Neukončená DPP

12
19.11.20 12:46

Neukončená DPP

Zdravím. Při svém HPP mi za práci, kterou dělám navíc firma vystavila DPP na dobu určitou do konce roku. Teď mi ale zaměstnavatel chce přestat vyplácet mzdu z DPP (v prosinci už žádnou nedostanu). DPP ale ukončená nebyla. Musí mi mzdu vyplatit když neukončila ani jedna strana dohodu? Chápu, že ta smlouva skončí k poslednímu dnu roku 2020, ale co předtím? Mimo to, měla bych dostat i mzdu v lednu (za prosinec), když jsem v prosinci stále vykonávala tuto činnost? Děkuji za odpověď

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5465
19.11.20 13:00

Tak pokud porad delate tu praci navic, tam vam nalezi mzda. I v lednu za prosinec. Pokud uz ji nedelate, tak DPP muze klidne bezet do konce roku a zamestnavatel vam nemusi dat ani korunu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10555
19.11.20 13:11

Podstatné je, jestli tu práci na DPP prokazatelně děláš. Pokud ano, tak ti samozřejmě náleží odměna. Pokud byla DPP vystavena jen naoko, aby ti firma mohla dávat nezdaněné bonusy bez odvodu pojistného, tak samozřejmě nic vyplácet nemusí, protože nemáš jak prokázat reálně odvedenou práci (u DPP je vyplacená odměna podložená počtem odpracovaných hodin, takže může být X měsíců nulová).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
232
19.11.20 13:20

Za vykonanou práci ti zaplatit musí, ale u dpp obecně zaměstnavatel nemá povinnost ti práci přidělovat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12
19.11.20 13:48
@zrcadlo píše:
Podstatné je, jestli tu práci na DPP prokazatelně děláš. Pokud ano, tak ti samozřejmě náleží odměna. Pokud byla DPP vystavena jen naoko, aby ti firma mohla dávat nezdaněné bonusy bez odvodu pojistného, tak samozřejmě nic vyplácet nemusí, protože nemáš jak prokázat reálně odvedenou práci (u DPP je vyplacená odměna podložená počtem odpracovaných hodin, takže může být X měsíců nulová).

Je prokazatelné, když jsem práci vykonávala i mimo pracovní dobu (např. tabulka v excelu se dny i podrobně popsané, co jsem v té době vykonávala), že tu práci opravdu dělám? Co mám dělat v případě, že zaměstnavatel odmítne vyplatit i když mu dám jasné důkazy, že jsem tu práci opravdu vykonala? Má práce spočívá z 90% na PC, kdy výsledkem je tabulka s asi 15 vyplněnými poli. Vyplňují se na základě dat z papírů, které jsou těžko dohledatelné, jelikož bývalý vykonavatel této funkce neměl papíry v pořádku. Některé jsem dohledávala pár minut, jiné několik hodin. Kvůli některým jsem musela psát firmám, aby dokumenty zaslaly znovu. Nelze je zaslat v e-mailu, tudíž některé papíry (i s jejich přípravou a odesláním) ke mně putovaly českou poštou několik dní.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10555
19.11.20 14:11

@bau9 Pak je ještě otázka, zda tu práci nemáš i v pracovní náplni toho klasického pracovního poměru. Pokud se jedná opravdu o zcela jinou práci, pak prostě řekni nadřízenému, že nesouhlasíš s nevyplacením odměny, protože práce byla vykonána, což můžeš dokázat komunikací s firmami kvůli získání dat atd., a že bys celou věc nerada řešila jinou cestou (inspekce práce, předžalobní výzva od právníka…).
Ono dost záleží na kontextu, můžeš tuto bitvu vyhrát, ale prohrát válku (přijít o práci). Pokud jsi např. na HO a práce na klasickou smlouvu ti prokazatelně ubylo, tak chápu zaměstnavatele, že chce ty hodiny schovat pod tvůj pracovní poměr. Pokud si chceš udržet práci a máš tam jinak dobré vztahy, zkus jít cestou vyjednávání a kompromisu, zeptala bych se zaměstnavatele, zda mu jde o ušetření mzdových nákladů a zda ti to nemůže tedy kompenzovat jinak (např. vzít si místo toho o Vánocích volno bez vykázání dovolené, tedy si tu dovolenou ušetřit atd.).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5465
19.11.20 14:13

@bau9 tak hlavne vam tu praci musel zamestnavatel zadat ten kazdy mesic. Kdyz vam ji zadal, tak preci na konci mesice vam nemuze rict, ze vam za to nic neda. (Druha vec je, jestli jste to delala v normalni pracovni dobe a psala si to pak bokem na DPP bez vedomi zamestnavatele).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama