Obsedantní psychóza

Anonymni
20.4.09 14:09

Obsedantní psychóza

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat, zda je tu někdo, kdo má zkušenosti s obsesemi (obsedantně kompulzivní porucha). Jde o poruchu, kdy člověk má pocit, nutkání, že musí něco udělat, a to klidně i opakovaně, stále dokola, jinak se něco stane, či nebude mít prostě klid. Já sama tím trpím už od dětství, kdy jsem nejdřívě stále buď mrkala nebo krčila nos nebo škubala ramenem. Pak jsem dokola narovnávala závěs. S dospělostí se to zlepšilo, krátce jsem navštěvovala psycholožku (v době, kdy jsem pro změnu opakovala chodila ke dveřím a zkoušela, jestli jsou zamčené), ale řešení to nemělo. Teď jsem „relativně“ v klidu. Porucha se objevuje „pouze“ tím, že stále dokola uklízím, bohužel i to, co je už uklizené. Všichni ze mě šílí, nejvíce samozřejmě manžel. Dělám si z toho srandu, že jsem čarodějnice s koštětem, ale ve skutečnosti docela trpím. Nějak z toho nemůžu ven. Stojím uprostřed bytu a opakuju, že mi ten bordel fakt nevadí. Ale vadí mi! Jinak je to docela náročné, místo, abych si hrála s dětmi nebo si odpočinula nebo dělala něco užitečného, jsem vyřízená a unavená z toho neustálého smejčení. Netroufám si to říct manželovi, bojím se, že to úplně nepochopí.
P.S.: Chápu, že asi jelepší jet zajít k psychologovi, ale neznám ani nějakého schopného.
Díky moc za jakoukoli radu.
A

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7094
20.4.09 14:13

Odkud jsi? Třeba se tu najde někdo z okolí, kdo má na někoho dobré reference…
Taky by měla pomoct klasická homeopatie…
Hodně štěstí!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35464
20.4.09 14:20

Ahoj
myslim, ze na to je nejlepsi „kognitivne behavioralni terapie“, ale budes si muset obvolat psychology, jestli ji provadi. Je to vlastne nacviik nedelani toho, k cemu mas nutkani pod vedenim terapeuta.

Ja mam malicko obsese (ta myslenkova cast), jak vypadnu z domu, premejslim, jestli jsem vypla sporak a podobne, dokazu na to myslet celej den … ale drzim to v mezich, nevracim se treba domu tzo zukontrolovat a tak… tedy kompulze nemam.

odlehceni: kdybys chtela nekde uklizet, tak u nas je to fakt potreba :-)))

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5044
20.4.09 14:26

Ahojky,

doporučuju to řešit s odborníkem. Kamarádka trpí obsesemi, s odborníkem to nijak neřeší, ale je to strašně náročný pro ni i pro okolí. Když jde z práce, vrací se třeba 6× a zasouvá židli pod stůl. Když je u nás, tak se jí vždycky už dopředu ptám, jestli jí ten čaj můžu nalít já nebo chce ona, jestli když něco dávám na stůl, jestli je to správně apod. A ona sama mi říkala, že ji to hrozně trápí a ztěžuje život,protože těch obsesí má poměrně dost. Nehledě na to, že díky tomu chodí všude pozdě :D

Dnešní doba je rychlá a náročná, tak není divu, že se s tím vypořádáváme různě. U někoho se to projeví tímto.

Držím palce, ať tě uklízecí mánie brzo pustí a jak už někdo psal - kdyby ses chtěla pořádně vyřádit, přijď k nám :-)

Tereza

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4035
20.4.09 16:25

Mě nejdřív napadlo se jít tím uklízením živit, protože momentálně jsem na dně kvůli zdevastované domácnosti a nějak mi už ani nejde si představit, že bych smejčila již vysmejčené, protože „již vysmejčené“ je skoro sci-fi…

Ale určitě ti poradím, jdi se léčit, odborníka to chce. Kvůli okolí, kvůli sobě. Tímhle trpí moje matka a je to o to horší, že se nejenže neléčí, ale ani to jako obtěžující nechápe. Naopak, vyžívá se v tom, poukazuje na tu dokonalost (specialita je kopání do šuplíků, do každého třikrát, aby se ujistila, že jsou zasunuté a poté milimetrové narovnávání šuplíků do roviny)… a kdo to nedělá jako ona, je prostě bordelář…
Takže je fajn, že si to uvědomuješ a držím ti palečky, co vím, jde to velmi dobře léčit léky a potom se to snad srovná samo, ale ve stresových zátěžích je samozřejmě pravděpodobné, že do toho spadneš. Jako každá závislost.
NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
35464
20.4.09 16:46

Ona je docela nejasná hranice mezi normou a již odchylkou. Třeba muj manzel inzenyr mi nedovolil koupit hranate talire, protoze bych je urcite nedavala na stul rovnobezne s krajem stolu :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4242
20.4.09 19:16

Ahoj A.
jak uz psaly holky, odkud jsi?
Mam takovou mensi obsesi (rovnam ovladace na stole do zakrytu, i u nasich :roll: , casopisy a hrnecky, aby tvorily na stole geometricke obrazce, hrozny 8) manzel si ze me dela porad srandu a i kdyz vim, ze se to bude za chvili pouzivat, tak to proste rovnam, polstare, jakmile nekdo vstane z gauce, jak zabouchnu dvere, tak mam blby pocit, ze jsou zevnitr klice :roll: ), takze chapu, ze ty na tom asi musis byt psychicky hure, cloveka tyto veci dost vycerpavaji a ta celkova kvalita zivota jde hodne dolu :?
Ja mam panickou uzkostnou poruchu (nebudu rozebirat z ceho a na co :wink: ) a v nejhorsim stavu uz jsem se dokopala jit k psychiatrovi, ale rekli, ze me vezmou az za 14 dni, tak jsem sla do krizoveho centra. Ja jsem ale z Prahy, takze je jich tu nekolik. Tam me alespon tech prvnich 14 dni pomohli, ze jsem alespon pochopila co a jak.
Taky jsem pote prosla K-BT, ale treba prvni psycholozka byla desna, nastesti jsem ji zmenila a ta soucasna je skvela.
Asi bych Ti fakt doporucila navstevu odbornika jako nejlepsi reseni, snazila jsem se svuj stav vysvetlit jak byvalemu priteli tak manzelovi, i kdyz rikaji, ze to chapou, cetli i brozuru, tak to proste uplne nikdy nepochopi…
Drzim palce, at je lip!

Take pro odlehceni - Pudloslavo, ja take furt otravuju manzela, at koupime hranaty talire, ale ted vidim, ze bych si zadelala na problem, jak pises :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6927
20.4.09 19:59

Ahoj,

a beres nejakou medikaci? Verim, ze je to hodne neprijemne, obtezujici, ale jsou preparaty, kt. ti pomuzou a samo ze je treba i KBT , u tebe nejspise dlouhodobe.
Drzim palce at natrefis na nekoho kdo ti opravdu pomuze.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
20.4.09 20:57

Re: Obsedantní psychóza

anonymní-já zkušenost mám…bohužel u našeho prcka…od čtyř let.:-((od šesti bere antidepresiva-a skvěle mu pomohly!!Doporučuju!!Plus samozřejmě terapie.....

jak tu někdo psal o kamarádce a o tom,že se ptá jestli je to tak a tak správně-to je chyba

• Nahlásit
  • Citovat
1112
20.4.09 21:10

A co zkusit kineziologii? Ta řeší výborně nejrůznější obsese. Musí to být děsný, žít s něčím takovým…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
21.4.09 22:32

Díky moc odpovědi a rady,
zapomněla jsem napsat, že jsem z Prahy. Možná jsem se minula povoláním a měla jsem být uklízečka. Já přijdu k někomu na návštěvu a říkám si, jak bych s chutí tam něco aspoň urovnala a nechápu, že to někomu nevadí. :D Ale vážně, strašně závidím těm, kteří žijí v klidu a s heslem: bordel v bytě, zdravé dítě. Přečetla jsem si, že léčba je hodně zdlouhavá a normální je chodit na sezení i dvakrát týdně. Přiznám se, že se dvěma malými dětmi jsem ráda, že občas vypadnu aspoň sama na nákup. Vážně jsem uvažovala o zmíněné kineziologii. Problém je, že postižený jedinec má pocit, že všechno, co dělá, je úplně normální. :cry:
ještě jednou moc díky
A.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
26.4.09 10:27

Dvakrát týdně sezení určitě není nutné…je důležitý,aby ti určil,co máš a nemáš dělat a ty ses tím řídila…my chodili jednou měsíčně na pokec,probrali jsme co a jak,co se zlepšilo,kde co vázne-a ještě jsme spolu s psychoušem mailovali,když se něco vyskytlo a já si nevěděla rady…ale záleží jak moc to máš silné,náš prcek to měl třeba silné hoooooodně,takže nebyl schopen normálně fungovat :( ..ale zabrali antidepresiva a uz je to vcelku v norme.

• Nahlásit
  • Citovat
479
26.4.09 10:54

Přítel mojí velmi dobré kamarádky má podobné problémy jako ty s tím,že je má o hodně ale opravdu o hodně intenzivnější. Cca před 2-3 roky měl velký stres v práci a hodně se to zhoršilo, vypadalo to, že už nikdy nevyjde z bytu a bude uklízet a mýt sám sebe celý den. Dali ho dohromady v Bohnicích, docházel na nějaké skupinové terapie, dostal léky, vím,že byl i na CT hlavy. Myslím,že na ty terapie dojížděl jednou týdne. Tak zkus zapátrat třeba tam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
28.4.09 19:07

Určitě ty terapie absolvuj.
My máme kamarádku, která si před vstupem do místnosti snad dvacetkrát „šoupe“ nohy (boty, přezůvky, cokoli) před prahem, než tam vleze, a než dá sáček do koše, tak ho snad 15× vyklepe - a ještě nám tvrdí, že prý to je normální… a to je jen příklad, dělá toho víc.
Je dobře že si to teda takhle včas uvědomuješ. Pak stačí nějaký stresík nebo nepřízeň osudu a zvrtne se to.
Taky tady byl pán co se neustále česal, česal, česal… ach jo.
Držim palce aŤ tě to uklízení brzo „přejde“

• Nahlásit
  • Citovat
danakop
5.11.11 23:20

obsedantní psychoza

mám příbuznou 83-letou tetu, kterou manžel dnem i nocí léta obviňoval ze smyšlené nevěry.Nenechal se vyšetřit a nechtěl ani úpravu léky-prý se do blázince zavřít nenechá. V této době uzavřel závěť a vydědil manželku kvůli „nevěře“. Těžko se dokazuje jeho nemoc a nemožnostv té době se objektivně rozhodovat,pokud nebyl zbaven svépravnosti.Jak se dá postupovat z hlediska možnosti napadení závěti? poraďte prosím!Moc děkuji předem D.

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama