Poradna dětského psychologa
PhDr. Václav Mertin
Tak měření IQ není úplně směrodatný. Mě tak vychází výsledky +-20 bodů
To je možné, ale my to měli přímo od Mensy, která se i platila. Hrozně lituju toho, že jsem si to nechala udělat. Nebo nevim, jestli na to nemá vliv ta matika, protože ta mi fakt nejde
@Anonymní píše: Více
tak testy IQ testy cílí hodně na logické myšlení, to by s tím, že se dobře učíš, nemuselo mít úplně spojitost - ale zdá se mi to nepravděpodobné, že by ti vyšlo tak málo
IQ testy měří schopnost vyplňovat IQ testy. Svým způsobem to je dovednost jako kdejaká jiná a lze ji natrénovat. A ano, souvisí to s matematikou. Na obojí je potřeba logické a analytické myšlení. Někdo ho prostě má, někdo ne. Pokud máš problémy v matematice, tak jsi pravděpodobně nemohla ani tady čekat excelentní výsledek. Jasně, není to ekvivalence, ale určitá korelace tu existuje. Je to vlastně celkem jedno, tvůj život se jedním zaměřeným číslem nijak nezmění. Někdo třeba umí rychle běhat, jiný ne. No a co. Nedělej si s tím moc těžkou hlavu. Pokud ti to vadí, přečti si několik knížek o logice, potrénuj doplňování řad a můžeš si po nějaké době test zopakovat.
Taky se mi to nezdá. Vsadím se, ze kdyby sis to udělala znovu, musíš dopadnout lépe. Asi by si stačilo jen osvojit ten styl otázek. Skoro bych dala ruku do ohně, že 80 fakt nemáš.
Z matiky na gymplu jsem mívala na vysvědčení napůl dvojky a trojky a u Mensy mi tenkrát přesto naměřili přes 140. Ovšem, vždycky mě bavily logické hádanky, hlavolamy apod.
Jednou na univerzitě testovali studenty z různých fakult a řekli nám, že nejnižší IQ měl student práv a měl IQ 90.
A proto bych na IQ testy nešla. Mám humanitní vysokoškolské vzdělání. Ve své profesi jsem dobrá, ale vyšší matematiku nenávidím. Gympl jsem kvůli ní protrpěla, jen abych pak mohla studovat své obory. Mám velký všeobecný přehled -v humanitních oborech. Zbytečně bych si snižovala sebevědomí, protože tu výšku IQ v těchto testech dělá právě matika a logické myšlení. ![]()
Mám od Mensy 140, z dějepisu jsem měla na ZŠ 4, z matiky v osmičce 3. Nejdou mi jazyky, protože ty nevymyslíš a musíš se je naučit. Vzdělání mám komplet, včetně doktorátu. Nemám se špatně, žiju hezký život, ale kamarádi s nižším IQ se mají líp. Tak o co vlastně jde? Prezident ČR má IQ 107 a úplně to na prezidenta stačí. Tyhle ambice Ty asi ani nemáš.
Pokud tě to trápí, trénuj, už jsou na to i publikace a nechej se za čas otestovat znovu.
Mnohem důležitější je EQ. Zkus si přečíst knihu Davida Golemana Emoční inteligence.
To je ale náhoda, včera jsem zveřejnila diskuzi o měření IQ na víceletém gymplu, pak mi admini napsali do soukromé zprávy, že je to zajímavé téma a zaujalo je to a jestli o tom nechci napsat deníček, a pár hodin nato se objeví anonymní diskuze z opačné strany spektra. Takže ten deníček se asi taky od někoho objeví.
Autenticitě příspěvku nevěřím, ale ano, pokud se nejedná o gympl a těžší školu, tak i na maturitních oborech jsou děti s podprůměrným IQ. Snahou a dobrou pamětí lze kompenzovat hodně, a nároky škol za posledních dvacet let šly do kopru. Dívala jsem se třeba na místní soukromou obchodku, dostalo se tam dítě s Cermaty CJ 22, M 6 - no tak se zaplatí školné a nějak to půjde. A pak zase někdo vytáhne, jak je možné, že tolik dětí pukne u maturity, tak se sníží nároky na maturitu…
@zrcadlo píše: Více
Moje děti zatím přijímačky nedělaly. Takhle málo bodů stačilo? Já teda zatím že svého okolí slycham přesný opak. Dostat se na školu znamená mít hodně vysoké bodové hodnoceni. Často se.na vysněnou skolu děti nedostanou.
Na škole jsme taky dělali testy IQ. Vyšlo mi vysoké hodnocení. Ale mně to přijde jako blbost. Nevim, jestli se v testech nějak pokročilo, ale předtím to byly doplňovacky, které se dají natrénovat. Když budu dělat IQ test víckrát a v různém věku, tak mi pokaždé vyjde jiná hodnota. A co lidi s dysgrafii, dyslexií…? Tem taky může vyjít horší číslo.
@Sára 1 píše: Více
U nás právě reagovaly na zvýšenou poptávku soukromé školy nevalné pověsti, a tam fakt stačí hodně málo. Ale i na ty státní, boj je třeba o konkrétní obor na průmyslovce, ale jinak body na gympl odpovídají elitním výsledkům, které by gymplák měl mít, o něco níž ekonomka atd. Připravené dítě, které vybírá školu dle svého potenciálu, v mém okolí neselhává a dostává se bez problémů. Mele se to Praha/Brno, kde je významný faktor té nepředvídatelnosti - nikdo netuší, kolik dětí se kam přihlásí, protože to nemá jasnou spádovost, hlásí se děti v okruhu 30km. Tam ten výběr nezávidím, ale jinak větší problém nevidím.
@zrcadlo píše: Více
Mně se ty přijímací testy nelíbí. Nevidím smysl učit se na přijímačky neco, co nikdy nevyužijí. Naučit se styl testu. Bez přípravy to podle mě jen tak někdo nedá. Za mě byly ty testy mnohem jednodušší. Jsou tu školy, kterych moc není. Tudíž je velký zájem. Zatím jsem to s dětma neřešila, ale už brzo budu. A když slyším od ostatních, jak to bylo složité, tak se netěším. Podívala jsem se na jednu školu a poslední přijaty má 59 bodů. To je málo? Hodně uchazeču, kteří měli více bodů, bylo přijati na prioritní školu.
@Anonymní píše: Více
Mám to stejně, já mám tedy hudební vzdělání, takže si s tím hlavu nelámu. Mně vyšly IQ testy průměrně, matika mi tam nedělá takový problém jako obrázky, mám problém v prostorovém vnímání a tam vždy nejvíc pohořím.
Ahoj, teď na me sš byla možnost nechat si změřit IQ od Mensy, tak jsem se tam přihlásila a naměřili mi IQ pouze 80, což mě docela vyděsilo a zklamalo, nechápu že mám tak málo. Žádné poruchy učení nemám, nezapominam věci, ani ve škole s ucenim nemám problémy, ZŠ jsem dala celou na vyznamenání a teď jsem na sš s maturitou, kde mi dělá problém jen matika jinak z ostatních předmětů 1 a 2, v diktatech jsem nejlepší ze třídy a loni jsem měla 5. nejlepší vysvědčení ve třídě. Vůbec nechápu, proč mám tak málo i lidé ve třídě, kteří mají problémy s ucenim mají aspoň průměrné, jen já mám podprumer.