PPM kam se obratit?

9
21.4.16 14:25

PPM kam se obratit?

Dobrý den, obracim se na Vas s dotazem ohledně peněžité pomoci v mateřství. Od 20.3 mám nárok na mateřskou, formulář jsem zaslala svému bývalému zaměstnavateli, který semnou rozvázal poměr na nemocenské ve zkus. dobe, ale i presto jsem se vesla do ochranné lhůty a mám předtím odpracovane 4 roky čímž bych měla splnit podmínky na PPM. Jenže můj bývalý zaměstnavatel mi formulář zaslal zpět ze s tím nemá nic společného jelikož u nich už nepracují, na socialce mi řekli ze je jejich povinnost zpracovat nárok na mateřskou a zaslat na ossz. Jenže v práci to nikoho nezajímá. Jak by jste postupovaly? Setkala se některá z Vas s tím?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
78729
21.4.16 14:32

Pohrozit kontrolou z inspektorátu práce a z OSSZ… případně vzít kafe paní na OSSZ a požádat ji, ať je zprudí ona, na to většinou slyší lépe :-D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
21.4.16 14:44

@j.a.n.i1 děkuji za radu, na to moc neslysej paní na mzdovce ma pocit ze tohle řešit nemusí když už nejsem jejich zamestnanec :( a na tohle bubu neslysi..myslíte si, ze OSSZ si muže vyžádat sama ten doplňující papír k ppm? A ze muzu sama odnest tu zadost na OSSZ? A ze oni uz si to dovyridej? Ale to asi mateřskou dostanu bůh ví kdy..:(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
807
21.4.16 14:51

Ahoj, dej si ale pozor, protože já když jsem šla na mateřskou, tak mi paní na sociálce řekla, že moje ochranná lhůta, která je normálně 180 dní, jak je uvedeno v podmínkách nároku na PPM, je pouze tolik dní, kolik trval tvůj pracovní poměr. Já jsem třeba byla zaměstnaná rok a potom u jiné firmy 181 dní, tedy jsem měla nárok na PPM, protože my vyšla ochranná lhůta. Ty ale píšeš, že s tebou byl rozvázán pracovní poměr ve zkušební době. Pro jistotu se na to zeptej, ale našla jsem to tak i v jedné diskuzi.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
807
21.4.16 14:58

Kdy jsi přesně nastoupila do práce, kdy ti rozvázaly pracovní poměr, kdy jsi nastoupila na mateřskou? Aspoň budem i vědět, jestli ti to všechno vyšlo, pokud ano, tak bych jim znovu zavolala, že pokud to nevyřídí, tak na ně pošleš inspekci nebo zkus ještě jednou zavolat na ossz a domluvit se s paní :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78729
21.4.16 15:25

@melly Minimálně to můžeš zkusit, pokud narazíš na dobou paní na OSSZ, tak to tak udělat jde, protože ni dělala bububu z pozice úřadu a to si pak milá mzdovka rozmyslí tvrdit, že to dělat nemusí…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78729
21.4.16 15:26

@Kattulka Ano, to se stát může, na druhou stranu o tomhle zaměstnavatel nerozhoduje a je povinen ty papíry vyplnit, i kdyby pak OSSZ mateřskou zamítla. I když chápu, že pak by se na to člověk spíše vykašlal… no, možná by jim tam tu kontrolu poslal i tak 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
807
21.4.16 15:28

@j.a.n.i1 jn to je taky pravda :-) @melly už musí zkoušet, tak hlavně ať to dobře dopadne :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9
22.4.16 20:59

Také jsem četla něco o ochranné lhůtě tak dlouhé jak bylo poslední zaměstnání. Volala jsem si na telefonickou linku OSSZ a prý nárok bych mít měla. Jinak ještě k rozvázání prác. poměru ve zkusebce, ani jsem nebyla obeznámena bývalým zaměstnavatelem, ted jsem se docetla ze i ve zkušební době rozvázání poměru musí byt písemné, nevíte něco o tom? Oni ode me nemají podepsanou výpověď. Jinak u předchozího zaměstnavatele jsem skončila k poslednímu červenci 2015, kde jsem byla zamestnana 2roky, srpen 2015 jsem pracovala na dohodu a od 3.9.2015 jsem byla zaměstnána u nového zam., který semnou rozvázal poměr 13.11.2015 slovně. Termín porodu mám 1.5.2016 nástup na mateřskou 20.3.2016. Marodim od října 2015. Sakra je to peklo :( na OSSZ mi tvrdej ze musejí mi ty papiry vyřídit oni opravdu me maji někde. Inspekci hodlam poslat, nevíte jak to chodí? Zaslat email, dopis?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2740
23.4.16 01:11

@melly Písemné zrušení PP být musí, ale nepotřebují ho mít od vás podepsané. Jinak nevím na základě čeho byste měla mít nárok na PPM. Ochranná lhůta je u vás cca 71 dnů a skončila vám někdy kolem 23.1. Takže nárok na PPM nemáte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50445
23.4.16 02:04

@melly přesně jak píše @Sojkka, pokud máš PN, zůstaň na ní do konce šestinedělí, pak rodičovský příspěvek. Ty „papíry“ si musíš sehnat kvůli doložení, že nemáš nárok na PPM

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78729
23.4.16 09:27

@matkabagristy Tak zrovna kvůli nenároku na PPM žádný papír od zaměstnavatele nepotřebuje, na to ji stačí papír od doktora, protože papír od zaměstnavatele OSSZ potřebuje pouze v výpočtu výše PPM, pokud je jasné, že dojde k zamítnutí, tak se s nima dá domluvit, ať to zamítnou bez něj.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
50445
23.4.16 09:29

@j.a.n.i1 já měla na mysli „papír“ o ukončení PP

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
78729
23.4.16 09:43

@matkabagristy Tak ten k tomu vůbec nepotřebuje… protože buď ji zaměstnavatel odhlásil z pojištění a pak to OSSZ nepotřebuje dokládat a nebo to neudělal a pak je blbej a nárok by měla a rozhodně není v jejím zájmu dokládat skončení PP, protože v tomhle případě bych klidně tvrdila, že neskončil, dle ZP musí být ukončení písemné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2740
23.4.16 14:18

@j.a.n.i1 Na žalohu ohledně neplatnosti zrušení PP měla zakl 2 měsíce nebo mohla bezodkladně písemně oznámit, že na PP trvá. Obojí již však propásla. Těžko říct jak to opravdu bylo, zaměstnavatel by musel být opravdu hodně hloupý, aby neposlal zrušení písemně nebo nepředal osobně. Osobně mám však pocit, že si zakl. přičítá ke dni zrušení 2 měsíce výp. doby. To je totiž jediná varianta, kdy by si mohla ona i sociálka myslet, že je v ochranné lhůtě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat