Předčasné ukončení mateřské dovolené

3
4.3.21 03:32

Předčasné ukončení mateřské dovolené

Ahoj maminky, chtěla bych poprosit o radu, zda někdo nemáte zkušenost s předčasným ukončením mateřské dovolené a nástupu na rodičovskou dovolenou. Jde mi o to že příští rok by manžel neměl nárok uplatnit slevu daně na manželku kvůli tomu, že já pobíráním MP přesáhnu povolený limit o pár stovek korun. Jedná se mi tedy o ukončení MD dříve jen o pár dní, a pak hned nastoupit na rodičovskou dovolenou. Je to možné, nebo musím být na mateřské přesně těch 28 týdnů? Moc děkuji za rady a odpovědi :-)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
76019
4.3.21 06:31

Ne, neni to možné. Jde to pouze tim, ze zacnes na svoji smlouvu pracovat a prijdes o narok na ppm z titulu prijmu, ale to ti nic neresi.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
46932
4.3.21 07:19

Po materske dovolene mas narok na radnou dovolenou. Dalsi prijem.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1347
4.3.21 08:19

Já tedy nejsem odborník, ale mám za to, že mateřskou nejde nijak předčasně ukončit. Mohla jsi ji začít brát dřív (8 týdnů před porodem) a tím by ti skončila trošku dřív. No, teď s tím nic udělat nejde. Je to dáno ze zákona.
To si spíš domluv, aby ti v práci nepropláceli celou tu dovolenou, aby ses do daného limitu vešla, ale nevím jak se ti na to budou tvářit.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19724
4.3.21 08:30
@LilyJane píše:
Já tedy nejsem odborník, ale mám za to, že mateřskou nejde nijak předčasně ukončit. Mohla jsi ji začít brát dřív (8 týdnů před porodem) a tím by ti skončila trošku dřív. No, teď s tím nic udělat nejde. Je to dáno ze zákona.
To si spíš domluv, aby ti v práci nepropláceli celou tu dovolenou, aby ses do daného limitu vešla, ale nevím jak se ti na to budou tvářit.

V práci jí žádnou dovolenou neproplatí. Bude jí čerpat. A když ji nechce, pak o její čerpání nezažádá. Pro zaměstnavatele jedině lepší.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6702
4.3.21 08:33

Dovolenou si může vyčerpat až po RD. Jen se krátí. Ale myslím, že zakladatelka do MD dovolenou po MD do příjmu ani nezapocitala.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9268
4.3.21 10:24
@j.a.n.i1 píše:
Ne, neni to možné. Jde to pouze tim, ze zacnes na svoji smlouvu pracovat a prijdes o narok na ppm z titulu prijmu, ale to ti nic neresi.

Proč by to nebylo možné? Je možné vzdát se nároku na zbývající část PPM, pokud už jsi po šestinedělí a zároveň uplynulo alespoň 14 týdnů podpůrčí doby PPM. Na MD (volnu v práci) můžeš zůstat do uplynutí 28 týdnů.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9268
4.3.21 10:25

Konkrétně je to podle § 47 zákona o nemocenském pojištění

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9268
4.3.21 10:30
@janickaIII píše:
Dovolenou si může vyčerpat až po RD. Jen se krátí. Ale myslím, že zakladatelka do MD dovolenou po MD do příjmu ani nezapocitala.

Od letoška se počítá dovolená jinak, takže se jí krátit nebude, jen jí nenaskočí část dovolené ještě za to čerpání dovolené.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
4.3.21 10:34

Děkuji všem za odpovědi, já po MD budu nastupovat rovnou na RD a dovolenou od zaměstnavatele vybírat nechci, jde mi pouze o to zda je možné o pár dní dříve ukončit MD a nastoupit na RD. :)

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9268
4.3.21 10:39
@Kajka89 píše:
Děkuji všem za odpovědi, já po MD budu nastupovat rovnou na RD a dovolenou od zaměstnavatele vybírat nechci, jde mi pouze o to zda je možné o pár dní dříve ukončit MD a nastoupit na RD. :)

Ujasni si pojmy. MD a RD je volno v práci, z hlediska nároku na dovolenou se ti vyplatí zůstat na MD do uplynutí 28 týdnů. S dávkami toto nesouvisí.
Můžeš se vzdát nároku na zbytek PPM jak jsem psala výše a můžeš začít čerpat RP dříve, ale vzhledem k tomu jak spolu (ne)komunikují úřady navzájem, tak by bylo podle mě jednodušší RP začít čerpat až normálně po uplynutí těch 28 týdnů, nejlépe od nového měsíce, jinak se ti může stát, že se ti to vyřizování zbytečně protáhne, než spolu úřady vykomunikují to vzdání se nároku na PPM.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3
4.3.21 10:47

Tak jestli to chápu dobře na MD bych byla těch 28 týdnů ale už bych třeba několik dní před jejím koncem nepobírala peníze? Toho bych se vzdala (Abych nepřesáhla tu částku 68000 do které se potřebuju vejít) protože pokud budu pobírat přesně 28tydnu udělá mi to 68900 a kvůli 900kc nedosahneme příští rok na slevu na dani která dělá 24000 :roll: A přesně po uplynutí těch 28tydnu bych nastoupila na RD? Moc děkuji za odpovedi :kytka:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76019
4.3.21 10:51
@Lendeš píše:
Konkrétně je to podle § 47 zákona o nemocenském pojištění

Jojo, máš pravdu.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9268
4.3.21 10:54

@Kajka89 Ano, přesně jak píšeš.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6702
4.3.21 23:05
@Lendeš píše:
Od letoška se počítá dovolená jinak, takže se jí krátit nebude, jen jí nenaskočí část dovolené ještě za to čerpání dovolené.

můžu se zeptat na to nové počítání dovolené, resp. dovolené po rodičovské - je to tedy nově tak, že se dovolená nekrátí a naopak se dovolená počítá ještě za xy týdnů (teď nevím přesně kolik) rodičovské? děkuji

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat