Povolání letušky, zkušenosti?

65
10.6.15 17:08

Povolání letušky

Ahoj holky :hug: Už dlouho sním o tom že se stanu letuškou. Nejste jí nějaká, nebo neznáte nějakou??? Zajímá mě opravdu všechno-jak je povolání náročné, jaké to je být letuškou, nějaké historky, trapasy atd, prostě cokoliv! :) Moc vám děkuji :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

10.6.15 18:29

Ahoj, ja lítám už pár let :) co bys chtela vedet? :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2674
10.6.15 21:27

Také uvítám zkušenosti, dcera dělá letos prvním rokem obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch, ráda by dělala potom letušku. Diskusi jí dám ráda přečíst.

Z toho co jí hodně zajímá je náročnost jazyků - kolik musí umět, na jaké úrovni, jak dlouho předem víte kam poletíte, jestli se lítá denně, kde se na místě přespává, jestli se letí třeba na otočku tam a hned zase zpátky nebo je na místě nějaký čas na pauzu, pokud je pauza jdete se projít do města nebo radši odpočinout… A třeba stalo se už někdy že letuška nestihla svůj let? Co potom?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
12.6.15 14:20
@Evka73 píše:
Také uvítám zkušenosti, dcera dělá letos prvním rokem obchodní akademii se zaměřením na cestovní ruch, ráda by dělala potom letušku. Diskusi jí dám ráda přečíst.Z toho co jí hodně zajímá je náročnost jazyků - kolik musí umět, na jaké úrovni, jak dlouho předem víte kam poletíte, jestli se lítá denně, kde se na místě přespává, jestli se letí třeba na otočku tam a hned zase zpátky nebo je na místě nějaký čas na pauzu, pokud je pauza jdete se projít do města nebo radši odpočinout… A třeba stalo se už někdy že letuška nestihla svůj let? Co potom?

Zajímá mě úplně to samé :D :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12.6.15 18:20

Zajímavý dotazy :D nicméně vše záleží v první řadě na společnosti, u které se ta či ona rozhodne létat a která ji přijme. V zásadě to není povolání pro každého a jen u některých může být na celý život.
Nebudu mluvit o konkrétních společnostech, z pochopitelných důvodů.
Co se týče vzdělání, standartně na typu vystudované školy nezáleží. Uchazeč musí mít samozřejmě maturitu a většina stewardek má nějaký typ VŠ (o kvalitě a kvantitě soukromých vysokých škol se asi nemá cenu bavit), ale někteří stewardi samozřejmě studují či studovali na státních VŠ či v zahraničí. Ale jak říkám, o školu až tak nejde.
Jazyky - určitě angličtina, a to na slušné úrovni (v aj je vše, veškeré příručky, postupy, manuály) a druhý jazyk, čím vyšší úroveň, tím lépe. Ale do jaké míry se úroveň druhého jazyka testuje, to záleží…
V každém případě již vybraný uchazeč musí absolvovat výcvik (ne, opravdu se v něm neučí rozlévat pití :) ), který trvá třeba i 2 měsíce, jak kde, a je to také trochu síto. Dost lidí odpadne.
Plánek letů se často mění a něco si plánovat lze, ale neznamená to, že vše vždy vyjde. Nicméně např. u British A. znají plánek dlouho dopředu, což je pochopitelné, taková společnost létá pouze pravidelky, a ty sea dají naplánovat snadno. Jakmile se do toho přidají soukromé lety či chartery, je to už o ničem jiném. Ale mě osobně to třeba velmi vyhovuje, už dávno nejedu na všední dny a víkendy… prostě buď lítám nebo mám volno. A volna je celkem dost.
Jestli jsou pobyty nebo lety na otočku také vždy na společnosti. u čsa např. vše určuje seniorita, nováčci mají lety pouze na otočku. Jinde jsou pobyty standart.. alespoň párkrát do měsíce. Čas záleží vždy na době průletu na destinaci, delší bývají pouze v noci, takže se spíš člověk dostane jen na letiště. Ve dne se letadlo většinou hned vrací. Hlavně stewardi mají samozřejmě dané určité normy, které musí dodržovat, takže je nějaké maximum, pak už by museli mít zajištěné spaní v hotelu. Tohle vše záleží na plánování, na vzdálenosti destinace i na různých jiných okolnostech, ktere se řeší operativně.
Pokud letuška nestihne let, je to průšvih, stihnout ho prostě musí. Ale pokud opravdu ne, plánovači to musí mít ošetřené a povolat někoho jiného, kdo v tu chvíli není přes normu a může letět.
Jinak jde o povolání opravdu fyzicky (někdy i psychicky) VELMI náročné! Ani bych si nemyslela, že tolik. Jsem, myslím, celkem fyzicky zdatná, hrála jsem 15 let vrcholově pozemní hokej a jiné, běhám 3× týdně 10km, fitness… apod. a stejně je to někdy, lehce řečeno - masakr :D
Ovšem je to krásná práce, kterou člověk prostě miluje a já jí vyměnila i za velmi dobře placený místo v kanclu, čímž nechci řict, že by plat stewarda nebyl zajímavý. Zkrátka když to miluješ, není co řešit :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
65
13.6.15 18:28

@Guapetona Moc ti děkuju :kytka: :kytka: Dost jsi mi pomohla :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.7.15 10:27

Guapetona to tady krasne obecne shnula.
Jeste je asi na miste otazka, jestli chcete letat tady z Cech nebo je Vam jedno, kde budete (i nekolik let) bazovane. Pokud chcete zustat v Cechach (Praha, Brno, Ostrava), v soucasne dobe je pouze jedina spolecnost, co nabira na jare stewardy, ovsem pouze na letni sezonu, tzn., ze v listopadu budete opet bez prace. Takze doporucuji zacit zde pracovat behem vysokoskolskeho studia…
Dalsi moznosti je ziskat praci u nektere zahranicni let. spol., ktera nabira v Cechach stewardy, ale tam jste pak vazani na vice let smlouvou a baze se nachazi (vetsinou) v nektere z blizkovychodnich zemi. Kdyz se budeme bavit konkretne o Emirates, tak tam se dostat neni uplne jednoduche, vybiraji velice peclive…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama