Oddělené účty v manželství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 13:45
Oddělené účty v manželství

Dobrý den - píšu sem a chtěla bych poradit/zjistit zkušenost od těch, kteří máte v manželství oddělený účty. Omlouvám se za anonym - bude tu dost osobních věcí a u financí anonymy chápu. Takže: je mi 40 let, jsme manželé 5 let, máme dvě děti (3 a 1 rok). Od začátku, co jsme se vzali máme oddělené účty. Koupili jsme byt, splácíme hypotéku, já splácím ještě hypotéku na byt, kde jsem bydlela sama před manželstvím. Naše oddělené účty fungují takhle: vše co vydělá manžel jde na jeho účet, ze kterého platí hypotéku a energie, provoz auta (se kterým jezdí denně do práce, za sportem, kdekoliv - nás na požádání někam vezme a když má čas, vezme mě s dětma třebas k doktorce - je to tak 2×z5 žádostí - vždy ale odmítne kvůli práci). Já mám svůj účet - vše, co jsem měla na šetřeno když jsem byla svobodná plus mi chodí rodičovská (7300), mou hypotéku platí nájemníci - je to sul-nul, nic navíc nemám. Na můj účet mi chodí ještě to, co vydělám (v bývalé práci mám dohodu na některé činnosti, co můžu děla z domova - dělá to cca 5tisic/měsíc - někdy 3500 a někdy 7000 a někdy 0 - podle vykonané práce). Z mého účtu platím jídlo, vše na děti ( oblečení, pleny, lahvičky, sedačky, kroužek pro starší, očkování atd atd). Platím si pojištění. Telefon mi teď platí manžel v rámci nějakého balíčku - ale mám limit, kolik můžu volat a kolik dat. Od manžela jsem za 5 let našeho manželství nedostala fyzicky ani korunu. Občas, když jdeme na výlet zaplatí on nebo já. Někdy, když jsme tam přes oběd, tak se to snažím udělat tak, aby to zaplatil on (vyjde to cca 1×já3×manžel). A teď se chci zeptat - jak to máte s oddělenými financemi Vy?? Pro mě tento model nebyl problém s jedním dítětem - ale se dvěma se začínám trochu potit. Beru si ze svých úspor, peníze mi nestačí. To, co vydělám z DPP - to mi po mi pomůže, ale teď se dvěma dětmi je to opravdu náročné a zmáhá mě to. Manželovi jsem opakovaně řekla, že práci si beru z 80% kvůli penězům. Trochu s těmi oddělenými financemi souvisí i péče o děti, která je celá na mě. Nemám vůbec žádný volný čas. Musela jsem jít na kontrolu k dr, tak jsem si musela zavolat na pomoc svou mámu, aby mi děti pohlídala. Nemohu ji ale zneužívat. Takže můj dotaz: Jak to máte s oddělenými financemi Vy? Dává Vám něco manžel na děti - domácnost? nebo prostě jedete každý sám - a v jakém režimu? Podobném, jako mám já nebo v nějakém jiném?
U mě - pokud začnu hovor na toto téma, tak mě manžel vždy „uklidní“ s tím, že pokud jsem na rodičovské nemusím platit půlku hypotéky a půlku energií - že to do doby, než nastoupím na zpět na plný úvazek zvládne (plat manžela je cca 50tis/mesíc, hypotéka je 12tis a energie 4500).
děkuji za reflexe

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Reakce:
mota
Kecalka 224 příspěvků 13.06.19 13:49

Ty vogo, tak to nechápu. My máme společný účet, ale kamarádka měli účty oddělené. Platila děti a jídlo a sebe. Nevycházela a jak říkala, manžela vždy musela prosit o peníze. Cítila se jak žebrák… No, dopadlo to málem rozvodem. Chlap nakonec přistoupil na společný účet a finance a je klid.

Aamanda
Kelišová 5653 příspěvků 13.06.19 13:53

Nechápu, nerozumím. Jediné vysvětlení je, že je manžel lakomec. Na mateřské jsem byla postupně se třemi dětmi cca 9 let a vždy nás živil manžel - přirozeně, když jsem pobírala 7600 rodičák, z čeho bych jinak jako žila? :nevim:.

Edit. - máme oddělné účty odjakživa, ale ten můj je čistě pro moje osobní potřeby, teď si z něj třeba platím dovolenou pro sebe a děti, na kterou manžel nepojede. Ale jinak stále žijeme z 80% z jeho příjmů, protože je má prostě o dost vyšší, než já.

Příspěvek upraven 13.06.19 v 13:55

Medičkaa
Kecalka 331 příspěvků 13.06.19 13:54

Mě by tenhle systém rozhodně nevyhovoval. A až začneš vydělávat a budeš mu platit půl nájmu bude on platit polovinu nákladů na děti a domácnost?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 13:54

Tak manžel je pěkné kvítko teda, to co máte nastavené je bohužel pěkně vyčůrané z jeho strany. My máme také oddělené účty, ale systém rozdělený spravedliveji. Nájem tedy platí manžel, s tím, ze mi danou částku preposle, pojištění plati on, telefon každý svůj, já platím vse co se týká děti (2 a 4 roky) a nákupy se tak nějak sridame. Ale my se pohybujeme v menších Fin sférách. Muž 25t a já 7t. Jinak auto je mi k dispozici kdykoliv a neplatim na nej nic. Ani benzin, to je v manželově režii. A když mi peníze dojdou, tak mi bez kecu da :)

An2

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 13:55

Dle mého názoru to u vás není o rozdělených účtech, ale financích celkově a nastavení.

My máme každý svůj účet, spíš kvůli pohodlnosti a spořicí, kde máme rezervu, ze které nebereme. Něco málo máme doma, protože manžel nosí část peněz v hotovosti. Jsem na RP. Něco platím kartou ze svého. Když potřebuju hotovost a zrovna nejedu do města, tak vezmu z domu. A neresime to. I když něco platíme že svých účtu, tak je to společné.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 13:57

Máme oddělené účty a dvě malé děti.
chlap platí veškeré hypotéky, náklady na byt, energie, auto- benzín, a prostě když jde do obchodu on, zaplatí nákup on.
Já platím své náklady, pojištění, spoření dětí, školky, atd. a jídlo, drogerii, domácnost.
Manžel ještě z účtu každý měsíc vybere 10 tisíc a ty nechá doma na další provoz.

Khalesi
Zasloužilá kecalka 887 příspěvků 13.06.19 13:59

S byvalym manzelem jsem zila jen ze sveho-rodicak-na sve deti a sebe. On mi medal ani korunu, mela jsem exel. tabulku kolik a kde muzu utratit. Byl to de.bil a dikbohu jsem se rozvedla.

S nynejsim partnerem cekame dite, ja doma a starame se o me dva predchozi potomky. Sice mam svuj ucet ale neni sebemensi problem si roct o penize nebo mi on sam da. Protoze vi ze nemam kde vzit a tahnu 75% placeni.
Prvne bych se naucila nemot vubec problem rict si o penize. Nezebras, je to tvuj manzel a pokud nekrades tak mas asi carovat ne? Jste rodina, partaci-driv fungovalo co je me je i tve. Ty mas nejakych 10-12tis na vse a on asi 40tis. Ja teda vidim nepomer. Si napis mesicni vydaje korunu od koruny, prijmy a predloz mu ze proste bud zacnes krast nebo se tomu on zacne venovat.

mau-mau
Závislačka 3864 příspěvků 13.06.19 13:59

Máme každý svůj účet a manžel mi měsíčně posílá určitou částku. Přepočtená na vaše poměry by činila cca 10 tisíc. Váš model rozhodně není fair. A to řeším jen ty peníze a ne volný čas. Navíc pokud jste manželé, všechny peníze, co vyděláte, jsou SJM. Takže nechápu to, jak hrabe a tebe nechá makat. Opravdu v tomto bych si řekla o jiný systém. Jakýpak vlastní píseček, když máte 2 děti, z toho 1 ročáka! 8o

ElisC
Zasloužilá kecalka 976 příspěvků 111 inzerátů 13.06.19 13:59

Máme oddělené finance celou dobu. Hned před dětmi jsme si stanovili částku, kterou mi bude měsíčně dávat po dobu RD. Plus mi kupuje naftu, financuje opravy na autě a když mi peníze dojdou, jdu a řeknu si, rozhodně se necítím jako žebrák.
Chlap se taky že začátku divil, kam ty peníze dávám. Tak jsem ho vzala s sebou na nákupy. Zaplatil 2 boty, sezónní oblečení na 1 dítě, byl během hodiny o 4.000,– lehčí a už se diví jen tomu, jak dokážu vyjít.

bémusek
Zasloužilá kecalka 599 příspěvků 13.06.19 14:00

My máme taky každý svůj účet. ale byli jsme v obou bankách a nechali toho druhé připsat ke svému účtu. Kdyby se někdy někomu něco stalo, ať není problém se k účtu dostat. Manžel platí veškeré výdaje s bytem, energie, naftu, pojištění. Já platím většinu jídla a oblečení. Ale často se stane, že nákup zaplatí manžel. Zatím vydělavám, takže je to v pohodě. Uvidíme až za chvíli nastoupím na mateřskou. Nebo spíše na rodičovskou. Máme navíc nastavený oba dva trvalý příkaz a každý měsíc nám odchází z našich účtů částka, kterou si spoříme na zvláštní společný účet. Když nějaký měsíc jsou větší nečekané výdaje, tak aby jsme si nemuseli šahat do našetřeného, pošleme si navzájem podle potřeby. Ale stává se to miminálně. Každý tam máme pořád nějaký rozumný zůstatek. Když už má někdo něco přeposlat, tak manžel mně :mrgreen: On víc vydělává a já víc utrácím :mrgreen: Navíc oba máme známe přístup do bankovnictví toho druhého, takže není problém se tam podívat jak na tom jsme, případně si přeposlat. V tomhle máme fakt důvěru a jsem ráda, že co se peněz týče, tak u nás žádné dohady nebo spory nejsou.

Příspěvek upraven 13.06.19 v 14:16

Mína.Ell
Nováček 10 příspěvků 13.06.19 14:01

Věřím, že takhle to má spousta párů, ale z mého pohledu je to naprostá pitomost, manželství a děti se mi rovnají se společnými penězi. Se snoubencem máme finance společné, já mám přístup k jeho účtu a on k mému, spoříme dohromady a dle mého názoru to tak má být.
Přesně, přišla bych si jako žebrák.
Určitě si s manželem promluv a přehodnoťte systém :) jsou to i jeho děti.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.06.19 14:02
@Anonymní píše:
Dle mého názoru to u vás není o rozdělených účtech, ale financích celkově a nastavení.My máme každý svůj účet, spíš kvůli pohodlnosti a spořicí, kde máme rezervu, ze které nebereme. Něco málo máme doma, protože manžel nosí část peněz v hotovosti. Jsem na RP. Něco platím kartou ze svého. Když potřebuju hotovost a zrovna nejedu do města, tak vezmu z domu. A neresime to. I když něco platíme že svých účtu, tak je to společné.

No tak takhle to u nás není. Neměla jsem žádné peníze a chtěl si jí vybrat do bankomatu, jenže mimčo plakalo - a tak mi řekl: a kolik chceš, já můžu zajít do bankomatu a vybrat ze svého účtu a pak mi to vrátíš. To jsem se skoro rozbrečela (naštěstí se to dalo nějak omluvit mým hormonálním nastavením) a už nikdy jsem ho o žádné peníze nepožádala. Jednou měl taky doma nějaké peníze a řekl mi, že když budu potřebovat ať si vezmu - samozřejmě jsem si nic nevzala. Ale přesto mi pak řekl, že se mu ty zásoby nějak úží…

An.-zakl.

Sashie
Ukecaná baba ;) 2285 příspěvků 13.06.19 14:02

Máme v manželství oddělené účty. Já jsem na rodičáku a platím jídlo, oblečení, drogerii. Manžel vše ostatní. Takže hypotéka, auto, vše kolem bytu. Teď jsme zařizovali pokojíček a vše platil on. A dělá to automaticky. Jednou za čas zaplatí i velký nákup. A pokud něco chci, tak mu to povím a on to koupí. Když potřebuje hotovost a já mám vybráno, dám mu peníze. Už mi je nevrací. A naopak. Máme tedy každý svůj účet, ale peníze jsou společné. Na jeho účtě se šetří, on provádí investice. Můj je „provozní“. Ale je pravda, že mám vyšší rodičák, kdybych měla nižší, tak toho manžel má na starosti více. Pokud musíš sahat do úspor, tak ať to kouká posílat pravidelnou částku každý měsíc. Normálně si o tom promluvte. Těžko takhle můžeš fungovat pořád. Jinak můj manžel kvůli doktorovi nehlídá, snažím se to pokrýt právě mojí mamkou. Zase tak často není…

Payus
Zasloužilá kecalka 899 příspěvků 13.06.19 14:03

V manzelstvi tohle teda nechapu a neuznavam. My jdem ve vsem dohromady uz od doby co jsme spolu zacli chodit..

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další »
Váš příspěvek
Reklama