Cukrovka - test OGTT opět dotaz

Madlena
11.2.10 20:47

OGTT opět dotaz

Ahoj, potřebuju poradit. Jsem na konci 30tt a gynekoložka mi dnes na kontrole řekla o testu ogtt a že není povinný a je mé rozhodnutí jestli půjdu. Ať se rozhodnu tak či onak tak to má pokaždé nějaká rizika. Jsem těhotná podruhé a poprvé mě nikdo neposlal. (Mela jsem jinou doktorku) Tak jsem doma nažhavila net a pozjišťovala info. Ale všude se píše, že test se dělá nejpozději do 28tt a já to nejdřív stihnu v 31tt (protože v něděli končím 30tt) neli v 32tt, jelikož na příští týden nemám hlídání. Má to cenu ten test podstupovat v tomto týdnu? Díky moc.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

8297
11.2.10 21:16

Pokud jsi presvedcena, ze pro vas prevazuji pozitiva testu, tak ho podstup.

Teoreticky, kdybys cukrovku mela, tak to myslim muze zpusobit prosakovani plodovky ci ceho do mozku mimca, takze cim driv by ho pak vyndali, tim lip.
Na druhou stranu, je to test zatezovy, v tomto tydnu uz to muze solidne zamichat s terminem porodu, osobne bych se bala predcasneho porodu.

Nejsem jeho zastancem, bez indikace mi prijde zbytecny.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11.2.10 21:38
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13996
11.2.10 21:40

No, tak nevím nevím.
http://www.tehotenskacukrovka.cz/node/30
Aha, tak možná to jde.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
399
11.2.10 21:42

Madlenko, já jsem se o tom bavila zrovna tento týden se svou lékařkou, protože na test se mi moc nechtělo. Sdělila mi, že na test vůbec nemusím, jesli nechci, že si to jen poznamená, ale zlobit se na mě nebude, ale že zrovna teď dvě její těhulky odmítly a ve 30.tt na ultrazvuku se ukázala miminka moc velká, tak se vylekaly, na ten test šly v 31.tt a byl pozitivní. Prý ale pak většinou stačí držet cukr na uzdě dietním jídelníčkem. Také jsem měla obavu, zda ten „zátěžový test“ neublíží mimi a tak mi vysvětlovala podrobně (neumím přesně zopakovat), že se to k mimi dostane hodně přefiltrované a vůbec to pro něj zátěž není. Je to zátěž akorát pro maminku a to převážně psychická. Takže bych to viděla tak, pokud tvé mimi dle UZ vypadá moc velké, šla bych na test určitě. Já prý mám cukr dle výsledků z krve v jakoby šedé zóně, tak to také zvažuji…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8297
11.2.10 22:09

No resilo se to tu uz jinde, ale s tim, ze to neni zatez pro mimino, s tim teda nesouhlasim. Je tam nekolik reakci, kdy dite reagovalo mocnymi pohyby, bohuzel nekteri lekari maji tendence nam laikum veset buliky na nos - vim o pripadu, kdy mamince pri porodu tvrdili, ze dolsin se k diteti vubec nedostane :roll: Asi ma pupecnik nejaky filtr specialne vyvinuty Britaxem :evil:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10757
11.2.10 22:16

Lucie - tvá důvěra ke slovům autority je velká , že? ;-)

moje dítě každopádně reagovalo značně…

madleno - a když jsi zrovna ve 30tt, nemluvila dr. o glykovanem hemoglobinu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8297
11.2.10 22:46

Harpyje, o tom glykovanem hemoglobinu jsem cetla u sousedu , viz prvni prispevek na strance.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Madlena
12.2.10 08:10

Holky díky, včera jsem usnula, tak už jsem nereagovala. Já vím, že tu proběhla diskuse jestli jít či nejít, to jsem četla. Já jen nevím jestli má cenu jít až v 31tt. Doktorka mi řekla, že mi to zapomněla říct dřív, ale že i tak mám měsíc na rozmyšlenou jestli jít či nejít. Takže podle mé doktorky i kdybych šla v 34tt tak je to asi ok. Prostě tomu nerozumím a nevím jak se teď rozhodnout. Nechci mimčo ohrozit předčasným porodem a zároveň nechci riskovat komplikace pokud by se cukrovka nezjistila. Ach jo, to je hrozný rozhodování… Jinak cukrovku v rodině nemáme, první dítě mělo po porodu 2800g, jsem celkem štíhlá a zatím jsem přibrala 14 kg.

• Nahlásit
  • Citovat
Zelenka
12.2.10 08:43

Ahoj, no ja jsem taky spis zastance. Na rozdil od genetickych testu, kdy to dite napr. Down sy. ma a nic se s tim neda delat a zalezi na mamince, jestli to chce vedet predem nebo ne, s cukrovkou se daji udelat urcita opatreni, aby mimimu ten vyssi cukr nevadil - dieta a pri nejhorsim inzulin. Me uz ta dieta taky hrozila, takze tech 75 g, co se pije pri testu odpovida vetsimu obedu (koukam ze radsi nemam doma cokoladu, abych se koukla, kolik to je jednotek) - zkratka rozhodne neni problem takovou davku cukru prijmout i s jidlem. Test se dela ve 28. tydnu, protoze to je nejvetsi pravdepodobnost, ze se cukrovka uz projevi - muzou za ni tehotensky hormony, ktery snizuji tvorbu inzulinu a citlivost tela na inzulin (zkratka uz tam ty hormony pusobi dlouho). Zkratka myslim, ze to v 32. tydnu ma cenu, protoze na mimino by ten vyssi cukr pusobil jeste 2 mesice. Naopak, kdyz bude negativni, tak uz cukrovku mit ani nejspis nebudes. Jinak test se dela s glukozou - cukr, co mame normalne v tele, Dolsin je opiat, coz je opravdu uplne nekde jinde. Klidne si s dr. jeste promluv, ale jeste jsem neslysela, ze by test mel provokovat predcasny porod (ani moc nechapu, jakym mechanismem by to melo probehnout). Ty tvoji dr. bych verila, zni moc rozumne. Tak hlavne zdravy mimina.

• Nahlásit
  • Citovat
Madlena
12.2.10 10:49

Holky tak jsem mluvila s doktorkou a ptala jsem se, co by ona dělala na mém místě. Tak mi řekla, že by zašla do laboratoře a nechala si vzít test na glukozu z prstu a glykemický hemoglobin a pokud by ty hodnoty byly OK tak by na ten ogtt nešla. Pokud by vyšli špatně, na test by šla. Tak to tak asi udělám a uvidím. Moje doktorka si totiž taky myslí, že ta glukóza je zátěž pro mimi, ale je to její názor a ona jako lékař musí toto vyšetření nabídnout všem maminkám. Takže tak.

• Nahlásit
  • Citovat
8297
12.2.10 13:41

Zelenko, predcasny porod treba tak, ze je mamince 3 dny spatne, ze temer nic nepozre, lita na zachod kazdou pulhodinu a pokud treba brala hodne magnezia a nahle to neni schopna pozrit, protoze to vyhodi, tak je hezky nakroceno. Je to situace raritni, ale ver mi, kdyz se clovek octne v roli te rarity, tak najednou dost veci vidi z trochu jineho uhlu :-?

Madli, no pani doktorka ma rozumny pristup, na druhou stranu, ze ti o testu zapomnela rict v cas, to mi prijde taky takove zvlastni. S tim glykovanym hemoglobinem by me teda docela zajimalo, jak to je…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Zelenka
12.2.10 15:28

Ahoj, jo, tak. Ale stejne kvuli raritam bych ten test neodmitla, protoze dlouhodobe vyssi cukr taky nic moc pro vyvoj mimina. Urcite se vsechny snazime najit to nejlepsi pro nase prcky, akorat je prusvih kdyz se i nazory doktoru takhle rozchazeji. Zkratka asi vsechno rozumne.
Madli, kdyz ti najdou vyssi glykovany hemoglobin, tak to je cukrovka. Nejsem si jista, jestli,kdyz bude OK je to v poradku. To by pak asi chtelo po nekolika tydnech zopakovat - rika to zpetne, ze jsi mela vyssi cukr. Rozhodne lepsi tak jak ti to navrhla dr. nez nic.
Jinak glykovany Hb v procentech zmanena, ze kdyz v krvi plave hodne cukru, tak se navazuje na ten Hb. Pouziva se to ale spis jako bic na diabetiky, protoze to ovlivnuje vyssi cukr po delsi dobe. Diabetici casto dodrzuji rezim jen 1-2 dny pred merenim cukru u dr, kde by byli pochvaleny. Podle toho Hb ale dostanou vynadano, protoze se pozna, ze na to kaslali.
Tak hlavne ty zdravy prcky.

• Nahlásit
  • Citovat
Madlena
12.2.10 16:46

Čičinko, ta doktorka je taková dost alternativní, to mi celkem vyhovuje, ale vš má své nevýhody. Díky tomu, že je jiná než většina gyndařů, tak dělá různé přednášky a má milion jiných aktivit a tak je někdy uspěchaná a roztržitá. To si nevybereš…
Zelenko díky za informace, vůbec jsem nevěděla co si mám pod těmi pojmy představit. Já to v té laboratoři proberu s tom laborntkou, byla příjemná po telefonu, tak uvidím. Zeptám se jí, kdy bych měla test zopakovat.

Někdy závidím lidem, kteří poslechnou doktory a nepřemýšlí nad tím. Já všechno řeším, sháním informace a pak člověk někdy zjistí věci který je možná lepší nevědět :-D

• Nahlásit
  • Citovat
15
15.2.10 11:28

Ahoj holky, mám taky dotaz. Zítra jdu na oGTT, to budu 28+6tt. Prý mám glukózu vypít doma a za hodinu dorazit na gyndu na odběr. Mám to asi 3/4 hoďky cesty z vesnice do města. Na netu jsem ale našla, že postup provedení testu je jiný, než mi řekla moje gynekoložka. http://vysetreni.vitalion.cz/ogtt/
Jsem z toho v rozpacích. Jaká je běžná praxe v ordinacích, dodržuje se ten postup? Jak probíhal ten test u vás? Moc dík za odpovědi :-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama