Reklama

Pohřeb souseda

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

pufik20
Kecalka 335 příspěvků 24.02.17 20:36
Pohřeb souseda

Ve vesnici kde žijí rodiče a kde jsem vyrůstala umřel soused. Rodiče s ním měli nějaké spory, já neutrální vztah. Přesto bych chtěla jít na pohřeb. Připadá mi to slušné. Otázka zní 1. Co si mám obléct? Vím, že v černém chodí rodina, ale jít v džínách se mi nechce…2. Mám mít kytku? 3. Kondolovat sousedům, nebo se tiše vytratit? V téhle oblasti jsem slabší, takže uvítám rady.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Berousik
Nadpozemská drbna 26467 příspěvků 24.02.17 20:40

@pufik20 v černém můžeš jít i když nejsi rodina, to slyším poprvé. Na babiččině pohřbu byli v černém/tmavém všichni. Kytku jo, malou. Třeba dvě červené růže. Kondolovat ano, je to slušnost.

jdukolem
Hvězda diskuse 49251 příspěvků 24.02.17 20:41

Rifle rozhodně ne, kytku položíš k rakvi před obřadem, kondolovat je slušnost, černé oblečení na pohřeb není jen pro rodinu ale pro všechny zúčastněné

sandra001
Ukecaná baba ;) 1175 příspěvků 24.02.17 20:41

Mela jsem cerne kalhoty, sedy svetr, kabat, kozacky.. kytku jsem koupila a kondolovala jsem.. oblikla bych si cokoliv slusnyho v tmavych barvach - ne cela v cernem, ale tmave modra, vinova, hneda, seda…

Annci
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 24.02.17 20:41

U nás na vesnici chodí sousedům v podstatě celá „dědina“, chodí se v tmavém, pokud lidé mají, a bývá i kytka - dva karafiáty, gerbery apod. Jak kdo. Kondolovat rozhodně ano, to je slušnost.

opičkamaličká
Ukecaná baba ;) 1801 příspěvků 24.02.17 20:43

1. V černém rozhodně nechodí jen rodina, ale i ostatní-zkrátka v tmavém obleku apod. vhodném na takovou příležitost

2. Kytku určitě, přikládá se k rakvi nebo pak na hrob

3. Podle mě je slušnost kondolovat, kór, když to byl soused a znali jste se. Stačí říct „Upřímnou soustrast“ podat ruku.

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.17 20:43

Co by někteří slabší jedinci dělali bez internetu to fakt nevím :mrgreen:

Doe_Jane 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.02.17 20:43

pufik20
Kecalka 335 příspěvků 24.02.17 20:45

Kytku, mám teda položit před obřadem někam k rakvi?

budi
Závislačka 4104 příspěvků 24.02.17 20:47

Kondolence - pozor, v posledni dobe se od kondolenci upousti!
poslouchej farare, co bude rikat (nebo proste toho, kdo bude mluvit behem pohrbu) - na konci treba rekne neco jako „rodina zada, aby smutecni hoste upustili od kondolenci“

poslednich par let je to v nasi oblasti takto obvykle, i kdyz jeste pred 10lety by to bylo nepredstavitelne. ziju na Morave a kazdy pohreb je tu s fararem

jinak tmave obleceni urcite, dziny ani nahodou. cerna muze byt a nemusi. kytka taky muzev byt a nemusi

Berousik
Nadpozemská drbna 26467 příspěvků 24.02.17 20:47
@pufik20 píše:
Kytku, mám teda položit před obřadem někam k rakvi?

jo, budou tam věnce atd. od rodiny, tak někam k nim
Přijdeš, položíš kytku a jdeš si sednout. Ne do první řady. Nebo stoupnout, nevím jak to u vás vypadá a kolik je místa.

Příspěvek upraven 24.02.17 v 20:48

Nowuka2
Ukecaná baba ;) 2289 příspěvků 24.02.17 20:48

Co jsem byla za poslední dobu na dvou pohřbech, ani na jednom se nekondolovalo - říkali to hned na začátku obřadu, že si to pozůstalí nepřejí a upřímně já to uvítala :nevim: ale je fakt že oba pohřby byly mladších lidí, 25 a 40 let. Kytku malou, tmavý oblečení taky.

Edit. Ne aby to tmavý oblečení bylo ‚taky‘ malý, ale že jo, že tmavý oblečení je ok i pro nerodinu :mrgreen:

Příspěvek upraven 24.02.17 v 20:50

Annci
Zasloužilá kecalka 772 příspěvků 24.02.17 20:48

@pufik20 Obhlídni na místě, jak to dělají ostatní, pokud to bude v kostele a pak se jde na hřbitov, obvykle se kytka hází buď na rakev do hrobu, nebo pokládá vedle hrobu a do hrobu házíš snítku zeleného, co je tam nachystaná. Uvidíš, co ostatní před tebou v řadě na kondolenci.

pufik20
Kecalka 335 příspěvků 24.02.17 20:52

Děkuji za rady. Budu tam za naší rodinu sama, tak abych nebyla za blbečka.

Russet
Extra třída :D 10341 příspěvků 24.02.17 21:52

U nás moc církevních pohřbů není a upouští se od kondolence. Bylo to pro mě hrozně nepříjemný, když mi každý podal ruku a vyjadřoval soustrast (hlavně neřekni „přeji upřímnou soustrast, i takoví "borci“se najdou). Sama jsem u posledního pohřbu byla tak vyřízená, stažené hrdlo, že jsem skoro nedokázala promluvit.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Další podobná témata podle názvu

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Jako malý kluk! Brečícího Ronalda utěšoval Nedvěd, kterého málem vyšoupl z Juventusu

Dostal červenou, kterou dostat neměl. Takový už fotbal, ve většině světa... číst dále >

Syn Dády Patrasové se pustil do Gelemové: Jsi ubohá a trapná!

Syn Dády Patrasové Felix se pohádal s milenkou svého otce Lucií Gelemovou. Ta... číst dále >

Články z Ona Dnes

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu... číst dále >

Reklama