mluvit, naučil barvy, pozná několik písmen a čísel. Ale má pořád plenu. Ještě jsem nenašla způsob, jak ho naučit na nočník. Když už si na něj sedne, okamžitě si stoupá a když na něj trochu tlačím, dělá hysterické scény. Taky to poslouchám že všech stran, jak já, moje ségry, neteře byly v roce a půl než plen a proč to s ním nejde…a proč dělá tohle a tamto… Proč? Protože je originál :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11.3.20 14:21

@MichaelkaT
Fyzio jsem myslela, ze by ukázala třeba cviky, co neznám, a tím ji pomohla. :nevim: Ale nevím, nikdy jsem u žádné fyzio nebyla. Pasivní sed nedělám, jen dr zkouší a choditko nemá. :)
Ale díky za názor. :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama