Nevnímá čtený text

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19813 příspěvků 20.01.17 17:47
Nevnímá čtený text

Ahoj všem.
Mám pětiletého synka, který je řekla bych v průměru dětí svého věku. Je dost ukecaný, jeho slovní přestřelky jsou logické (často až překvapí), jinak je to prostě normální kluk, občas na zabití, občas vzteklej, občas geniální, občas mazlík, občas raubíř.
Ale s čím se trápím:
Odmala mívá hlavu v oblacích, nějak jsem to neřešila, protože tatínek je to samé v bledě modrém (sám říká, že slyší, ale nedbá, třeba kouká na televizi a vůbec nevnímá, že na něj mluvím). To jsem tak nějak přecházela s tím, že jak mám měnit povahový rys?

Jenže teď zjišťuju, že s tou pozorností je to hrozný. Např. vizuální paměť v pohodě (pamatuje si pohádky i obrázky a to i dlouhodobě), ale když mu čtu pohádku, tak on vůbec nechytá, o co v ní jde?!? Poslouchá, vypadá, že vnímá, ale když se zeptám, co se tam děje, tak vůbec neví. A to ani na krátkém textu (na pěti řádcích pohádky není schopen - ani po čtyřech přečtení a upozornění, ať si zapamatuje jména tří hlavních hrdinů) odpovědět na jednoduchou otázku.
Poradíte, co s tím? Do školy má ještě rok a půl času, ale jestli tohle nenarovnáme, tak se ve škole zblázní…

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1123 příspěvků 20.01.17 17:52

@Mar__tanka1983 já to mám taky, čtený text a obecně mluvený projev se mi hrozně těžko vnímá, pokud ten člověk nemluví fakt zajímavě. Začne mi to splývat do kulisy a začínám si myslet na svoje. Ve škole našim akorát pořád říkali, že jsem duchem nepřítomná a nedávám pozor, ale jinak to na funkci nemělo vliv, zvládla jsem i vysokou :) třeba tě to uklidní. Nenapadá mě, jak to napravit, nikdy se mi to nepodařilo…

elen-ka
Extra třída :D 12254 příspěvků 23 inzerátů 20.01.17 17:56
@Lily Evans píše:
@Mar__tanka1983 já to mám taky, čtený text a obecně mluvený projev se mi hrozně těžko vnímá, pokud ten člověk nemluví fakt zajímavě. Začne mi to splývat do kulisy a začínám si myslet na svoje. Ve škole našim akorát pořád říkali, že jsem duchem nepřítomná a nedávám pozor, ale jinak to na funkci nemělo vliv, zvládla jsem i vysokou :) třeba tě to uklidní. Nenapadá mě, jak to napravit, nikdy se mi to nepodařilo…

Tak já jsem na tom podobně, jen v bleděmodrém :mrgreen:. Já si v hodinách, když mě to nebavilo, kreslila. :mrgreen: Jediné v čem mi to dělá dlouhodobě problém, je, když čtu nějakou smlouvu apod. Musím si ji číst pomalu, ale to možná souvisí i s tím, že se mi přehazují slova a písmena v textu a text mi pak nedává smysl.

Adinka_2012
Závislačka 2603 příspěvků 8 inzerátů 20.01.17 17:58

Nečetla jsem celý příspěvek, jen naspis…Náš, 4,5 let naopak vypadá, že nevnímá a přitom ví úplně všechno. Já mám poslední dobou problém se soustředit na čtení i na mluvené slovo, nevnímám. Je to tím, že jsem šíleně unavená a v hlavě mi běží milión věcí, co a jak udělám, kdy, blíží se nástup do práce, hotový brainstorming v hlavě.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19813 příspěvků 20.01.17 18:00

@Lily Evans @elen-ka tak dík, ste mě uklidily :D
Já nevím, má třeba smysl mu číst víc? Dá se to nějak natrénovat?
Přece jen nerezignuju… :think:
A jak ste se teda učily? Četly ste si to v knížkách? resp. @elen-ka jak ses učila ty, když i čtení dlouhého textu ti dělá problém?

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19813 příspěvků 20.01.17 18:01

Nebo mám začít shánět naučná videa?? :? :mrgreen:

Helileli
Závislačka 2946 příspěvků 20.01.17 18:05

Kdyz se ho zeptáš a neví, řekni mu stručný popis sama. Když to takto uděláš každý den, tak se časem se naučí vnímat a pochopí, co je v příběhu podstatne.

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1123 příspěvků 20.01.17 18:07

@Mar__tanka1983 já se doteď učím všechno výpiskama, přepisuju z počítače na papír rukou jak trubka :mrgreen: se čtením to mám podobný - když mě to baví, přečtu knihu o tisíci stranách za dva dny, když mě to nebaví, po dvou větách nevím o čem jde řeč.
Jak to trénovat netuším, bude mi třicet a celej život je to stejný, ať dělám co dělám :mrgreen: Jako četla bych mu dál, je jedno že nevnímá obsah, třeba mu stačí hlas maminky.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19813 příspěvků 20.01.17 18:07
@Adinka_2012 píše:
Nečetla jsem celý příspěvek, jen naspis…Náš, 4,5 let naopak vypadá, že nevnímá a přitom ví úplně všechno. Já mám poslední dobou problém se soustředit na čtení i na mluvené slovo, nevnímám. Je to tím, že jsem šíleně unavená a v hlavě mi běží milión věcí, co a jak udělám, kdy, blíží se nástup do práce, hotový brainstorming v hlavě.

já tohle mám taky - přisuzuju to tomu, že mi v hlavě pořád jede pět věcí, které musím udělat, zařídit, vymyslet atd. A taky už mi není dvacet. Začala jsem jíst rybí tuk a béčko (malýmu to dávám taky), že mi to trochu pomůže.

Ale když u nás to vypadá např. takto, čtu v knize:
„Jája a Pája jsou kamarádi, bydlí spolu v jednom domě a chodí do Zoo. jednoho dne se rozhodli, že si vyjedou na výlet“
A já se zeptám, jak se jmenují ti kamarádi a on kouká jako puk. No já prostě nevím, na dvoustránkovém textu bych to ještě pochopila, ale na dvou větách? Mý nervy, já si ty dva blbouny budu pamatovat ještě za rok, díky tomu, že sem mu ty dvě věty četla třikrát, ale on neví… :zed:

elen-ka
Extra třída :D 12254 příspěvků 23 inzerátů 20.01.17 18:08
@Mar__tanka1983 píše:
@Lily Evans @elen-ka tak dík, ste mě uklidily :D
Já nevím, má třeba smysl mu číst víc? Dá se to nějak natrénovat?
Přece jen nerezignuju… :think:
A jak ste se teda učily? Četly ste si to v knížkách? resp. @elen-ka jak ses učila ty, když i čtení dlouhého textu ti dělá problém?

já to potřebovala pochopit. Jakmile jsem to pochopila, nebyl problém. V češtině básničky narychlo o přestávkách, to jsem ještě zvládla si pamatovat. :oops:

elen-ka
Extra třída :D 12254 příspěvků 23 inzerátů 20.01.17 18:10
@Lily Evans píše:
@Mar__tanka1983 já se doteď učím všechno výpiskama, přepisuju z počítače na papír rukou jak trubka :mrgreen: se čtením to mám podobný - když mě to baví, přečtu knihu o tisíci stranách za dva dny, když mě to nebaví, po dvou větách nevím o čem jde řeč.
Jak to trénovat netuším, bude mi třicet a celej život je to stejný, ať dělám co dělám :mrgreen: Jako četla bych mu dál, je jedno že nevnímá obsah, třeba mu stačí hlas maminky.

jo a ty výpisky taky. Takže když jsem si doma dělala „tahák“, tak mi byl k ničemu, protože vše co jsem na něm měla, jsem uměla.

Jinak souhlasím, četla bych mu dál, max. bych si třeba potom (pokud to není čtení na dobrou noc) s ním o pohádce povídala.

Mar__tanka1983
Neúnavná pisatelka 19813 příspěvků 20.01.17 18:13
@Helileli píše:
Kdyz se ho zeptáš a neví, řekni mu stručný popis sama. Když to takto uděláš každý den, tak se časem se naučí vnímat a pochopí, co je v příběhu podstatne.

Jo? Zkusím, díky.
Já mu čtu celkem pravidelně, vyptávám se jak kdy, to uznávám. Většinou nějaký základní rámec měl, jenže jsem zjistila :zed:, že mi zřejmě kouká pod ruce a chytá to podle obrázků, protože teď čtu knihy, kde je obrázků méně, nebo to nejsou obrázky přímo k ději a začalo se to projevovat - na otázku na děj mi vypráví to, co je na tom obrázku…

Ou
Kelišová 5154 příspěvků 20.01.17 18:15

1. moc na něj spěcháte.

Jde o zvyk. Tím že už teď jedeme hlavně na video příbězích, tak mluvené slovo nejsme ani my, ani děti úplně zvyklí vnímat.

Co s tím?

Místo čtení vyprávějte pohádky a jiné příběhy vlastními slovy a sledujte zpětnou vazbu.

Určitě nepřestávejte číst, ale volte jedodušší krátké texty. v ideálním případě vyměňte pohádky s obrazem třeba za hajaju a nebo jiné krátké pohádky s mluveným slovem.

Plus tedy takové ty knížky, kdy vy čtete, ale zároveň dítko přitom může něco ukazovat a reagovat na čtené.

A také si společně říkat krátké říkanky.

Ideální je Hrubínův Špalíček, navíc je řešený od jednoduchých věcí ke komplexním pohádkám.

Jinak při čtení se stejně bude muset znovu naučit propojit čtení a porozumění, s tím, jak teď umí vnímat mluvené slovo to nemá nic společného. Jde to jinými spoji v mozku a to že teď neumí vnímat jak čtete, takto neznamená, že bude mít problém se čtením. Mluvené slovo je ucho-mozek, porozumění čtení je oko-mozek.

Příspěvek upraven 20.01.17 v 18:19

elen-ka
Extra třída :D 12254 příspěvků 23 inzerátů 20.01.17 18:15
@Mar__tanka1983 píše:
já tohle mám taky - přisuzuju to tomu, že mi v hlavě pořád jede pět věcí, které musím udělat, zařídit, vymyslet atd. A taky už mi není dvacet. Začala jsem jíst rybí tuk a béčko (malýmu to dávám taky), že mi to trochu pomůže.Ale když u nás to vypadá např. takto, čtu v knize:
„Jája a Pája jsou kamarádi, bydlí spolu v jednom domě a chodí do Zoo. jednoho dne se rozhodli, že si vyjedou na výlet“
A já se zeptám, jak se jmenují ti kamarádi a on kouká jako puk. No já prostě nevím, na dvoustránkovém textu bych to ještě pochopila, ale na dvou větách? Mý nervy, já si ty dva blbouny budu pamatovat ještě za rok, díky tomu, že sem mu ty dvě věty četla třikrát, ale on neví… :zed:

toto se mi stává pravidelně, vypadám, že vnímám, ale nevnímám. Chodím takto v zamyšlení i po ulici. Nebo text jde mimo mě, jen slyším hlas a slova mi splynou dohromady. V češtině to ještě někdy jsem schopna dát, ale třeba v angličtině, když se mi toto stane, tak jsem nahraná a koukám jak tvůj kluk, jako puk (nebo neustále omílám větu "můžete mi to prosím zopakovat) :roll: :oops:

Lily Evans
Ukecaná baba ;) 1123 příspěvků 20.01.17 18:15

@Mar__tanka1983 já bych se na něj hlavně nezlobila, pokud to má stejně jak já, tak to fakt nedělá naschvál. Chápu, že je to hrozně otravný, číst, když víš že tě nevnímá, ale třeba si fakt nemůže pomoct. To povídání, o čem to bylo, bych zkusila, určitě to neuškodí, třeba zjistí že to byla fakt super pohádka a utekla mu, a příště bude dávat bacha :mrgreen:

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Jak bojovat proti vzniku potravinové alergie u dětí – pomůže hypoalergenní mléko?

Stále častěji se setkáváme s nešvarem zvaným alergie u dětí. Riziko jejího... číst dále >

Články z Expres.cz

Prototyp dnešní ženy v dobrém i zlém: Tajnůstkářka Daniela Písařovicová

Sice se to po úvodní čače z prvního soutěžního večera nezdálo, ale nakonec... číst dále >

Nová láska na obzoru? David Kraus se vášnivě líbal se známou herečkou

Těžké časy jsou konečně zažehnány! Vypadá to, že si zpěvák David Kraus (38)... číst dále >

Články z Ona Dnes

Moje nemoc měla smysl, říká Katka. Ve 22 letech porazila rakovinu

Ve dvaadvaceti se Kateřina Vacková dozvěděla, že trpí rakovinou vaječníků. Na... číst dále >

Mýty o alkoholismu: závislý patří do léčebny a poznáte ho na první pohled

Češi patří mezi největší pijáky alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě.... číst dále >