Podnikání při MD

296
10.2.05 16:54

Podnikání při MD

Ahojte,

kamarádka je na mateřské s 8m chlapečkem a chtěla by si trochu přilepšit. Nemáte některá zkušenosti s podnikáním při mateřské - výdělky by asi zpočátku nebyly nic moc, tak aby do tho nemusela víc investovat, než vydělá. Snažily jsme se spolu něco najít na internetu, ale asi jsme nenarazily na ty správné stránky.
Jak je to s placením sociálního a zdravotního? Platí to za ni stát (protože je doma s dítětem) nebo si to bude muset platit sama (kolik to dělá?)?
Pokud máte zkušenosti, ozvěte se.

Díky.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1182
19.4.05 10:27

Lajka

Nevím, jestli ještě ty informace potřebuješ. Kdyby jo, tady jsou:

minimální základ daně (platný od roku 2004) ne nevztahuje na toho, komu náležel rodičovský příspěvek a to i po část zdaňovacího období = kalendářní rok (§7c, odst. 4 písm. b zákona o dani z příjmů v platném znění pro rok 2005)
z toho vyplývá: daň se platí ze skutečně dosažených příjmů (předpokládejme, že se jedná o provozování živnosti, protože píšeš o podnikání, jsou ale i jiné možnosti), od kterých se odečtou prokázané výdaje (to jsou ty, které prokatezatelně souvisí s provozovanou činností) nebo výdaje stanovené paušálem dle §7 zákona o dani z příjmů
rozdíl mezi příjmy a výdaji je zisk = neupravený základ daně, od toho je možno odečíst odčitatelné položky dle §15 tohoto zákona
při pouhém přivýdělku, je v e l m i nepravděpodobně, že by vůbec nějakou daň platila (ale může se stát, že vydělá opravdu balík, pak by se dobrovolně nedobrovolnému odvodu do státního rozpočtu nevyhla)
daňové sazby začínají na 15%

zdravotní pojištění
pojištění se platí, ale pro osobu, která osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 7 let věku, … (§3 odst. 7 písm. c zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) neplatí minimální vyměřovací základ
to znamená, že nemusí platit předepsané minimum (jako ostatní živnostníci nebo zaměstnanci), ale zaplatí až ze skutečného výdělku = viz výše příjmy - výdaje a z tohoto zisku se vypočte 40% a to je vyměřovací základ, z toho se platí 13,5% na zdravotní pojištění
při pouhém přivýdělku by tato povinná částka n e m ě l a být nijak vysoká

sociální pojištění
tady se může vyskytnout i možnost, že platit vůbec nebude
za podnikatele vykonávajícího vedlejší činnost se považují osoby, které mají v roce 2005 nárok na rodičovský příspěvek, z toho vyplývá, že pokud její příjem po odpočtu výdajů (zisk) nedosáhne rozhodné částky ( v roce 2004 Kč 40.410,– letos to bude o něco vyšší, jak jinak), nebude platit nic, pokud se dobrovolně nepřihlásí k důchodovému pojištění, ale proč by to dělala?
Pokud bude vyšší než stanovený limit, bude muset zaplatit pojistné a to tak, že minimální vyměřovací základ pro osobu vykonávající vedlejší činnost byl v roce 2004 Kč 20.208,– (letos určitě bude o něco vyšší) a z toho 29,6% je sociální pojištění. Vyměřovací základ se opět počítá jako 40% zisku (vysvětlení pro případ vyšších příjmů).
tak snad jsem se speciálně do toho SP nezamotala

je to docela složité, je hodně variant, pozor na uplatňované náklady (tam to bývá nejsložitější), pozor na zahájení živnosti (nebo znovuzahájení), …

Je těžké dopídit se informací, vždyť na úřadech rady nedávají, od toho tam přece úředníci nejsou, ne?

Podnikání zdar a nedejte se.

POZOR UPŘESNĚNÍ vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění -
u limitů pro sociální pojištění jsem upozornila, že jde o údaje z roku 2004 a letos budou vyšší, ale už jsem to neudělala u vyměřovacího základu TAKŽE vyměřovací základ pro sociální a zdravotní pojištění
v roce 2004 byl 40%
v roce 2005 JE 45%
v roce 2006 bude 50%

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1207
19.4.05 14:30

Ahoj holky a Neffy,nemohla by jste mi něktá poradit?? Jsem OSVČ,takže pracuju na živnosťák.Platím sociální a zdravotní pojištění.Ale neplatím si nemocenskou.Zajímalo by mě,jak se vypočítávají nemocenské dávky,kolik bych teď musela paltit a kolik bych dostávala ten půlrok po porodu??? Ptala jsem se na sociálce,ale paní mi to prostě neuměla vypočítat,a nakonec dospěla k částce 2000,–kč /měsíčně.Což je teda katastrofa.ještě mi oznámila,že v tom stát podnikatela nepodporuje.
Nevíte jak to je????
Pupula

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1182
19.4.05 14:59

Nemocenské poj.

Pokud pracuješ na potomkovi, chce to v první řadě se přihlásit co nejdřív k tomu nemocenskému pojištění. Zatím stačí platit z toho, co Ti vychází (tedy jestli jsi podnikala i vloni, tak z toho, co Ti vyšlo, nebo jestli jsi začala letos, tak z povinného minima).
To je nutné, aby jsi splnila předepsaný počet dní účasti na nemocenském pojištění pro přiznání dávek nemocenského pojištění (mateřské).
Pak je tady druhá věc - kolik toho bude? Taky mi to nedovedla dáma na PSSZ spočítat.
Abychom byly chytřejší, musíme najít v zákoně, jak dlouhé je rozhodné období pro OSVČ (obávám se že rok, ale nevím jistě) pro výpočet denního vyměřovacícho základu. Pak (těžko odhadnout) to napasovat na těhotenství. Pokud si totiž dobrovolně zvýšíš zálohy na důchodové, budeš už přihlášená k nemocenskému pojištění, tak se Ti i částka nemocenského pojištění - toho, které platíš každý měsíc zvýší. A tak když budeš platit třeba 5000 celkové zálohy (důchodové + nemocenské poj.) měsíčně místo povinných minimálních 1.370, pak Ti za rozhodné období bude stanovená nemocenská z toho, co jsi platila. Ale přitom, pokud za rok při vyhotovování přehledu nezvýšíš dobrovolně svůj vyměřovací základ - roční (a proč by jsi to dělala?), tak Ti přeplatek na zálohách mají vrátit.
Aby to nebylo jednoduché - vrátí Ti přeplatek z důchodového, ne nemocenského. Vtip je v tom, že důchodové je záloha, nemocenské je pojistné (už se nezúčtovává).
Je třeba si teda spočítat, kolik se vyplatí přechodně platit na zálohách víc. Přesná čísla Ti neřeknu, protože to, co jsem tu teď napsala, jsem vyslechla u úřednice na PSSZ a ještě jsem to nestihla v zákonech dohledat a ujistit se, že nepovídala blbosti.
Zní to tedy dobře, ale nedávám za to ruku do ohně. Když nějakou dobu vydržíš, zjistím to, protože mě to samotnou moc zajímá, ale zatím na takovéhle slídění a hrabání v zákonech nemám čas. Ale třeba už s tím někdo zkušenost má a poradí i mně?

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1182
30.4.05 16:37

Mám pár dalších informací. :roll:

Rozhodným obdobím pro živnostníky je vždy ten poslední uzavřený rok, tedy při nástupu na MD v roce 2005 je to rok 2004.
Denní vyměrovací základ se počítá z měsíčních vyměrovacích základů pro stanovení záloh (z toho předchozího roku) a počtu kalendářních dnů připadajících na rozhodné období, což je obvykle 365.
Vyjde-li denní vyměřovací základ do 480 Kč, započte se celých 480,– Kč.
Peněžitá pomoc v mateřství je 69% z denního vyměrovacího základu.

Platí-li někdo nemocenské pojištění pouze z minimálního měsíčního vyměřovacího základu (a v roce 04 platil taky z minima), pak by měl mít nárok na 77,– mateřské za kalendářní den (=peněžitá pomoc v mateřství). Číslo 77,– je stanoveno z roku 04, protože se používá předchozí rok.
Z toho minima to není žádná sláva :roll: , při zjednodušeném počtu, že 28 týdnů = 6 měsíců, je to 2.516 měsíčně. A abyste to dostaly, musely jste loni platit nemocenské 149 měsíčně, takže „čistého“ jako by té mateřské bylo 2.367,– měsíčně. Není to moc, ale zase za 149,– Kč? :P

Na peněžitou pomoc v mateřeství má nárok OSVČ, která nevykonává SVČ, je účastna nemocenského pojištění (při nástupu na MD) a byla účastna NP a to v posledních dvou letech nejméně v trvání 270dnů (z jakékoliv činnosti) a současně trvala účast na NP OSVČ aspoň po dobu 180dnů v období jednoho roku před porodem. :cry:

Pokud holky toto nesplní, nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemají, ale ještě pořád není ztraceno vše. :P Když už zjistí, že jsou těhotné, mohou se přihlásit k nemocenskému pojištění a bude-li trvat aspoň 3 měsíce před měsícem nástupu na MD, může dostávat alespoň po hodně omezený čas alespoň nemocenskou. A to za dobu od počátku šestého týdne před očekáváným dnem porodu do uplynutí šestého týdne po porodu (na toto období vystavuje pracovní neschopnost lékař). Toto je zajímavé především pro OSVČ, pro které je živnost hlavní činností. Je-li vedlejší, je řešení složitější. :(

Poradila jsem trošku? Až budu mít čas a víc to sesujíruju, hodím to na SOS. Ale zabírá to strašně času. :cry:

Ještě k mému předchozímu příspěvku. Vyměřovací základ pro nemocenské pojištění je částka stanovená jako měsíční vyměřovací základ pro placení záloh na důchodové pojištění. Tedy jak na sociálce říkali, že zálohy lze zvednout, tak to vypadá, že to skutečně jde. Ovšem využít toho ve prospěch vyšší mateřské může vyjít jedině, když se těhotenství zjistí v jiném kalendářním roce než se jde na mateřskou. Protože když se nemocenská počítá z uzavřeného roku, tak na začátku, když těhotenství zjistím, můžu „čachrovat“ jak chci a projeví se to až další rok. A nejsem si jistá, jestli když začnou, tak jestli když mateřská překračuje roky, berou pro další rok další základ. Spíš bych řekla, že ne. R o z h o d n ě s e t o v y p l a t í . :P

To jsem se vyřádila se Smajlíkama. Aspoň se snažím nebýt takový suchar, jak si všimla Lenoška.

  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
4.6.05 21:37

Nevím jestli tě má reakce bude ještě zajímat.Jeden důležitý fakt dnem narození dítěte Vám automaticky vzniká nárok na rodičovký příspěvek na který máte nárok do 4 let dítěte pokud dítě nebude ve školce pobývat více než 5dní v měsíci.Stojí tedy za zvážení jestli si něco kvůli 2 měsícům mateřské něco platit.

  • Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama