Přechodné koktání - poraďme si

196
9.5.12 11:07

Přechodné koktání - poraďme si

Náš syn už 2 měsíce velmi koktá. Všichni říkají a všude jsem se dočetla, že je to přechodné. Pevně v to doufám, ačkoliv děláme hodně pro to, aby se to zlepšilo a stále nic. Je to jak na houpačce. Někdy lepší, někdy hrozné, ale nikdy ne úplně dobré. Snažíme se o vše, co nám bylo doporučeno - klidný režim (omezení návštěv, pokud možno stejný denní režim, žádné velmé pozitivní ani negativní zážitky), neupozorňování na špatné mluvení, pomalá mluva, básničky, vitamín B, logopedické kontroly. Přesto to stále trvá a jsou dny, kdy je to velmi špatné. Pokud máte někdo aktuálně stejný problém, pojďme si poradit, jak jim ještě můžeme pomoci. Mému synovi je 3 a kousek. Je velmi šikovný na hrubou motoriku ale na jemnou motoriku a mluvení nikdy moc nebyl. Teď, kdy má problém cokoliv říct, je to horší i s chováním. Než aby něco řekl, snaží se to vyjádřit jinak - šťouchancem, předváděním se atd. Ještě víc se tím oddaluje kolektivu a o to víc mě to trápí. Rychle se blíží prázdniny, kdy o nějakém stálém denním režimu nemůže být ani řeč a v září nastupuje do školky. Potřebovala bych to tedy do června nějak zastabilizovat, ale nedaří se mi. Co ještě zařazujete do „terapie“ vy?
Díky za všechny reakce !
A.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
60054
9.5.12 11:26

U nás to přešlo po cca půl roce, teď se mladej občas zakoktá, pokud má víc myšlenek, než je schopnej najednou vyjádřit, nebo pokud je nervózní. Začalo to cca kolem 3 let. Podle mě prostě ještě nedokázal všechno říct, a začlo koktání. Nám pomohlo pohybovat se v menším kolektivu (nebo jen jedno další dítko), většinou spíš mladší, aby se nad koktáním nepozastavovalo a trpělivost. Upozorňovali jsme pouze na to, že nemůže kamaráda šťouchnout, ale že mu to musí pomalinku vysvětlit. Postupně přestával koktat až přestal a teď to dělá naprosto minimálně. Hodně zpívat, nejjednodužší dětské písničky, to nám taky hodně pomohlo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
112
9.5.12 11:27

Starsi syn mel nejvetsi koktave obdobi kdyz se mu narodil braska, byly mu cerstve ctyri. Pomalalo neupozornovat zbytecne a davali jsme take Sedalii, homeopaticky sirup, ketry mu tedy hodne zabral. Nyni obcas kokta, kdyz potebuje neco rychle rict, ale ne nijak zavazne.
Zpivani a rytmicke basnicky take nam doporucovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
aksiile
13.7.13 20:38

koktání

Dobrý den, máme 3,5letýho syna, je strašně šikovný, krásně mluví, všechno zná jen nás poslední dobou strašně trápí zadrhávání v řeči, nejhorší to je když se snaží říct já, tak je jak gramofon (já já já já já…) kdyz si povídá a nesoustredi se na to tak je to naprosto v poradku, stejne tak jako kdyz říká básničku nebo zpívá písničku, tak to má bez jedinýho zadrhnutí, poradte mi prosím zdali to mohl nekde okoukat (čehož jsi nejsem vedoma) nebo jestli má opravdu nejakou vadu reci, chystame se kazdopadne k logopedovi, díky za odpoved

• Citovat
  • Nahlásit
972
14.10.13 12:24

Ahojte, ráda bych obnovila tuto diskusi. Mám dvouletého syna, začal poměrně brzo mluvit a do minulého týdne mluvil krásně, ale teď začal koktat. Průběh je úplně stejný jako u předchozího příspěvku, tedy koktá, když se na tu řeč soustředí. Když si jen tak mimochodem žvatlá u hraní, tak bez problémů.

@aksiile můžu se zeptat, jak jste dopadli u logopeda? Díky moc!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3806
14.10.13 12:29

Děti často začnou koktat, protože to odkoukají od někoho jiného a líbí se jim to. Slyší jak koktá kamarád a už to jede.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
17215
14.10.13 12:45

@Tina007
Nás to potkalo nějak kol třetího roku a bylo mi vysvětleno, že v té době dítěti dozrává mozek a rychleji mluví než myslí.
Neupozorňuj ho když mluví že koktá, to je pak začarovaný kruh, čím víc se soustředí, tím je to horší. Můžeš zajít za logop., ale asi je ještě brzy. Nás to drželo dost až do šesti let a teď se to objevuje pouze v psychicky náročném období (písemky, Vánoce, prázdniny, výlet) a samo to vymizí.
hodně jsme cvičili dechová cvičení a vytleskávali slabiky, ale to ti určitě všechno vysvětlí :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
196
14.10.13 12:46

Počkala bych pár týdnů, co se bude dít. Ve dvou letech tě stejně nikam nevezmou. Já jsem tenkrát šla se synem krátce po třetím roce a i tak byli dost skeptičtí. Každopádně - neupozorňujte ho, nedoříkávejte za něj slova ani věty, zkuste se na čas zklidnit (žádné velké zážitky - ani pozitivní). Zkrátka se snaž ho „hodit“ do klidu. Pokud jste začali s něčím novým (cvičení nebo něco podobného), na čas bych to zrušila. Toto všechno nám bylo doporučeno ohledně našeho syna a osvědčilo se nám to.
Držím palce!
A.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2646
14.10.13 13:04

@Tina007 Hlavně na to neupozorňovat - už si toho asi všiml u toho „já“, tak odvézt pozornost. Jinak ho nechalvat domluvit, ale opět, když se s tím bude prát, odvézt ho od toho. Naopak upozornit veškeré okolí, ať neupozorňují, neopravují, všichni se snažte mluvit pomalu, jednodušeji. Ve 2 letech, ale i ve 3 je brzy na jakékoli metody „odstranění“ koktavosti. Opatření jsou čistě REŽIMOVÁ. Pevný režim, hodně spánku a naprosto pravidelně (jak se udělá večer 1× výjimka, bývá to hned znát). Neví se přesně o původu, ale říká se, že je to hodně o psychice. Logo jsem studovala, i když nikdy nedělala, ale sestry syn, se kterým jsem ve velmi blízkém kontaktu s tím válčí už rok.

Snad to je u vás jen vývojová koktavost a zvládnete to písničkami, básničkami. Logopedi nechtějí před 3. rokem brát, ale kdybyste se někam přeci jen dostali, poznáš logopeda, který rozumí koktavosti podle toho, že s vámi nezačne dělat řeč, ale bude dávat dávat rady ohledně režimových opatření a aktivity na sezení k rozvoji mozku. Přečíst si můžeš Lechtu: Koktavost. On je asi největší odborník, ale je Slovák. Kniha samo přeložená do ČJ.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1
14.10.13 13:42

Ahoj muj syn nastoupil do první třídy a taky koktá vždy mu jen řeknu mluv pomaličku, počká zamyslí se a hned je to lepší. pak je chvilku dobrej ale musí se hlídat tak doufám že to není běh na dlouhou trat 8) ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
aksiile
14.10.13 15:09

@Tina007

Ahojte, tak mi docházíme na logopedii od června a musím uznat že pokroky vidím :) dr. mi řekla, že tomášek je hodně rychlý, emočně vypjatý, takže první radu co mi dala je, že ho mám brzdit: v hraní, v mluvení… kdyz se zadrhaval nechala jsem ho to dorict a pak jsem mu rekla at mi to rekne jeste jednou a pomalicku ze mu nerozumim a to na nej funguje :) trvalo na cca měsíc než začal mluvit zase plynule, jen když přijede nějaká návštěva a chce jim všechno hned rychle říct tak se zadrhne a stačí mu říct at mluvi pomalu a zpomalí. pak nam dr. doporučila hrát pexeso a takový hry kde zabaví ručičky, že tu energii dá nejen do mluvení ale i do ručiček, a už zminovane vytleskávání slabik :) občas je to na palici ale vysledky vidim

• Citovat
  • Nahlásit
972
15.10.13 11:53

Díky moc všem. Teď je ještě asi brzo něco systematicky řešit, ale zkusím použít Vaše tipy a uvidíme, pokud se to nezlepší, tak taky časem naklušem na logopegii.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
9.1.14 21:29

Ahoj Tino, prave resim naprosto stejny problem.. synovi je neco malo pres 2 roky a uz to trva vice jak 2 mesice.. jak na houpacce, nekdy lepsi, nekdy horsi. Nastalo u vas nejake zlepseni?

• Citovat
  • Nahlásit
15
5.2.14 21:33

Ahoj, náš 3 letý syn začal koktat s nástupem do školky, po pár týdnech to samo přešlo. Pak se to ještě jednou na pár dní vrátilo, ale už je vše v normálu. Zatím to neřešíme. Důležité je ho nenapomínat a dělat jako že nic. Nebo ho uklidnit a zkusí mluvit pomaleji :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
84
6.2.14 10:37

Maminky vím že to sem nepatří ale nemůžu najít aktuální diskuse. Poradite. Včera mi učitelka ve školce tvrdila že ma podezření že nás 3 syn nedoslycha že na něj mluví a on nic nereaguje. až když na něj víc krikne tak teprve začne reagovat. Je pravda že stále nemluví fakt jen málo to co umí naše dcera v roce táta máma a větu vůbec. Tak nevím. Je pravda že v porodnici na jedno ucho nereagoval pak se to samo zpravilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama