Osvojení dítěte a čerpání RD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.19 10:35
Osvojení dítěte a čerpání RD

Předem se omlouvám za anonymitu, ale jde o citlivé téma. Mám známou, která před rokem a něco osvojila necelou roční holčičku, teďka s manželem řeší velký finanční problém, protože pěstouni na přechodnou dobu prý čerpali RD v té nejkratší variantě (2 roky) takže něco kolem 10 - 11.000 měsíčně (nevím přesně).

Teď po roce mateřské doma řeší co dál, protože za pár měsíců budou úplně bez příjmu a holčička na tom není tak, že by mohla hned do školky (má poruchu autistického spektra, tak to s ní není úplně nejjednodušší). Takže dávky od státu už dostávat nebudou, do práce známá nemůže (musí se věnovat dítěti), tak teď řeší jestli si manžel nabere brigády nebo jak to udělají.

Vůbec nevím jak jim pomoci a hlavně: tohle skutečně jde, že pěstouni vyčerpají bezmála polovinu RD a budoucí osvojitelé (nebo další pěstouni pak) můžou být s dítětem max. rok a něco doma, než budou úplně „na suchu“? Vždyť to ani není doba na „aklimatizaci“ toho dítěte. Sotva se srovná s tím kde je, tak mu máma zmizí do práce. To mi přijde docela ujetý a teď nevím jestli si to známá nepřibarvuje nebo to tak skutečně je (s tou RD). Pak bych jim chtěla třeba něco poradit jak z toho ven (teda kromě toho, že si manžel nabere brigády a nebude se vůbec vyskytovat doma), ale nic moc o této problematice nevím :nevim: Štve mě to za ně.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:
Jeremi
Zasloužilá kecalka 508 příspěvků 03.06.19 10:41

Omlouvám se za omylem vložený příspěvek.

Příspěvek upraven 03.06.19 v 10:44

Cenarius
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 03.06.19 10:44

Bavite se celou dobu o RP, neplest si pojmy.

A o RP si muze zazadat normalne. Nebo ji rekli neco o tom, ze na to nema narok? I kdyby dobirala jen tu pulku. Tak nezustane uplne bez penez.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.19 10:51
@Cenarius píše:
Bavite se celou dobu o RP, neplest si pojmy.A o RP si muze zazadat normalne. Nebo ji rekli neco o tom, ze na to nema narok? I kdyby dobirala jen tu pulku. Tak nezustane uplne bez penez.

Nevím jestli si pletu pojmy, moc tomu opravdu nerozumím. Jedná se o tu částku pevně danou státem, která lze čerpat ve variantách 2, 3 nebo 4 roky (rodičovský příspěvek se to asi jmenuje), fakt nevím. Je možné, že tím, že tomu nerozumím jsem to trochu popletla, ale základ problému zůstává stejný.

Přechodní pěstouni téměř rok čerpali v té 2 leté variantě a známá teď řeší, že s malou chtěla být 3 roky doma a nemůže (může být jen rok už), protože to prostě nedají finančně. Kdyby s ní chtěla zůstat 3 roky doma tak ty zbylé skoro 2 roky budou s jejím příjmem na 0, protože peníze už budou vyčerpány v té 2 leté variantě. Nehledě na to, že s dcerou to není jednoduché, což s osvojenými dětmi nebývá nikdy, jenom ten rok trvalo, než si malá na ně zvykla a teď jí hnedka budou „šoupat“ do školky, i když na to nemá.

Rive
Ukecaná baba ;) 1862 příspěvků 03.06.19 10:53
@Anonymní píše:
Nevím jestli si pletu pojmy, moc tomu opravdu nerozumím. Jedná se o tu částku pevně danou státem, která lze čerpat ve variantách 2, 3 nebo 4 roky (rodičovský příspěvek se to asi jmenuje), fakt nevím. Je možné, že tím, že tomu nerozumím jsem to trochu popletla, ale základ problému zůstává stejný.Přechodní pěstouni téměř rok čerpali v té 2 leté variantě a známá teď řeší, že s malou chtěla být 3 roky doma a nemůže (může být jen rok a něco), protože to prostě nedají finančně. Kdyby s ní chtěla zůstat 3 roky doma tak ten zbylý rok a tři čtvrtě budou s jejím příjmem na 0, protože peníze už budou vyčerpány v té 2 leté variantě.

Tak ať si zbývající příspěvek rozloží na tu dobu, co chce být ještě doma.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.19 10:57

@Rive tak to by znamenalo nějakých asi 1.300 měsíčně nebo kolik, to jim asi situaci moc nevyřeší.

unuděná
Echt Kelišová 7785 příspěvků 03.06.19 11:00

Nějak jsem si myslela, že adoptivní rodiče jsou posuzování i podle finanční situace..? Její manžel nepracuje? Dopředu si nic nenašetřili? Přece věděli, že budou mít výpadek jednoho platu a dítě asi taky nedostali ze dne na den, ten proces je dost dlouhodobý :nevim: I kdyby čerpali od začátku ten delší, na 3 roky, tak to vychází asi 7tis, nic, co by je zachránilo, ne? :think:

Cenarius
Zasloužilá kecalka 547 příspěvků 03.06.19 11:02
@Anonymní píše:
Nevím jestli si pletu pojmy, moc tomu opravdu nerozumím. Jedná se o tu částku pevně danou státem, která lze čerpat ve variantách 2, 3 nebo 4 roky (rodičovský příspěvek se to asi jmenuje), fakt nevím. Je možné, že tím, že tomu nerozumím jsem to trochu popletla, ale základ problému zůstává stejný.Přechodní pěstouni téměř rok čerpali v té 2 leté variantě a známá teď řeší, že s malou chtěla být 3 roky doma a nemůže (může být jen rok už), protože to prostě nedají finančně. Kdyby s ní chtěla zůstat 3 roky doma tak ty zbylé skoro 2 roky budou s jejím příjmem na 0, protože peníze už budou vyčerpány v té 2 leté variantě. Nehledě na to, že s dcerou to není jednoduché, což s osvojenými dětmi nebývá nikdy, jenom ten rok trvalo, než si malá na ně zvykla a teď jí hnedka budou „šoupat“ do školky, i když na to nemá.

RP - rodicovsky prispevek o kterem se bavite, RD - rodicovska dovolena, je volno od zamestnavatele do 3let ditete.

Jinak pestouni nemaji narok na RP, maji davky v pestounske peci. Takze znama by mela mit narok na cely RP.

toma0105
Kecalka 325 příspěvků 03.06.19 11:12
@Cenarius píše:
RP - rodicovsky prispevek o kterem se bavite, RD - rodicovska dovolena, je volno od zamestnavatele do 3let ditete.Jinak pestouni nemaji narok na RP, maji davky v pestounske peci. Takze znama by mela mit narok na cely RP.

Přesně tak, pěstouni na přechodnou dobu nečerpají RP, ŘD. To bylo dřív, nyní dostávají 20000hrubého+na potřeby dítěte, to se odvíjí od stáří dítěte, popř. se to navyšuje pokud je dítě postižené. Kdyžtak mě opravte, kdyby to tak nebylo.

bejbyn
Echt Kelišová 9883 příspěvků 03.06.19 11:14

Od 1.1.2018 bylo čerpání RP přechodnými pěstouny zrušeno, zřejmě to čerpali ještě předtím :think: Jediné o co může teď známá požádat, je příspěvek na péči, ten se může čerpat od 1 roku věku dítěte, ale je to běh na dlouhou trať, než je přiznán. Pak ale dostanou částku zpětně ke dni podání žádosti. Doporučuju dát žádost hned, ne až dočerpá RP. Pokud má teda holčička stanovenou diagnózu.

hopsalka
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 03.06.19 11:16

„@toma0105“ale do roku 2018 čerpat mohli

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.19 11:17
@bejbyn píše:
Od 1.1.2018 bylo čerpání RP přechodnými pěstouny zrušeno, zřejmě to čerpali ještě předtím :think: Jediné o co může teď známá požádat, je příspěvek na péči, ten se může čerpat od 1 roku věku dítěte, ale je to běh na dlouhou trať, než je přiznán. Pak ale dostanou částku zpětně ke dni podání žádosti. Doporučuju dát žádost hned, ne až dočerpá RP. Pokud má teda holčička stanovenou diagnózu.

děkuji za radu, podívám se na to

toma0105
Kecalka 325 příspěvků 03.06.19 11:19
@hopsalka píše:
„@toma0105“ale do roku 2018 čerpat mohli

Dyť jsem psala, že to bylo dřív, máme zažádáno o přechodku, také zjišťuji na co budeme mít nárok, kdyby nás schválili.

Avinak
Nováček 7 příspěvků 03.06.19 11:31
@Anonymní píše:
Předem se omlouvám za anonymitu, ale jde o citlivé téma. Mám známou, která před rokem a něco osvojila necelou roční holčičku, teďka s manželem řeší velký finanční problém, protože pěstouni na přechodnou dobu prý čerpali RD v té nejkratší variantě (2 roky) takže něco kolem 10 - 11.000 měsíčně (nevím přesně).

Teď po roce mateřské doma řeší co dál, protože za pár měsíců budou úplně bez příjmu a holčička na tom není tak, že by mohla hned do školky (má poruchu autistického spektra, tak to s ní není úplně nejjednodušší). Takže dávky od státu už dostávat nebudou, do práce známá nemůže (musí se věnovat dítěti), tak teď řeší jestli si manžel nabere brigády nebo jak to udělají.

Vůbec nevím jak jim pomoci a hlavně: tohle skutečně jde, že pěstouni vyčerpají bezmála polovinu RD a budoucí osvojitelé (nebo další pěstouni pak) můžou být s dítětem max. rok a něco doma, než budou úplně „na suchu“? Vždyť to ani není doba na „aklimatizaci“ toho dítěte. Sotva se srovná s tím kde je, tak mu máma zmizí do práce. To mi přijde docela ujetý a teď nevím jestli si to známá nepřibarvuje nebo to tak skutečně je (s tou RD). Pak bych jim chtěla třeba něco poradit jak z toho ven (teda kromě toho, že si manžel nabere brigády a nebude se vůbec vyskytovat doma), ale nic moc o této problematice nevím :nevim: Štve mě to za ně.

Od ledna 2018, již prechodkáři čerpat rodičovský příspěvek nemohou. Co jim bylo do té doby vyplaceno, náleží dlouhodobákům! To znamená, že mají nárok na celý rodičovský příspěvek 220 000.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.06.19 11:36

@Avinak díky za příspěvek

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Reklama