Panická ataka a KBT

Anonymní
9.5.17 21:27

panická ataka a KBT

Řešili jste někdo panickou ataku pomocí metod KBT? Jde mi konkrétně o to, zda máte zkušenost s vytrváním v situaci, která způsobuje panickou ataku a počkání na zlepšení. Chci to zkusit (venku) a zajímá mě, jak na vás případně reagovalo okolí, pokud toho byl někdo svědkem. Nechci zažít situaci, kdy budu vypadat jak blázen, v lepším případě jako někdo, kdo má vážný zdravotní problém, ale případnému svědku řeknu - nechte mě sedět/ležet, to je jen panická úzkost, sice se cítím, že každou chvíli umřu, ale musím počkat, až se to zlepší, jen tak se vyléčím… Zní to divně, ale tak nějak jsem pochopila, že metoda zaplavení funguje, ale není mi jasné, jak to provést v praxi - na veřejnosti. Díky za reakce.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

831
9.5.17 21:30

Ja se k tomu zatim bohuzel ze strachu neodhodlala. Jiz nekolik let

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.17 21:34

Ano, řešila. Chodila jsem k psycholozce na KBT.
Umělé navození ataky (a její následné zvládnutí) jsem absolvovala s ní.
To samé bych ti radila též - najít zkušeného psychologa a s nim si to projít. Sama bych se do toho nepouštěla.
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
9.5.17 21:51

Dotaz na Evu - a brala jsi zároveň nějaké antidepresiva, nebo jsi to zvládla bez toho? A pomohla terapie tak, že jsi teď zcela bez problémů? Díky. Zakladatelka

• Nahlásit
  • Citovat
9421
9.5.17 21:53

Když zakladatelka ten dotaz tak nějak moc zevšeobecnila

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
831
9.5.17 21:58
@Anonymní píše:
Ano, řešila. Chodila jsem k psycholozce na KBT.
Umělé navození ataky (a její následné zvládnutí) jsem absolvovala s ní.
To samé bych ti radila též - najít zkušeného psychologa a s nim si to projít. Sama bych se do toho nepouštěla.
Eva

A ted uz to zvladnes sama? Mne jde o to, ze to nezvladnu sama

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
9.5.17 22:24

Zakladatelko, myslim, ze by tomu mela predchazet nejaka terapie nebo adpon konzultace s psychologem. Jestli mas ty paniky silne, tak si myslim, ze by ti to mohlo i ublizit. Ja uplne panickou uzkost neznam, ja byvala uzkostna celkove a vygradovalo to cca pred 3 lety takovymi lehcimi panikami v noci, bylo to z negativnich myslenek, jela jsem si v takovem nesmyslnem kolecku a nebyla schopna to prerusit, az to vygradovalo. A i to bylo hodne neprijemne a musim rict, ze se me ta fyzicka reakce drzela strasne dlouho, i kdyz uz jsem byla psychicky na tom mnohem lip, tak kdyz jsem prilis sklouzla do uzkostnych myslenek, zacala jsem se potit a busit mi srdce a stazeni kolem ledvin. Ale chci vas vsechny povzbudit, ja udelala za ty 3 roky strasny pokrok a jsem uplne jiny clovek v tomhle, da se rict. Chodila jsem na terapii k psycholozce, kbt mi nevyhovovala, ja potrebovala prave toto-zacit se mit vic rada, prijmout se takova jaka sem a byt na sebe tak pysna, brat veci s humorem a ne prilis vazne, nejet na vykon, ale dle svych pocitu, delat veci podle sebe a ne podle maminky, manzela atd. Vymizely mi i zdravotni potize,kt.jsem mivala, anebo se aspon vyrazne zmensily. Tak drzim palce, jdete do terapie k tomu kdo vam bude sedet, stoji to opravdu za to.
Marianna

• Nahlásit
  • Citovat
185
9.5.17 22:40

Mně pomohlo uskutečnit to podle této knížky: https://www.knihydobrovsky.cz/…trachu-87790?….
Vysvětluje se v ní, že je velmi nepravděpodobné, že by tělo skutečně spustilo tak výrazný proces (i když se tak samozřejmě cítíš), že by si tě okolí nějak extra všimlo (tím myslím lidi na ulici, v MHD atd.). Já jsem se vystavovala situaci, která ataku vyvolávala tak často a tak dlouho, až to prostě přešlo. Uvědomila jsem si, že psychicky se cítím hrozně, ale jinak panika nade mnou nemá žádnou moc a v normálních činnostech mi nezabrání. Nebylo to hned a chtělo to dost vůle, ale je to úplně pryč, stálo to za to! :). Oslov dobrého psychologa, pomůže ti, jak na to.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
10.5.17 09:54
@z1908 píše:
A ted uz to zvladnes sama? Mne jde o to, ze to nezvladnu sama

A chodíš k psychologovi? Ten by tě měl naučit, jak ataku rozpoznat v počátku a jak s ní pracovat, aby se nerozjela…
Eva

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.17 10:04

Zakladatelko - antidepresiva mi napsal psychiatr + neurol na akutní stavy. Zároveň mi doporučil najít si psychologa na KBT.
Samotné braní antidepresiv mi přišel jako hodně zásadní krok, proto jsem si řekla, že napřed vyzkouším KBT s psychologem a když to nebude fungovat, jdu do AD.
Panické ataky jsem před tím měla asi rok (než se přišlo na to, co mi je), tak 2-3× do týdne.
Ze začátku jsem chodila 2× týdně k psycholožce, po 3 měsících už jen jednou, celá terapie trvala zhruba 1/2 roku.
Pomohla mi rozpoznat spouštěcí mechanismy panické ataky, rozpoznat blížící se ataku a jak se chovat, abych to zpracovala hned v začátku a nerozjelo se to. To osobně pokládám za mnohem důležitější, než jak z už rozjeté ataky ven.

AD jsem brát nezačala.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.17 10:07

Panické ataky jsem měla poměrně silné, u těch nejhorších jsem několikrát i omdlela nebo zvracela… nebylo mi jen psychicky blbě. Takže sama někde venku bych to určitě nezkoušela.

Příspěvek v 10:04 je taky můj :D

Eva

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.17 14:30

Od zakl.: Díky za reakce. Věc se má tak, že od ledna se to snažím řešit, než jsem dostala termín u psychiatričky, byl březen, doporučila mi psycholožku na KBT a ta mě objednala až na půlku června. Jenže musím fungovat a je to čím dál horší, tak proto jsem si říkala, že bych to zkusila sama a chtěla jsem znát zkušenosti. Ale vidím, že bude lepší počkat na tu psychoterapii. Taky jsem nechtěla brát antidepresiva, co mi dr. předepsala, ale protože se to začalo rapidně zhoršovat, tak jsem je brát začala a víceméně se teď snažím nevystavovat nějakým situacím, které by to přivodily, abych si neupevňovala katastrofické scénáře a měla co nejmíň atak a čekám, až zaberou léky a půjdu na terapii. Ale jak říkám, musím s malýma dětma nějak fungovat, tak se snažím nalézt, co půjde třeba hned a se zbytkem mi snad pomůže terapie a léky.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.17 14:34

Od zakl. - ještě dotaz na Evu - řešilo se na terapii také to, proč se ataky dostavily? Musela jsi něco změnit v životě, myslím konkrétně cokoliv, co bylo v pozadí těchto stavů a vyvolávalo úzkost (např. kvalita vztahu s partnerem, zaměstnání, sebeúcta apod.), nebo se zkrátka řešily jen panické stavy a jak jim zabránit? Díky.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
10.5.17 14:38

@NInaL. Děkuju. Tvoje věta, že panika nemá žádnou moc, kterou jsem si opakovala, mi dnes pomohla dojet na kontrolu k dr. :) Tak snad to bude brzy pravda za všech okolností. Díky. zakl. :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
1667
10.5.17 14:44
@Anonymní píše:
Zakladatelko, myslim, ze by tomu mela predchazet nejaka terapie nebo adpon konzultace s psychologem. Jestli mas ty paniky silne, tak si myslim, ze by ti to mohlo i ublizit. Ja uplne panickou uzkost neznam, ja byvala uzkostna celkove a vygradovalo to cca pred 3 lety takovymi lehcimi panikami v noci, bylo to z negativnich myslenek, jela jsem si v takovem nesmyslnem kolecku a nebyla schopna to prerusit, az to vygradovalo. A i to bylo hodne neprijemne a musim rict, ze se me ta fyzicka reakce drzela strasne dlouho, i kdyz uz jsem byla psychicky na tom mnohem lip, tak kdyz jsem prilis sklouzla do uzkostnych myslenek, zacala jsem se potit a busit mi srdce a stazeni kolem ledvin. Ale chci vas vsechny povzbudit, ja udelala za ty 3 roky strasny pokrok a jsem uplne jiny clovek v tomhle, da se rict. Chodila jsem na terapii k psycholozce, kbt mi nevyhovovala, ja potrebovala prave toto-zacit se mit vic rada, prijmout se takova jaka sem a byt na sebe tak pysna, brat veci s humorem a ne prilis vazne, nejet na vykon, ale dle svych pocitu, delat veci podle sebe a ne podle maminky, manzela atd. Vymizely mi i zdravotni potize,kt.jsem mivala, anebo se aspon vyrazne zmensily. Tak drzim palce, jdete do terapie k tomu kdo vam bude sedet, stoji to opravdu za to.
Marianna

ahoj chtěla bych se tě zeptat jestli jsi kterapiím brala antidepresiva pokud ano, jak jsi zvládla vysazení?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama