Posilování v těhotenství

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Vendelinka1
Nováček 2 příspěvky 26.04.09 20:43
Posilování v těhotenství

Prosím, je tu nějaká cvičitelka aerobiku, která předcvičuje pro těhule, případně cvičila v těhotenství?
Jsem ve 13 týdnu a stále chodím cvičit. Bohužel u nás není na výběr, proto chodím na klasický aerobik. Ale sestavy si upravuju, tak že vynechávám poskoky, rychlé otočky a pod. + hlídám si tepovku. V tom problém není.
Potřebovala bych poradit, které posilovací cviky na břicho vynechat. Vím, že se můžou šikmé břišní celé těhu, ale co třeba přímé nebo posilovací cviky na spodní část břicha?

Doufám, že jsem to dobře zařadila a že už tu tohle téma není. Případně prosím někoho fundovaného o správné zařazení nebo odkaz na diskusi.
 Díky

Reakce:
jamap
Kecalka 330 příspěvků 27.04.09 09:07

Ahoj, tam nám porodní asistentka rozhodne nedoporučovala cvičit aerobik, posilovat či dělat speeding. Ne z toho důvodu, že by to ohrožovalo plod (pokud budeš dodržovat zá:,–(y - nesmíš se zadýchat, nesmíš mít vysoký puls, žádné velké či cyklické zatěžovaní břicha, žádné nárazy atd.). Neměli jsme cvičit z toho důvodu, že těmito cvičeními se zpevňují svaly v pánvy, což způsobuje komplikace u porodu (jsou pevné a špatně se roztahují, takže dítě má míň prostoru, musíš víc tlačit a dochází k větším natržením dělohy.

Můj osobní pohled…ty svaly musíš mít trochu zpevněné, tzn. v takovém normálním provozním stavu. Ale nějak extrémně bych necvičila, když už tak jen ty cvičení pro těhotné, bazén, speciální břišní tance pro těhulky. Ale záleží na tobě. Jinak veškeré aktivity, co se doporučují těhulkám jsou klidné, pomalé a plynulé. Upraveným aerobikem bys dítě poškodit neměla, jen bych zvážila to s těma svaly.

hanah13
Stálice 56 příspěvků 27.04.09 09:39

Já jsem se v těhotenství cítila moc dobře, i když doktoři si mysleli něco jinýho, ale opravdu jsem po 16 týdnu, to jsem přestala zvracet, cvičila každý den. Cvičila jsem na orbitreku a chodila do kopce na chodítku a pak v posilovně, na břicho jen šikmé svaly a i teď po porodu cvičím jen šikmé, přímé se ti rozestoupí, proto se nesmí v těhotenství. Ale aerobic bych raději vynechala i přesto, že jsi na něj zvyklá, stačí špatný pohyb a může být zle. Hlavně stále aerobně

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 27.04.09 14:49

Já jsem 22 tt a chodím na aerobic pořád - upravuju nebo vynechávám poskoky, švihy, krajní protahování a posilování. Teď už i přímé břišní svaly (mohou se do 5.mm kvůli rozestupům), spodní břicho mi nedělalo moc dobře už od začátku, takže to neposiluju (alespoň ne takové ty cviky nohy nahoru a přitahovat). A samozřejmě žádné cvičení na břiše. Moc se nezadýchat, nevyhnat puls. Máme novou cvičitelku - stará odešla kvůli těhu, je asi o 5 tt přede mnou a předcvičovala asi do 20.tt, dodržovala pro sebe asi to shora uvedené.

Sestra chodila na těhu cvičení do porodnice v Krči. Lektorka na první hodině prohlásila, že těhotenství není nemoc a těhotná může všechno mimo cvičení na břiše a už jely sklapovačky.

K posílení svalů pánevního dna a tím problémům u porodu - asi ano, ale to by muselo být hádám trochu jiné posilování než dělám já (2× týdně lehký aerobic+1× rehabilitační cvičení + 1× míče), těhule a ženy po porodu mají spíš dost problémy s povolenými svaly pánevního dna. Při prvním těhu jsem necvičila (respektive se téměř nehýbala - klidový režim), při druhém pohybu dost a druhý porod byl několikanásobně lehčí. Samozřejmě to nemuselo být jen tím, byl to zkrátka druhý porod, jen chci říct, že se na něm cvičení patrně nijak negativně nepodepsalo.

Jinak aerobic asi opravdu není do těhu optimální, ale jak jsi psala, i pro mně je to jediné dosažitelné cvičení, ne všude cvičí těhu pilates apod. a ne každý má energii se večer po práci tlouct někam přes město na speciální cvičení.

Eva

Vendelinka1
Nováček 2 příspěvky 28.04.09 08:14

Evo díky za objasnění těch břišních svalů. Já si právě nebyla jistá, do kdy se můžou.
Já u prvního chodila taky cvičit a musím říct, že pak porod byl paráda. Nevím teda jestli to bylo tím cvičením.
No tady žádné těhu cvičení není a dojíždět někam 20km je vzhledem k hlídání opravdu nemožné.

A to tu opravdu není žádná cvičitelka?

Evalu
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 28.04.09 13:07

Vendelinko, já jsem tu informaci našla někde na internetu (přímé svaly do 5.mm, šikmé se někde uváděly do 7. mm, někde možno až do porodu), takže za to ruku do ohně dát nemůžu, ale i to tak na sobě cítím, že mi to přímé břicho přestává dělat dobře. Já to tedy vztahuju na takové ty vyloženě cílené posilovací cviky , lehké zapínání břišních svalů při rovnovážných nebo koordinačních cvicích řekla bych by nemělo vadit. Jo - a ve vyšším těhotenství by se nemělo cvičit v leže na zádech s nataženýma nohama, že to omezuje průtok krve do dělohy - taky knižní informace.

Eva

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Diskuze s tatínkem Janem: O hraní i péči o nemocné dítě

Pojďte si popovídat do diskuze na eMiminu s tatínkem, který po narození... číst dále >

Vánoční úklid: Hlavně zůstat v klidu

Vánoce a úklid. Každý rok je to pořád dokola. Víte, že to musíte udělat, ale... číst dále >

Články z Expres.cz

Příkladní to expartneři: Štíbrová stráví Vánoce se synem i svým bývalým

Je milé vidět, že zdaleka ne všichni, kdo se v showbyznysu rozejdou, na sebe... číst dále >

Jsou ti dva ještě vůbec spolu? Vztah Kopřivové s Jágrem nepřipomíná vztah

Veronika Kopřivová (27) je přítelkyní nejslavnějšího českého hokejisty... číst dále >

Články z Ona Dnes

Čokoládové lanýže a další vánoční cukroví, které zvládnete bez trouby

V hnětení těsta a vykrajování hvězdiček a srdíček nenacházíte potěšení, ale... číst dále >

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do... číst dále >