Preferuje levou stranu

436
23.1.21 10:22

preferuje levou stranu?

Ahoj,

mám syna, v únoru mu bude rok, už asi měsíc si stoupá k nábytku, ale obchází ho jen do leva, do prava ne a pravou nohu má malinko vytočenou ven a pořád zatlé prstíky, na levé už má prstíky uvolněné a stojí celou nohou, to samé zvedání se z lehu do sedu, prioritně se zvedá přes levou ruku, na 90% totiž v té pravé něco drží (hračku) ze zad na břicho a naopak se v pohodě otáčí na obě strany. Myslíte že je to špatné? Spraví se to? Moji rodiče nás měli tři a mamka mi říká, že nikdo není mistr hned a musí se to naučit, že určitě nebude v životě chodit jen do leva, že se bát nemusím a že naše generace přehnaně pořád něco řeší. díky za názory.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
33414
23.1.21 11:02

Řeš to na roční prohlídce, pravděpodobně půjdete na neurologii.
Taky mám jedno dítě vyhraneneho levaka, od doby, kdy vzala cíleně do ruky hračku, lžičku, pastelku.. Ale není normální, aby pravá noha byla vytočená ven a zatlé prstíky, aby dítě obcházelo jen doleva nebo vstávalo jen přes levou ruku. To může a nemusí ukazovat na nějaký neurologický problém.

Jaký má vlasový vír na temeni? Pokud levotocivy, tak je 70. procentní pravděpodobnost, že dítě bude levak. Ale i levoruke dítě co se týče hrubé motoriky levou stranu preferuje, ne používá výhradně. V tomto věku se dcera točila všemi směry, chodila na obě strany, obě nohy i ruce měla volné.

A myslím si opačně než Tvoje máma. Díky tomu, že se dnes vše řeší, se zavazne problémy zachytí a řeší dřív než v předchozí generaci a je to dobré pro ty zachycené jedince. Je jasné, že většina vysetrenych dětí je naprosto v pořádku, ale preference levé strany, navíc ještě s prapodivne vytocenou pravou nohou, může být problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1856
23.1.21 11:04

Pujdete na rocni prohlidku, tak tam bych se zeptala. Me bylo receno fyzioterapeutkou, ze dite ma delat vse na obe strany stejne. Preference jedne ruky /nohy prichazi pozdeji. Treba jsem synovi mela pridrzet jednu nohu, aby se zvednul i pres druhou. Aby kopal do mice stridave obema nohama, aby po zebriku nebo po schodech stridal nohy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
23.1.21 11:16

Achjo, no radost z toho teda nemám :( nedávno jsem ještě říkala jak je fajn, že se vyvíjí tak v pohodě, hezky sedí s nohama dopředu, otáčí se na všechny strany má pěknou jemnou motoriku :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
23.1.21 11:29

A jak ho mám donutit do sedu přes pravou ruku? zkoušela jsem mu tu levou vytáhnout z rukávu a dát pod triko, ale udělal to tak, že se přes pravou stranu převalil na břicho a z břicha šel do kleku a pak si sedl :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
466
23.1.21 12:03
@Vesničanka1 píše:
A jak ho mám donutit do sedu přes pravou ruku? zkoušela jsem mu tu levou vytáhnout z rukávu a dát pod triko, ale udělal to tak, že se přes pravou stranu převalil na břicho a z břicha šel do kleku a pak si sedl :roll:

Tohle bych nepokousela moc sama, u tak malych deti se nevyplati experimentovat a naucit ho neco spatne. Idealni by bylo, kdyby ho videl nejaky dobry fyzio a on ti pak sam rekne, kde je problem a jak to napravit. Vim ze od kamaradky dcera se treba plazila vyhradne pres jednu stranu tela, druhou za sebou tak divne pritahovala a fyzioterapeut ji krasne vysvetlil pricinu a naucil cviky a brzy se srovnala a dalsi vyvoj uz byl v pořádku. A určitě bych to konzultovala i s doktorkou, ale neplasila bych. Natoc si ho u toho na mobil, i tu nozku, at to muzes doktorum ukazat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33414
23.1.21 12:31
@Vesničanka1 píše:
A jak ho mám donutit do sedu přes pravou ruku? zkoušela jsem mu tu levou vytáhnout z rukávu a dát pod triko, ale udělal to tak, že se přes pravou stranu převalil na břicho a z břicha šel do kleku a pak si sedl :roll:

Ne, to sama nezkousej. A fyzio až po neurologickém vyšetření. Na to jsou postupy, třeba Vojtova metoda, koncept Bobath..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14924
23.1.21 12:39

@Vesničanka1 to v pořádku není..chce to řešit dál.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
23.1.21 12:42

Na neuro byl cca okolo 4-5 měsíce, byl i na takové té čepici skrz mozek a byl ok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
33414
23.1.21 12:50
@Vesničanka1 píše:
Na neuro byl cca okolo 4-5 měsíce, byl i na takové té čepici skrz mozek a byl ok.

To bohužel neznamená, že je to OK i teď. Dítě se neurologicky prudce vyvíjí v prvním roce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
52229
23.1.21 13:05

Muj syn mel teda predilekci, kroutil se do luku. Ale u nej se to projevilo brzo. Takze kolem 2-3 mes. nas detska poslala, at cvicime Vojtovku. Jak se brzo zacalo, tim driv byl problem odstranen.
Res to u detske.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24219
23.1.21 13:19

Preference levé strany mi nepříjde špatná. Co ale ok není, jsou zatnuté prstíky a vytočená noha.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1856
23.1.21 14:05
@Vesničanka1 píše:
Achjo, no radost z toho teda nemám :( nedávno jsem ještě říkala jak je fajn, že se vyvíjí tak v pohodě, hezky sedí s nohama dopředu, otáčí se na všechny strany má pěknou jemnou motoriku :zed:

Tak ono to nebude nic vazneho. Asi si trochu zacvicite a bude. Ja jsem cvicila jen 2 mesice a pak uz jsem jen davala pozor aby stridal pri cinnostech obe ruce/nohy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1771
23.1.21 14:24

Ta noha nevim, ale nase dite preferuje levou stranu od zacatku, jeden cas bylo take vse vyhradne pres levou, otaceni, zvedani do sedu, zacalo to uz otacenim hlavy, pres paseni koniku atd, ted ma i levou nohu „lepsi“ na prave ma porad trochu kotnik dovnitr, chodime na fyzio uz od 3 mesicu, chodime ke kamaradovi, ktery ma letite zkusenosti a je to schopny terapeut a ten zas rikal, ze je to normalnj, ze proste dite vetsinou ma jednu pulku dominantnejsi a silnejsi, poradil nam nejake cviky, pohyby, jak to trochu regulovat, ale zadnou vojtovku apod, rikal, ze vetsina techto veci se vyvojem srovna, ty nohy rikal treba, ze az do 3 let… takze se nemusi u vas jednat o zadnou tragedii, stavi se kolem nabytku, nechodi..ja kdyz se podivam na videa, tak nase mela ty zatate prsty dlouho…, ale urcite bych to rekla doktorce, at vas nekam posle, pro jistotu, jen se nemusis bat dopredu, syn muze byt uplne v poradku :-) doufam, ze to tak bude :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat