Přechod ze soukromého do státního sektoru

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
Anonymní
24.1.22 11:42

Přechod ze soukromého do státního sektoru

Ahoj holky,

příští týden jdu na pohovor. Podala jsem si přihlášku na služební místo v nedalekém městě. Cestování naprosto super. Ale začínám být trochu nervózní z toho, co mě čeká. Pročítám si zákon o státní službě a z některých věcí moudrá nejsem. Jasně, nemusím tu práci vzít, ale…

1. je to práce v oboru, který jsem vystudovala (práce na OSPODu)
2. nabrala bych cenné zkušenosti
3. dojíždění naprostá bomba…do 30 min vlakem

Zkrátka si nejsem úplně jistá, zda mi vážně stojí za to přejít do státního sektoru. Momentálně mě finanční situace netíží, mám děti, které jsou neustále doma (karantény, nemoce…však víte). A vůbec netuším, jak k tomu ve státním sektoru přistupují.

Jak hodnotíte Vaše rozhodnutí jít do státního sektoru?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7357
24.1.22 12:15

Jediné co by tě mělo zajímat, jak si pořešíte s manželem děti. Máte snad s manželem nějaký plán, ne?
Jistě tam bude zkušební lhůta. První smlouva je většinou na rok. Pokud budeš vice doma, než v práci. Tak se nabízí dvě řešení.
Buď tě pustí zpět do oběhu už ve zkušební lhůtě, nebo ti neprodlouží smlouvu. Ve finále nebudeš mít práci ani ve státním ani soukromém sektoru.
Práci ve státním jsem taky chtěla, ale nakonec jsem zjistila, že to není nic pro mě. Je to tam tak zkostnatělé, že jsem to nedávala už při výběrovém řízení, při kterém udělala chyby personalistka, vlastně se jí vůbec nic nestalo. Tak jak se úředníkům nikdy nic nestane. Mě tam ve finále štve tolik věcí, že teď už nechápu, proč jsem tam vůbec kdy chtěla. Jde o zpruzené a většinou neochotne úřednice, nic nejde, úřad nemusí nic, ty všechno. S ohledem, že je taková většina, tak si říkám proč?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8647
24.1.22 12:36

Co znám holky z Ospodu, tak agenda dost šílená, hodně administrativy a neveselá práce + velmi nízké platové ohodnocení… osobní až časem, slušnější plat také až léty, záleží také, zda by ti započetli nějakou praxi..
k výběrku ti určitě nestačí jen zákon o státní službě, nutně si nastuduj zákon č. 359/99 Sb. v platném znění https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-359 taky se ti šikne základní znalost trestního zákoníku a řádu a především zákon č. 218/2003 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-359?…

• znát i místní oblast působnosti daného úřadu a jeho vedení (někteří si na tom při pohovorech zakládají) včetně členění odborů..

Jinak výhody jsou hlavně v té jistotě příjmu… ohledně očr je to jak kde.. jako nárok samozřejmě máš, ale když budeš pořád doma, tak ti smlouvu neprodlouží

a taky se připravit na to, že by tě čekala služební zkouška..
zkus si z 30 otázek test :-)
https://www.urednicka-zkouska.cz/

o zkostnatělosti je to pravda.. také vztahy na úřadech nebývají často nejlepší..
mně osobně vadí nejvíce přebujelá administrativa a spisový řád, to vymýšleli sadisti, hlavně pro vnitro :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9778
24.1.22 12:39
@Anonymní píše:
Ahoj holky,

příští týden jdu na pohovor. Podala jsem si přihlášku na služební místo v nedalekém městě. Cestování naprosto super. Ale začínám být trochu nervózní z toho, co mě čeká. Pročítám si zákon o státní službě a z některých věcí moudrá nejsem. Jasně, nemusím tu práci vzít, ale…

1. je to práce v oboru, který jsem vystudovala (práce na OSPODu)
2. nabrala bych cenné zkušenosti
3. dojíždění naprostá bomba…do 30 min vlakem

Zkrátka si nejsem úplně jistá, zda mi vážně stojí za to přejít do státního sektoru. Momentálně mě finanční situace netíží, mám děti, které jsou neustále doma (karantény, nemoce…však víte). A vůbec netuším, jak k tomu ve státním sektoru přistupují.

Jak hodnotíte Vaše rozhodnutí jít do státního sektoru?

Zkušební doba je u služebního místa půl roku. S tím počítáš?
Jestli máš děti neustále doma a ty bys chodila stále na očr :think:.
Smlouva i u místa na dobu neurčitou se dává nejdřív na dobu určitou jeden rok - pokud nemáš již splněnou či jinak uznanou potřebnou zkoušku dle oboru služby.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
605
24.1.22 12:41
@Lucy75 píše:
Co znám holky z Ospodu, tak agenda dost šílená, hodně administrativy a neveselá práce + velmi nízké platové ohodnocení… osobní až časem, slušnější plat také až léty, záleží také, zda by ti započetli nějakou praxi..
k výběrku ti určitě nestačí jen zákon o státní službě, nutně si nastuduj zákon č. 359/99 Sb. v platném znění https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-359 taky se ti šikne základní znalost trestního zákoníku a řádu a především zákon č. 218/2003 Sb. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1999-359?…
  • znát i místní oblast působnosti daného úřadu a jeho vedení (někteří si na tom při pohovorech zakládají) včetně členění odborů..

Jinak výhody jsou hlavně v té jistotě příjmu… ohledně očr je to jak kde.. jako nárok samozřejmě máš, ale když budeš pořád doma, tak ti smlouvu neprodlouží

a taky se připravit na to, že by tě čekala služební zkouška..
zkus si z 30 otázek test :-)
https://www.urednicka-zkouska.cz/

o zkostnatělosti je to pravda.. také vztahy na úřadech nebývají často nejlepší..
mně osobně vadí nejvíce přebujelá administrativa a spisový řád, to vymýšleli sadisti, hlavně pro vnitro :zed:

K jistotě přijmu bych teď jen doplnila nejistotu, že bude navýšen kvůli vysoké inflaci, protože politici potřebují u veřejnosti dělat, jak hrozně šetří. Jak se aktuálně děje. Já být teď těmi ženskými, co na úřadě řeší dávky na bydlení, které naopak výrazně vzrostou, tak mám vzteky pěnu u pusy. :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:01

@Trojlístek
Plán nemáme, protože zatím není proč ho mít. Manžel podniká, jsou dny, kdy je doma, jsou dny, kdy je na služebce. Babičky hlídací nejsou. Ale není problém někoho sehnat - teda nevím, jak v dnešní době covidové, ale jinak jsme před Covidem problém neměli. Jeho podnikání je nepředvídatelné - i proto jsem nic nehledala. Mám ještě zaplacený výcvik krizové intervence od března…

Naposledy jsem pracovala ve velké české firmě, která měla na každý krok nějaký manuál a to mě dovádělo k šílenství. Papír na všechno…a toho se trochu bojím. Na druhou stranu, když jsem to s někým probírala, že děcka furt doma…tak mi řekla: jdi do státního sektoru, tam se to tak neřeší. Co je na tom pravdy, netuším.

Na druhou stranu, hledají už rok a půl na stejné místo a neustále prodlužují nabídku. Říkám, si, proč asi?

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:02

Kolegyne dnes jede od nemocnych deti z paragrafu do prace na poradu. Neumoznili ji HO ani setkani online. Asi tak ke statni sprave.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:02

@meduzza Ano, s tím počítám.

• Citovat
  • Nahlásit
7357
24.1.22 13:04

@Lucy75 @meduzza @Livi92
Jsem ráda, že mě tahle touha přešla a našla si práci zase v tom soukromém.
Mně stačilo pokusit se si tam vyjednat odbornou praxi, která souvisí se studiem na VŠ. Všechno problém, ke všemu 50 papírů, nakonec i tu praxi jsem si vyjednala v soukromém.
Když už jsem si jí dokončila v soukromém, tak se ozvala paní ze státního, ale před tím je ještě třeba to a to, taky jít tam a tam. Představa, že než něco udělam a tak se úplně vyčerpam mě dost vyděsila. Paní ani nechtěla věřit, že mám nejen smlouvu, ale už i po praxi, včetně všech vyplněných papírů.
Jinak já původní paní nechala zprávu, že už mám praxi jinde, jenže jí její kolegyně nepredala, tudíž některé kroky, který učinila byly zbytečné. Myslím, že to není taková jistota a pohoda, jak se to prezentovalo dříve.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
605
24.1.22 13:05
@Anonymní píše:
@Trojlístek
Plán nemáme, protože zatím není proč ho mít. Manžel podniká, jsou dny, kdy je doma, jsou dny, kdy je na služebce. Babičky hlídací nejsou. Ale není problém někoho sehnat - teda nevím, jak v dnešní době covidové, ale jinak jsme před Covidem problém neměli. Jeho podnikání je nepředvídatelné - i proto jsem nic nehledala. Mám ještě zaplacený výcvik krizové intervence od března…

Naposledy jsem pracovala ve velké české firmě, která měla na každý krok nějaký manuál a to mě dovádělo k šílenství. Papír na všechno…a toho se trochu bojím. Na druhou stranu, když jsem to s někým probírala, že děcka furt doma…tak mi řekla: jdi do státního sektoru, tam se to tak neřeší. Co je na tom pravdy, netuším.

Na druhou stranu, hledají už rok a půl na stejné místo a neustále prodlužují nabídku. Říkám, si, proč asi?

Tak pokud jsi měla problém s manuálem a papírem na všechno, tak ve státním se zblázníš. Já ve státním dělám a pravidelně se s někým dohaduju, že na něco není doslovně psaný postup, protože variabilita případů je tak obrovská, že by musel vzniknout na primitivní věc manuál o rozsahu Ottova slovníku. Ve státním je totiž dost lidí, kteří jsou totálně lidí přemýšlet a chtějí na všechno podrobné návody. :roll: Co se týče dětí a nemocnosti… hele záleží na týmu, pokud vlezeš někam, kde je hodně práce a honí termíny, a proto hledají posilu, tak to řešit budou. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11632
24.1.22 13:06
@Anonymní píše:
@Trojlístek

Na druhou stranu, hledají už rok a půl na stejné místo a neustále prodlužují nabídku. Říkám, si, proč asi?

I tam bude „papir na vsechno“ a jestli nekdo bude resit deti - to zalezi od tve prime nadrizene.
Zazila jsem 2 ve dvou ruznych verejnych institucich, ktere odmitaly matky rovnou na pohovoru a za tehotenstvi nebo ivf ukoncovaly prac. smlouvy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7357
24.1.22 13:07
@Anonymní píše:
@Trojlístek

Z toho co píšeš, bych do změny nešla. Ale ty se rozhodni dle svého. Zkušeností je zde vypsáno hodně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:09

@Lucy75 děkuji, to si myslím, že je ok - zákony jsme brali ve škole a něco si ještě pamatuji

já ani nevím, co mě na tom pohovoru bude čekat - asi je to tím, že jde o státní sektor se kterým nemám zkušenosti, tak čekám kdo ví co

Jde o to, že do práce prakticky nemusím. Můžu být ještě s dětmi doma. Manžel nás uživí, pomáhám mu s administrativou. Ale naskytla se tato příležitost (i když se nabízí už rok a půl) a já se rozhodla to zkusit. Jako fakt nevím co bude a jak bude. Co se týče dětí, žádný plán nemáme, když nevím, jak budu pracovat. To se vyřeší, až budu tak nějak vědět, od do. Zkrátka zda to bude stát za to, nebo raději jít do nějakého azyláku.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:10
@Trojlístek píše:
Z toho co píšeš, bych do změny nešla. Ale ty se rozhodni dle svého. Zkušeností je zde vypsáno hodně.

Díky za názor.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
24.1.22 13:14
@Trojlístek píše:
@Lucy75 @meduzza @Livi92
Jsem ráda, že mě tahle touha přešla a našla si práci zase v tom soukromém.
Mně stačilo pokusit se si tam vyjednat odbornou praxi, která souvisí se studiem na VŠ. Všechno problém, ke všemu 50 papírů, nakonec i tu praxi jsem si vyjednala v soukromém.
Když už jsem si jí dokončila v soukromém, tak se ozvala paní ze státního, ale před tím je ještě třeba to a to, taky jít tam a tam. Představa, že než něco udělam a tak se úplně vyčerpam mě dost vyděsila. Paní ani nechtěla věřit, že mám nejen smlouvu, ale už i po praxi, včetně všech vyplněných papírů.
Jinak já původní paní nechala zprávu, že už mám praxi jinde, jenže jí její kolegyně nepredala, tudíž některé kroky, který učinila byly zbytečné. Myslím, že to není taková jistota a pohoda, jak se to prezentovalo dříve.
:mrgreen: Hele, tak já to zkoušela také na praxi… A dopadla jsme stejně. Nakonec jsem šla jako dobrovolník do charity.
  • Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat